MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Torbalı'da Suriyelilerin dükkanları mühürlendi!
Yerel Yönetimler
12 Haziran 2019 Çarşamba 10:28

Torbalı'da Suriyelilerin dükkanları mühürlendi!

Torbalı’da vergisini vermeyen, ruhsatız dükkan işleten, gerekli hükümleri yerine getirmeyen Suriyelilerin dükkânları tamamen kapatıldı. Mühürlenen işletmelerin sayısı 20’yi aştı. Sığınmacıların açtığı dükkânlar için denetimler ise sürüyor.

Torbalı genelinde ruhsatsız bir şekilde dükkân açıp, bunları işleten Suriyelilerin dükkanları Torbalı Belediyesi tarafından bir bir kapatılıp mühürlendi. Yapılan şikâyetler üzerine bir çoğu da gıda alanında hizmet verilen dükkanlarda vergi levhası, iş yeri açma ve kapama belgelerini ibraz edemeyen Suriyelilerin dükkanları kapatıldı. Atatürk, Ayrancılar ve Subaşı mahallelerinde yapılan denetimlerde toplamda 20 dükkânın kapatıldığı öğrenildi.

Mersin’den Suriye üzerinden getirilen ürünlerin genellikle satıldığı dükkanlarda yapılan denetimlerde birçok ürünün sağlıksız olduğu görüldü. Hem vatandaşın sağlığı hem de diğer esnafın fırsat eşitliği için kapatılan dükkânların kapılarına mühür vuruldu.

Çalışma Bakanlığı’ndan çalışma izni alıp, dükkanlarını ruhsatlandıran Suriyelilerin dükkanlarına ise herhangi bir yaptırım uygulanmadı. Öte yandan tuttukları dükkanları evlere çevirip konaklayanlara da ev bulmaları için süre tanındı.

DENETİMLER ARTARAK DEVAM EDECEK
Denetimlerde zabıtalar işyeri açma ve çalıştırma esaslarını anlatarak, izin ve ruhsatı nasıl ve nereden alabilecekleri yönünde Suriyelileri bilgilendirdi. Denetimlerini kentin ve ilçenin farklı noktalarında sürdüren Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kontrollerde, esnaflık yapabilmek için TC vatandaşı olunması, değilse çalışma, oturma ve işyeri açma izninin olması, vergi dairesi, belediye ve esnaf odalarından gerekli belge ve evrakları temin etmeleri halinde ancak işyeri açabilecekleri, aksi halde yasal süre içinde işyerlerinin kapatılacağı yönünde uyarılarda bulundu. Denetimlerle ilgili bir uyarılarda bulunan ekipler gerek kentin ticari ve sosyal yaşamında gerginlik yaşanmaması, gerekse de kent esnafının mağdur olmaması ve haksız rekabetin önlenmesi noktasında, belediye olarak üzerlerine düşen görevi yapacaklarını söyledi. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 ibrahim Yüncü
 13 Haziran 2019 Perşembe 08:44
Var mı böyle bir şey! Haksız rekabet hakkı vermek. Bizim çocuklarımız, milli kültürümüz, emeklerimiz ile belli bir kalıba girmişken, vergisini ödeyip ülkesini düşünürken kimi cefa - kimi sefa sürsün.
 
 13 Haziran 2019 Perşembe 08:20
Suriyelilerin artık derhal hemen şimdi ülkelerine gönderilmesi gerekiyor.
 Celal karabulut
 12 Haziran 2019 Çarşamba 19:00
Eskı bır ak partıli olarak yaptıgınız calışmayı desteklıyorum ınsanlar magdur bıde dukkanlarda kalanları da cıkarsanız cok ıyı olur ataturk mah sınde kadınların cuzdanlarını calıyorlar pazarda
 TC misafir
 12 Haziran 2019 Çarşamba 13:36
Savaş nedeniyle ülkemize sığındılar ne var ki bayramlarda kendi ülkelerine tatile gidecek kadar ülkelerini güvenli görüyorlar, sağlık hizmetleri bedava bizler ise bir sıra almak için neredeyse 1 ay beklediğimiz oluyor. Vergiden muaflar, bizde işsiz kalanlar GSS primi ödemek zorunda kalıyor sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için yaklaşık 75 TL. Dükkan açacaklar ise diğer esnafımız gibi vergilerini ödemeliler haksız rekabet ortadan kalkmalı. Bunlar gözardı edilirse elde ettikleri kazançlar ile bizim esnafımız batar ve o batan esnafın yerini bunlar doldurur bu durum 5-10 yıl devam etse idi bölge ekonomisini ele geçirecek maddi imkana bile kavuşabilirlerdi. Bir düşünün Suriyeli mültecilerden kendi ülkenizde iş dilenir duruma düşüyorsunuz bilmem anlatabildim mi?
 adem
 12 Haziran 2019 Çarşamba 12:36
darisi gultepenin basina multeci kampi gibi heryerde arapca yazili dukkanlar cobancesme meydanda
 Z.B
 12 Haziran 2019 Çarşamba 12:06
Kendi ülkemizde ikinci sınıf insan muamelesi görür olduk. Topumun her türlü değer ve alışkanlıklarını sarsan ve de kontrolsüz olarak içimize giren Suriyeliler, tüm kamusal işlemlerde ve işlerde bizden daha fazla yararlanır ve avantajlı duruma geçtiler. Tabi ki onların yaşadıklarını anlamalı ve em-pati kurmalıyız ama, ayran bulmazken içmeye,tahterevalliyle de... anlamışsınızdır beni.
 Işık Dikicigil
 12 Haziran 2019 Çarşamba 11:53
Tebrikler
 ksk
 12 Haziran 2019 Çarşamba 11:14
Duygu sömürüsüne mahal bırakılmadan Türk esnafımıza uygulanan her türlü yasa uygulanmalıdır.Ellerinize sağlık Torbalı Belediyesi. Türkiyemizin yol geçen hanı olmadığını birilerinin anlatması lazım...
 Beklenen hareket
 12 Haziran 2019 Çarşamba 10:34
İşte bu beklenen hareket bence her yerde aynısı yapılmalı vergi vermeden kaçak göçek kim işletme açıyorsa kapatılmalı.
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege'de Sonsöz