MENÜ
İzmir 22°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Büyükşehir'de toplu sözleşme masası: İşçiler kazanımla çıktı
Güncel
11 Şubat 2019 Pazartesi 08:59

Büyükşehir'de toplu sözleşme masası: İşçiler kazanımla çıktı

Büyükşehir Belediye şirketlerinden İZELMAN'da çalışan ve DİSK Genel-İş Sendikası İzmir 1 ve 3 No'lu şubelerde örgütlü bulunan 6 bin 500 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri (TİS) sürüyor. Sendika ile Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan oturumlarda TİS taslağında yer alan 69 maddeden 40'ı üzerinde uzlaşma sağlanırken, işçiler yeni kazanımlar da elde etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden biri olan ve belediyenin ulaşım hizmetlerini yürüten ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesindeki şoför ve atölye işçilerinin yanı sıra fen işleri müdürlüğü, park bahçe, çevre sağlığı, mezarlıklar dairesi, balık hali, sebze, aşevi huzurevi, otoparklar, katı atık dairesi, idari birimler, Eşrefpaşa Hastanesi gibi 17 farklı birimde çalışan yaklaşık 6 bin 500 İZELMAN işçisini ilgilendiren TİS görüşmeleri, sürüyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel-İş Sendikası İzmir 1 ve 3 No'lu Şubelerde örgütlü bulunan işçilerin sonucunu merakla beklediği görüşmelerde, şuana kadar TİS taslağında yer alan 69 maddeden, 40'ı üzerinde uzlaşma sağlandı. Genel İş 3 No'lu Şube Başkanı Faruk Saral, ilk oturumda işverenin kendilerine yüzde 15 oranında ücret zammı önerdiğini ancak kabul etmediklerini, yapılan görüşmeler sonucunda, en son yapılan zam oranının yüzde 20.30'a çıkarıldığını belirtti. Ancak ülkedeki enflasyon oranını göz önüne aldıklarını ve bu rakamı da kabul etmediklerini açıklayan Saral, sendikanın yüzde 35 oranında bir artış istediğini aktardı.

'YENİ KAZANIMLAR ELDE ETTİK'
Paraya dayanan maddeler üzerinde görüşmelerin devam ettiğini açıklayan Saral, "Yaptığımız görüşmeler sonucunda bazı kazanımlar elde ettik. Örneğin bir işçi senelik izne çıktığında yüzde 33 oranında ek olarak senelik izin harçlığı alıyordu. Bunu yüzde 35'e çıkardık. Yine akşam 20.00 ile sabah 08.00 arasında mesaide olanlar için de mesainin üstüne konulan ekstra yüzde 34 gece vardiyası çalışma primi vardı. Bunu da yüzde 35 seviyesine yükselttik. Yüzde 1 arttırarak, bir kazanım elde ettik" dedi.

Herkese eşit ücret zammı istediklerini söyleyen Faruk Saral, ülkede gerçek oranı açıklanmayan bir enflasyonun olduğunu, bu gerçeklik dikkate alınarak ücret zammının önerilmesi gerektiğini belirtti. Saral, sağladıkları bir diğer kazanımın da kıdem zammı oranı olduğunu belirterek, "Yıllık 0.29 oranında bir kıdem zammı alıyoruz. Teklif edilen zam oranının üzerine ayrıca bir zam teklifi verildi. Yaklaşık yüzde 2 veya 2.5'lara tekabül ediyor. Yeni bir madde. Arkadaşlarımız için yeni bir kazanım sağlamış olduk" diye konuştu.

'ÖRGÜTLÜ GÜCÜMÜZÜ KULLANMAKTAN ÇEKİNMEYİZ'
Sözleşme görüşmelerinin 3 Ocak'ta başladığını ve toplu sözleşme kanununa göre masadaki sürecin 3 Mart'ta bitmesi gerektiğini belirten Faruk Saral, "3 Mart'tan sonra uzlaşma sağlanamazsa arabulucu süreci başlıyor. Biz bu görüşmelerin masada uzlaşarak bitmesini istiyoruz. Umarım bizi farklı bir durum içerisine sokmazlar. 'Mart'ın sonu bahar' söylemi var. Biz de mart ayının sonunun İZELMAN işçileri için bahar olmasını istiyoruz. TİS'i masada bir bahar havası içerisinde bitirmeliyiz. Umudumuzu hiç bir zaman yitirmiyoruz. Örgütlülüğümüze inanıyoruz, mücadeleye inanıyoruz. Masada uzlaşamazsak, örgütlü gücümüzü kullanmaktan çekinmeyiz" diye konuştu.

Sendika ile belediye arasındaki bir diğer oturum, 14 Şubat Perşembe günü gerçekleştirilecek. (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 devrimci
 11 Şubat 2019 Pazartesi 21:20
Devrimcilik kurulu düzeni sorgulamaktan, emekten yana olmaktan geçer! Akıl, sağduyu, sabır ve disiplin gerektirir! Karşılaşacağı tehlikelerin başında da popülizm gelir! Sözleşmelerde 3 kuruşun peşinde koşacaklarına neden sağlık ve yaşam sigortası istemezler, hep şaşarım! Neden ferdi kaza sigortası istemezler? Neden ayni yardımların ücret artışından önemli olduğunu hesaplamazlar? Yıl 2019, sendikalar nelerle meşgul :(
 İzmirli
 11 Şubat 2019 Pazartesi 19:33
Grev yapın grev. Zaten sadece CHP''li belediyelerde kaldınız. Bu belediyeler de kaybedilsin. Sonra da Disk yok olup gitsin. İşte Buca belediyesi maaş ödeyemiyor. Kesin kaybedilecek sonra da Disk belediyeden çıkarılacak.
  ahmetsezai
 11 Şubat 2019 Pazartesi 15:24
ÜCRET SENDİKACILIĞI,SADECE TÜRK SOLUNA ZARAR VERMEKLE KALMADI.SENDİKALARI DA,SENDİKAL ANLAYIŞI DA BİTİRDİ.SONUÇ OLARAK EMEKÇİLER SİYASETTE ETKİSİZ ELEMAN OLDULAR..
 
 11 Şubat 2019 Pazartesi 10:39
Türk solunu ücret sendikacılığı öldürdü. Sürekli aldık, kazandık vs. İş verimi arttı, hizmet çoğaldı, çalışmayan, kaytaran işçi ötelendi, para, mesai almadan sosyal sorumluluk projelerine dahil olundu, imece usulü iki okul, üç bahçe duvarı onarıldı, yaşlıların elinden tutuldu, anasız babasız çocuklar sevindirildi. Ben mi çok iyimserim, sol, idealizm, dayanışma ruhu öldü de yerine para, mesai, harcırah, rapor kavgası veren işçi sınıfı mı oluştu.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege'de Sonsöz