GÜNCEL YEREL YÖNETİMLER EGE EKONOMİ

Emniyet’ten kritik ‘lastik’ genelgesi


16 Aralık 2013 Pazartesi 16:03
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yayımladığı genelgeyle, kış şartlarının ağır geçtiği 54 ilde otomobillere kış lastiği takma zorunluluğu getirildi.
Sürücülerin karlı ve buzlu yollarda güvenli seyahat etmelerini sağlamak için daha önce yasal olarak kamyon, otobüs ve minibüs gibi büyük araçlarda takılması zorunlu olan kış lastiği, genelgeyle kış şartlarının ağır geçtiği illerde otomobiller için de zorunlu hale geldi.
 
Edirne Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, D-100 karayolunda kış lastiği uygulaması yaptı.
 
Şehir merkezinden çıkan şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar ve otomobilleri durdurarak lastiklerini kontrol eden polis ekipleri, kurallara uygun lastik kullanmayan sürücülere 77 lira ceza kesti.
 
Edirne Emniyet Müdürü Yardımcısı Metin Bahadır, kış lastiği takma zorunluluğunun sadece kamyonet ve yük taşımada kullanılan araçlara değil, otomobillere de zorunlu olduğunu söyledi.
 
Uygulama kapsamında trafikte seyreden tüm araçların kış lastiği takıp takmadıklarını kontrol ettiklerini belirten Bahadır, şöyle konuştu:
 
''Artık tüm araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Bu amaçla biz de ilimizde uygulamalara başladık. Sürücüler kış lastiği takmadıkları zaman yollarda kalıyor. Kış lastiği takan sürücülerin de yola devam etmesine engel oluyorlar. Ayrıca buzlu ve karlı yollarda kış lastiği kaza yapma riskini azaltıyor."
 
Bahadır, kış lastiği takmayan sürücülere 77 TL ceza yazdıklarını kaydetti.
Yorum EkleYorumlar


 gereklimi
 25 Aralık 2013 Çarşamba 16:12
aynen katılıyorum
 TC. Öz Vatandaş.
 16 Aralık 2013 Pazartesi 16:42
Yahu takmak zorunlu da nasıl alacaksın diyen yok, ben yazın aracıma yeni lastik aldım ve hala borcunu ödüyorum, şimdi hangi kanun bana zorla bir daha kış lastiği aldıracak acaba. Oturduğun yerden tamim yayınlamak çok kolay, bir araç için yıllık 1.250 tl. Kasko, 270 Tl Trafik Sigortası, 362 Tl. Bandrol ücreti ve iki yılda bir 250 Tl vize ücreti vermek kolaymı sanıyorsunuz acaba. Bir orta yollu araç hiç kullanmadan kapı önünde dursa maliyeti yukarıdaki kalemlerle beraber 2.332 Tl yapar, böl 12 ye aylık 175 Tl sorma ver parası, ayrıca bakımı, yakıtı, lastik gideri yetmiyor birde Kış lastiği zorunlu. Oldu beyler emriniz olur, gelin anahtarları size vereyim tüm bu masraflardan kurtulayım olsun bitsin. Sahiden bu millet yolunacak Kaz mı acaba.

ANA SAYFA    |    WEB GÖRÜNÜMÜ

© 2013 Ege'de Sonsöz