MENÜ
İzmir 13°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Esnaf Odası Başkanı isyanda: Basmane oldu ‘Kaçak’hane!
Ekonomi
5 Ekim 2018 Cuma 08:07

Esnaf Odası Başkanı isyanda: Basmane oldu ‘Kaçak’hane!

İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mevlüt Turun, “Basmane çevresinde 500 tane atölye varsa 400’ünün vergi kaydı yoktur” dedi.

Doğan BULUT/EGEDESONSÖZ- İzmir’de ticaretin önemli merkezlerin olan Basmane’de tekstil sektöründe çalışan tedarikçi firmalar ile ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı. İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mevlüt Turun, atölyelerin yüzde 90’ının vergi kaydının bulunmadığı söyledi.

SURİYELİLERE TANINAN HAKLAR BİZİM İNSANLARIMIZA TANINMIYOR
İzmir’de çok fazla kayıtsız iş yeri olduğunu söyleyen Başkan Turun, “Bugün sadece Basmane civarında bulunan terzi ve konfeksiyoncuların yüzde 90’ın herhangi bir kaydı yok.  Çoğunlukla Suriyeli olmakla birlikte 500 tane iş yeri varsa 400 tanesi kayıtsız. Bundan kaynaklı yanlarında çalışan çok sayıda insanın sosyal hakları yok. Ceza, kayıtlı insanlara kesiliyor. Suriyelilere tanınan haklar bizim insanlarımıza tanınmıyor" diye vurguladı.

DENETİM YOK
Vergi kaydı bulunmayan iş yerlerine herhangi bir denetim yapılmadığını belirten Başkan Turun, “Bugün vergi kaydı olan terziler çok zor şartlarda çalışmaya devam ediyorlar. Çünkü diğer tarafta vergi ödemeyen, sigorta ve maaş yatırmayan, iş yerleri var. Ve bunlar 10 liralık bir işi 2 liraya yapıyorlar” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz