MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kadifekale'ye hayat verecek proje için ilk hamle
Yerel Yönetimler
18 Temmuz 2019 Perşembe 09:58

Kadifekale'ye hayat verecek proje için ilk hamle

Seçim çalışmaları sırasında her ilçede üretici pazarı açmayı hedeflediklerini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu konudaki ilk adımı Kadifekale'de atıyor. Her cumartesi Kadifekale surları içinde kurulacak Pagos Üretici Pazarı 20 Temmuz'da açılıyor.

Seçim öncesi üretici ve tüketiciyi aracısız buluşturacak üretici pazarlarını kent genelinde yaygınlaştıracaklarını söyleyen Başkan Soyer ilk adımı Kadıfakele’de atıyor. Kadifekale'nin tarihi surları içinde 20 Temmuz'dan itibaren her cumartesi kurulacak Pagos Üretici Pazarı, Kadifekale'yi de yeniden kentin cazibe merkezlerinden biri yapacak.  Kadifekale'den 90 kadın üretici, İzmir genelinden 24 tarımsal kalkınma kooperatifi ve 12 üretici kadın kooperatifinin bulunacağı pazarda meyve sebzeden peynir, bal ve zeytinyağı gibi ürünlere, tandır ekmeğinden midyeye, el işi ürünlerden dokuma halılara kadar çok zengin bir ürün çeşitliliği olacak. Civar bölgelerden gelecek küçük üreticilere lojistik destek veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentlinin pazara kolay ulaşabilmesi i&c cedil;in de Konak Bahribaba otobüs durağından Kadifekale’ye giden 33 numaralı hattın 15 dakikada bir hareket edeceğini duyurdu. İzmirliler'i kentin en önemli değerlerinden Kadifekale ile yeniden buluşturacak üretici pazarı, çocuk etkinlikleri, dans gösterileri ve konserlere de ev sahipliği yapacak.

BÖLGE KADINLARI İÇİN ÜRETİCİ KOOPERATİFİ
29 Haziran'da Kadifekale'de temizlik seferberliği başlatarak vatandaşla beraber sokakları süpüren Başkan Tunç Soyer, bölgede oturan kadınları kendi mahallelerini temizlemek için belediyede istihdam edeceklerini, kadınların evlerde yaptıkları midyeleri satacakları bir restoran açacaklarını, ayrıca bölgeye bir Teleferik kazandırmayı hedeflediklerini söylemişti. Kadifekale’yi, bölge halkını da işin içine katarak kalkındıracaklarını vurgulayan Soyer, öncelikle kadınların ekonomik anlamda güçlenmesi için çalışacaklarının altını çiziyor. Bu kapsamda Kadifekaleli kadınları içine alacak bir üretici kooperatifi kurmak üzere çalışmalar başlatıldı. Kooperatif çatısı altında üretmeye başlayan kadınlara, zaman içinde üretimlerini çeşitlendirebilecekleri eğitimler verilm esi de planlanıyor.

KADİFEKALE ÖRNEĞİNDE HAYAT BULACAK
İzmir Büyükşehir Belediyesi, antik kaynaklarda Pagos olarak adlandırılan Kadifekale'nin yeniden kentin cazibe merkezi olması için kapsamlı bir program da başlatacak. Bu kapsamda Kadifekale’nin tarihi ve doğal dokusunun yenilenmesi, Antik Roma Tiyatrosu'nun ortaya çıkarılması için çalışmalar hızlandırılacak. Pagos Üretici Pazarı'nın yanı sıra bölgede kültürel ve sanatsal etkinlikler de düzenlenecek. Böylece kentin refahını tarihinden ve köklerinden gelen güçle artırmak, refahı kentin kılcallarına yaymak, İzmir'i bir kooperatifler şehri haline getirmek ve kadınları ekonomiye dahil etmek gibi pek çok hedef Kadifekale örneğinde hayat bulacak. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Beyfendi
 20 Temmuz 2019 Cumartesi 23:22
Kale eski kale değil güvenli buna boş vb proje diyenler var ama burda bir destekleme ayağa kaldırmaya çalışılıyor emek var bence başarıyı yakalayacaktır
 deli bekir
 19 Temmuz 2019 Cuma 09:33
eski ki bir kaleli olarak söylüyorum. kale bu haliyle hiçbirşey olmaz. akşamları kale çıkabilecek kaç delikanlı var? merak ediyorum.
 Alameddin Karahan
 19 Temmuz 2019 Cuma 09:14
Hayırlı olsun inşallah
 tepki
 18 Temmuz 2019 Perşembe 23:07
Alışılmışın dışını zorlamadan başarı elde etmek mümkün değil! Üretici pazarları, tarımın desteklenmesi, planlı üretim sağlıklı beslenme yolunda atılmış en temel adımlardır. Devamını istiyoruz. İzmirliler sahip oldukları imkanların değerini bilmiyorlar bence, adam İzmir ilçelerinde üretilmiş gıda maddelerini Ankarada Ümitköy pazarında satıyor, satıyor ve kazanıyor. Hazır İzban var, adam Selçuk'a gitmeyi akıl edemiyor ya da Foça'ya! Ankaralı Foça yoğurdunu 'yok' satıyor!
 antin kuntin
 18 Temmuz 2019 Perşembe 23:02
Antin kuntin sensin nizamül mal! İzmir trafiği için planlar belli, izinler çıktıkça yatırımlar yapılıyor! Kimsenin elinde sihirli değnek yok, akşamdan sabaha trafiğin düzeldiği bir dünya hiç yok!
 ali
 18 Temmuz 2019 Perşembe 22:14
başarılar
 izmirli
 18 Temmuz 2019 Perşembe 19:49
hayeller ile uğraşıyoruz.orada midyecilerden başka üretilen ne var.hıjyenden yoksun bu ürünler tüm izmirde pazarlanıyor zaten.Kafe en güzel öneri.
 MERT
 18 Temmuz 2019 Perşembe 19:45
BOŞ İŞLER BİRKAÇ SENEYE KALMAZ YIKILIP İNSANLARI ORALARDAN GÖNDERECEKSİNİZ KEŞKE GELECEKLERİNE YATIRIM YAPSAYDINIZ.BIRAKIN ORALARA KONAK BELEDİYESİ GEREKENİ YAPAR BÜYÜKŞEHİRDEN DAHA AKILCI VE KALICI PROJELERİ TÜM İZMİR İÇİN İSTİYORUZ.BAKIN İNSANLAR TRAFİKTE PERİŞAN OLUYOR HASTANELERE ULAŞMAK İÇİN 3 ARAÇ DEĞİŞTİRİYORLAR.GERÇİ BUNLARI ÇÖZMEK İÇİN MÜHENDİS OLMAYA GEREKTE YOK ESHOT TAKİ YETKİLİLERİN ALTINDAN MAKAM ARAÇLARINI ALIN ONLARDA YAPTIKLARI ULAŞIM ORANİZASYONUNDAN MAHRUM KALMASIN.OTOBÜSE BİNSİNLER SORUN DÜZELİR..
 nizamül mülk
 18 Temmuz 2019 Perşembe 15:57
Sayın başkan antin kuntin işler yerine İzmir trafiği için daha etkin radikal planlar için kafa yorsanız. Yoksa yakında bu kafayla tüm izmir "Sakin Şehir" olacak
 muhalif
 18 Temmuz 2019 Perşembe 13:15
bu pazara kim gidecek? eğer tüm izmir bekleniyorsa İzmirlilerin burada oturup bir şey içeceği, manzarayı seyredeceği teras kafelerolmadan katılım elde edemezsiniz.....
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz