MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Demirtaş'ın talebi Büyükşehir komisyonunu gerdi!
Güncel
13 Mart 2018 Salı 17:18

Demirtaş'ın talebi Büyükşehir komisyonunu gerdi!

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ın mütevelli heyet başkanı olduğu Ekonomi Üniversitesi’ne ait Güzelbahçe’deki arazinin üniversite alanına çevrilmesi tartışmalara neden oldu. Büyükşehir İmar Komisyonu’nda tartışma çıktı.

EGEDESONSÖZ/İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ı yıllar önce karşı karşıya getiren Güzelbahçe’deki İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne ait arazi yeniden gündeme geldi. Başkan Kocaoğlu’nun 10 yıl önce “örtünün altında ne var” diyerek sert çıktığı üniversite planı o dönem tartışmalara neden olmuştu.KOMİSYONDA TARTIŞMA ÇIKTI
Demirtaş’ın mütevelli heyet başkanı olduğu İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin mülkiyetinde bulunan Güzelbahçe Yaka Mahallesi’ndeki arazinin yeni planı İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bayındırlık ve İmar Komisyonu’na geldi. Komisyonda konu üzerinde yapılan görüşmeler sürerken tartışma çıktı. AK Partili üyeler, üniversitenin yeni planına karşı çıkarken ret oyu kullandı.

Yeni plana göre, imar planlarında 200 bin metrekareye yaklaşan arazide planlama yapan Ekonomi Üniversitesi 224 bin metrekare inşaat talebinde bulundu. Güzelbahçe Belediyesi’nden geçerek Büyükşehir’e gelen son planda inşaat 150 bin metrekareye düşürüldü.  Üniversitenin 1/1000 ölçekli nazım imar planı komisyon kararının ardından belediye meclisinde de onaylanarak yürürlüğe girecek.'NE AYRICALIĞI VAR?' TEPKİSİ
Komisyonun AK Partili Meclis Üyesi Mimar Ali Kökoğuz imar planına tepki gösterdi. Kökoğuz, “İzmir’de sıradan bir vatandaş arazisini planlarken bu isimden en az yüzde 40 kamuya terk alınıyor. Yüzde 50-60’a kadar çıkan yerler var. Bu durum, arazinin büyük bölümünün şahsın elinden gitmesi demek. Ve kamusal alana yani yola, camiye, okula ayrılması anlamına geliyor. Ekrem Demirtaş’ın teklifinde ise çok yüksek bir imar hakkı var. Ne bir sosyal donatı alanı ne de bir kamusal alan ise bulunmuyor. Böyle bir mantık olmaz. Tam 200 bin metrekare arazide yüzde 14 zayiat mı olur. Bu rakam çok düşük. Ekrem Demirtaş’ın ne ayrıcalığı var? Bunu açıklasınlar. Ne özelliği var da imar planlarında tarla, zeytinlik olan yerler üniversite olarak planlanırken yüksek rantlar sağlanıyor. Bu konu meclise geldiğinde de gereken açıklamayı yapacağız” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege'de Sonsöz