MENÜ
İzmir 23°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Karşıyaka Belediye Başkanı Tugay: Kent A.Ş.’nin iflas riski var!
Yerel Yönetimler
10 Haziran 2019 Pazartesi 13:51

Karşıyaka Belediye Başkanı Tugay: Kent A.Ş.’nin iflas riski var!

Belediye mülkiyetinde olan bazı gayrimenkullerin Kent A.Ş.’ye ayni sermaye olarak aktarılması teklif edildi. Konuyla ilgili konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Tugay, “Kent A.Ş. geçen yıl bir miktar zararla kaptı. Bu zararı telafi etmek için sermaye azaltımı kararı aldık. Fakat bu reddedildi. Yapılan incelemede sermaye artırımı ihtiyacı olduğu, diğer türlü öz sermayede negatife gidiş olduğu yani bir iflas riski olduğu ortaya çıktı. Bu durumu telafi etmek için ayni sermaye aktarımı yapmamız gerekiyor” dedi.

EGEDESONSÖZ- Karşıyaka Belediyesi’nin Haziran ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu Başkan Cemil Tugay idaresinde gerçekleşti. Toplantıda belediye mülkiyetinde olan bazı gayrimenkullerin belediye şirketinin olası iflası nedeniyle el değiştirmesi gündeme geldi.

Oturumda, Evrensel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampüsü, Mustafa Kemal Kapalı Spor Salonu, Türkan Saylan Kız Konukevi, Ahmet Piriştina Kültür Merkezi, İsmail Cem Düğün Salonu ve Kültür Merkezi, Deniz Baykal Kültür Merkezi, Zühtü Işıl Spor Salonu, Yüzme Havuzu ile Soğukkuyu Mahallesi Çok Katlı Pazaryeri Düğün Salonu’nun Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından belirlenecek değer üzerinden 10 yıllık intifa hakkının yüzde 96 hissesi Belediyemize ait olan Kent A.Ş.’ne ayni sermaye olarak aktarılması hakkında önerge verildi.

MHP’DEN FLAŞ TEKLİF!
Milliyetçi Hareket Partili (MHP) Meclis Üyesi Seher Dikmen’den ise ilginç bir öneri geldi. Aktarılacak sermayenin belirli yüzdesinin Karşıyaka Spor Kulübü’ne aktarılması teklif edildi. AK Parti ise yapılacak aktarım noktasında meclise bilgi verilmesi önerildi.

KENT A.Ş.’NİN İFLAS RİSKİ VAR!
Gelişmeler üzerine söz alan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Kent A.Ş. geçen yıl bir miktar zararla kaptı. Bu zararı telafi etmek için sermaye azaltımı kararı aldık. Fakat bu reddedildi. Yapılan incelemede sermaye artırımı ihtiyacı olduğu, diğer türlü öz sermayede negatife gidiş olduğu yani bir iflas riski olduğu ortaya çıktı. Bu durumu telafi etmek için ayni sermaye aktarımı yapmamız gerekiyor. Bu şirket yüzde 96’sının belediye ait olduğu bir şirket... Bu sadece 10 yıllığına kullanma hakkının devri şeklinde olacak. Şirketi riskli durumdan kurtarmış olacağız. Biraz hızlı bir karar almamız gerektiği söylendi şirketteki arkadaşlarımız tarafından. Sizler de uygun görürseniz meclise 10 dakika ara verelim, komisyonlardan gelen raporlar doğrultusunda karar verelim” dedi.

Oturuma ara verildi ve daha sonra kararlar ikinci bölümde komisyonlara gönderildi. Mahkemenin değer tespiti yapmasının ardından aktarımların mecliste kabul edilmesi bekleniyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 M.ALKAN
 11 Temmuz 2019 Perşembe 17:51
KENT A.S. ZARAR ETMEYE DEVAM EDIYOR ISE... OZELLESTIRILSIN... (KONTROL ALTINDA TUTULARAK) IZMIR HALKI ZARAR A KATLANAMAZ... AMAC HALK A EN IYI HIZMETI VEREBILMEK... LIYAKAT ÇOK ONEMLI... UNIVERSITE MEZUNLARI ISSIZ... PERSONEL POLITIKASI YANLIS... LIYAKAT SIZ ?ES , DOST, HEMŞERICILIK YAPILIYOR.? BÖYLE DEVAM EDILIRSE SUREKLI ZARAR ETMEYE MAHKUM... UYELERIN VE DELEGELERINSOZ HAKKI YOK... CHP. ÜYESİ M.ALKAN BENIM GÖRÜŞÜM BU... ÇOK ÖNEMLI... ÇOK DERIN BIR KONU... OZELESMEDEN KÂR A GECMESI BU SARTLARLA COK ZOR....
 Ahmet öztürk
 11 Haziran 2019 Salı 19:54
CHP li bazı belediyeler şeffaflık örneği gösterip Devir aldığı bütçesini asarak ilan etti.Karşıyaka bütçesi ilan edilmeli.
 Oğuz Kaan
 11 Haziran 2019 Salı 09:33
Kent A.Ş. nin çiftlik gibi kullanılmasının önüne geçilmedikçe iflas kaçınılmazdır. İçinde muhalefet partilerinin temsilcilerinin olduğu bağımsız denetim ekibinin kurulmasını öneriyorum.
 Murat
 11 Haziran 2019 Salı 09:18
Hüseyin Mutlu Akpınar 5 yıl önce Kent AŞ'yi Cevat Durak'tan kaç milyon lira borçla devraldı? 5 Yıl içerisinde kaç milyon lira sermaye artırımı yaptı? 7 Nisan günü devrederken kaç milyon lira borçla bıraktı? Bu soruların cevaplarını bilmeye Karşıyaka halkının da, Cumhuriyet Halk Partililerin de hakkı var! (yine yayınlamayacak mısınız?)
 Altan aydın
 10 Haziran 2019 Pazartesi 23:38
Kent aş den halk olarak bedeli mukabilinde piyasa fiyatları doğrultusunda faydalanıyoruz, özel indirimli veya bedelsiz faydalananları kısarsanız sorun çözülür bence
 Ahmet genc
 10 Haziran 2019 Pazartesi 22:34
Karşi yaka belediye spor kulübüne alınan bağışlar ne oluyor?
 Nihat tabak
 10 Haziran 2019 Pazartesi 19:47
Restoran ve kafeler kime hizmet ediyor belli değil bir sürü garson dolaşıyor ortalıkta ama hizmet sıfır. Fiyatlarda hiçte ucuz değil.
 Yorgun demokrat
 10 Haziran 2019 Pazartesi 18:48
Kazık fiyatları ile belirli bir zümreye hizmet veren.. Marketlerden pahalı satış yapan ve kooperatiflere air ürünün az oldığu kentkooplar nasıl zarar etmiş... Bu konuda bağımsız denetim raporları hazırlanmalı... İstambulda isparka zarar edıyor diye veryansın eden partinin de bu konuda kendı belediyesine de sorgulaması gerekiyor.. Yandaşım sünger çek olmaz.. Eski yönetim susuyor yeni yönetim susuyor zararı halk ödesin.
 Karşıyakalı
 10 Haziran 2019 Pazartesi 18:25
Belediye, çalışanına maaşını ödemekte güçlük çekiyor siyasilerimiz KSK ye para aktarmaktan söz ediyor.Türkiye de herhangi bir spor kulübüne belediye bütçesinin tamamını verin bir yıl sonra yine isterler yalan mı?
 Mavişehir'li
 10 Haziran 2019 Pazartesi 17:04
Kent AŞ retoran ve kafeleriı halka ucuz hizmet amacı işe kuruldu, gelinen noktada hepsi öz kazık, fazla personel çalışıyor, halka hizmet eymeyen yerler kapatılmalı.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz