MENÜ
İzmir 24°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Onay geldi: İzmir'in fok yuvasına balıkçı barınağı!
Güncel
18 Haziran 2019 Salı 13:15

Onay geldi: İzmir'in fok yuvasına balıkçı barınağı!

İzmir'de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 3'üncü Bölge Müdürlüğü tarafından Seferihisar ile Urla ilçelerinde yapılması planlanan balıkçı barınaklarına valilikten onay geldi. İzmir Valiliği, her iki proje için de 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir' yönünde karar verdi. Akarca'da yapılması planlanan barınağın, fok yaşam alanı içerisinde kalması dikkat çekti.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 3'üncü Bölge Müdürlüğü, İzmir'in Seferihisar ile Urla ilçelerinde balıkçı barınakları yapmak için çalışmalara başladı. İzmir Valiliği'nce 'ÇED gerekli değildir' raporları verilen barınaklardan biri Urla'nın Gülbahçe Mahallesi'nde yapılacak. Balıkçı barınağında inşa edilecek olan 2 adet iskeleden aynı anda maksimum 60 adet balıkçı teknesinin yararlanması planlanıyor. Proje dosyasında, barınağın 100 adet tekneye hizmet vereceği bilgisi paylaşılırken yine barınağın yat limanı olarak kullanılmayacağı da kaydedildi. Barınak için hazırlanan imar planları, Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü'ne sunuldu. Ancak, planlara yönelik henüz bir çalışma yapılmadı. Urla Belediyesi de, proje için sunduğu görüş yazısında, barınağın yapılabilmesi için imar planlarına ihtiyaç duyulduğunu, plan yapım aşamasında belediyeden de görüş alınmasının gerekli olduğunu belirtti.

FOK YAŞAM ALANINA BALIKÇI BARINAĞI
Seferihisar'ın Tepecik Mahallesi Akarca bölgesinde yapılması planlanan balıkçı barınağının ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen 'Önemli fok yaşam alanları' içerisinde yer alması dikkat çekti.  Proje sahasının fokların yaşam alanında bulunmasına rağmen, Tarım ve Orman Bakanlığı 4'üncü Bölge Müdürlüğü'ne bağlı İzmir Şube Müdürlüğü, görüş yazısında, proje için herhangi bir sakınca olmadığını belirtti. Son kararın ise Bölge Müdürlüğü tarafından verilmesi istendi. Projenin tamamlanması halinde, barınak yat limanı olarak kullanılmayacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (UDHB), balıkçı barınağının dalgakıran, çekek yeri, rıhtım, balıkçı teknelerine hizmet verecek elektrik ve su tesisatı, fenerler gibi alt yapı çalışmalarını yapacak. Proje kapsamında yapılacak olan ana dalgakıranın boyu 650 metre, tali dalgakıran boyu 195 metre olacak. Büyük balıkçı teknelerinin yararlanabileceği 100 x 8 metre boyutunda 3 adet iskele ile 25 metre uzunluğunda bir çekek yapılması da planlandı. Yapılacak 3 adet iskeleden aynı anda maksimum 100 adet balıkçı teknesi yararlanacak. İnşaat tamamlandıktan sonra barınak Tarım ve Orman Bakanlığı'na devredilecek. Bakanlık da barınağı ilgili kooperatife veya yerel yönetime devredecek. (DHA)
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Selma ?ılmaz
 6 Ocak 2020 Pazartesi 23:39
Akarca yı yazlıkçı bölgesi olmaktan çıkarmaya elbirligi ile karar verdiler bu yapılanmaya karar verenler sığacık da yatırım yapanlar dır. Lanet olsun başka ben kendi adıma hakkımı helal etmiyorum Allah a havale ediyorum.
 SADİFE günel
 6 Ocak 2020 Pazartesi 20:40
Ben Akarca sahillinin kirlenmesini istemiyorum
 SADİFE Günel
 6 Ocak 2020 Pazartesi 20:33
Ben balıkçı barınağının yapılmasını bizim sahile istemiyorum çünkü bizim sahilimiz yok oluyor barınağın başka bir yere yapılmasını istiyorum saygılarımla
 Süleyman yılmazlar
 6 Ocak 2020 Pazartesi 17:17
Akarca bölgesine balıkçı barınağı yapıldığında seferihisarlıları Akarca bölgesinde oturan yazlıkçının ve gelen misafirlerin denize girebileceği deniz kalmayacak.artık bundan sonra denize girmek için doğanbey ve ürkmeze gideriz artık suğacıktaki ne kadar büyük balıkçı teknesi varsa buraya gelecek ve deniz kirlenecektir
 Uyumaz vinç
 6 Ocak 2020 Pazartesi 13:31
Hepimize ekmek kapısı hayırlısı olsun inşallah
 Leyla
 5 Ocak 2020 Pazar 23:10
Lütfen bu bakir koyu bozmayın..barınak burayı bozacak ve kirletecek..trafik artacak ..çocuklarımızın emanet doğaya sahip çıkalım..
 ali
 5 Ocak 2020 Pazar 20:19
akarca''daki o güzelim denize bu barınağı yapmak büyük bir hata
 Gülçin Alkan
 5 Ocak 2020 Pazar 20:08
Akarca plajını arıtma tesisinin kirletmesi yetmedi şimdide dalga kıran yapın iyice kirletin. Doğayı mahvediyoruz farkındamısınız.
 Goksel yener
 20 Temmuz 2019 Cumartesi 20:02
Akarca plajını Arıtma tesisinin kirlettiği yetmiyormuş gibi bir de dalgakıran, çekek yapın olmayam mavi bayraklı plajımizi katledin!!!
 muhalif
 18 Haziran 2019 Salı 18:46
doğal yaşamı korumak gerekirken, fok üreme alanlarına yapılacak balıkçı barınakları için valilikten "çed raporuna gerek yoktur" kararı esef vericidir....
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz