MENÜ
İzmir 14°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İzmir'de heyecan yaratan proje: Yazılım ve film üssü
Politika
10 Şubat 2019 Pazar 12:26

İzmir'de heyecan yaratan proje: Yazılım ve film üssü

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, kentte hayata geçirmeyi planladıkları projelere ilişkin, "En önemli projelerimizden biri İzmir'i 21'inci yüzyıl dünyası ve Türkiye'sine yakışır biçimde, dünyanın sayılı bilim, teknoloji ve yazılım serbest bölgelerinden birine sahip kılmak olacak." dedi.

Zeybekci'nin basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, "10 numara İzmir" adını verdiği seçim projesinde yer alan Karaburun yarımadasını bilim, teknoloji ve yazılım üssü haline getirecek projesine ilişkin açıklamada bulundu.

"Dünya bugün bilgi ve teknolojiyi üretenler ve tüketenler olarak ikiye ayrılıyor" ifadesini kullanan ve üretenlerin aynı zamanda yönetenler olduğunu vurgulayan Zeybekci, projeye ilişkin şu bilgileri verdi: 

"En önemli projelerimizden biri İzmir'i 21'inci yüzyıl dünyası ve Türkiye'sine yakışır biçimde, dünyanın sayılı bilim, teknoloji ve yazılım serbest bölgelerinden birine sahip kılmak olacak. Bilim Teknoloji ve Yazılım Vadisi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünün arazisi içinde yaklaşık 40 bin dönüm alanda hayat bulacak. Bunun için gerekli hukuki altyapıyı tamamlamak üzereyiz. Bakanlığım döneminde hayata geçirdiğimiz 'Proje Bazlı Teşvik Sistemi' sayesinde bu bölgede faaliyet gösterecek firmalara dünyanın en iddialı teşviklerini sağlayacağız. Vergi, enerji, finansman, altyapı, istihdam, çalışma izinleri, bankacılık işlem maliyetleri gibi pek çok konuda destek ve muafiyet sağlayacağız. Bu bölgeyi yatırımcı için cazibe bölgesi haline getireceğiz." 

Zeybekci, bilim, teknoloji ve yazılım vadisinin avantajlarıyla çekim merkezi olacağının altını çizerek "Yarımadayı dünyanın göz bebeği haline getireceğiz. Ama yapılaşma anlamında da çok dikkatli davranacağız, minimum yapılaşmaya özen göstereceğiz ve doğal yapıyı koruyacağız. Burası dünyada en önemli merkezlerden biri haline gelecek. Bölgeye bilim insanları, teknoloji ve yazılım firmaları büyük ilgi görecek." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin oyun yazılımı ihracatının 2018 yılında 1 milyar 150 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini anımsatan Zeybekci, vadinin Türkiye'ye sağlayacağı katma değere dikkati çekti. 

Zeybekci, bölgede ayrıca bir film platosu oluşturmayı düşündüklerini de kaydetti.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 izmirli
 11 Şubat 2019 Pazartesi 11:10
geçiniz rant bitti para yok bu 1 izmir zaten osmanlıdan bile önce üs bu 2 3 size burada ancak 9 eylül ve cumhuriyet filmi çektirilir. rolünüz de denize dökülüş olur. ayrıca chp'nin trolleri yoktur. mustafa kemalin askerleri vardır. öğreneceksiniz.
 sagduyu
 11 Şubat 2019 Pazartesi 11:04
şu hdp muttefikleri kimler bir anlasak . sakın Oslo da gorusenler habura seyyar mahkeme kuranlar Dolmabahce de birlikte basın karsısında bildiri yapanlar olmasın ? Haa bir de sunu unutmayın: Kuvaiye Milliye ruhunun ne teroristlerle işi olur, ne gericilik akımları ile işi olur ne de milliyetçi görünüp vatanı borç batağına sokup ekonomik bağımsızlığını kaybedenlerle işi olur ... Chp , kuvaiye Milliye nin tam kendisidir...
 ahmet
 11 Şubat 2019 Pazartesi 00:24
cehape trolleri alttan tutuşmuş cayır cayır yanıyor..keyifle izliyoruz hdp müttefiklerini...
 Merkez
 10 Şubat 2019 Pazar 21:14
İzmir geleceğini onaylayarak ya çukur çamur ya teknoloji muasır medeniyetler seviyesi!
 Izmirli kadin
 10 Şubat 2019 Pazar 20:35
Izmir kadin mi kiz mi diye tartismayin
 TC misafir
 10 Şubat 2019 Pazar 19:14
Bakanlık döneminde yapmadığını belediye başkanlığı döneminde yapacağını söylüyor güler misin ağlar mısın?
 örnek
 10 Şubat 2019 Pazar 18:22
Bunların zihniyetinin en açık örneğini görelim; https://www.youtube.com/watch?v=vyV8vOgav5c bunu bir seyredin, sonra da bu konuşana inanmayı deneyin!
 saflara
 10 Şubat 2019 Pazar 18:19
Merkezi iktidarın belediyelerini görmediniz mi? Kalkmış da ahkam kesiyorsunuz! İktidarın yaptığı ve yapacağı tek şey inşaattır! Medyayı beslemsi gerekiyor, beslemek de ancak inşaat ve rantla oluyor, önce bunu bir öğrenin! Sonra başlamış ve şu anda durmuş şantiyeleri öğrenin! Sonra da ahkam kesin!
 masallar ve ahmaklar
 10 Şubat 2019 Pazar 18:08
Gündem anlatılan masallar vee inanan ahmaklarla oldukça renkli :) İnsan hiç düşünmez mi yahu bu ülkenin bilim ve teknoloji kurumu yurtdışında ödüller ve teklifler alan projeleri değil organik hoşaf araştırmalarını destekliyor! Bu vatandaş da, hani bakan idi bir zamanlar, atıyor bol keseden! Aslında biliyor İzmirlinin bunları yutmayacağını da reis laf etmesin diye çırpınıyor! Aklı, bilimi, çağdaş yaşamı seçmiş olan bir kentin hurafecilerle, şeriatçılarla, tarikatçılarla, rüşvetçi asalaklarla işinin olmayacağını elbette biliyorlar! Ama çaresizlik ve parasızlı bunları 'Gavur İzmir'e muhtaç etti! Allah'ın sopası yok dedikleri bu olsa gerek, sen irfanı eksik de, gün gelsin irfanı eksik dediğin şehre muhtaç ol! Anlayana ders ortada :)
 insan
 10 Şubat 2019 Pazar 17:46
Ak partimi artik Allah korusun. 3 subattan beri Burdur Bucakta resmi rakam 3600 ama herkes bunun cok daha fazl oldugunu biliyor. Neden kanalizasyon kimbilir kac yerde icme suyuna karisiyor. Siyasetciler hic konusmuyor burokratlar susuyor iktidar destekcisi basin hic yokmus gibi davraniyor. Bucak bugune kadar hep Ak partiye oy verdi. Orada yasayanlar insan, kadin, cocuk, bebek. Merak edilen her konuya surekli yorum yapan Sayin Cumhurbaskanindan da ses yok. Millet perisan oldu Bucaklilar Ak belediyeciligin ne oldugunu yasadi
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz