MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İzmir’deki FETÖ tutuklusuna 'Prison Break' senaryosu!
Güncel
8 Aralık 2016 Perşembe 09:24

İzmir’deki FETÖ tutuklusuna 'Prison Break' senaryosu!

FETÖ üyeliği suçundan cezaevinde bulunan kadın tutuklu G.Y.’ye kadın yakını H.T. tarafından bir kargo gönderildi.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında tutuklu bulunanların cezaevlerinde toplu isyan ve rehin alma gibi yöntemlerle yeni bir kalkışmaya hazırlanacağı bilgileri üzerine Adalet Bakanlığı bu cezaevlerinde güvenlik önlemlerini arttırdı.

Cezaevlerine uçaksavar, TOMA, itfaiye gibi araç ve ekip takviyeleri yapılırken bazı tarihlere işaret eden bilgiler çoğunlukla FETÖ üyelerinin tutulduğu cezaevlerinde yapılan aramalarda bulunan notlar kaynaklı oldu.

KİTAP İÇİNDE İNGİLİZCE DİZİ SENARYOSU
Çok fazla sayıda benzer not bulunan İzmir Şakran kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda ise geçen hafta yine akıl almaz bir yöntemle içeriye not sokulmaya çalışıldığı ortaya çıktı. Bu sefer kaçış planı kargo ile İngilizce geldi.
Hürriyet’ten Banu Şen’in haberine göre FETÖ üyeliği suçundan cezaevinde bulunan kadın tutuklu G.Y.’ye kadın yakını H.T. tarafından bir kargo gönderildi. Kargoyu açan infaz kurumu görevlileri paketin içinde Elementary English Course Book adlı İngilizce dil eğitim kitabı buldu. Arama yapan yetkililer kitabın içinde kadın mahkumun kız kardeşi Z.Y. imzalı İngilizce bir not fark etti. Not Türkçe’ye çevrildiğinde bunun bir dizinin konusunu içerdiği görüldü. İngilizce notun tercümesi şöyleydi:

“Dizide bir adam var. Adı Micheal. Cezaevine girmek için suç işledi. Cezaevine girmek istedi çünkü cezaevinde erkek kardeşi var ve kardeşi masum. Bu nedenle Michael erkek kardeşini kurtarmak istiyor. Yeni insanlarla tanıştı.”

Notu alan yetkililer, diziyi araştırdı. Nottaki senaryonun ünlü Amerikan dizisi Prison Berak (Büyük Kaçış) dizisine ait olduğunu tespit etti. Kargoyu gönderenler ve tutuklu kadın hakkında tutanak tutuldu. Konu hakkında Adalet Bakanlığı’nı bilgilendirilerek işlem başlatıldı. Yetkililer notların örgüt üyelerini motive etme amaçlı bir yöntem olabileceğinin de dikkate alındığını kaydetti.

NOTUN İÇERİĞİNDEKİ PRISON BREAK (BÜYÜK KAÇIŞ)
2005’te başlayan dizinin başrollerinde Wentworth Miller, Dominic Purcell, Sarah Wayne Callies, Amaury Nolasco oynadı. 42 ülkede yayınlanan ABD yapımı dram ve macera türündeki dizi, Türkiye’de de gösterildi. Prison Break 2006 Emmy Ödülleri’ne de en iyi dizi olarak aday gösterildi.

Dizi’nin konusu şöyle: Bir inşaat mühendisi olan Michael Scofield (Wentworth Miller) Başkan Yardımcısı'nın kardeşini öldürmek suçuyla idam cezasına çarptırılan ağabeyi Lincoln Burrows'u (Dominic Purcell) kurtarmak için tüm yasal yolların tükendiğini fark edince işi kendisi halletmeye karar verir ve kusursuz bir hapisten kaçış planı hazırlar. Ardından göstermelik bir banka soygunu düzenler ve cezaya çarptırılır. Sağlık sorunlarını bahane eden Michael, ağabeyinin bulunduğu Fox River Eyalet Hapishanesi'ne gönderilir. Michael, içeride beklenmedik durumlarla karşılaşır ve ağabeyini kaçırmak için girdiği hapishaneden 7 kişiyi daha kaçırmak zorunda kalır. Bu sırada planlarını hayata geçirmek için revir doktoru Sara Tancredi'yi (Sarah Wayne Callies) ve hapishane müdürü Henry Pope'u kullanır. Bu sırada da Sara'ya aşık olur. Michael'ın kaçış planında azılı gardiyan şefi Brad Bellick (Wade Williams) onun planını zora sokmaktadır. (Hürriyet)
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege'de Sonsöz