MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İzmir Marşı krizine Vali el koydu: Müdür görevden alındı!
Güncel
16 Mayıs 2018 Çarşamba 12:05

İzmir Marşı krizine Vali el koydu: Müdür görevden alındı!

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, tartışmalara yol açan olayın ardından İzmir Atatürk Lisesi Müdürü Selamettin Demirhan’ın İzmir Valisi Erol Ayyıldız tarafından verilen talimat ile görevden aldığını duyurdu.

Mehmet İŞLER / EGEDESONSÖZ- İzmir Atatürk Lisesi'nde, 13 Mayıs Pazar günü, 12'nci sınıf öğrencilerinin mezuniyet programında kep atma töreni sırasında geleneksel olarak Onuncu Yıl Marşı ve İzmir Marşı okunmak istendi. Okul müdürü, iddiaya göre, 'siyasi gösteri' olarak kabul edip, marşın okunmasına izin vermedi. Öğrenciler ise tören sırasında okul müdürünün bu kararına uymadı ve marşı söylemeye başladı. Bunun üzerine okul müdürü Selamettin Demirhan, "Ben bu okulda okul marşından başka bir marş söyletmem" dedi ve yüksek sesle müzik açtı.

ŞAHSİYETİMİ YIPRATMAYA YÖNELİK FAALİYET
Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından İzmir ve ülke genelinde olay infiale yol açtı. Müdür, Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdiği notta "Okul marşını çaldırmak istedim. Yaşananlar ve yapılanlar tarafıma yöneltilen karalama girişimi, şahsiyetimi yıpratmaya yönelik faaliyet" dediği öğrenildi.

Gelişmeler ve tepkiler sonrasıda Atatürk Lisesi Mezunları Derneği tarafından organize edilen eyleme CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Koray Ükünç, CHP İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Kamil Okyay Sındır, Atila Sertel ve milletvekili aday adayı Kani Beko ile çok sayıda vatandaş katıldı.

BAYIR DUYURDU: GÖREVDEN ALINDI

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Müdür Demirhan’ın görevinden alındığını söyledi.  Bayır, yaptığı konuşmada “Size bir söz verdik. 40 dakika önce vekilimiz Atila Sertel ile İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın yanındaydık. Durumu anlattık. Başkaları da başka şeyler anlatmış. Bizim anlatmamız üzerine telefonu yanımızda kaldırdı. İl Milli Eğitim Müdürü’nü aradı. ‘Derhal bu müdürü görevden alacaksın’ talimatını verdi. Bu gelişme yanımızda yaşandı. Yarın basına resmi haber düşer. Eğer bu müdür görevden alınmazsa mücadelemiz devam edecek. Ancak Valimiz, şu an Müdürü görevden almıştır” dedi.

Bayır’ın açıklaması protestocular tarafından sevinçle karşılandı.

Dernek Başkanı Murat Saraç yaptığı konuşmada, “Böyle bir olayın yaşanmasından dolayı son derece üzgün olduğumuzu belirtiriz. Kurtuluş Savaşı’na ve Mustafa Kemal Atatürk’e adanmış marşların altında siyasi nedenler aramak bu ülkenin geleceğini şekillendirecek gençlerin anlık tepkilerini bastırmaya çalışmak abesle iştigaldir. Bu olayı bireysel bir hata, anlık bir gelişme veya yanlış anlaşılma olarak görebilmeyi çok isterdik. Bu noktada idareden gelecek bir telefonu bu gençlerden dilenecek kuru bir özrü bile kabul edebilirdik. Ancak son dönemlerde okulumuzda ardı ardına yaşananları hatırladıkça bu olayın da nedenlerini ve amaçlarını gayet iyi biliyoruz ve artık yeter diyoruz. Çünkü bu kişisel hatalardan kaynaklanan değil zihniyet sorunudur. Bu yöndeki tavrımızın net ve kesin olduğunu tüm kamuoyuna bildiririz” ifadelerini kullandı.  

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Vali Ayyıldız'ın talimatı sonrasında inceleme soruşturma başlattığı belirtildi. Resmi kararın ilerleyen günlerde açıklanacağı ifade edildi. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 esma
 17 Mayıs 2018 Perşembe 09:37
Tebrik ederim öğrencileri ve velileri. Bolu Fen Lisesi nde diploma töreninde 1.gün İzmir Marşı olarak karar veriliyor. 2. gün provasında Müdür siyasi bir partinin benimsediği bir marş söylenemez diyor ve okunmuyor. Marşlarımız hepimizindir. Önemli olan benimsemek ve cesaret almaktır. Fen Lisesi gibi bir okulda geçiyor bu hadise. Keşke oradaki öğrenciler ve veliler gibi olabilseydik.
 Işık Dikicigil
 17 Mayıs 2018 Perşembe 09:16
Seçim üstü, hemde İzmir de böyle bir şey yapmak ayağına kurşun sıkmak gibi, Normal şartlarda bu davranıştan sonra kendisini Milli eğitim müdürü yaparlardı. Hadi kendi sözleriyle bitirelim ZAMANLAMA MANİDAR :)))
 
 17 Mayıs 2018 Perşembe 08:44
İyi olmuş
 Ali
 16 Mayıs 2018 Çarşamba 20:00
Haftaya üst göreve atanır
 Hasan
 16 Mayıs 2018 Çarşamba 19:38
Burası Türkiye Cumhuriyeti, ne sandın yanına mı kalacaktı. Hiç kimse Mustafa Kemal''e saygısızlık yapamaz. Bu da size ders olsun.
 Gülin
 16 Mayıs 2018 Çarşamba 19:30
Yazık çok yazık Mustafa Kemal Atatürk sayesinde böyle yaşıyorsun bir kendine gel. Bence öğretmenlik de yapmamalı. Vatana millete safi zarar böyle kişiler.
 Ödül verirler
 16 Mayıs 2018 Çarşamba 19:22
Böyle niteliksiz bir adamı daha nitelikli bir okula verirler.
 Dombra TRT6
 16 Mayıs 2018 Çarşamba 18:11
Uzun uzun kavaklar dökülüyor yapraklar...
 Bucalı
 16 Mayıs 2018 Çarşamba 17:31
Tüm okulları denetlemek lazım.Atatürk köşesi olmayan veya bahçesinde Atatürk büstü olmayan okullar var diye duyum alıyoruz.
 Serdar
 16 Mayıs 2018 Çarşamba 17:18
Bence bu herifin İzmir'den de gitmesi iyi olur, kendi iyiliği için !
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege'de Sonsöz