MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
CHP İzmir, zulme sessiz kalmadı: İsrail tecrit edilmelidir!
Politika
16 Mayıs 2018 Çarşamba 12:13

CHP İzmir, zulme sessiz kalmadı: İsrail tecrit edilmelidir!

İl Başkanı Deniz Yücel, Filistin’de yaşanan katliam karşısında İsrail’e tepki gösterirken, “ İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası planda tecrit edilmelidir” dedi.

Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Örgütü, Türkiye’de 81 ilde eş zamanlı düzenlenen program kapsamında İsrail’in Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği saldırı ve katliamı protesto etti.

İl Başkanı Deniz Yücel, il yönetim kurulu üyeleri, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda partilinin katılım gösterdiği tepki açıklaması Konak Meydanı Kemeraltı Çarşısı girişinde gerçekleşti.

BÜYÜKELÇİLİK BİNASININ KUDÜS’TE AÇILMASI BÜYÜK PROVOKASYONDUR
İl Başkanı Yücel yaptığı açıklamada İsrail’in Orta Doğu’daki tutumunu çok sert sözlerle eleştirdi. Yücel, “Filistin’ de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır. Binlerce masum Filistinlinin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği, insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz. Bu dramın en önemli sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumudur. Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkansızdır. İsrail, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor. ABD Büyükelçilik binasının, İsrail Devlet’inin yetmişinci kuruluş yıldönümünde Kudüs’te açılmış olması büyük bir provokasyondur. ABD’yi, bu yanlış politikasını terk etmeye; İsrail’i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz. CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail’in güvenlikli sınırlar içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz” dedi.

FİLİSTİN KURTULUŞ ÖRGÜTÜ’NÜN TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ CHP İKTİDARINDA AÇILDI
Başkan Yücel, “ABD ve İsrail’in yanlış politikalarına karşı tüm dünyadan yükselen kınama mesajları somut bir sonuç doğurmamaktadır. Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKP’nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmamaktadır. Ayrıca iktidar, bir yandan ABD’nin Ortadoğu politikalarını kınarken diğer yandan Suriye’nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tutmaktadır. CHP tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında durmuştur. Geçmişte Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Türkiye temsilciliği CHP iktidarında açılmış, Bülent Ecevit ve tüm CHP genel başkanları Filistin davasının sadık destekçisi olmuştur. Bugün de CHP ve Genel Başkanımızın Sayın Kemal Kılıçdaroğlu masum ve mazlum Filistin halkının yanındadır. Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur” diye konuştu.

İSRAİL ULUSLARARASI PLANDA TECRİT EDİLMELİDİR
Yücel ayrıca, “Bugün Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı en güçlü bir şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası planda tecrit edilmelidir. Bir kere daha ABD ve İsrail’i güçlü bir şekilde kınıyor, hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize rahmet diliyoruz” açıklamasında bulundu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 
 17 Mayıs 2018 Perşembe 08:48
Aç yatan Türk insanı bitti, şimdi sıra filistin'e mi geldi? Siz önce Türk insanının yanında olun
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege'de Sonsöz