MENÜ
İzmir 13°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İzmir'de 4 FETÖ sanığına hapis cezası!
Güncel
10 Ekim 2018 Çarşamba 13:58

İzmir'de 4 FETÖ sanığına hapis cezası!

Akyaka Vakfı'na yönelik yürütülen soruşturma kapsamında yargılanan 9 sanıktan 4'ü "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçundan 2 yıl 6 ay ila 10 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılırken, 4'ü beraat etti, birinin dosyası ayrıldı.

İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Bünyamin Çakar ve Mesut Şahin, tutuksuz sanıklar A.A., C.H., Ö.K., H.Y., M.E. ve U.Ö. ile sanık avukatları katıldı. Sanık D.A.M. duruşmaya katılmadı. 

İddia makamı, kapatılan Akyaka Vakfı'yla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında açık kaynak araştırmasıyla istihbari bilgilerin elde edildiği, müşteki ve tanık ifadelerine başvurulduğu, sanıkların dernek ve vakıf iltisakları, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock kayıtları, örgütün tepe yöneticilerinin HTS kayıtları, kapatılan Bank Asya hesap hareketleri ile Vakıflar Genel Müdürlüğü denetim raporlarının temin edildiği ve bu deliller ışığında sanıkların örgütsel bağlantılarının ortaya çıkartıldığını kaydetti. 

Sanıklar Çakar, Şahin, A.A., C.H., Ö.K., H.Y., M.E. ve U.Ö.'nün "Silahlı terör örgütü üyesi olma" suçundan cezalandırılmasını, sanık D.A.M'nin ise bu suçtan beraatini talep eden iddia makamı tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamı yönünde mütalaa verdi. 

Suçsuz olduklarını belirten sanıklar, haklarında beraat kararı verilmesini istedi. 

Mahkeme heyeti, "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezası verdiği Çakar'ın 69 yaşında ve sağlık problemlerinin olmasını da dikkate alarak tahliyesine, aynı suçtan 7 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan Şahin'in ise tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

U.Ö'ye "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası veren heyet, H.Y. ise "örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdığını açıkladı. 

Heyet, ayrıca, A.A'nın dosyasını ayrılmasına, C.H., M.E., Ö.K. ve D.A.M'nin "silahlı terör örgütü üyesi olma" delil yetersizliğinden beraatine karar verdi. 

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca kapatılan Akyaka Vakfı'na yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, emniyet mensupları 2016'nın aralık ayında düzenledikleri operasyonda, Bünyamin Çakar, Mesut Şahin, A.A, C.H, Ö.K, H.Y. M.E. ve U.Ö'yü gözaltına almıştı. 

Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı, sanıklar hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olma" suçlamasıyla dava açmıştı.  (AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz