MENÜ
İzmir 23°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Büyükşehir’de gündem Özkanlar Pazar Yeri ve Basmane Çukuru!
Yerel Yönetimler
15 Mayıs 2019 Çarşamba 19:05

Büyükşehir’de gündem Özkanlar Pazar Yeri ve Basmane Çukuru!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs ayı meclis toplantısında Özkanlar Pazar Yeri ve Basmane Çukuru gündeme geldi. AK Partili Hüsnü Boztepe Folkart’ın çekildiği çukur için, “Burayı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne kazandırın hem siz başkan olarak hem de biz meclis olarak tarihe not düşelim” dedi. Soyer, “Temenniniz çok yerinde” cevabını verdi. Ayrıca Soyer, geçtiğimiz yıl kapatılan Özkanlar Pazar Yeri için çalışma başlatılacağını duyurdu.

Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ- İzmir Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu Başkan Tunç Soyer idaresinde gerçekleşti.

Oturumda geçtiğimiz yıl kapatılan ve kentte çözülemeyen bir sorun haline gelen Özkanlar pazar yeri konusu masaya yatırıldı. Meclis oturumunda ayrıca AK Parti Grubu’ndan kentin ortasında yer alan ve yıllardır atıl durumda bulunmasından dolayı Basmane Çukuru adıyla bilinen arazi için öneri geldi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, Bornova Belediyesi’nin Karayolları 2’nci Bölge Müdürlüğü’nden viyadük altını yeni pazar yeri için tahsisini istemesiyle ilgili konuştu. Hızal, “Geçtiğimiz dönemde hükümetimiz tarafından gerekli izinler alınmıştı. Şimdi de Bornova Belediyesi açıkladı. Bizim gösterdiğimiz aynı yerde pazar yeri için Karayolları Bölge Müdürlüğü’nden tahsis istendi” dedi.

ÖZKANLAR İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATACAĞIZ
Bunun üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, “Özkanlar pazar yeri için gösterdiğiniz hassasiyet son derece önemli. Bornova Belediyesi’nin girişimi ve Karayolları Müdürlüğü’nün anlayışıyla viyadük altında pazar yeri çalışmasını başlatacağız. Eş zamanlı olarak modern bir Pazar yeri için de çalışmaları sürdüreceğiz” diye konuştu.

BASMANE ÇUKURU’NU SİZ ALIN!
AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, geçtiğimiz günlerde yaşanan flaş gelişmeye değindi. Folkart A.Ş.’nin satın almış olduğu Basmane Çukuru’ndan geri çekilmesiyle ilgili konuşan Boztepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e, ‘Bu araziyi belediyeye kazandırın’ çağrısında bulundu. Boztepe, “Burası 1998 yılında Burhan Özfatura tarafından burası ihale edildi. O zamanki EGS ortaklaşa girerek aldılar. 1999 yılında Yüksel Çakmur buraya bir dava açtı. Yürütmeyi durdurma kararı alındı. Süleyman Demirel temelini attı fakat gündemden düşmedi. Ahmet Piriştina ve Aziz Başkan döneminde de gündemden düşmedi. Burası bizim öz mülkümüzdü. Havagazı ve elektrik fabrikalarını almış olmamızı sürekli söylüyoruz.  Burasını da İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak hem bütçemiz hem kredi notumuz yüksek olduğu için satın alabiliriz. Buraya bina yapamıyoruz ve çürük bir bina. 1970’lerde burası yapıldı. Burası çok yağmur aldı ve deniz suyu çok aldı. Bu bina depreme dayanıksız. Oraya bir büyükşehir hizmet binası kültür merkezi, otoparkı olan bir yer düşünebiliriz. Sizin düşüncelerinizi duymak istiyoruz. Bunu eğer yapar ise siz başkan olarak biz de meclis olarak tarihe bir not olarak düşeriz. Allah korusun bu binada meclis toplantısı yapılırken 6 ve üstü depremde sağ çıkmamız mümkün değil. Böyle bir şey yaparsak bu meclis olarak tarihe geçeriz” dedi.  

TEMENNİNİZ ÇOK YERİNDE
Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer de, “Basmane Çukuru için çalışıyoruz. Temenninizin çok yerinde olduğunu söylemek isterim. Hem bütçesel hem fonksiyonel boyutlarını değerlendiriyoruz” açıklamasını yaptı. 

(Fotoğraflar: Doğan BULUT) 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 bii
 16 Mayıs 2019 Perşembe 08:53
Meclis toplantısı yapılmadığında da belediye çalışanları binada, deprem ve bina güvenliği gerçekten burada çalışanları huzursuz etmektedir.
 KADİR KÖSE
 16 Mayıs 2019 Perşembe 08:52
NASIL OLACAK O. Sancak burayı 80 milyon dolara almış. değeri 80 milyon dolar. yani yaklaşık 550 milyon lira. belediye nereden bulacak bu kadar parayı. ha buranın şu an % 33 belediyeye ait. yani 181 milyon lirası belediyeye ait. 550-181= 369 milyon ödesin ve alsın.
 
 16 Mayıs 2019 Perşembe 06:24
Nasıl satılmış? Hukuku da araştırılsın.
 Özkanlar
 16 Mayıs 2019 Perşembe 01:18
Özkanlar pazar yerinden toplanan paraları sorun sorgulayın sayın meclis üyesi Özgür bey siz birde Avukatsınız gidin savcılığa suç duyurusunda bulunun bu toplanan paralar kimlere gitti kimler yedi.Ama eski dönemi Boztepe iyi bilir pazarlık konusu olmasın.
 akp liler konuşmayın batıyorsunuz
 16 Mayıs 2019 Perşembe 00:39
zamanında gasp edilen ozel idare mallarında kayıtlı konaktakı tekel binasını belediyeye vermek yerine ımam hatıp lisesi yaptınız..akp liler bu belediye bınası konusunda hiç konuşmaya hakkı yok
 gürkan
 15 Mayıs 2019 Çarşamba 23:37
Basmane çukuruna 2.el telefon satılan dükkanlar yapılsın. Bölge ile uyumlu olur. 1-2 de tavuk dönerci de yakışır. ha ha ha ha ...
 SD
 15 Mayıs 2019 Çarşamba 20:58
viyaduk altina pazar yeri istemiyoruz, huzurumuzu kacirmayin...
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz