MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Jeofizik Mühendisi Öziçer: İzmir’in altı deprem faylarıyla örülmüş durumda!
Güncel
13 Mart 2018 Salı 10:30

Jeofizik Mühendisi Öziçer: İzmir’in altı deprem faylarıyla örülmüş durumda!

Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanı Öziçer, “İzmir bir deprem kenti. İstanbul gibi tek bir fay hattı yok. İzmir’in altı deprem faylarıyla örülmüş durumda. Dünya var olduğu sürece depremler olacaktır. Deprem olmazsa dünyanın ömrü 10 yıl Bununla yaşamayı bilmeliyiz” dedi.

EGEDESONSÖZ- Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Sinancan Öziçer, Sonsöz TV’de yayınlanan ‘Günaydın Ege’ programına konuk oldu ve Aslı Eren’in sorularını yanıtladı.

Öziçer, kentteki fay hatları ve deprem karşısında yapılması gerekenler noktasında önemli bilgiler verdi.

İZMİR’İN ALTI ÖRÜMCEK AĞI GİBİ FAY HATLARIYLA ÖRÜLMÜŞ DURUMDA
Öziçer, “İzmir bir deprem kenti. İstanbul gibi tek bir fay hattı yok. Onlar tüm çalışmalarını onun üstüne yapıyorlar. İzmir’de çok fay hattı var. İrili ufaklı, derin, sığ, aktif, pasif, birbirinin içine girmiş örümcek ağı gibi İzmir’in altı deprem faylarıyla örülmüş durumda. Avantajımız şu; bu fay hatlar küçük depremler üretir.  Riski azaltıp can ve mal kaybını en aza indirebiliriz” dedi.

KAPI EŞİĞİNDE DURMAK YANLIŞ
Deprem anı için yapılması gereken doğruları söyleyen  Öziçer, “Merdiven, asansör, kapı eşiklerinin altında durmak yanlış. Bunlar doğru bildiğimiz yanlışlar. 1999 depreminde uzmanlar konuştuğumuzda bize cesetlerin hep kapı eşiklerinde bulduklarında söylediler. Bina çöktüğünde makas görevi görüyor. Hayat üçgeni önemlidir. Ufak dokunuşlarla hayatta kalabiliriz. Güçlü bir eşyanın yanında cenin pozisyonunda yatmak gerekiyor” diye konuştu.

FELAKET TELLALLIĞI YAPMAK İSTEMİYORUM AMA…
Başbakan Binali Yıldırım’ın geçmiş dönemde, ‘İzmir’in binalarının yüzde 70’i çürük’ şeklinde yaptığı açıklamanın hatırlatılması üzerine konuşan Öziçer, “Elimizde done olması gerekiyor. 40-50 yaşında bina sayısı oldukça yüksek. 1 milyona yakın bir yapı yumuşak zeminde. Bunlara bakarak söyleyebiliriz. 300 bine yakın bir bina da kentsel dönüşüm kapsamına girdiğini bakanlık açıklıyor. Bakıldığında böyle bir risk var. Net bir şekilde çürük dememiz için yapı envanterine bakmak gerekiyor. Kayalık zemin her zaman avantajlıdır. Bornova EVKA-3, Buca’nın bazı kısımları gibi yerler güvenli. Ama diğerlerinde risk var burada yok demek doğru değil. Risk her zaman vardır. Ama genelleme yaparak felaket tellallığı yapmak istemiyorum. Ben de normal binalarda yaşıyorum. Ama tabi önlemlerimi aldım” dedi.

DEPREM OLMAZSA DÜNYANIN ÖMRÜ 10 YIL
Öziçer ayrıca, “Bir kere şunu bilmemiz lazım; dünya var olduğu sürece depremler olacaktır. Deprem olmazsa dünyanın ömrü 10 yıl. Deprem olacaktır. Magma hareket halindedir. İnsanlarımız da şunu bilsin; İzmir deprem coğrafyasında. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz en ciddi deprem kuşağında. Bununla yaşamayı bilmeliyiz” açıklamasında bulundu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege'de Sonsöz