MENÜ
İzmir 21°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Netanyahu'dan
Dünyadan
13 Eylül 2017 Çarşamba 12:19

Netanyahu'dan "Kürt devletine" destek

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Kürt halkının kendilerine ait bir devlet elde etme yönündeki meşru çabalarını desteklediklerini söyledi.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de yapmayı planladığı "bağımsızlık referandumu"ndan önce Kürt halkının kendilerine ait bir devlet elde etme yönündeki meşru çabalarını desteklediklerini belirtti.

Netanyahu'nun bürosundan yapılan açıklamada, "Terörizmin her türlüsünü reddeden İsrail, Kürt halkının kendilerine ait bir devlet elde etme yönündeki meşru çabalarını destekliyor" değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, "İsrail, PKK'yı reddediyor ve terörist bir örgüt olarak görüyor" ifadesi de kullanıldı.

Jerusalem Post'un haberinde, Netanyahu'nun bu açıklamayı eski İsrail Genelkurmay Başkanı Yair Golan'ın "PKK'yı terörist bir örgüt olarak görmediği" sözlerinden bir hafta sonra yapmasına dikkat çekildi. 

Golan, geçen hafta Washington Yakın Doğu Politika Enstitüsü'nde yaptığı konuşmanın soru-cevap bölümünde, şahsi görüşünün "PKK'nın terörist bir örgüt olmadığı" yönünde olduğunu söylemişti. 

İsrail'in 1960'ların başından bu yana Kürt halkıyla iyi işbirliği yaptığını ifade eden Golan, "Ortadoğu'nun kaderiyle ilgili en olumlu gelişmenin, bir tür Kürt oluşumunun - bağımsız bir oluşumun- ortaya çıkması olacaktır" açıklamasını yapmıştı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, geçen ay da Irak'ta bağımsız bir Kürt devletini desteklediğini belirterek Kürtleri "değerlerini paylaşan cesur, Batı yanlısı insanlar" olarak nitelendirmişti. 

IKBY Başkanı Mesud Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, uzun süredir tartışılan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017'de yapılacağını ilan etmişti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise Barzani'nin referandum ilanından sonra yaptığı açıklamada, "bunun anayasaya aykırı olduğunu belirterek sonucu tanımayacaklarını" belirtmişti. 

Irak Meclisi de yaptığı oylamada IKBY'nin 25 Eylül'de gerçekleştireceği "bağımsızlık referandumunu" reddetmişti.

IKBY, 25 Eylül'de "bağımsızlık referandumu" yapma kararına uluslararası toplumdan destek bulamamıştı.

Türkiye, İran, ABD, Almanya ve Avrupa Birliği, Irak'ın toprak bütünlüğüne vurgu yapan uyarılarda bulunmuş, Rusya da Kürt yönetiminin referandumun sonuçlarını iyi düşünmesi gerektiğine işaret etmişti. (AA)
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Işık Dikicigil
 13 Eylül 2017 Çarşamba 16:00
SAĞOLSUN CUMHURBAŞKANIMIZ VE TÜRKİYE'NİN DESTEĞİ İLE İSRAİL İLE MÜCADELE EDEN EN ÖNEMLİ ÜLKE, SURİYE Yİ BATAĞA SOKUP, İSRAİL'İN DESTEKLEDİĞİ KÜRT KORİDORU İLE GÜVENLİĞİNİ SAĞLADI.BARZANİ İLE TİCARİ VE EKONOMİK KAYGILAR YÜZÜNDEN EYYYY DİYEMEYİP, DAHA DİPLOMATİK DİL KULLANIYOR. HAYIRLI OLSUN. BÖLGE DE HER ŞEY ABD VE İSRAİLİN KONTROLÜNDE. BOP EŞ BAŞKANLIĞI ELMALI ŞEKERDİ. ŞEKERİ BİTİNCE ELMANIN KURTLU OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI:.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2018 Ege'de Sonsöz