MENÜ
İzmir 21°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ASİD Başkanı Ümit Devran: Sanayici dertliyse yangın çok büyüktür
Ekonomi
8 Ekim 2018 Pazartesi 12:56

ASİD Başkanı Ümit Devran: Sanayici dertliyse yangın çok büyüktür

Aliağa Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Ümit Devran; yaşanan ekonomik krizin; algı yönetimi eşliğinde yapılan zamlarla birlikte sanayiciyi, küçük işletmeleri ve halkı derin bir bataklığa sürüklediğini belirterek, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi.

ASİD Başkanı Devran, " Her zaman söylüyoruz, çözüm üretim ekonomisine yönelmektir. Ama tam tersi, kendi açılarından günü kurtarmaya, halk ve üretim alanları üzerinden prim yapmaya yönelik bir seyir içindeler. Bağışıklık sistemimiz güçlendi diyen ekonomi kurmayları, döviz kurunu bahane ederek, 3 ayda 3 baskın zam yapıyorsa, ancak vatandaşın direncini ve gücünü ölçüyordur. " diye konuştu.

KİMSENİN MECALİ KALMADI...
Başkan Devran sözlerini şöyle sürdürdü;  “ TÜKODER'in saptamalarına göre; dört kişilik bir ailenin aylık ortalama elektrik tüketimi 230kwh; buna göre, 4 kişilik ailenin aylık elektrik gideri bu son zamlarla birlikte ortalama 137.36TL'ye ulaşıyor. Ortalama doğal gaz tüketimi ise, 125m3. Buna göre ise, 4 kişilik ailenin aylık doğal gaz gideri son zamla birlikte ortalama 190TL oluyor. Bu da demektir ki;
Eşi çalışmayan, iki çocuklu bir asgari ücretlinin eline geçen maaşın yüzde 19.5’i yalnızca elektrik ve doğal gaza harcanmakta. Sanayicimiz, orta orta ölçekli işletmelerimiz açısından da durum vahim. Elektrik üretim amaçlı kullanılan doğalgaz fiyatına Ağustos ayında yüzde 49.5 gibi çok ağır bir zam yapılmıştı. Şimdi bir daha zam. Son bir yıl içinde yüzde 70'e varan bir elektrik zammından söz ediyoruz. İzmir’de yılbaşından bu yana doğal gaza zam yüzde 30’lara vardı. Bu zamlar iğne ipliğe kadar yansıyacak.  Tüketicimiz, üretim hayatımız ve sanayimiz açısından alınmış çok talihsiz kararlar bunlar. Ki; içerde ve dışarda zorlu ve rekabetçi koşullara karşı özveri ile mücadele eden sanayicide taşın altına elini koyacak mecal bırakmıyorsanız; yangın söndürülemeyecek boyutlara ulaşmış demektir.

ÇARŞI PAZAR, KORKU TÜNELİ GİBİ
Hayat pahalılığının açıklanan enflasyon oranından daha yüksek seyrettiğine dikkat çeken ASİD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Devran; ‘Zam yapan esnafı, zabıtaya şikayet edin’ gibi talihsiz uyarı ve önerilerin ise başka bir kaos ortamı yaratabileceğini belirtti. Devran; " Halk; artık markete, pazara giderken; korku tüneline girer gibi. Her gün irili ufaklı birçok firmanın konkardato ilan ettiğini duyuyoruz.Düşünün ki; iktidarın bir vekili ' Ekonomik kriz yok' diyor ve aynı gün; tektstil sektöründe faaliyet gösteren kardeşi konkardato ilan ediyor. Güler misiniz, ağlar mısınız! Sağlıktan ayakkabıya, tektstilden gıdaya kadar pek çok işletme sahibinin geldiği nokta bu. " diye konuştu.  

Başkan Devran, sözlerini şöyle sürdürdü; " ’Ekonomimiz ranta dayalı bir halde. İşçi maaşları ödenemiyor, maliyetler çok yüksek, kar marjları yüzde 2'lerde. Sanayiciliğin dahi akıl karı olmadığı bir noktaya geldik. Bankalar bile artık; kredi isteyen işletmeye malın mülkün kadar iste diyor. Acilen, ara tedbirler ve teşvikler yaratılmalı. Ancak gidişat gösteriyor ki, bu ara formüller de can suyu olamayacak gibi."

YEREL SORUNLARI DA VAR
Başkan Devran; Aliağa Sanayicileri ve İş insanları Derneği olarak; kısa süre içinde ilçenin sanayi, orta ve küçük ölçekli işletmeleri ve iş insanlarını kapsayacak bir araştırma için alana ineceklerini söyledi. Devran; saniyinin yerelde, yerel idareyi de bağlayacak  pek çok sorunla boğuştuğuna  dikkat çekerek şunları söyledi; " Aliağa, yarattığı ve yaratacağı  potansiyeli ile, bölgenin ve ülkenin sanayi sektörünün atan kalbi konumunda. Tüm bu olumsuz gelişmeleri toplu olarak en can alıcı biçimiyle yaşadığımız kentte yakından izliyoruz. Bugün, imar planlarından iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarına kadar pek çok yerel sorunla karşı karşıya olduklarını biliyoruz. Yapılaşma ve üretim sorunlarının giderek büyüdüğünü  görüyoruz. Elbette, sorunların fotoğrafını genel olarak biliyoruz ve çözüm yollarımız var. Ancak, kısa sürede, birebir görüşme sureti ile, tespit ve görüş alma noktasında bir çalışma da başlatacağız." 
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Gürkan
 8 Ekim 2018 Pazartesi 16:01
Kriz miriz, sakın ha ! Bunlar manipülasyon. Hem bakın İnönü'nün "500 yıl" önce elinde ABD bayrağı varmış :) esas tartışmamız, konuşmamız gereken konu budur :)
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz