MENÜ
İzmir 14°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
AK Partili Dağ'dan Büyükşehir'e 'metro' çağrısı: Eksikleri tamamlayın
Yerel Yönetimler
19 Temmuz 2019 Cuma 09:40

AK Partili Dağ'dan Büyükşehir'e 'metro' çağrısı: Eksikleri tamamlayın

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, son günlerde İzmir’de gündeme gelen raylı sistem meselesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında yürütülen süreci AK Parti İzmir Milletvekilleri olarak takip ettiklerini ifade eden Dağ “Biz üstümüze düşeni yaparak İzmir’e hizmet getirilmesi noktasında çalışan herkesin işlerini kolaylaştırmaya devam edeceğiz. Ama özellikle metro ve tramvay konularıyla ilgili sorumluluklarını yerine getirmesi gereken kurum İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir.” dedi.

ONAYLANAN VE ONAY SÜRECİ DEVAM EDEN METRO HATLARI
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na iletilen tüm metro ve tramvay projelerinin takipçisi olduklarını ifade eden Dağ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “İzmir milletvekillerimizle birlikte, Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ilettiği tüm projeleri başından itibaren takip ediyoruz. Bu projelerden birisi de Buca metrosuydu ve geçtiğimiz hafta onaylandı. 2018 yılının Ocak ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Bakanlığa sunulan projelerle ilgili gerekli inceleme yapılmıştır. Bu incelemenin ardından, Evka3-Fahrettin Altay metrosunun devamı olarak düşünülen Narlıdere-Güzelbahçe hattı, Stadyum-Sarnıç arasında planlanan Eski İzmir Hattı, Menemen-Çiğli ile Karşıyaka-Bayraklı-Bornova arasında öngörülen Kuzey Hattı ve Halkapınar-Kemalpaşa Hattı’nın yapımı, Bakanlığın 12 Temmuz 2019 tarihli ve 44752 sayılı yazısıyla uygun görülmüştür. Ancak bu noktada, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tamamlaması gereken bazı eksikliklerin söz konusu olduğu ilgili yazıda belirtilmiştir.Bu eksikliklerin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından giderilmesiyle birlikte Bakanlık’taki onay aşaması nihayete ermiş olacaktır. Metro hatlarının yanı sıra geçtiğimiz yıl Bakanlığa sunulan Çiğli ve Girne Tramvayları projelerinin de aynı şekilde bazı eksikliklerden ötürü tekrar fizibıl hale getirilmesi gerekmektedir.” ifadelerine yer verdi.

“HER ZAMANKİ GİBİ ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYARIZ”
Bakanlık tarafından tamamlanması talep edilen eksiklerin giderilmesinin önem arz ettiğini ifade eden Dağ “Biz AK Parti olarak İzmir’in ve İzmir’de yaşayan vatandaşlarımızın faydasına olan her faaliyet ve projelerle mütemadiyen ilgileniyoruz. İzmir’de bir ulaşım sorunu olduğu aşikardır. Hem AK Parti Milletvekilleri olarak bizler hem de ilgili Bakanlık yetkililerimiz İzmir’in ulaşım sorununa katkı sunacak olan tüm projeleri takip ediyoruz. İzmir’de yaşayan ve yaşamaya devam eden, bunun yanı sıra çocuklarına da İzmir’de bir gelecek düşünen bizler, ulaşımın rahatladığı, bu vesileyle zamandan tasarruf edilerek insanların aileleriyle daha çok zaman geçirebildikleri bir İzmir için her kim taş üstüne taş koymaya çalışıyorsa, bu noktada var gücümüzle destek olur, her zamanki gibi elimizi taşın altına koyarız. Bugüne kadar da tüm siyasetimizi bu anlayış çerçevesinde gerçekleştirdik. Belediye tarafından onay için Bakanlığa sunulan projelerde tespit edilen eksiklerin tamamlanması bu bakımdan önem arz ediyor.” dedi.

“METRO VE TRAMVAY PROJELERİ VAKTİNDE TAMAMLANMALI”
Daha önce Üçkuyular metrosunun planlanandan çok daha uzun sürede ancak tamamlanabildiğini hatırlatan Dağ, açıklamasına şu sözlerle son verdi:

“Biz hem Belediye’nin üstüne düşeni yapması ve Bakanlıktaki onay sürecinin hızlanması hem de onaylanan projelerin yapım aşamalarında kaynakların doğru kullanılması, birilerinin İzmir üzerinden bir rant-menfaat ilişkisi kurmaması için süreci dikkatle takip edeceğiz. İzmir’de daha önce 3 yıl diye yola çıkılmasına rağmen 10 senede ancak hizmete açılabilen bir metro yapım süreci yaşandı. İzmirliler bu olumsuz tecrübeyi tekrar yaşamamalıdır ve projelerin söz verildiği tarihte tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasına özen gösterilmelidir.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Beyfendi
 23 Temmuz 2019 Salı 02:11
Valla şaka gibi takipçisi olucaz diyor devletin söz verdiği projeleri takip et İzmir için 10 sene olucak otogar metro muhabbeti
 TC misafir
 19 Temmuz 2019 Cuma 19:15
Halkapınar-Otogar metro hattı için bunca yıldır neden takipçi olmadınız bu da mı belediyeye ait? Buca-Şirinyer mevcut demiryolu hattı için tramvay onayını neden vermediniz koyun mu otlatacaksınız o hatta?
 Alen35
 19 Temmuz 2019 Cuma 17:10
Dedi izmire 2m metro yapayan adam.
 Altındağ
 19 Temmuz 2019 Cuma 13:22
Siz üzerinize düşeni yapacaksanız, TCDD'nin ben yapacağım dediği Halkapınar-Otogar projesine başlayın artık. 5 yıldır 1 kuruş bütçe ayırmadınız. Altındağ-Çamdibi halkı bunu bekliyor!
 hamza
 19 Temmuz 2019 Cuma 13:06
KARSIYAKA STADI NE OLDU HAMZA DAG BEY
 Gürkan
 19 Temmuz 2019 Cuma 12:36
Girne tramvayı, Güzelbahçe hattı, Menemen hattı, Kemalpaşa hattı uzun dönem projeler. Kuzey hattının 1.etabı, eskiizmir hattı, Buca'nın diğer etapları da orta vadeli projeler. Kısa dönem projeler belli: yapımı devam eden Narlıdere hattı, Buca'nın 2 yıl sonra onay süreci biten 1.etabı ve Çiğli tramvayı. 5 yıl içinde başka bir hat yapılacağını zannetmiyorum. Eskiizmir hattının projeleri hazır hale getirilip bakanlığa yap diye başvurulur da bakanlık da yaparsa o başka. Otogar metrosunu da yıllardır hızlı trenle beraber bakanlık yapacak ama yıllardır çivi çakılmış değil.
 Bülent ışık
 19 Temmuz 2019 Cuma 12:22
Buca tramvayı için atıl durumdaki TCDD hatlarını belediyeye niçin vermediniz ? Oraya eskiden Cicipark ve Basmane Garının yan tarafında sıra sıra dükkanlar vardı öyle birşey mi düşünüyorsunuz.
 
 19 Temmuz 2019 Cuma 12:03
Siz bi izin verseniz onlar sorumluluklarını yerine getirecekler ama nerdeeee
 gerçekçi
 19 Temmuz 2019 Cuma 11:16
yahu kim yapıyorsa yapsın arkadaş bırakın kavgayı. 800bin nüfuslu buca insanı sürünüyor trafikte.
 Gürkan
 19 Temmuz 2019 Cuma 11:02
Daha projesi bile hazır olmayan projeler onaylanmış ama eksiklikleri varmış. Ha ha ha ...
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz