MENÜ
İzmir 13°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Gümrükçü'den Tugay'a 'Mavişehir' kontrası: Tarihsel haklarımız var!
Yerel Yönetimler
19 Temmuz 2019 Cuma 14:52

Gümrükçü'den Tugay'a 'Mavişehir' kontrası: Tarihsel haklarımız var!

Çiğli Belediye Başkanı Gümrükçü’nün, Mavişehir’in kendi sınırlarına kazandırılması yönünde çalışma başlatması Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın tepkisine neden olmuştu. Tugay’a yanıt veren Gümrükçü, Mavişehir konusunda tarihsel haklarının olduğunu belirtti.

EGEDESONSÖZ- Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü 100 gününü değerlendirdiği basın toplantısında “Mavişehir’i Çiğli’ye kazandırmak için çalışmalarımız başladı” açıklamasında bulunmuştu. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ise 100 günlük icraat toplantısında gelen soru üzerine konuşan Gümrükçü’ye yanıt vermişti.

Tugay açıklamasında, “Mavişehir’i mi Çiğli’ye kazandırıyorlarmış? Biz de İstasyonaltı’nı Karşıyaka’ya kazandıracağız. Bu enteresan bir konu. Ben Utku Bey’in bunu gündeme getirdiğini bilmiyordum. Artık gazetelere manşet olacağız. 1995 yılından beri Çiğli Karşıyaka’dan ayrıldığından beri olan bir anlaşmazlık var. Mahalle sınırlarıyla ilgili bir anlaşmazlık. Mahalle sınırları nerede başlıyor, nerede bitiyor bir anlaşmazlık yaşanmış. Birkaç mahkeme süreci yaşanmış. Bunların hepsinde kaybetmişler. Zannediyorum Utku Bey biliyordur. Çok istiyorlar. Ama Mavişehir değil. Yalı Mahallesi’nin bir kısmı Çiğli’nin bir parçası olduğu iddiası üzerine devam eden bir hukuki süreç. Aslında İstasyonaltı gerçek Karşıyaka’dır. Bunu da ispat edecek durumdayız. Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma ihtimalleri var. 2011 yılında en son açılmış bir dava süreci var. Aradan geçen otoyol Çiğli ve Karşıyaka’yı ayırıyor aslında. Bugünün şartlarında sınırın bu olması lazım. Oradakilere de sorsak Utku Bey’i hayal kırıklığına uğratacak bir sonuç çıkar. Çiğli’ye bağlı olmak isteyeceklerini zannetmiyorum. Utku Bey’in Karşıyaka’yla ilgili anlayamadığım bir tavrı var. Biz Karşıyaka’dan daha fazla oy alacağız dedi. Ben sesimi çıkarmadım. Rakamlara baksınlar. Onlar bir de orada İYİ Parti ile birlikte girdiler” demişti.

GÜMRÜKÇÜ’DEN TUGAY’A YANIT: TARİHSEL HAKLARIMIZ VAR
Katıldığı radyo programında konuşan Başkan Gümrükçü ise şunları söyledi: Konunun bir geçmişi var. Sanki bu Cemil bey’le aramızda sorun varmış gibi aktarıldı. Başkan da esprili bir dille ‘Gülümseyen Çiğli’ sloganına uygun şekilde konuşmuş. Çiğli 12 Eylül’e kadar beldeydi ve kapatılarak Karşıyaka’ya bağlandı. Aslında 12 ‘Eylülzede’dir Çiğli… 1992-2019 yılları arasında ilçede kent kimliği kazandırma süreçleri yaşıyoruz. Tespit ettiğimiz en büyük sorun Çiğlililik kimliğinin oluşmaması. Bunu oluşturmaya çalışacağız. Burada da en önemli nokta Çiğli’nin tarihsel haklarının Çiğli’ye verilmesini sağlamak.  Karşıyaka sınırları içinde kalan 1-2 mahalle Çiğli’nin tarihsel doğal hakkı. 2005’te daha güncel bir tartışma vardı. Ensari Bulut Çiğli’de, Cevat Durak Karşıyaka’da başkandı. Süreç mahkemelikti. Geçmişten gelen bir konu. Her kentin belediye başkanı o kentin hakkını korumakla mükelleftir. Bizim de hak iddiamız var. Umuyorum bu dönem onu da kazanacağız”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 
 20 Temmuz 2019 Cumartesi 06:25
Metropoldeki sınırlar yapay. İlçe belediyeleri gerekli mi? Emin değilim.
 ST
 19 Temmuz 2019 Cuma 22:29
Her iş bitti de şimdi sıra Mavişehir'e mi geldi? Yapmayın etmeyin, sizlerin yapacak öncelikli çok işleriniz var.
 ali
 19 Temmuz 2019 Cuma 21:33
iki başkana da hele kamuoyu önünde tartışmak yakışmıyor, saçmalıyorlar.
 Karşıyakalı
 19 Temmuz 2019 Cuma 20:44
Koyun sandığı bakalım ataşehirin otoban ötesinde oturanlar çiğlide nasıl kaçmak isteyecek görünür. İnsanlar otoban çiğliye yürüyerek geçemiyor. Nerde Çiğli belediyesi.. Sıfır hizmet..ilçeleri ayıran derede fareler cirit atıyor.Mavişehir çiğliye bağlanınca çağmı atlayacak.
 TC misafir
 19 Temmuz 2019 Cuma 17:45
Boş tartışma, icraat yapın herkesin hizmet sınırı belli.
 sezarın hakkı sezara
 19 Temmuz 2019 Cuma 17:03
Bence mavişehir'in yanına ataşehir de katılsın ayrı bir ilçe olsun konu kapansın.
 misafir
 19 Temmuz 2019 Cuma 17:00
paylaşamadıkları, o bölgenin emlak vergileri.
 örgüt
 19 Temmuz 2019 Cuma 16:50
Tarihsel gerçekler ne ise herkes tarafından kabul edilsin konu kapansın.
 GÜROL KÜÇÜKGÖRÜR
 19 Temmuz 2019 Cuma 16:34
Her iki belediye başkanımız da CHP'li, biri başka partili olsaydı bu işi anlardım ama Utku beyi kimsenin anlayacağını sanmıyorum özellikle Kılıçdaroğlu'nun. 100 günde Mavişehir'e sahip çıkmaya çalışan bir başkan 1500 günde nerelere sahip çıkmaya çalışacak acaba.
 ÖNERİ
 19 Temmuz 2019 Cuma 15:18
Bu konuda yaratılan tartışma ile kamuoyunu germenin doğru olmadığını düşünüyorum. Konu başta; teknik,hukuki ve diğer bir çok boyutu ile irdelenmeli, bu çalışmalardan sonra çıkan sonuçlar üzerinden bütüncül bir yaklaşımla ve her türlü ön yargı ve duygusallıktan uzak olarak,işin uzmanlarınca hazırlanacak bir rapor üzerinde tartışmanın yürütülmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Yoksa; Anadolu köyündeki sınır anlaşmazlığına benzer bir senaryonun, İzmir'in göbeğinde de yaşanması çok da şık bir durum değildir diyorum.Ne dersiniz Sayın Başkanlar.?
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz