MENÜ
İzmir 23°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İzmir'de köylüler çaresiz kaldı, Başkan Eskiyörük feryat etti: Annelere kıymayın!
Tarım
11 Eylül 2018 Salı 09:25

İzmir'de köylüler çaresiz kaldı, Başkan Eskiyörük feryat etti: Annelere kıymayın!

Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük, üreticilerin çaresizlikten ineklerini kestirmeye başladığı uyarısında bulundu.

Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük aynı krizin başladığını söyleyerek üreticilerin çaresizlikten ineklerini kestirmeye başladığı uyarısında bulundu.

ÇİFTLİKLER SATILIYOR
Yaşanan krizin üzerinden tam 10 yıl geçmişken, yemin sütten daha pahalı olmasıyla yeniden kısır döngüye girildiğini vurgulayan Eskiyörük şu bilgileri verdi:

“Çiftçi üretimden uzaklaşıyor. Yine inek kesimleri başladı ve her geçen gün artıyor. Çiftlikler satış ilanları vermeye başladı.

Kamuoyuna çağrıda bulunuyorum; bu kez sakın seyirci kalınmasın. Acil önlem alınmazsa üretici güvenini yitirdiği için Türkiye’de bir daha tarımsal üretim yapacak insan bulamayacağız. Piyasaya ivedilikle müdahale edilerek, üretici para kazanır hale getirilmeli”

YEME DESTEK ŞART
Üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması, üreticinin 1 litre süt ile en az 1,3 kilogram kesim yem almasının 2 yolu olduğuna işaret eden Mahmut Eskiyörük görüşlerini şöyle açıkladı:,

“Birinci yol çiğ süt taban fiyatının 2.2 TL’ye çıkarılması ancak bu durumda tüketim düşer, daha da olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. ,

İkinci yol ve en doğru çözüm ise yemin kilogramına 30 kuruş destekleme primi verilmesi. Bu şekilde bir çare bulunmazsa 10 yıl önce olduğu gibi, destekleme primine ayıracağımızdan çok daha fazla bir rakam ithalat ile yabancı çiftçilerin ceplerine gidecek. Çiftçimiz bitecek, tüketicimiz zarar görecek, milli ekonomimiz büyük yara alacak. Bu işten sadece ithalat şirketleri ve yabancı üreticiler karlı çıkacak.”

Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir üretici ve yurtsever olarak Tarım Bakanlığımıza çağrıda bulunuyorum: Türkiye’nin geleceği olan tarım ve hayvancılığımıza acil sahip çıkalım. İthalat değil ihracat yapacak yeterli toprağımız ve her türlü zenginliğimiz var. Yeter ki doğru bir politika izleyelim.  Yerli üretelim, yerli tüketelim…”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 gürkan
 12 Eylül 2018 Çarşamba 00:05
Reis, sorun adam da değil sizin iş bilmezlere oy verip tarımı bitirmeleri :)
 REİS
 11 Eylül 2018 Salı 15:41
Kooperatif başkanı senin aslında ivedilikle milletvekili olup Tarım bakanı olman lazım..ama tuttuğun parti hiç bir zaman iktidar olamıyacak ki..
 SAYGI
 11 Eylül 2018 Salı 11:29
devletin öncelikli konusu olması gereken tarım ve hayvancılık maalesef BİTMİŞ.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz