MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP Büyükşehir adayı Soyer: İzmir, Türkiye'ye nefes verecek
Politika
10 Şubat 2019 Pazar 12:10

CHP Büyükşehir adayı Soyer: İzmir, Türkiye'ye nefes verecek

CHP’nin İzmir Büyükşehir adayı Tunç Soyer, Cumhuriyet'e konuştu. “İzmir Türkiye’ye daha çok renk, daha çok nefes verecek” diyen Soyer, İzmir’in sadece İzmir olmaktan çıkıp Türkiye’yi değiştirecek bir kent olacağını söylüyor.

CHP’nin İzmir Büyükşehir adayı Tunç Soyer, seçim çalışmalarına başladı. “İzmir Türkiye’ye daha çok renk, daha çok nefes verecek” diyen Soyer, İzmir’in sadece İzmir olmaktan çıkıp Türkiye’yi değiştirecek bir kent olacağını söylüyor. Soyer ile seçim çalışmalarını, İzmir’e ilişkin hedeflerini ve projelerini anlattı.

Adaylık süreciniz nasıl gelişti?
Bir sene öncesinde adaylığa çok yakın olduğumu düşünüyordum. Süre azaldıkça aslında adaylığın o kadar kolay olmadığını da görmeye başladım. Bu sürecin parti içinde bir kavga varmış gibi yansıtılmaya çalışıldığını biliyorum. Bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Bu şehri kimin daha iyi yöneteceğine dair Parti Meclisi’ndeki her üyenin farklı fikirleri olabilir. Aday belirleme süreci çok ciddi ve titiz bir süreç. Sadece kamuoyu anketleri ve istatistiklere değil, adayların ailevi hayatından iş hayatına, ahlaki duruşundan çevresiyle olan iletişimine her şey değerlendirildi. 19 saat süren bir toplantıda, İzmir adayının 10 saniyede oybirliğiyle seçilmiş olması beni hem gururlandırıyor hem de çok mutlu ediyor.

İzmirli neyi seçeceğini bilir

İlk duyduğunuzda ne hissettiniz?
Çok büyük gurur duydum ve çok heyecanlandım. 

Adaylık sürecinizde çeşitli polimikler yaşandı. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?
İzmirli bunları yemez. İzmirli 31 Mart’ta neyi seçeceğini, neyi seçmeyeceğini, o seçimin kriterlerinin neler olduğunu, neler olmadığını çok iyi biliyor. İzmirli, İzmirli olmaktan gurur duyar. Bu gururu büyütecek adayı seçecek. İzmir’i dünyaya açacak mı açmayacak mı onu seçecek. İzmir’in yaşam kültürünü, geleneklerini koruyacak mı korumayacak mı onu seçecek. Başka konuların belirleyici olmayacağından adım kadar eminim.

Özgür ve demokrat...

Türkiye’de merkezileşen bir sistem var. Bu sistemde İzmir’de yereli nasıl güçlü kılacaksınız? 
İzmir’de kahramanlık destanı yazan 1.5 milyon seçmen var. Bu insanlar kararlı bir biçimde, ısrarlı bir biçimde İzmir’i koruyorlar. Dolayısıyla çok daha özgür ve demokrat bir şehri hak ediyorlar. Yapacağımız şey, daha özgür, daha demokrat şehir yaratmak. İzmir çok renktir, çok sestir, çok nefestir. Şimdi İzmir sadece bununla kalmayacak. İzmir, Türkiye’ye daha çok renk, daha çok ses, daha çok nefes verecek. Yani İzmir sadece İzmir olmaktan çıkacak, İzmir Türkiye’yi değiştirecek bir kent olacak. İnsanlık tarihi bize gösteriyor ki demokrasi en güzel yaşam biçimi. Demokrasi bir arada yaşamak demek. İzmir bunu en layığıyla yapan kent. Dolayısıyla bu rejim değişikliğine karşı panzehirin üretileceği yer de İzmir. İzmir onun için daha çok demokrasi, daha çok özgürlük, daha çok hukuk, daha çok hak, daha çok adalet demek. İzmir bunları yaşayacak ve Türkiye’yi değiştirecek. 1 Nisan’dan itibaren herkes sadece İzmir’de de değil, Türkiye’de yaşayan herkes demokrasinin ne kadar güzel bir şey olduğunu tekrar görecek.

Bunu nasıl mümkün kılacaksınız?
Kapıları açarak... “İzmir’i en çok ben seviyorum, en çok ben biliyorum” demeyerek. İzmir’de yaşayan herkesin İzmir’in sahibi olduğunu baştan kabul ederek. Kimseyi dışarıda bırakmadan, ötekileştirmeden, “İzmir’de yaşayan herkes İzmir’dir” diyerek. “Ben İzmirim, sen İzmirsin” diyerek. Bizi ayıran siyasi görüşlerimizden çok birleştiren şeyleri ortaya çıkararak, birbirimizle kucaklaşarak...
Türkiye çok büyük bir ekonomik krizin eşiğinde. Bastırılsa da, 1 Nisan’a kadar yokmuş gibi yapılsa da aslında o kriz devasa bir buz dağı gibi üzerimize geliyor. Ezmek için, yoksullaştırmak için, küçültmek için, daraltmak için geliyor. Bu buz dağının karşısında durabilmek için kucaklaşmamız lazım. Bir ortak gelecek kurmamız lazım. Bunu İzmir’de yaratacağız. Bunun yolu da kapıyı açıp herkesi içine alacak bir yönetim modeli kurmaktan geçiyor. Mahallelerdeki meclislerden, kent konseylerini çok daha aktif hale getirmekten, gençlik meclisleri kurmaktan, kadın meclisleri kurmaktan geçiyor.

Sizce İzmir’in 3 önemli sorunu ne? Bu sorunlara nasıl bir çözüm getireceksiniz?
Katı atık bertaraf meselesi İzmir’in belki de en önemli sorunlarından. Altyapı meseleleri var. Hâlâ çok yerde arıtma tesisi yok, kanalizasyon yok. Ulaşım meselesi var. Bunlar İzmir’in en temel meseleleri. Bunları da ortak akılla çözeceğiz. Bilimle, teknolojiyle çözeceğiz. Bir şeyi keşfetmemize gerek yok. Bu konulardan dünyada inanılmaz çözümler üretilmiş durumda. Çözümsüz bir sorun yok aslında.

Enerji üretim kooperatifi kuracak

İzmir’de yenilenebilir enerji kullanmaya yönelik bir planınız var mı?
İzmir yenilenebilir enerji konusunda belki dünyanın en zengin kentlerinden. Biz Seferihisar olarak hem “Compact of Mayors” hem de “Energy Cities” birliklerine üye olduk, taahhütlerde bulunduk. İzmir bunun çok daha fazlasını yapmaya muktedir. Çünkü olağanüstü yenilenebilir enerji kaynakları var. Çok güçlü rüzgâr koridorları var. 300 gün güneş var. Akıntı enerjisi var. Jeotermal kaynaklar var. Bu kaynakları kullanmamak zaten ya hıyanettir ya da cehallettir. Biz bunu kullanacağız. Üstelik büyük sermaye grubu yatırımcılarla falan değil, İzmirliyle beraber yapacağız. Enerji üretimi kooperatifiyle beraber yapacağız. Hem temiz enerji üreteceğiz hem de ürettiğimiz enerjiden para kazandıracağız. Belki de dünyanın en büyük enerji üretim kooperatifini İzmir’de kuracağız. Biz sadece rehberlik edeceğiz. Biz vizyonu ortaya koyacağız. Vizyon, şu dağın arkasındaki vahayı görüp görmeyenleri ikna etmek ve onları o vahaya taşımaya çalışmak. Bu mümkün. Vizyoner yöneticilerin asli görevi budur zaten.

1 NİSAN MEKTUPLARI

‘Belediye başkanı olduğumda ilk şunu yapacağım’ dediğiniz bir şey var mı?
Sanırım bir “Oh be” derim herhalde. Sonrasını bilmiyorum. 6 belediye başkanına kentler ağını kurmak için yazacağım bir mektup var. 1 Nisan sabahı o mektupları göndereceğim.

Kim bu 6 belediye başkanı?
İskenderiye, Beyrut, Atina, Roma, Marsilya, Barcelona.

Peki, ne yazacaksınız?
Bir kentler ağı kuruyoruz. Üniversiteler, STK’ler, kadınlar, gençler üzerinden edebiyat, sanat, bilişim teknolojileri, bilim, çevre... Sadece Akdeniz’i beraber temizleyelim demek bile bir şey aslında. Bütün bunları davet edeceğimiz, ortak çalışma zeminleri önereceğimiz bir mektup olacak.

Genç Elçiler

İzmir’e süpriziniz var mı?
İzmir Genç Elçileri belki de İzmir’in büyük süprizlerinden biri olacak. Mesela İngiltere’de gençlerin çok rahatsız olduğu bir karardı Brexit. Neden? Çünkü yaşlılar yaşamayacakları yılların kararını aldılar. Yaşamayacağımız yıllarla ilgili karar vermek o yılları yaşayacak gençlere haksızlık. O yıllarla ilgili kararlarını bugünden gençler almalı. Genç İzmir Elçileri adıyla bir uygulama yapacağız. Diyelim ki dijital dönüşüm elçisi. İzmir’de dijital dönüşümle ilgili gençler ne yapmak istiyorlar, ne yapabilirler, ne yapmalılar, buna onlar karar verecek. Tespit ettiğimiz 25-30 başlık var. Ben bunları Gençlik Meclisleri’ne sunacağım. Bu başlıklarla ilgili onlar kendi aralarında toplanacaklar, kendi aralarında raporlama yapacaklar, verileri inceleyecekler. Ortaya sonuçlar koyacaklar. Bu sonuçlar ışığında da kentin geleceğiyle ilgili kararlar alacaklar. Onların kararları benim kararlarım olacak.

Seferihisar’ı bırakıyorsunuz...
Seferihisar ilk aşkım, ilk göz ağrım, çocuklarım orada doğdu, orada büyüdü. Dile kolay tam 30 yıl orada yaşadım. Gerçekten kendimi ait ve bağlı hissettiğim bir yer. Bırakmam söz konusu değil. Tersine daha sıkı bir bağ içinde olacağız. Geçmişte yapamadığımız birçok şeyi aslında büyükşehir eliyle daha kolay yapacağız.

Mesela örnek var mı?
Tabii yani mesela daha çok sıcak asfalt (Gülüyor)... Bunun gibi çok şey var da ama net olan şey şu ki biz Seferihisar’a daha fazla sahip çıkıcağız.

‘Yürüyeceğiz, anlatacağız’

İzmir’de seçim çalışmalarına başladınız mı?
İzmir’le ilgili 10 yıllık verileri ortaya dökmeye, anlamlı sonuçlar ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu bizim yol haritamızı belirleyecek. Bu raporlama çalışmaları, bu analizler, projeler üzerinde fikir toplantıları, beyin fırtınaları şubatın 20’sine kadar sürer. 20 Şubat’ta yani 40 gün kala biz çok daha sokakta yürümeye başlarız. Çok yürüyeceğiz bu kampanyada. Hatta hep yürüyeceğiz. Çok anlatacağız. Her yere yürüyerek ulaşacağız.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 vatandaş
 10 Şubat 2019 Pazar 17:02
BORNOVA'DA CHP BÜYÜKŞEHİRDE AKP YE OYUMU VERECEĞİM ÇÜNKÜ BU KİŞİLERİN GERÇEK ANLAMDA SÖZLERİNİ YERİNE GETİRECEĞİNE İNANIYORUM.RS
 Lombak
 10 Şubat 2019 Pazar 16:55
Bahçeli''nin Tunç Soyer''e sağladığı bir zırh var. Kafasını babasına takmış. Oysa hdp mitinginde hendekçilere düzdüğü methiyelerle uğraşsana ey Bahçeli! Sen de yalan çıktın. Bulut''un ahvalde diyeceği bir şey yok mu?
 izmirli
 10 Şubat 2019 Pazar 16:26
KAZANIR AMA PROJESİ YOK GİBİ. METRO YAPACAGIZ, 30 TANE ALT GECİT YAPACAGIZ , TRAMVAY YAPACAGIZ, ANTİK STADYUMU TEKRAR AYAGA KALDIRCAZ, ANTİK TİYATRO İZMİRE GÜLECEK, KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPACAGIZ, YOL YAPACAGIZ GİBİ PROJELER BEKLİYORUZ AMA O BİZE BARCELONA, ROMAYA MEKTUP YAZMAKTAN BAHSEDİYOR. UMARIM 5 YIL BOŞA GİTMEZ.
 Gürkan
 10 Şubat 2019 Pazar 15:22
Arıtma tesisi TÜİK verilerine göre en çok İzmir'de bulunuyor. İzmir'de eksik olan yerler varsa sen bir de diğer illeri düşün. Katı atık tesisi İzmir'in sorunlarından biridir, Kocaoğlu da değil demiyor ki! Ama yapmadılar, yapmaya niyet yok demek farklı bir şey değil mi? Kuzeye yapılacak adam diyor ki güneye yapılsın. Zaten tek bir yere katı atık tesisi yapılacak diye kimse demedi. Yapılacak projeleri incelerseniz ne yapılacağı, hangi bölgelere hitap edeceği belli ama bu şehirde bilgisi olmayıp da fikri olan o kadar çok insan var ki, bu şehrin en büyük sorunu da bu.
 Problem
 10 Şubat 2019 Pazar 15:00
Ulaşım meselesi derken , açık söyleyin ?
 Arif coban
 10 Şubat 2019 Pazar 14:14
Sabırla okudum ama ne yapacağını bile bilmeyen biri izlenimi var.Yerel başını iyi takip eden ve aday olduğundan beri bütün röportajlarını,demeclerini takip ediyorum inanın hiç bir projesi vizyonu yok börtü böcek çiçek şenlik lay lay lommm biraz Atatürkçülük biraz laiklik birkaç bayrak sallama .,....kaybedilen 5 koca yıl....yazık İzmir''in yazık sosyalizmirim....
 izmirli bunu yemez
 10 Şubat 2019 Pazar 14:08
Bu adamın neresinden tutsak dökülüyor. Daha önce verdiği röportajda izmir''in ideoloji saplantısından dolayı odunu koysak seçerler dediğini mi yoksa sur belediyesinin o hendekçi şerefsizlerine destek çıktığını mı yoksa kayyum atanan belediyeler için yapılan hdp mitinglerine katılıp destek verdiğini mi chp''nin adayı değil de sanki hdp''nin adayı gibi davranan bir zat-ı muhterem. Ey izmir bırak ideoloji saplantısını şu kılıçdaroğlu''na ders verelim ki 1 nisan da o koltuk ona dar gelsin ve yerine gerçekçi chp''liler otursun
 Çiğlili
 10 Şubat 2019 Pazar 13:10
Katı atık bertaraf meselesi İzmir’in belki de en önemli sorunlarından. Altyapı meseleleri var. Hâlâ çok yerde arıtma tesisi yok, kanalizasyon yok. Demiş Soyer bunu Zeybekçi söyleyince Kocaoğlu kızıyor ama...
 izmirli ATATÜRKÇÜ
 10 Şubat 2019 Pazar 12:52
İZMİR KENDİ NEFES ALAMIYORKİ..TÜRKİYENİN 3. BÜYÜK ŞEHRİYDİK ŞİMDİ İLK 10 A GİREMİYORUZ..2019 İZMİR İÇİN DEĞİŞİM SENESİ..YOKSA İZMİR 5 YIL DAHA KAYBEDERSE TRAFİK, HAVA KİRLİLİĞİ, SUSUZLUK, YATIRIMLAR YAPILMADIĞI İÇİN İŞSİZLİK VS..4 DÖNEM CHP YE OY VERDİM AMA BU SEÇİMDE OYUM ZEYBEKÇİYE..AYRICA HDP İTTİFAKI VE ATATÜRKÜN İZİNDE GİTMEYEN BİR CHP VAR..YUKARIDAKİ YAZIDA Bİ TANE PROJEDE GÖREMEDİM..
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz