MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Büyükşehir'den Kemeraltı esnafına 10 seminerlik program
Yerel Yönetimler
23 Eylül 2021 Perşembe 11:15

Büyükşehir'den Kemeraltı esnafına 10 seminerlik program

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Kemeraltı'nı 24 saat yaşayan merkez haline getirme hedefi doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi çarşı esnafına yönelik seminer programının ikincisini başlattı. E-ticaret, çevre düzenlemesi, yeme-içme işletmeciliği gibi pek çok konuda eğitimin verileceği program kapsamında esnafa danışmanlık hizmeti de verilecek. Projeyle Yaşayan Kemeraltı Rehberi de oluşturulacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi Kemeraltı çarşısını eski canlılığına kavuşturma hedefiyle yürüttüğü proje kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen “Esnaf Katılımcı Gelişim Etkinlikleri ve Yaşayan Kemeraltı Rehberi” projesinin açılış programı yapıldı. Kemeraltı Balıkçılar Meydanı'ndaki “Kültürel Miras ve Yeni Arayışlar” başlıklı ilk oturumda İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanı Funda Erkal Öztürk, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Arkeoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Ahmet Uhri konuşmacı olarak yer aldı.

Büyükşehir esnafa danışmanlık hizmeti de verecek
Müşterilerle etkili iletişim, e-ticaret, sosyal medya kullanımı, kentsel çevre düzenlemeleri, atık yönetimi, tabela tasarımı, vitrin düzenlemesi, yeme-içme işletmelerinde hijyen, mutfak ve servis yönetimi, Kemeraltı lezzetleri, kahve ve çay kültürü, barista olmak üzere on oturumda yapılacak seminerler kasım ayına kadar sürecek. Büyükşehir bu yıl ilk kez 150 esnafa vitrin düzenlemesi, web sitesi uygulaması, e-ticaret ve sosyal medya danışmanlığı konusunda danışmanlık hizmeti de verecek. Projeyle Kemeraltı esnafının teknolojiyle entegrasyonunun kolaylaştırılması ve yeni ihtiyaçları karşılayan, çevreyle dost işletmelerin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Ayrıca “Yaşayan Kemeraltı Rehberi” oluşturulacak. Bu rehberde Kemeraltı esnafının bilgileri, tarihi çarşının meşhur lezzetleri, eski işletmecilerle ve Kemeraltı üzerine araştırma yapmış akademisyen, araştırmacı ve gazetecilerle söyleşiler, ayrıca Kemeraltı’ndaki tarihi ve kültürel varlıkların bulunması hedefleniyor.

“Tarihi çarşı kan kaybetse de canlılığını koruyor”
Projenin açılış etkinliğinde konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanı Funda Erkal Öztürk, esnaf gelişim etkinlikleri kapsamında 4 modülden oluşan 10 seminer verileceğini söyleyerek “Kemeraltı tarih boyunca insanların, fikirlerin, ürünlerin aktığı bir yer olmuş. Biz İzmir'in kalbi dediğimiz tarihi kent merkezinin yine insanların, fikirlerin, ürünlerin akmaya devam ettiği bir yer olmasını istiyoruz. Tarihi çarşı yakın geçmişte kan kaybetse de aslında canlılığını koruyor. Birçok sektör ile İzmirlilere hizmet etmeye devam ediyor. Büyükşehir burada çok önemli altyapı ve üstyapı projelerine başlamış olmakla beraber esnafla birlikte çalışmaktan da sorumlu. Biz projemizi böyle konumlandırıyoruz” dedi.

“Eleştiriye açık olan bir belediyemiz var, çok şanslıyız”
Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin de “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Büyükşehir birimlerine teşekkür ediyorum. Kemeraltı çok uzun zamandan beri bu kadar gündemde olmadı. Hem İzmir Büyükşehir hem de Konak Belediyesi'nin tarihi çarşıyı gündemde tutma isteği çok önemli. Biz Tunç Başkan'dan şöyle bir ricada bulunmuştuk: Kemeraltı'na dokunacaksanız lütfen esnafın istemediği, esnafın haberinin olmadığı, sahip çıkmadığı bir şeyi bize diretmeyin. Yapılan projelerin sağlıklı olması gerekiyor. Hep beraber masaya oturalım ve esnaf konuşsun istedik. Bunun örneğini İkinci Beyler ve Havra Sokağı'nda başarabildik. Tarihi çarşıda maalesef binalarımızı koruyamadık. Kendimizi eğitemedik, güncelleyemedik. Kuralları tekrar yazmamız gerekiyor. Biz esnaf olarak ayıplarımızı örtmekle sorumlu olduğumuzu biliyoruz. Eleştiriye açık olan bir belediyemiz var. Bu açıdan da çok şanslıyız. Tartışabiliyoruz” ifadelerini kullandı.   
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Arkeoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Ahmet Uhri ise İzmir'in tarihi akışı içinde Kemeraltı’nın gelişiminden bahsetti.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ege'de Sonsöz