MENÜ
İzmir 27°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Temayül geride kaldı... AK Parti Selçuk'ta ne yapacak?
Politika
12 Ekim 2018 Cuma 08:53

Temayül geride kaldı... AK Parti Selçuk'ta ne yapacak?

2014 yerel seçimlerinde CHP’den çok az bir oy farkıyla alınan Selçuk’ta 2019 için nasıl bir yol haritasının izleneceği merak konusu oldu. Genel merkezden gönderilen heyetin gerçekleştirdiği temayül görüşmelerinde önemli gelişmelerin yaşandığı öğrenildi.

Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ- Türkiye’de siyasi partiler 24 Haziran’daki sandık mesaisinin ardından rotayı 2019 yılında gerçekleşecek yerel seçimlere kırdı. Sürecin İzmir’de her parti açısından hareketli geçmesi bekleniyor. Kentte AK Parti açısından büyük önem taşıyan Selçuk’ta son günlerde aday adaylığı noktasında hareketlilik yaşanıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ilçedeki iktidarını bir elin parmaklarının sayısı kadar oy farkıyla kazanan Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, geçtiğimiz günlerde flaş bir çıkışa imza atmıştı. Kulislerde CHP’ye transfer olacağı iddia edilen Başkan Bakıcı, 2019 yılı için AK Parti’den aday olacağını ilan etti. Bakıcı açıklamasında iddialı bir şekilde, “Aday adayı değilim adayım” ifadelerini kullandı.

Teşkilatta 9 yıllık ilçe başkanlığı yürüten Sema Yeşilçimen’in de aday adaylığı noktasında çalışmalar sürdürdüğü öğrenildi. Birinci bölgede çok etkili olan Milletvekili Atilla Kaya’nın da Yeşilçimen’in adaylığına olumsuz bakmayacağı belirtildi. Fakat İlçe Başkanı Osman Başterzi’nin de aday adaylığı için adı yüksek perdeden dillendiriliyor. İlçe kongresinde il yönetimine rağmen liste çıkaran, seçimi kazanan ve hemen ardından Aydın Şengül tarafından istifası alınan Başterzi görevini hala sürdürüyor. Başkan Başterzi, olaylı ilçe kongresinin ardından gerçekleşen 24 Haziran seçimlerindeki performansı için, ‘Partimi ilçemde en iyi şekilde temsil ettim’ açıklamasında bulunarak geçtiğimiz günlerde, “Ben ilçe başkanıyım. Görevimin başındayım ve çalışıyorum. Partiliyim. Partim bana ne görev verirse ben hazırım. Adaylık süreci başlamadan bir şey söylemem. Mart ayından itibaren çalışıyorum. Partimi en güzel şekilde temsil ediyorum. Bir seçim geçirdik. O süreçte de partimi en iyi şekilde temsil ettim. İl başkanım neyi uygun görürse kabulüm. İl başkanı ne söylerse o!” ifadelerini kullanmıştı.

Başterzi ayrıca, “Ben ilçe başkanı olarak görevimi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Ben görevden kaçmam. Ben partimi Selçuk’ta en iyi şekilde temsil ederek görevimi yapıyorum. Buna da devam edeceğim. İleride partim ne görev verir bilemem! Partimin emrindeyim. Her göreve hazırım” açıklamasında bulunmuştu.

TEMAYÜL NASIL GEÇTİ?
Gelişmelerin ardından genel merkezden gelen heyet Narlıdere, Menemen ve Urla ile birlikte Selçuk’ta da teşkilatın nabzını yokladı. Saatler süren ve birebir görüşmeler çerçevesinde gerçekleşen temayülün ardından ilçede revizyon yapılacağı bilgisi verildi. Başterzi’nin de yeni dönemde ilçe başkanlığı için ‘ben sürece dahil olmak istemiyorum, ilçe başkanlığına aday değilim’ dediği aktarıldı. Belediye başkanlığına aday adaylığı başvuru yapmasına kesin gözüyle bakılan Başterzi’nin süreç başlamadan resmi bir açıklama yapmaktan kaçındığı belirtildi. Başterzi’yle devam edilme yönteminin de masaya yatırıldığı ifade edildi. Fakat Başterzi’nin takvimle birlikte 1 ve 5 Kasım arası bir tarihte aday adaylığını açıklayacak olmasından dolayı bu seçeneğe soğuk baktığı öğrenildi. İlçede teşkilat mensuplarının tercihlerinin sandığa konulduğu belirtilirken genel merkezin en kısa sürede yönetim ve başkanla birlikte ilçeye bir atama yapmasının beklendiği aktarıldı.  

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Bornovalı
 12 Ekim 2018 Cuma 11:47
Torbalı halkı önümüzdeki Belediye seçimlerinde geçmiş yıllardan genel olarak ders aldı mı, yoksa yine perişan olmak mı istiyor,göreceğiz.
 Selçuklu
 12 Ekim 2018 Cuma 10:48
Osman başterzi üç gün önce her göreve hazırım diyordu ne oldu şimdi ilçe başkanlığını beğenmiyor.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege'de Sonsöz