MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Konak’ta tarihi karar! Başkan Batur: Kapalı kapılar ardında iş olmaz!
Yerel Yönetimler
6 Aralık 2019 Cuma 19:12

Konak’ta tarihi karar! Başkan Batur: Kapalı kapılar ardında iş olmaz!

Konak Belediyesi’nin meclis toplantısında Gültepe planlarına onay çıktı. AK Parti’nin komisyonlarda şerh koyduğu planlama oy oy birliğiyle geçti. Belediye Başkanı Abdül Batur, “Biz sıradan bir düzenleme yapmıyoruz. Bu bir tarihi karardır. Toplam 300 hektarlık alanda düzenleme yapıyoruz. Sırada Tepecik ve Mersinli bölgeleri var. Konak Belediyesi’nde kapalı kapılar ardında iş olmaz” dedi.

EGEDESONSÖZ- İzmir’in Konak İlçesi’nde eski Belediye Başkanı Sema Pekdaş döneminde meclisten geçen fakat yeni Belediye Başkanı Abdül Batur’un “yeterli yeşil alan yok” diyerek iptal ettiği Gültepe planları onaylandı.  Uzun süredir belediyenin ilgili teknik birimleri tarafından çalışmaları yürütülen yeni plan meclis gündeminde masaya yatırıldı. AK Parti Grubu, teknik olarak eksiklerin bulunduğunu ifade ederek Gültepe planlarına şerh koymuştu. Komisyonlardan “oy çokluğuyla” gelen plan meclisten “oybirliği” kararıyla geçti.

Meclisin aldığı kararı “tarihi karar” olarak nitelendiren Belediye Başkanı Abdül Batur, Gültepe olarak bilinen bölgede yapılacak dönüşümün Çınartepe, Atamer, Millet, Murat, Trakya, Anadolu, Saygı, Mehmet Akif, Ulubatlı, Yirmialtı Ağustos, Yavuz Selim, Zeybek, Huzur ve Cengiz Topel olmak üzere 14 mahalleyi kapsadığını vurguladı.

Başkan Batur, “Herkese katkıları nedeniyle teşekkür ederim. Burası sıradan bir planlama alanı değil. Biz Narlıdere’de çok güzel işler yaptık. Örneğimiz var. Konak’ta Gültepe bölgesi zorlu ve geniş bir alan. Toplam 300 hektarlık bu alanı düzenleyeceğiz. Bütün alanı elden geçireceğiz. Sırada, Beştepeler dediğimiz bölgeye gireceğiz. Ardından Tepecik ve Mersinli’de düzenlemeler yapacağız” dedi.

SİZE KREDİ VERİYORUZ
AK Parti Grubu adına söz alan Meclis Üyesi Hakan Yıldız, plana neden karşı olduklarını anlattı. Yıldız, “İki temel hususta çekincelerimizi belirttik. Planlama tekniği açısından zor bir bölge. Komisyon üyeleri olarak önerilerimiz oldu. Halkın katılımı konusunda muhtarlarımızın bulunmasını istedik. Sonra da zaten siz gerekeni yapıp, muhtarları bilgilendirdiniz. Teknik olarak da zayiat oranları yüzde 45’in üzerine çıkıyordu. Biz, başından itibaren belli bir çekincelerle sürece başladık. Düzenleme alanında birçok adalar oluşturuldu. Çoklu yapı var ama hangi bölgeden başlanacağı da bilinmiyordu. Plan raporunu okuduğumuzda biz yüzde 90 oranında bir kaçak yapı görüyoruz. Ayrıca yüzde 60 oranında bir yapılaşma söz konusu. Bu oran düzenlemeyle yüzde 40’a kadar düşüyor. Yani yol, cadde ve sosyal alan olarak belirlenen yerlerde binalar mevcut.  En basit anlayışla dört katlı bir binası olan kişi düzenlemede ne alacak, yeni düzenlemede neye sahip olacak? Bunları da bilmemiz gerekiyor. Biz, Gültepe halkının standartları yüksek yaşam alanlarında hayatını sürdürmesini istiyoruz. Sizi destekliyoruz ama kaygılarımız var. Tapusu olan, olmayan insanlar var. Yapı ruhsatı alıp belediyeye araziyi almak için başvuranlara satış hakkını da getirdik. Tüm bunların planlanması gerekiyor” diye konuştu.

Yıldız, “Her türlü desteği vermeyi” hazırız derken AK Parti Grubu’nun “olumlu” oy kullanacağını söyledi. Komisyonlardan “oy çokluğu” ile gelen gündem maddesini “size kredi veriyoruz” diyerek olumluya çevirdiklerini anlatan Yıldız, “Yaklaşık 20 yıllık belediyecilik deneyiminiz var. Başka bir ilçeden gelerek Konak’ta başkanlık yapan birisi yok. O yüzden sizin şimdiye kadar oluşturduğunuz bu algıya karşı çıkmayacağız” dedi.

SEN OLSAN VERİR MİSİN?
AK Partili Yıldız, “Dört kat binası olan Emine teyze aynı dairelerini istiyor. Ne olacak?” diye sorunca Başkan Batur, “Sen bu işleri iyi biliyorsun. Sen olsan verebilecek misin? Dört kat yere aynısını verirsen zaten işi çözemezsin. Emine Teyze’nin 120 metrekare dairesi 100 bin TL yaparsa yeni planlamada 100 metrekare dairesi 500-600 bin TL edecek. Biz muhtarlara sunum yaptık. Herkesi bilgilendirdik. Biz, zamanı iyi değerlendirmek istiyoruz. Büyükşehir’e gidecek planlamayla ilgili tekrar toplantılar yapacağız. Kapalı kapılar ardında Konak Belediyesi’nde iş yok.  Gültepe planları yıllardır gündemdeydi. Bir çalışma yapıldı. Bence biraz saygı gösterin. Zaten bu çalışmanın parselasyonu sürecek. İnsanlar itiraz edecek. Kolay bir yer değil. Zaten 300 hektarlık alanı dörde bölerek başlayacağız. Konak Belediyesi kısa sürede bu planlamayı yaptı. Eksiklerimiz elbette olur ama yolda ilerlerken düzenlemeler yapacağız” dedi.

NEREDE ÖYLE BOLLUK!
Planlama sonrasında oluşacak ranttan Gültepe halkının yararlanacağını anlatan Başkan Batur, “Beş katlı binasına beş katlı bina verilecek diye bir şey yok. Nerede öyle bolluk? Kimse parselasyon planları çıkmadan bir şey söyleyemez. Böyle bir durumda ‘şunu veririm’ diyen belediye başkanına inanma. Konak’ta böyle bir yetkili de zaten yok. Bu konuda ‘şunu veririm’ diye ben bile konuşamam” diye konuştu.

CHP Grubu adına konuşan Mahmut Esat Aslan da meclise teşekkür ederken asıl çalışmaların bundan sonra başlayacağını söyledi.

Toplantıda ayrıca, Konak Belediyesi’nin yıllardır çöp toplama işlerini yapan Mer-Bel A.Ş’nin kullandığı tüm araç, ekipmanlar Konak Belediyesi’ne geri alındı. Başkan Batur, “Belediye bu şirketten kiralama yapıyordu. Maliyet artışı oluyordu. Zaten şirket belediyenin bir iştirakidir. Tamamen tasarruf amaçlı bir karar alınmıştır. Bundan sonra temizlik işlerini belediye bizzat yürütecektir” dedi.

Öte yandan  Gazeteci-Yazar Şadan Gökovalı’nın ismi Konak’ta bir sokağa verildi. Başkan Batur, “Kendisi İzmir’in önemli simgelerinden birisi. Kendisi Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın manevi oğlu olarak bilinir. Bizim için de değerli bir isim” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 
 7 Aralık 2019 Cumartesi 17:50
sayın başkan eşref paşa kemer altı berbat oralara ne zaman yeni plan düşünüyorsunuz
 Vatandaş
 7 Aralık 2019 Cumartesi 13:24
Sayın Başkan Gültepe''nin imar planının yapılması çok sevindirici.Ancak hemen Gültepe''nin nin komşusu Levent, Ferahlı ,Gürçeşme gibi semtlerin imar durumu ne olacak..Bu semtlerin durumu Gültepe''den beter, acilen bu semtlerin de imar planına ihtiyaç var.
 Vatandaş
 7 Aralık 2019 Cumartesi 11:06
Sayın Başkan Gültepe'nin imar planının yapılması çok sevindirici.Ancak hemen Gültepe'nin nin komşusu Levent, Ferahlı ,Gürçeşme gibi semtlerin imar durumu ne olacak..Bu semtlerin durumu Gültepe'den beter, acilen bu semtlerin de imar planına ihtiyaç var.
 Işık Dikicigil
 7 Aralık 2019 Cumartesi 10:55
Başkanım Ne zaman başlanacak , fiili olarak ayrıca Ferahlı mah. planlarda neden yok. orası ile ilgili tasarrufunuz nedir bilmek istiyoruz. 160 m2 yerim var babadan kalma 2 kat belirsizlik sürüyor.
 Bülent ışık
 6 Aralık 2019 Cuma 22:22
4 kat binası olan Emine Teyze o 4 kata ayrı ayrı mı vergi veriyor yoksa tek ev vergisi mi veriyor ?
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ege'de Sonsöz