MENÜ
İzmir 25°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Yorgancılar’dan net çıkış: Seçimi bırak, ekonomiye bak!
İş Dünyası
13 Mayıs 2019 Pazartesi 12:33

Yorgancılar’dan net çıkış: Seçimi bırak, ekonomiye bak!

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ülkenin seçim atmosferinden çıkarak gerçek gündem olarak ekonomiye yönelmesi gerektiğini ifade ederken, “80 ilimizde seçim oldu ve bitti. Ama İstanbul’daki süreç uzadı. Normalleşmeye girme açısından 23 Haziran’da seçimi kim kazanırsa kazansın bitecek. Gündem ekonomi olmak zorundadır. Başka çıkış yolumuz yok. Seçimi bırakıp ekonomiye bakmak lazım… Geleceğimiz burada” dedi.

EGEDESONSÖZ- Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Sonsöz TV’de yayınlanan Günaydın Ege Programına konuk oldu ve Aslı Eren’in sorularını yanıtladı.

Başkan Yorgancılar, 31 Mart yerel seçimleri kapsamında gerçekleşen ve 6 Mayıs’ta Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) verdiği iptal kararıyla 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışı hakkında net mesajlar verdi. Türkiye’nin ekonomisi üzerinden önemli açıklamalara imza atan Yorgancılar tarım ve hayvancılığa dair ayrı bir parantez açtı.

GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINMASI GEREKİYOR, ALINMAZSA…
2014’te Manisa’nın Soma ilçesinde gerçekleşen ve 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın yıl dönümünde konuşan Yorgancılar, “Alınması gereken tedbirlerin alınmadığından ortaya çıkmış bir kaza. Ama ilk kaza mı? Hayır. Yine tedbir alınmazsa aynı kazalarla karşı karşıya kalacağız. Asansör kazarlı oluyor. Dünyanın her yerinde 150 katlı binalar yapılıyor. Gerekli tedbiri aldığınız sürece önüne geçersiniz” açıklamasını yaptı.

YURT DIŞINDAKİ YATIRIMCI DEĞERLERE BAKIYOR
Yorgancılar, “Ekonominin gelişiminin önündeki engellerin kaldırılması, reformların yapılması ve normalleşme sürecine girmiş olmamız gerekiyor. Herkesin yanlışları var. Ortak yanlışı bulup, bizi nasıl doğruya götüreceğinin hesabını yapmalıyız. Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının baktıkları değerlendirmeler var. Bunların başında CDS değerleri yani risk değerleri geliyor. Sonra enflasyon oranlarına, vergi birimlerine bakarlar. Büyük yatırımları bir ülkede yapmadan önce bu değerlerin sonuçlarına göre karar verilir. Sonra gelirler hükümetle pazarlık yaparlar. ‘Biz sana bu kadar yatırım yapacağız, karşılığında sen ne vereceksin?’ derler. Bizim bu CDS yani risk priminin daha önceki yıllara geri dönmesi gerekiyor. Kredi derecelendirme kurumlarının değerlendirmelerini beğenmeyebiliriz. Ama yurt dışındaki yatırımcı ülkeye gelmeden önce bunlara bakıyor” dedi.

YILDIRIM’A HAKSIZLIK VARSA İPTAL EDİLSİN AMA BİR ZARF İÇİNDE 3 OY KABUL EDİLİYOR, 1 OY REDDEDİLİYOR. BUNU BİRİ ANLATMALI!
“Demokratik süreçlerde seçimler olması gerekiyor” diyerek sözlerini sürdüren Yorgancılar, “Biz de seçimle geliyoruz. Allah’a çok şükür hep süresinde yapıldı. Geçmişe baktığımızda erken seçim süreçleri vardı. Şimdi hep gününde yapar duruma geldik. Bu iyi bir şey... Ama seçim sürecini bitiremedik. Seçimlerde kimsenin oyu kimseye gitmemeli. Binali Bey’e haksızlık varsa iptal edilmeliydi, bu noktada karşı değilim. Fakat bir zarf içinde 3 oy kabul ediliyor, 1 oy reddediliyor. Bunu biri anlatmalı. Ben de seçimle geldim. Benim de hakkımı biri çalabilir. Ama bunun çözümü normalleşmedir. Gülüp, konuşabilmeliyiz. Kavgayla çözüm olmamıştır. İnşallah bu seçim biter, oylar sayılır, hükümetimiz, cumhurbaşkanımız gerekli reformları yapar ve dünyada diğer ülkelerle yarış halinde oluruz” ifadelerini kullandı.

SEÇİMİ BIRAK, EKONOMİYE BAK!
Yorgancılar, ülkenin seçim atmosferinden çıkarak gerçek gündem olarak ekonomiye yönelmesi gerektiğini ifade ederken, “80 ilimizde seçim oldu ve bitti. Ama İstanbul’daki süreç uzadı. Normalleşmeye girme açısından 23 Haziran’da seçimi kim kazanırsa kazansın bitecek. Gündem ekonomi olmak zorundadır. Başka çıkış yolumuz yok. Seçimi bırakıp ekonomiye bakmak lazım… Geleceğimiz burada” diye konuştu.

MESLEK LİSELERİ BİZE VERİLDİ
Meslek liseleri noktasında yıllardır bir öneri dile getirdiğini vurgulayan Yorgancılar, “Meslek liselerinin hep özel sektöre verilmesini talep ettim. Yıllardır hep bakanlarımıza anlattım. Çınarlı Meslek Lisesi İzmir’de bize verildi. 81 ilde de meslek liselerinin TOBB’a bağlı kuruluşları tarafından idare edilmesine karar verildi” açıklamasını yaptı.

HERKESİN HATASI VAR!
‘Ülkede yaşanan sıkıntılarda sorumlu kim?’ sorusuna cevap veren Yorgancılar, “Herkesin hatası var. Tek başına şurası suçlu demek doğru değil. Türkiye bugün o kadar çok değişik yerde ve konuyla bir harp içinde ki, ille de savaşın top, tüfekle olması gerekmiyor. Yıllardan beri sonuçlanmamış Suriye, PKK meselesi var. Ekonomik sorunlarımız var. 15 Temmuz’da hain FETÖ saldırısı var. Ülke o kadar çok konularda savaş içinde ki… Bir de iç sorunlarımız var. Bir türlü çözümünü bulamadığımız kadına şiddet, çocuklara tecavüzler var. Bunlar da savaş verdiğimiz konular. Ben meclisten idam diye konuşmasını yapmıştım. Neden bunu yaptım? Özgecan diye bir kardeşimiz rahmetli olmuştu. Ben onun ailesini ziyarete gitmiştim. Babasıyla 1 saat oturduk sohbet ettik. Orada yaşadığım atmosferi hala üzerimden atamadım. Bunlar doktor, ilaç desteğiyle geçecek olan vakalar değil. Bunu yapan belliyse gereken yapılmalıdır. Öbürünün cezası hapishanede verildi” dedi.  

TÜRKİYE’NİN BİR TARIM POLİTİKASI OLMALI
Tarım ve hayvancılık sektörleri üzerinden mesajlar veren Yorgancılar, “Biz tarım ürünlerini ithal etmeye başladıysak, hayvancılıkla ilgili et ithal etmeye başladıysak burada bizim düşünmemiz gerekiyor. Türkiye’nin bir tarım politikası olmalı. Ama bu yıllardır hayata geçirilemedi. Hollanda ve Türkiye’yi kıyaslarsanız Hollanda’nın gelirlerinin çok büyük bölümü tarımdan oluşuyor. Tarım ve hayvancılığı bizden çok daha fazla gelişmiş halde yapıyorlar. Konya yüzölçümü ile Hollanda’nınkini karşılaştırırsanız sonuç belli. Bizde yanlış yatırımlar var. Türkiye’deki yatırım politikalarını yönlendiren bir sistem olmalı. Mesela un fabrikaları Türkiye kapasitesinin çok üstünde ve yüzde 100 kapasiteyle çalışmıyor. O imkanları farklı yerlerde değerlendirseydiniz olmaz mıydı?” ifadelerini kullandı.

BUGÜN EĞİTİMLE İLGİLİ ALINACAK KARARIN 20 YIL SONRA MEYVELERİNİ GÖRÜRÜZ
Sanayi ve bilim iş birliğinin önemine dikkat çeken Yorgancılar, “Üniversite sanayi iş birliğini yerine getiremedik. Ben İzmir’de bir üniversiteden 2 yıldır haber bekliyorum. Endüstri 4.0’ı bu ülkenin gündemine taşıyan 4-5 kişiden biriyim. Bununla da gurur duyuyorum. Sanayi 4 nedir? Bugün üniversitede okutulan, ‘ben bunu okudum, yarın başlayalım’ denilecek bir şey değil. Koca bir okyanus düşünün baloncuk bu 4.0’dır. Sanayi 4’ü bırakalım eğitim 4 yapalım. Meslek liselerinden başlayalım. Bugün eğitimle ilgili alınacak kararın 20 yıl sonra meyvelerini görürüz. Eğitim 4 her şeyin başında gelir. Önce eğitim sistemini çözmemiz gerekiyor” açıklamasını yaptı.

‘TÜRKİYE İTTİFAKI’NI BAŞARDIĞIMIZ GÜN KURTULACAĞIZ
Yorgancılar 31 Mart seçimlerinde yarışan ittifaklar üzerinden konuşurken, “Bir seçim süreci yaşadık. Bir yanda ‘Millet’ bir yanda ‘Cumhur’ ittifakları vardı. İki ittifak oldu. Halbuki Türkiye ittifakı olması lazım. Bunu başardığımız gün kurutulacağız. Bu, konuşabilen tartışabilen sonunda doğruyu bulabilen bir ittifaktır. Bunu bulduğumuz gün biz uçar gideriz. Cumhur da millet de halk demektir. Birleşelim ve Türkiye’nin bir gücü olsun. Türkiye ittifakı gerçekleştiği anda bizim önümüz açık” dedi.  

KİMSENİN HAKKINI KİMSEYE YEDİRMEDİM, HERKES RAHAT ETSİN!
Kıdem tazminatlarıyla ilgili düzenleme hakkında konuşan Yorgancılar, “Kıdem tazminatının doğru anlatılması gerekiyor. Kıdem tazminatı fonu çıktığında eski çalışanlara bir şey olmayacak. Onlar haklarını alacak. İşveren sendikalarının bir araya gelerek ortak uzlaşıyla çözüm yolunun bulunmasıyla ilgili cumhurbaşkanımızın da bir açıklaması var. Çalışan arkadaşların hakları kaybolmuyor, yeni girecek arkadaşlar içindir. Ben bu dünyada kimsenin kimsenin hakkını yemesine müsaade etmedim. Yanımda bine yakın insan çalışıyor. Ne onların ne başkasının hakkını yedirmedim. Herkes rahat etsin. Ben olduğum sürece hak yeme olmaz. Takip ederim. Kani Beko benim yakın dostum. Sürekli görüşüyorum, bir şekilde doğru bulunacak” açıklamasında bulundu.

ÖZEL SEKTÖRÜN YATIRIM YAPMAYA İHTİYACI VAR AMA HEYECANI YOK
Sorunların bir an önce aşılması gerektiğini ifade eden Yorgancılar, ‘gidecek başka bir yerimiz yok’ mesajını verirken Türkiye’deki insanların Suriyeliler kadar şanslı olmadığını vurguladı. Yorgancılar, “Onlar geldi en güzel yerde yaşıyor. Geri giden de yok. En güzel yerlerde evler aldılar. Bizim bir an önce normalleşmemiz, seçim ortamından çıkıp, önümüze bakıp, CDS primini aşağıya indirmemiz gerekiyor. Yatırımı, özel sektör, devlet, yabancı yaptırımcı yapar. Devletimiz bugün üretim yapıyor mu? Yapmıyor. Özel sektör? Yapamıyor! Yapmaya ihtiyacı var ama heyecanı yok. Bize yeni bir heyecan, başarı hikayesi lazım” ifadelerini kullandı.

SİYASET BENİM İŞİM DEĞİL, YAPAMAM, DÜZ BİR İNSANIM!
Oda başkanlığı görevini uzun yıllardır yürüten Yorgancılar, “Geçen seçimde karşıma rakip çıkmadı. Burası bizim işimiz değil. Oda başkanlığı benim işim değil. Ben yaşadığım şehre karşı görevimi yapıyorum. Bir dahaki dönemde bir arkadaşımıza devretmek istiyorum” dedi. Yorgancılar ayrıca ‘Siyasete girecek misiniz?’ sorusunu yanıtlarken, “Ben iş adamıyım. Kendi sorumlu olduğum kurumlarla ilgileniyorum. Memleketime, İzmir’ime hizmetimi yapıyorum. İnsanlara faydalı oluyorsam, ‘Allah razı olsun’ diyen varsa bugüne kadar aday oldum. Benim işim değil, siyaset yapamam. Düz bir insanım, doğruların peşindeyim ve sonuç odaklıyım. Sanayi odamızda daha 3 yıl görevimiz var. Zamanı geldiğinde yürüttüğümüz görevi aldığımızdan daha üst bir yerde teslim etmeyi hedefliyorum” diye konuştu. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz