MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
88. İEF’de  'İzmir' buluşması
Yerel Yönetimler
11 Eylül 2019 Çarşamba 12:41

88. İEF’de 'İzmir' buluşması

Her yıl düzenlendiği dönemlerde kente büyük bir hareket katan İzmir EnternasyonalFuarı, İzmir’e ışık tutan kitap yazarlarını Yüz Yüze Sohbetler kapsamında buluşturdu. İzmirim Kitap Dizisi yazarlarından oluşan “Kalpten Kalbe İzmir 30 yazar İzmir’i Semtleriyle Anlatıyor” söyleşisinde serinin çıkışını anlatan yazar Fergül Yücel, “Birbirimizin yaşadıklarını bilerek davranıp, kitaplar sayesinde aktarırsak bunları biz İzmir’de yaşayanlar olarak kenti daha yaşanır bir hale getirebiliriz. Kitaplarımızın böyle de bir misyonu var” dedi.

Son hızıyla devam eden, yüzbinleri Kültürpark’taİzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından buluşturan 88. İzmir Enternasyonal Fuarı, herkese hitap etmeyi beşinci gününde de sürdürdü. Bu yıl ilk kez oluşturulan Kitap Sokağı ile birlikte gerçekleşen Yüz Yüze Sohbetler, birbirinden önemli isimleri İzmir’de ağırlıyor. İzmir’in ilçelerini anlatan İzmirim Kitap Dizisi yazarları, 88. İEF kapsamında okurlarıyla buluştu. Tacim Çiçek, Orhan Berent, Serra Menekay, Tayfur Göçmenoğlu, M. Salim Çetin, Sefa Taşkın, Hulya Deniz Ünal, Alpaslan Bilen - Ahmet Uhri, Cevdet Yuceer, Recai Şeyhoğlu, Hasan Turgul, Cevher Necip Onat, Gu?ney Solak, Yıldız İlhan, Bedri Karayağmurlar, İlhan Soytu?rk, Semra Yeşil (Kadaifçioğlu), Tufan Erbarıştıran, Ertan Daş, Savaş Ünlu, Uğur Belger, Yasemin Yazıcı, Handan Gökçek, Pınar Fedakâr - İbrahim Eren Akçiçek, Batıgun Sarıkaya, Neslihan Perşembe, Yurdagul Bezirgan Arar, Pelin Böke, AlahattinGurırmak, Ersin Doğer’den oluşan yazar kadrosu; Yüz Yüze Sohbetler’dekitaplarını anlatma fırsatı yakaladı. 

KİTAPLARIMIZIN MİSYONU VAR
İzmirim Kitap Dizisi hakkında bilgilendirmelerde bulunan yazar Fergül Yücel, yola 45 kitapla başladıklarını, bu yıl yeni basılan 30 kitapla 75’e ulaştıklarını belirtti. Yücel, “40 yıl öncesinden günümüze, kentte yaşayan insanların anılarından oluşan bir seri bu. Kent bizim evimizdir, yaşadığımız yerdir, sokağımız, çocukluğumuz, hatıralarımızdır. Sadece yazarlardan oluşan bir dizi değil bu. Kentte yaşayan çok farklı kesimlerden insan var. İzmir sadece Konak Alsancak değildir. İzmir Yeşilyurt, Mezarlıkbaşı, Yeşilova ve çevresindeki ilçelerle İzmir’dir. Burada yaşayan insanların hepsinin sahip çıktığı değerler var. Birbirimizin yaşadıklarını bilerek davranıp, kitaplar sayesinde aktarırsak bunlarıbiz İzmir’de yaşayanlar olarak kenti daha yaşanır bir hale getirebiliriz.Kitaplarımızın böyle de bir misyonu var. Yaşadıklarımıza sahip çıkmadan; eşitlik, kardeşlik üzerine çok fazla laf söyleyemeyiz” diye konuştu. 
 

YÜZ YÜZE SOHBETLER DEVAM EDİYOR
Birçok önemli kalem, sevenleriyle Yüz Yüze Sohbetler’de buluşmaya devam ediyor. 11 Eylül’de (bugün) Varol Yaşaroğlu, Mahir Ünsal Eriş, 12 Eylül’de İhsan Eliaçık, Osman Balcıgil, Hüseyin Cengiz, 13 Eylül’de Ercan Kesal, 14 Eylül’de Murat Menteş – Hakan Karataş, 15 Eylül’de Canan Tan, Nilgün Bodur, Merdan Yanardağ okurlarıyla bir araya gelecek. 

USTALIK ESERİYLE FUARDAYDI
İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde de perde hiç kapanmıyor. İEF, dünyada en çok oynanan tiyatro oyunu olan “FerhangiŞeyler”e ev sahipliği yaptı. Türkiye dışında Londra, Washington, New York, Münich, Hamburg, Amsterdam ve Zurih başta olmak üzere değişik kentleri dolaşan ve iki binin üzerinde sergilenen oyun;fuar misafirleri tarafından büyük ilgi gördü. Biletinial.com üzerinden fuar öncesi satışa çıkan biletler, kısa süre içinde tükenmesiyle dikkat çekti. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz