MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kumpas davasında söz İzmir eski Emniyet Müdürü’nde: Mahkeme başkanı ile ‘demagoji’ diyaloğu
Güncel
15 Mayıs 2019 Çarşamba 13:24

Kumpas davasında söz İzmir eski Emniyet Müdürü’nde: Mahkeme başkanı ile ‘demagoji’ diyaloğu

FETÖ mensuplarının, İzmir'deki "askeri casusluk" soruşturmasında sahte delil üreterek kumpas kurdukları iddiasıyla açılan davada eski İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay savunma yaptı. Duruşma savcısı ile Bilkay arasında “demagoji” diyaloğu yaşandı

İzmir'deki "askeri casusluk" soruşturması kapsamında, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin sahte delil üreterek kumpas kurdukları iddiasıyla açılan davada, 13'ü tutuklu 90 sanığın yargılanmasına devam edildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Tutuksuz sanık eski İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay  "askeri casusluk" soruşturmasının 30 Eylül 2010'da İzmir İl Emniyet Müdürlüğüne gelen "fuhuş" ihbarıyla başladığını, soruşturmanın 2011'de "askeri casusluk" dosyasına dönüştüğünü, bu tarihlerde Sakarya Emniyet Müdürü olduğunu, İzmir'de göreve 21 Kasım 2011'de başladığını söyledi.

"Askeri casusluk" soruşturmasında yer alan bazı bürokratların hayat kadınlarıyla irtibatlı olduğunu ileri süren Bilkay, "Bu bürokratlar İçişleri Bakanlığında görevli müfettişlerdi. Benim hakkımda 'Ali Bilkay bu telekızlarla irtibata geçen müfettişleri deşifre etti ve bakanlığa isimlerini verdi' iddiası vardı. Gelen müfettişler kin almak amacıyla beni dosyaya dahil ettiler. 8 ay boşuna hapis yattım. Ben aslında benden önce başlayan soruşturmayı durdurmamakla suçlanıyorum." şeklinde savunma yaptı.

Bilkay, "FETÖ içerisinde olup, bağlılığı ve sadakati olan ancak bazı konuları sorgulayan ve zaafları olan" anlamına gelen B4 kategorisinde fişlendiğini belirterek, "Birileri beni zorla FETÖ'cü yapmaya çalışıyor. Benden FETÖ'cü çıkmaz. Hiç kimse yasal dayanağı olmayan yetki kullanamaz. Ben de yasal dayanağı olmayan yetki kullandığımı hatırlamıyorum. Benim soruşturmadan haberim yoktu. Neden bunlarla suçlandığımı anlamıyorum." dedi. 

Duruşma savcısı, Bilkay'a "Bana demagoji yapıyorsunuz gibi geliyor. Emniyette yürütülen bir soruşturmadan müdürün neden haberi olmaz. Bir il emniyet müdürü, personelinin yürüttüğü soruşmadaki yanlışlıkları bilmez mi?" diye sordu.

Mahkeme Başkanı'nın "Soruşturma hakkında size bilgi verildiği, soruşturmanın sizin bilginiz dahilinde olduğu iddiası var." sözleri üzerine Bilkay şunları söyledi:

"Benim bu soruşturmadan operasyonun yapıldığı gün bilgim oldu. Bu dosyayla ilgili bana brifing verilmedi. Operasyona kadar verilmedi. Operasyondan sonra verildi. Hiçbir operasyon öncesinde bilgi istemedim. Bilgim de olmadı." 

Duruşma savcısının "Bilginiz olsaydı müdahale eder miydiniz?" sorusuna Bilkay, "Etmezdim, savcı etmeliydi. Görevimi ihmal etmedim." yanıtını verdi. 

Bilkay savunmasının devamında şunları kaydetti:

"Sülalemde ByLock yok. Ali Bilkay'ın sülalesinden cemaate yakın biri çıksın, her şeye razıyım. Devletin bu kadar nimetlerinden faydalanan bir adam 2 çakalın peşinden gidecek, mümkün değil. Hayatımda bir çay içmediğim insanlarla beni bir araya getiriyorlar. Bu örgütün ne sohbetlerine katıldım ne himmet verdim. Bu örgütle hayatımın hiçbir döneminde iletişimim olmadı. İzmir Emniyet Müdürü de bizim elemanımız diye kendilerine pay çıkarmak için beni kodlamış olabilirler. Benim hakkımda terör örgütü iltisakını geçin, 'sempati duyar' diyen bir kişiyi bile duyamazsınız. Beraatimi talep ediyorum." (AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz