MENÜ
İzmir 20°
Ege'de Sonsöz
Kılıçdaroğlu Ödemiş'te yeni seçim sloganını açıkladı!
Politika
25 Haziran 2021 Cuma 08:33

Kılıçdaroğlu Ödemiş'te yeni seçim sloganını açıkladı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, İklim Duyarlı Tarım Merkezi (İZTAM) ve 364 yeni otobüsün hizmete alınış töreni için İzmir’e geldi. Kılıçdaroğlu, Ödemiş'teki açılış programına katılıyor. Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada "Yerel seçimlerde 'Martın sonu bahar' demiştik. Şimdi 'ampul patlayacak ve güneş doğacak' bu ülkeye. Hiç endişe etmeyin. Her şey aydınlık olacak bu ülkede, siyasette ahlaklı olacak" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Oktay GÜÇTEKİN/EGEDESONSÖZ- İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 944 milyon liralık yatırımla kente kazandırdığı 3 tesis ve 364 otobüsün hizmete alımı için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile tören düzenleniyor.

Kılıçdaroğlu sabah 10.00'da Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi'nin açılışını yapmak için ilçeye geldi. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ile çok sayıda ilçe belediye başkanıu, milletvekillerii partililer ve vatandaşlar karşıladı.

ÖDEMİŞ SON SEÇİMDE GÜZEL BİR KARAR VERDİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katılımcıların “Ödemiş seninle gurur duyuyor” sloganına yanıt vererek “Hiç endişe etmeyin. Ben de Ödemiş ve Ödemişliler ile gurur duyuyorum. Son yerel seçimlerde güzel bir karar verdiler ve bugün o güzelliğin sonuçlarını yaşıyoruz” dedi.

AYRIM YAPMADAN İNSANLARI KUCAKLAMALIYIZ
Kılıçdaroğlu konuşmasında “Benden önceki konuşmaları büyük bir dikkatle dinledim. Belediye başkanımız Ödemiş’i İzmir'e ve Türkiye'yi bizlere anlattı. Bu topraklar bereketli topraklar ancak bunları cennete dönüştürmek zorundayız. Kimlik ayrımı yapmadan bütün insanları kucaklamalıyız. CHP olarak ülkemizin neresinde yaşarsa yaşasın herkesi kucaklamak istiyoruz. Çok güzel tesis yapılıyor, bunların özellikleri var. Birincisi hepimizin atıkları, bir naylona koyup evimizin önüne koyuyoruz ve kentin uzaklarına götürülüyor. Orada koku oluyor. Bunları ortadan kaldırmamız lazım. Bu tesis bunu sağlayacak. Bu çöpler ayrıştırılacak ve biz bunları kullanacağız. Sanayiye gönderilip bunları ham madde ile kullanacağız. Çöplerin tamamı altın değerinde ve bunları değerlendiriyoruz. Gübre elde ediyoruz. Kimyasal değil organik gübre. Dolayısıyla topraklarımız koruyoruz. Elektrik elde edilecek. Çok pahalı elektrik. Ancak burada elektrik üretip herkes bundan yararlanacak. Ve istihdam yaratacak. Dışarıya attığımız çöpün ekonomiye getirdiği yararlar var. İBB Başkanımız ve Ödemiş Belediye Başkanımız el ele verdiler ve böyle bir tesisi bütün ülkemize kazandırdılar. Ödemiş Belediye Başkanımız övünmek yetmiyor gereğini yapmak gerekiyor dedi. Gereğini Tunç Başkan yaptı ve Ödemiş’in hizmetine bu tesis sunuldu. Hepsine yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

''HARCADIĞINIZ HER KURUŞUN HESABINI VATANDAŞA VERECEKSİNİZ''
Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"İzmir mutlu insanların kenti aslında. İzmir'e gelen herkes bir süre sonra ben İzmirliyim der çünkü İzmirli onları kucaklar. İzmir'i mutlu insanlar haline getiren sizin seçtiğiniz başkanlardır. Belediye başkanlarımdan istediğim bir şey var, harcadığınız her kuruşun hesabını vatandaşa vereceksiniz. Ne ezen ne ezilen insanca, hakça bir düzen. 

CHP'nin geleneklerinde halka hesap vermek vardır. Harcadığımız her kuruşun hesabını millete veririz. İhtiyaç sahibi ailelere yardım ederken onları teşhir etmeyiz. Her kuruşun hesabını vermenin onurunu taşırız.

Bizim geçmişte yaptıklarımızın bir kısmını iktidar mensupları parça parça sattılar. Şunu sakın unutmayın, biz yaparız onlar satarlar. Bizim içimiz dışımız bir. Biz halka hizmet etmeyi vatanseverlik olarak görürüz. Onlar ise son zamanlarda görüyorsunuz, okuyorsunuz... Rüşvet alanlar, milyarları götürenler, milletvekillerinin, siyasetçilerin içine düştüğü bataklıklar, hepsini görüyoruz. 

Yerel seçimlerde 'Martın sonu bahar' demiştik. Şimdi 'ampul patlayacak ve güneş doğacak' bu ülkeye. Hiç endişe etmeyin. Her şey aydınlık olacak bu ülkede, siyasette ahlaklı olacak"

BAŞKAN ERİŞ: ÖĞRETMENİM SANIYORDUM ÖĞRENCİ OLDUĞUMU GÖRDÜM
Tesisnin açılışında konuşan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Bu güzel topraklarla övünüyoruz. Dağlarında çiçek açtığı gibi ovalarında da Tunç başkanımız ile birlikte çiçekler açıyor. Bu topraklarımız ile övünmek yetinmiyor. Genel Başkanımız vakit geç olmadan, son nehir kurumadan, yer altı sularımız Konya’daki obruğa dönüşmeden, denizlerimiz müsilaja dönüşmeden yapacağımız çok şey var. Bileklerimiz kan içinde olsa, dişlerimiz kenetlense de ipek bir halıya benzeyen bu toprağa Tunç Başkanımız ile birlikte sahip çıkmanın ilk adımını burada attığımız için çok mutuyuz. Tunç Başkanım, yerel seçim öncesinde 29 madde ile ikinci cemreyi Ödemiş’te başlatmıştı. Dersine çok iyi çalışmıştı. Ben öğretmen olduğumu sanıyordum ancak öğrenci olduğumu gördüm. Dünyanın en verimili toprağı olduğu literatürde yer alıyor. Toprağımızı koruma konusunda da bir numara olmak için aday olduğumuzu ilan ediyoruz. Çevremizde bütün ekili alanlarda dünyanın en güzel ürünler yetişiyor. Kimyasal gübreler ile zehirliyoruz. Burada ürettiğimiz organik gübreler ile birlikte tüketici koruyan bir şekilde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Ülkemizde CHP’nin en güzel bakışını yansıtıyoruz ve size verdiğimiz sözü yerine getirmeye çalışıyoruz genel başkanımız. Tunç Başkan ile çok çay içtik, kahve içtik, ayrılmadık ama ayran da içtik, Ancak Küçük Menderes’teki çiftçiyi milletin efendisi yapmaya ant içtik. İBB ile el ele verip kuraklıkla mücadele etmek ve yoksullukla mücadele etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

ÖDEMİŞ'TE GENEL BAŞKANIMIZIN BAŞINI ÖNE EĞDİRMEDİK
Genel Başkan Kılıçdaroğlu bir başka programda Ödemiş'te ağırlamak istedikllerini söyleyen Başkan Eriş, "Pandemiye rağmen 14 ay gibi bir ürede bu tesis ortaya çıktı. Avrupa’da kendi ölçeğinde bir numara arazi ve tesis hepimize hayırlı uğurlu olsun. Sizler burada çok daha fazla ağırlamak isterdik. Sabah 10'da herkesin damda hayvanlarını sağdığı bir anda programları gelişti. Tüm Ödemişliler sizi bir başka bir programda  burada ağırlamaktan gurur duyacaktır.  Bizi görevlendirdiniz ve sizinde görevlendirmeniz sürecinde Ödemişliler bize sahip çıktı. Biz de buna layık olmak için çalışıyoruz. Bize kimseye ayrım yapamayacaksınız, halkın derdine derman olacaksınız dediniz. Bizde buna söz verdik. Efe sözü, öğretmen sözü diyerek bizde şimdiye kadar Genel Başknımızın başını öne eğecek hiçbir davranışta bulunmadık. Hem doğayı hem çiçeği hem böceği koruyoruz” dedi.

SOYER: 116 BİN HANENİN ENERJİ İHTİYACI SAĞLANACAK
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer açıklamasında şunları söyledi: "Bugün Ödemiş’te 350 milyon liralık yatırımla hayata geçirdiğimiz Ödemiş Entegre Katı Atık Tesisi’nin açılışını sizlerle birlikte gerçekleştirmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Küçük Menderes Havzası'nda yer alan Ödemiş, Tire, Kiraz, Beydağ, Bayındır ilçelerine hizmet edecek Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisimiz; günlük 1600 ton katı atık işleme kapasitesine sahip.Tesisimizde 116 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak miktarda, saatte 20 megavat (MW) elektrik  ve günde 100 ton gübre üretilecek.  Tüm atığın hammadeye, enerjiye ve gübreye dönüştürülmesi şeklinde tasarladığımız Ödemiş tesisimizde; mekanik ayırma, kompost üretimi, elektrik enerjisi üretim üniteleri ile modern bir laboratuvar yer alıyor” dedi.

HARMANDALI ÇÖPLÜĞÜNÜN YÜKÜ AZALACAK
Başkan Soyer,tesis ile Harmandalı Çöp Alanı’nın yükünü alacağını belirterek “Bugün açtığımız tesis, İzmir için geliştirdiğimiz geri dönüşüm vizyonunun önemli parçalarından biri. Hepinizin bildiği gibi, İzmir’de çok yakın zamana kadar neredeyse tüm çöpler hiçbir ayrıştırma yapılmadan Harmandalı’na gidiyordu. Bu da Çiğli halkı için çok büyük bir sorun teşkil ediyordu. Belediyemizin geri dönüşüm programı ile öncelikle buradaki devasa yükü dörde ayırdık. Kuzey’de Bergama’da, Batı’da Menderes’te, Doğu’da ise Ödemiş’te kurduğumuz üç yeni tesis, Çiğli’nin yükünün büyük oranda azalmasına neden olacak. Atık yönetiminin tek odaklı olmaktan dört odaklı bir sisteme dönüşmesi, İzmir’in geri dönüşüm programını ilk adımıydı. Bu kapsamda, günde 800 ton atık işleme kapasitedeki Bergama tesisimiz yakın bir tarihte deneme üretimine başladı, Menderes tesisimiz ise ÇED aşamasında. Ödemiş’teki tesisimizin açılışını ise bugün büyük bir mutlulukla gerçekleştiriyoruz” dedi.

ÇÖP ARTIK İZMİR’DE BİR ATIK OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR
Ödemiş’teki tesisin yenilikçi bir anlayışla inşa edildiğini söyleyen Soyer, “İzmir geri dönüşüm planının ikinci katmanı ise atık bertaraf tesislerini hem bir enerji santrali, hem de bir çöp ayrıştırma merkezi haline getirmek. Bu dönüşümü Çiğli Harmandalı’da yine Sayın Genel Başkanımız’ın katılımıyla Kasım 2019’da tamamladık. Buradaki Biyogaz Tesisi ile yılda yaklaşık 162 milyon metreküp metan gazını bertaraf ediyor ve 323 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üretiyoruz. Bu miktar, 188 bin hanenin enerji kullanımına tekabül ediyor.Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Ödemiş tesisimizi ve diğer yeni tesisleri ise en baştan bu yenilikçi anlayışla kuruyoruz. Geri dönüşüm planımızın son ayağı ise bu tesisler ve şehrimizin sokakları arasındaki bağı kurmak. Yani, çöpü evler ve diğer meskun alanlardan ayrıştırılmış olarak toplamak, dört tesisimize taşımak ve burada yeniden bir hammadeye ve enerjiye dönüştürmek. Büyük ölçekli yatırımlarımızı tamamlamamızın ardından sokak ve mahalle ölçeğinde başlatacağımız geri dönüşüm seferberliği, İzmir’in atık yönetiminde dünyanın öncü şehirlerinden biri olmasını sağlayacak. İzmir’in doğası ile uyumlu yaşam stratejisinin ana başlıklarından biri, döngüsel ekonomiyle ilgili çalışmalarımız. Çöp artık İzmir’de bir atık olmaktan çıkmıştır. Doğa ve iklim dostu bir enerji ve hammadde kaynağıdır. Tesisimizin kurulmasına emek veren herkese ve bugünün onur misafiri olan Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na çok teşekkür ediyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

KILIÇDAROĞLU'NUN PROGRAMI
Genel Başkan Kılıçdaroğlu, 12.15‘te Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı'nda yer alan Havuz İzmir'in açılış törenine katılacak. Açılış maratonunun bir sonraki adımı ise Sasalı’daki İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi olacak. 13.30’daki açılışın ardından saat 15.15’te Fuar İzmir'de 364 yeni otobüsün hizmete alınması töreni düzenlenecek.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu Kılıçdaroğlu’nun programın bitiminde Ankara’ya döneceği aktarıldı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 bucalı
 25 Haziran 2021 Cuma 10:12
Açılışlara bak hangisi acaba elle tutulur...yazık ettiniz İzmire. ..
Provokatörün tüyler ürperten ifadesi: İşkence yaparak öldürme isteğim vardı!
Güncel
25 Haziran 2021 Cuma 12:28

Provokatörün tüyler ürperten ifadesi: İşkence yaparak öldürme isteğim vardı!

HDP İzmir il binasına saldırarak parti çalışanı Deniz Poyraz'ı öldüren Onur Gencer, verdiği ifadede "PKK'ya karşı büyük bir nefret besliyorum. Öleni tanımıyorum. Amacım içeri girdiğimde karşıma çıkacak kim varsa öldürmek ve kan kusturmaktı. İçeriden yetkili birinin çıkmasını istedim. İşkence yaparak öldürme isteğim vardı. Rüya ve gerçek ayrımını yitirmiştim" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, HDP İzmir il binasına saldırarak parti çalışanı Deniz Poyraz'ı öldüren Onur Gencer'in emniyet ve savcılıkta verdiği ifadeyi köşesine taşıdı.

Sanığın ifadesinde saldırıyla ilgili 'Deniz Poyraz'ı öldürdükten sonra fotoğrafını çektim. WhatsApp durumunda da leş yazısı ekleyerek paylaştım' diyerek "PKK'ya karşı büyük bir nefret besliyorum. Öleni tanımıyorum. Amacım içeri girdiğimde karşıma çıkacak kim varsa öldürmek ve kan kusturmaktı" dediği aktarıldı.

Saymaz'ın yazısında Gencer'in ifadeleri şöyle aktarıldı:

"PKK'ya destek veren aileleri araştırdım. Kömür satan bir aileyi öğrendim. 31 Aralık 2020'de konuştuğum şahsa kömür almak için geleceğimi söyledim. Yılbaşı olduğundan erken kapatacaklarını söylediği için gitmedim. Gitsem saldıracaktım.

"İNGİLİZCE KURSU BAHANESİYLE BİNAYI GEZDİM"
İçimdeki intikam ateşini Barış Atay, Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan, Leyla Zana ve Pervin Buldan'ı öldürerek söndürebileceğimi fark ettim. Bu kişilere ulaşmanın zor olması sebebiyle HDP'nin İzmir'deki binasını öğrendim. Etrafa baktım. İkinci defa gittiğimde üst katındaki İngilizce kursu bahanesiyle binayı gezdim. HDP kapalıydı. İçeriyi göremedim. Telefon numarası vardı. 'Şerefsizler' diye kaydettim.

Haziranın ilk haftası kursa kaydolmak için gittiğimde HDP'nin kapısı açıktı. Ufak bir oda ve iki üç kişi vardı. Girmedim. Kaç kişi olduğunu öğrenmek için iletişime geçmeye çalıştım. Numara kapalıydı. Ulaşsam, planlı saldırı yapacaktım.

"SİLAHI ANKARA'DA ALSAM HDP GENEL MERKEZİ'NE SALDIRACAKTIM"
Bir hafta önce Kemeraltı'nda 3500 TL bedelle silah aldım. Silahı Ankara'da alsam HDP Genel Merkezi'ne saldıracaktım. 14 Haziran'da poligonda silahı denemek için atış yaptım. Beşini kullanınca 10 mermi kaldı. Yeteceğini düşündüm.

Bir akşam önce birçok polisin intihar ettiğini haberde gördüm. HDP'lilerin 'İyi olmuş' şeklinde dalga geçer yorumlarını gördüm. Bu yorumu yapanlarla birbirimize hakaret ettik. Bana hakaret edenlere 'Kin yuttuk, kan kusturacağız' şeklinde paylaşım yaptım. PKK ve HDP'ye saldırı düşüncesini gerçekleştirmem gerektiğine o an karar verdim.

Sabah taksi çağırıp çantayla iş hanına gittim. Kapıda birisi yoktu. Takside şarjördeki mermiyi namluya vermiştim. HDP'nin katına çıktım. Gergindim. Kapıyı açtım. Soldan ses geldi. Dönmemle ateş etmem bir oldu. Kız düştü. Hem korku hem heyecan hem sevinç yaşıyordum. Kinlenmiştim. Kız yerdeyken, öldüğünden emin olmak için kafasına ateş ettim.

Kapıları açıp insan var mı diye baktım. Bir kapıya silahla ateş ettim, açamadım. Kimse yoktu. Yangın tüpünü yere vurdum, patladı. Yangın çıkarabileceğimi düşünmüştüm ancak çıkarmadım. Toplantı odasına geçtim. Saldırı yapabileceklerinden endişe ettiğim için yangın tüpünü cama attım. Delik olunca kalanı elimle kırdım. Elim kesildi. Delikten hatırlamadığım sayıda ateş ettim. Camın sokağa açıldığını görünce şok oldum ve ateş etmeyi bıraktım.

"İŞKENCE YAPARAK ÖLDÜRME İSTEĞİ VARDI"
İçeriden yetkili birinin çıkmasını istedim. İşkence yaparak öldürme isteği vardı. Rüya ve gerçek ayrımını yitirmiştim. Terörist kanı elime bulaşamaz, temizlemem gerekir diye merdivenden çıktım. Daireler kapalı olduğu için elimi yıkayamadım. Kanın bana ait olduğunu fark edince yıkamaya gerek kalmadı. Ölen kızın fotoğrafını çektim. Fotoğrafı WhatsApp'ın durumunda "Leş 1" yazısı ekleyerek paylaştım. Silahı çantaya koydum. Merdivenlerden indim. Girişte polisler vardı. Teslim oldum.

PKK'ya karşı büyük bir nefret besliyorum. Öleni tanımıyorum. Amacım içeri girdiğimde karşıma çıkacak kim varsa öldürmek ve kan kusturmaktı."

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de FETÖ'ye 58 tutuklama!
Güncel
25 Haziran 2021 Cuma 11:32

İzmir'de FETÖ'ye 58 tutuklama!

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) gizli yapılanmasına yönelik İzmir merkezli 40 ilde yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 113 şüpheliden 58'i tutuklandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde gözaltına alınan 113 şüpheliden 27'si faydalı itirafçı olması nedeniyle kolluk biriminden serbest bırakıldı.

Soruşturmada 4 şüpheli hakkındaki gözaltı kararı, mükerrer soruşturma ve delil durumu nedeniyle iptal edildi, 2 zanlının ise işlemleri sürüyor.

Adliyeye sevk edilen 80 şüpheliden 6'sı ev hapsi olmak üzere 22'si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, 58'i ise tutuklandı.

OPERASYON
FETÖ'nün TSK'daki gizli yapılanmasına yönelik İzmir merkezli 40 ilde yürütülen soruşturmada 22 Haziran'da haklarında gözaltı kararı verilen, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 132 şüphelinin 113'ü yakalanmıştı.

19 zanlıyı yakalama çalışmaları ise sürüyor. (AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de nikah cinayeti... Annesini öldürüp balkona saklamış!
Güncel
25 Haziran 2021 Cuma 08:01

İzmir'de nikah cinayeti... Annesini öldürüp balkona saklamış!

İzmir'in Buca ilçesinde annesini bıçakla öldürüp cesedini çuval içinde oturdukları evin balkonuna koyduğu öne sürülen Kazakistan uyruklu kız yakalandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Olay, saat 23.00 sıralarında Yıldız Mahallesi 206/18 Sokak üzerinde bulunan 3 katlı apartmanın 1'inci katında meydana geldi. İddiaya göre, Ahmet D. ile dini nikahlı eşi Kazakistan uyruklu E.A.'nın yaşadığı eve akşam saatlerinde misafir geldi. Misafirliğe gelen kişiler evden kötü koku geldiğini fark edince durumu Ahmet D.'ye söyledi. Bunun üzerine durumdan şüphelenen Ahmet D., evin arka kısmında bulunan balkona baktı. Kapalı bir çuvalın yanında kan olduğunu fark eden Ahmet D., çuvalı açtığında E.A.'nın annesi Gülistan Aidorova'yı kanlar içerisinde gördü. Panikleyen Ahmet D., aynı apartmanın 3'üncü katında oturan babasına haber verdi. Oğlunun yanına gelen babası ise durumu sağlık ve polis ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerince yapılan kontrolde Gülistan Aidorova'nın hayatını kaybettiği belirlendi.

ANNESİNİ BIÇAKLAYARAK ÖLDÜRÜP, ÇUVALA KOYMUŞ
Olay yerine gelen polis ekipleri E.A., Ahmet D. ve babasının ifadesine başvurdu. Olayı itiraf eden E.A., yaklaşık 3 gün önce annesiyle aralarında tartışma çıktığını söyledi. İddiaya göre, annesi Gülistan Aidorova'nın dini nikahlı eşi Ahmet D. ile evlenmesini istemediği için aralarında tartışma çıktığını, tartışmanın büyümesi üzerine annesini defalarca bıçakladıktan sonra, çuvalın içine koyup balkonda sakladığını söylediği öğrenildi. Savcı ve polisin incelemesinin ardından talihsiz kadının cansız bedeni otopsisi için İzmir Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

'ANNEM UYUYOR'
Öte yandan, Gülistan Aidorova'nın 1 hafta önce Kazakistan'dan İzmir'e geldiği öğrenildi. Olayın yaşandığı günden sonra Ahmet D.'nin babasının Aidorova'yı ziyaret etmek istediği ancak E.A.'nın sürekli annesinin yorgun olduğunu ve bu yüzden uyduğunu söylediği öğrenildi. E.A.nın dini nikahlı eşi Ahmet D.'ye, işten eve geldiği zaman annesinin kaldığı odanın kapısının kilitli olduğu ve sürekli uyuduğunu söylediği de öğrenildi.

İHBAR EDİLMEMESİNİ İSTEDİ
Olayın duyulmasının ardından E.A., Ahmet D. ve babasına kendisinin ihbar edilmemesini istedi. 3 çocuk annesi E.A., polis ekiplerince gözaltına alınarak Cinayet Büro Amirliği'ne götürüldü. E.A.'nın olayda kullandığı bıçağı çöpe attığı öğrenilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı. (DHA)
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Fethiye'de katliam gibi kaza: 3 ölü, 5 yaralı!
Ege
25 Haziran 2021 Cuma 08:41

Fethiye'de katliam gibi kaza: 3 ölü, 5 yaralı!

Muğla'nın Fethiye ilçesinde, iki otomobilin kavşakta çarpıştığı kazada 3 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi de yaralandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Kaza, dün saat 23.00 sıralarında Fethiye- Antalya karayolu Çırpı Kavşağında meydana geldi. Gürsoy Dönmez yönetimindeki 48 HL 648 plakalı otomobil ile Halil Can Çakal'ın kullandığı 48 K 9939 plakalı otomobil kavşakta çarpıştı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda sağlık, itfaiye, jandarma ve polis ekibi sevk edildi. Sağlık ekiplerince yapılan kontrolde Atlan Küçükkaplama ile Samara Akmatbekova'nın olay yerinde yaşamını yitirdiği belirlendi.

Kazada yaralanan Kemal Yılmaz Topçuoğlu, Gürsöy Dönmez, Adnan Küçükkaplama, Halil Can Çakal ile kimliği henüz belirlemeyen 2 kişi ise sağlık ekiplerince yapılan ilk müdahalelerinin ardından ilçedeki hastanelere kaldırıldı. Tedaviye alınan yaralılardan kimliği belirlenemeyen bir kişi de doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı. Diğer yaralıların tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı. (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

TBMM Başkanı Şentop’tan mesaj: İzmir bir balkan şehridir!
Politika
25 Haziran 2021 Cuma 09:55

TBMM Başkanı Şentop’tan mesaj: İzmir bir balkan şehridir!

İzmir’de bulunan Balkan-Rumeli dernekleri TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u ziyaret etti. Buluşmada konuşan Şentop, “İzmir bir balkan şehridir. Mübadele yoluyla gelen çok sayıda vatandaşımız orada yaşıyor. Birbirinize sahip çıkın, her alanda mücadele edin” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- İzmir’de farklı bölgelerde faaliyet gösteren Balkan-Rumeli Dernekleri TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u makamında ziyaret etti. Derneklerin yetkilileri, kentte çok sayıda balkan kökenli vatandaşların yaşadığını belirtirken Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Kosova, Arnavutluk başta olmak üzere birçok ülkeden gelenlerin iş ve sosyal yaşamda aktif olduğunu anlattı. Balkan kökenli vatandaşların siyasette daha aktif rol alması gerektiğini anlatan dernek yetkilileri bu konuda mücadele edeceklerini söyledi.

Ziyarette konuşan TBMM Başkanı Şentop, “İzmir bir balkan şehridir” derken aynı düşünce ve fikirde olanların birbirine sahip çıkması gerektiğini söyledi. Balkanlarda zorlu koşullar geçirdikten sonra Türkiye’nin kucak açtığı vatandaşların aidiyet içinde yaşadığını, bunun çok önemli olduğunu dile getiren Şentop, “İzmir’e her geldiğimde mutlaka balkan camiasıyla bir araya geliyor, programa bir etkinlik koyuyorum. Balkanlar ve soydaşlarımız bizim için çok önemlidir. Çalışmalarınızı aksatmadan sürdürmenizi diliyorum” dedi.

Ziyarette, Balkan dernekleri Şentop’a Boşnak böreği ve Tanzimat Fermanı’nın tabloya işlenmiş halini hediye etti. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Çamdibinden
 25 Haziran 2021 Cuma 10:35
Tamamda, o zaman neden Bornovaya bir balkanlı ilçe başkanı atamadınız? Kaldıki Bornovada izmire oranla daha çok balkan göçmeni yaşıyor.
Konak Belediyesi'nden işçi dostu girişim
Yerel Yönetimler
25 Haziran 2021 Cuma 08:12

Konak Belediyesi'nden işçi dostu girişim

Konak Belediyesi, farklı birimlerinde görev alan çalışanlarına uluslararası düzeyde geçerli mesleki yeterlilik belgesi kazandırıyor. Belediyenin eğitim sürecinden geçen çalışanlar, yetkili kurumun düzenlediği sınavlara girerek belgelerini almaya başladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Konak Belediyesi’nin başta Fen İşleri, Park ve Bahçeler, Temizlik ile Destek Hizmetleri olmak üzere farklı birimlerinde çalışan yaklaşık 1400 personeli, beden işçiliği, makine bakımı, seramik karo kaplama, boya ve sıva konularında, uluslararası düzeyde geçerli mesleki yeterlilik belgesi alacak.

Konak Belediyesi’nin hem işgücünün niteliğinin hem de sunulan hizmetlerin kalitesinin artırılması amacıyla düzenlediği eğitimleri tamamlayan çalışanlar, yetkili kurum tarafından yapılan sınavlara girmeye başladı.

Her gün 16 kişi sınava giriyor
5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’na göre yetkilendirilmiş kurum tarafından düzenlenen sınavlar 16 kişilik gruplar halinde yapılıyor ve bir gün sürüyor. Sınavda başarılı olan personel, beden işçiliği, makine bakımı, seramik karo kaplama, boya ve sıva konularında mesleki yeterlilik belgesi alıyor. Konak Belediyesi, İşsizlik Sigortası fonundaki teşvikten yararlanarak, belgelerin hiçbir ödeme yapılmadan alınmasını da sağlıyor.

Konak Belediyesi’nin ilk etapta 350 personeli sınava girerek belgelerini alacak. Belediyenin uluslararası belgeye sahip çalışan sayısı yakın zamanda 1400’e çıkacak.

“Belgeli istihdama destek”
Belediye personelinin eğitimine ve nitelikli istihdama büyük önem verdiklerini söyleyen Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Bu çalışmayla hem bu belgeyi zorunlu kılan yasayı hem de çalışanlarımızı daha bilgili, daha donanımlı hale getirerek, belgeli istihdamı desteklemiş oluyoruz. Çalışanlarımız bilgi ve becerilerini tescillemiş de oluyor. Uluslararası boyutta geçerli mesleki yeterlilik belgesine sahip çalışan sayımızı artırmak demek, bizim için ilçemize ve vatandaşlarımıza daha iyi hizmet demek. Bu da her şeyden önemli. Belgelerini almaya başlayan çalışanlarımızı kutluyor, başarılar diliyorum” diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Bornova'da çiftçiye destek sürüyor
Yerel Yönetimler
25 Haziran 2021 Cuma 09:06

Bornova'da çiftçiye destek sürüyor

Bornova Belediyesi’nin yerel üreticiye desteklemek amacıyla geçtiğimiz Nisan dağıtımını yaptığı sebze fideleri toprakla buluşurken, çiftçiye verilen destek ürünlerin yetişmesi sürecinde de sürüyor. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nde görevli ziraat mühendisleri üreticileri ziyaret ederek ürünlerin gelişim sürecini takip ediyor.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Bornova Belediyesi’nin kendi fidanlıklarında yetiştirip üreticiye ücretsiz olarak dağıttığı sebze fidelerinde hasat zamanı yaklaşırken, Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde görevli Ziraat Mühendisleri çiftçilere destek olmaya devam ediyor. Çiçekliköy, Yakaköy, Çamiçi ve Eğridere’deki üreticileri  ziyaret eden ziraat mühendisleri bamya, domates, salatalık, biber ve patlıcan gibi ürenlerin yetiştiği bahçelerde incelemelerde bulundu. Ziraat Mühendisleri; Anıl Ayvaz ve Sedat Alperoğlu gelişim süreci takip edilen fidelerde herhangi bir hastalık olup olmadığı incelendi, üreticiye değişen hava koşullarına göre neler yapmaları gerektiğini, daha sağlıklı ve fazla ürünü nasıl alabileceklerini anlattı. 

Çiçekli Muhtarı Zeki Güler verdiği destek için 12 eski köy yerleşimindeki yerel üreticiler adına Bornova Belediyesi’ne teşekkür ederken, ücretsiz dağıtılan fideleri toprakla buluşturan üreticiler duygularını şöyle dile getirdi:

Ali Tükel(74) – Çiçekli Mahallesi: “Domates, biber, patlıcan, bamya olmak üzere tüm fidelerden almıştım. Dikimi yaptım. Herşey yolunda gidiyor. Ziraat Mühendisi arkadaşlarımız sağ olsunlar bizi hiç yalnız bırakmıyor, sık sık ziyaret ediyorlar. Verdiği destek için Bornova Belediyesi’ne Başkan Mustafa İduğ’a çok teşekkür ediyorum”       

Hikmet Dereli(61) – Yaka Mahallesi: “Ben emekli olduktan sonra arazi aldım ve buraya yerleştim. Özellikle pandemi döneminde böylesi alanların ve doğal ürenlerin önemi çok daha iyi anlaşıldı. Bu süreçte Bornova Belediyesi’nin verdiği ücretsiz fidan desteği ve sonrasında yanımızda olması gerçekten önemli. Çok teşekkür ediyorum”       

Özellikle koronavirüs salgını döneminde değeri daha da iyi anlaşılan tarıma verdikleri desteğin artarak devam edeceğini dile getiren Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Bu alanda ciddi çalışmalar yapıyoruz.  Talepler doğrultusunda desteğimiz farklı şekillerde sürecek. Türkiye’de köy ekonomisinin tekrar güçlenmesine ihtiyaç var. Bunun için sözleşmeli tarım denilen yani üretileni satın alma garantisi vereceğimiz çalışmalar için hazırlık yapıyoruz” diye konuştu.  

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Mehmet KARABEL yazdı... Kaybedersek eğer İzmir'i!
Güncel
25 Haziran 2021 Cuma 09:43

Mehmet KARABEL yazdı... Kaybedersek eğer İzmir'i!

Mehmet KARABEL yazdı... Kaybedersek eğer İzmir'i!
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

KAP’a bildirildi… Folkart’tan 50 milyon 500 bin dolarlık anlaşma
Ekonomi
25 Haziran 2021 Cuma 10:30

KAP’a bildirildi… Folkart’tan 50 milyon 500 bin dolarlık anlaşma

Folkart, Rönesans Holding ile Tekfen Holding’in, yüzde 50’şer payla ortak olduğu Florya Gayrimenkul’ün tamamını satın almak üzere yeni bir anlaşma imzaladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Tekfen Holding ile Rönesans Holding, eşit ortak oldukları Florya Gayrimenkul'deki yüzde 50’şer hisse paylarını satmak için, Folkart ile anlaştı.

Folkart Yapı, anlaşmaya göre yüzde 50’şer hisse karşılığında, her iki tarafa da payları için, 25 milyon 250’şer bin dolar ödeyecek.

Florya Gayrimenkul, İzmir’deki önemli bir alana yatırım yapmak üzere kurulmuştu. Florya Gayrimenkul’ün mülkiyetinde, İzmir’in Konak İlçesi Yeni Kent Merkezi’nde, körfez manzaralı bir arsa bulunuyor.

Üç taraf arasında 24 Haziran 2021 tarihinde imzalanan anlaşma, Tekfen tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) dün bildirildi. Satış işlemi, önümüzdeki günlerde Rekabet Kurulu'nun onayı sonrasında, tamamlanacak. Anlaşmaya göre, iki tarafın ödemesi de, peşin olarak gerçekleştirilecek.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Atalık karakılçık Kemalpaşa’da can buldu
Yerel Yönetimler
25 Haziran 2021 Cuma 11:43

Atalık karakılçık Kemalpaşa’da can buldu

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Kemalpaşa Belediyesi’ne ait kendi arazisinde toprakla buluşturduğu karakılçık buğdayının ilk hasadını yaptı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Kemalpaşa Belediyesi, bünyesinde bulunan 24 dönümlük araziye 400 kilogram Karakılçık Buğdayı ekerek, gerçekleştirdiği ilk hasatta 4 ton verim elde etti.

KASIM AYINDA EKİLDİ
Başkan Karakayalı’nın talimatıyla harekete geçen Kemalpaşa Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile irtibata geçerek, Tarımsal Daire Başkanlığı’ndan aldığı tohumluk Karakılçık Buğdayını, Kemalpaşa Belediyesi’ne ait 24 dönümlük araziye ekimini, geçtiğimiz Kasım ayında gerçekleştirdi.

ÜCRETSİZ DAĞITILACAK
Haziran ayı itibariyle hasadına başlanan ata tohumunun hasadı için ilk tırpanı Başkan Rıdvan Karakayalı ve eşi Lütfiye Karakayalı vurdu.Yaklaşık 4 ton ürün hasadı beklenen projede ekilen Karakılçık Buğdayı hasat edildikten sonra ilçede ekim yapmak isteyen çiftçilere ücretsiz olarak verilecek.

“ATA TOHUMU ÜLKEMİZİN GELECEĞİ DEMEK”
Karakılçık ekim alanlarını çoğaltmayı planladıklarını ifade eden Başkan Rıdvan Karakayalı, “İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Daire Başkanlığı’ndan aldığımız tohumluk Karakılçık Buğdayının geçtiğimiz Kasım ayında ekimini gerçekleştirdik.24 dönümlük araziye ektiğimiz karakılçık buğdayı hasadından yaklaşık 4 ton bekliyoruz. Ata tohumu olan karakılçık buğdayının ekimini yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. İçinde olduğumuz Haziran ayında hasat zamanı başladı. Bu kapsamda isteyen çiftçilerimize karakılçık buğdayından dağıtacağız. Ata tohumu ülkemizin geleceği demektir. Sosyal belediyecilik anlayışıyla başlattığımız bu projede sağlıklı gıdaya ulaşmahedefiyle benzer çalışmaları sürdüreceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Atatürk’ün Karşıyaka’ya gelişi coşkuyla kutlandı
Yerel Yönetimler
25 Haziran 2021 Cuma 11:44

Atatürk’ün Karşıyaka’ya gelişi coşkuyla kutlandı

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Karşıyaka ziyareti ve Karşıyaka Spor Kulübü (KSK) formasına ay-yıldız armağan edişinin 95. yıldönümü coşkuyla kutlandı. Karşıyaka Belediyesi, KSK, 1912 Karşıyaka Derneği ve Karşıyaka Taraftar Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlikler vatandaştan büyük ilgi gördü.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Zübeyde Hanım Anıt mezarında düzenlenen tören ile başlayıp bando eşliğinde çarşı yürüyüşü ile devam eden etkinliklerin akşam gerçekleşen ikinci kısmı da coşku, onur ve neşe dolu anlara sahne oldu. Spordan sanata pek çok branşı içinde barındıran etkinlikler Karşıyakalılar tarafından ilgiyle takip edildi. “Ay-yıldız var göğsümüzde!” sloganıyla düzenlenen etkinlik programının ikinci kısmı, saat 18.30’da sporcu kortejleri ile başladı. Kanocular Tahir Secder Akıncı Su Sporları Merkezi’nden; yelkenciler de KSK Yelken Kulübü’nden açılarak körfezi renklendirdi. Bisikletçiler ise Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı önünden başlayıp Bostanlı Demokrasi Meydanı’na kadar onur ve gurur günü için pedalladı. Sporcuların yanlarında getirdiği çiçekler Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ve Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Turgay Büyükkarcı tarafından tüm Karşıyakalılar adına Atatürk Anıtı’na sunuldu.

KURUCU BAŞKANA VEFA
Saatler 19.30’u gösterirken katılımcılar Bostanlı’da bulunan ve Karşıyaka Spor Kulübü kurucularından Zühtü Işıl’ın ismini taşıyan meydana geçti, meydanın resmi açılışı gerçekleştirildi. Programda Karşıyaka Spor Kulübü kurucusu, Kurtuluş Savaşı kahramanı Zühtü Işıl’ın hayat hikayesi okundu. Etkinliğe katılan Zühtü Işıl’ın torunu Lale Işıl Arslan konuşma yaptı. Arslan konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün Karşıyaka ve Kaf Sin Kaf destanının altın harflerle yazıldığı gün. Dedem Kadızade Zühtü Bey 1897 yılında Karşıyaka’da doğdu. 1912 yılında bir avuç Karşıyakalı ile direnişin başkaldırının ve özgürlüğün simgesi olarak Türkiye'nin en büyük kulübü Kaf sin Kaf’ın kuruluşuna öncülük etti. Lise eğitimini yarıda bırakarak askere gitti. 17 yaşında Galiçya cephesine sonra bambaşka bir coğrafya olan Filistin'e gönderildi. Filistin cephesinde yaralandı ve İngiliz askerleri tarafından esir alındı, esir kampına gönderildi. Esir kampında Osmanlı hisselerinden oluşan bir takım kurdu ve adını Karşıyaka koydu. Biriktirdiği esir maaşıyla takımına yeşil-kırmızılı bir forma yaptırdı ve esarette bile Karşıyakasını yaşattı. Mondros Mütarekesi ile Karşıyaka’ya geri döndü, milli mücadeleye katılarak Atatürk’ün yanında yer aldı. 9 eylül 1922’de kuzeyden İzmir’e giren, Karşıyaka’ya kurtuluşun bayrağını diken süvarilerin içerisinde yer almıştı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Haziran 1926’da Karşıyaka’yı ve Kaf Sin Kaf’ı ziyaret ettiği ve armamızda ay-yıldızı kullanmamızı emrettiği gün Kaf Sin Kaf’ın başkanıydı. Kadızade Zühtü Işıl’ın adını Karşıyaka’nın en güzel meydanına vererek sonsuza kadar yaşamasına vesile olan başta Belediye Başkanı’mız Cemil Tugay’a, meclis üyelerine ve emeği geçenlere ailemiz, tüm Karşıyakalılar adına çok teşekkür ediyorum"

“LAYIK OLMALIYIZ”
Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Turgay Büyükkarcı ise Karşıyaka Spor Kulübü’nün büyük bir emanet olduğunu vurgulayarak, “Bu güzel gün için belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Bugün bana hatırlattı ki iki üç buçuk senedir onurla, gururla görev yaptığım bu kulübün ağırlığı ve asaleti bambaşka. 110 yıl önce kurulan ve sonsuzluğa gidecek bu kulüpte biz birer noktayız. Sayın Zühtü Işıl’ın yaktığı bu meşaleyi görevimiz süresince en tepede tutmaya gayret edeceğiz. Bu gerçekten çok büyük bir emanet ve kıymetini bilmemiz lazım. İkinci büyük onur; Türkiye’de binlerce spor kulübü var bunların içinden sadece bir tanesi bu büyük ulusun önderinin verdiği ay-yıldızı taşıyor. Bu armayı taşırken de dünyanın her yerinde buna layık olmamız lazım. Hepinizi saygıyla selamlıyorum, var olun çok yaşayın” dedi.

SEN ÇOK YAŞA KAF SİN KAF
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay günün anlam ve önemine yönelik yaptığı konuşmasında şunları kaydetti: “Her kentin her ülkenin onur günleri, yeryüzünü tepeden tırnağa değiştiren olaylarla ve kişilerle anılan yıldönümleri vardır. Bizim bir farkımız var çünkü yalnızca bir kentin tarihinde 24 Haziran 1926 Perşembe diye not düşülen ve altında Gazi Mustafa Kemal imzasını taşıyan eşsiz bir onur günü vardır. O kent biziz, o kentin adı Karşıyaka’dır. 95. yıldönümünde ve yine bir perşembe günü; saygı, sevgi, minnet ve refah duyguları içerisinde ‘ay-yıldız var göğsümüzde’ ve o bize Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün armağanıdır diyoruz. Karşıyakalılık ve Kaf Sin Kaflılık işte budur diyoruz. Bugün hepimize kutlu olsun. Bu sabah her önemli günümüzde yaptığımız gibi Zübeyde Anne’mizin anıt mezarındaydık. Dünyayı değiştiren bir anneye vefamızı, minnetimizi, saygımızı sunduk. Burası onun ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evidir. Büyük önderin şu sözü yüreğimizin volkanlarında yankılanıp durmaktadır. 1925 ziyaretinde demiştir ki: "Ben bütün İzmir'i ve Izmirlileri severim. Yalnız bir tesadüf beni Karşıyaka’ya daha çok bağlamıştır. Karşıyakalılar annem sizin bağrınızda, topraklarınızda yatıyor. Karşıyakalılar İzmir’i gördüğüm gün sizin ve orada Türk topraklarınızda yatan annemi gördüm” Büyük önderimiz değişik tarihlerde ve 12 kez Karşıyaka’mızı onurlandırmıştır ama 24 Haziran’ın bambaşka bir değeri vardır, ay-yıldızı armağan etmesini anlatır. Bu yüzden bizim Karşıyakalı ve Kaf Sin Kaflı duruşumuz bir spor kulübüne duyulan aidiyet duygusunun çok ötesindedir. Bu onuru taşırken her Karşıyakalı’nın yüreğinde şu söz yankılanır: Karşıyaka Atatürk’tür, Atatürk Karşıyaka’dır. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yaşasın Zühtü Işıllarımız, yaşasın Kaf Sin Kaf! Sen çok güzelsin ve bizim gerçeğimiz sensin, sen çok yaşa Karşıyaka.”

O FOTOĞRAF CANLANDI
Konuşmaların ardından 24 Haziran coşkusu hız kesmeden devam etti. Öncelikle halk dansları topluluğundan yaklaşık 20 oyuncu zeybek gösterisi sergiledi. Tiyatrocular dönem kıyafetleri giyerek, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Karşıyaka ziyaretinde çekilen fotoğrafın canlandırmasını yaptı. Duygu dolu anların yaşandığı etkinlik sırasında Karşıyakalılar gözyaşlarını tutamadı. Etkinliğe ilişkin görüşlerini dile getiren Karşıyaka Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Zekeriya Hocalar çok büyük heyecan ve gururla bu onurlu gün için hazırlandıklarını belirtti ve bu güne anlam katmaktan gurur duyduklarını kaydetti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü tasvir eden genç tiyatrocu Kemal Sülun ise Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin hayatın her anında, yaşamın her kademesinde örnek alınması gerektiğini söyledi. Saat 20.00’da KODA, Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda muhteşem bir müzik şöleni ile geceyi taçlandırdı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Karaburun'u sevindiren haber... İzbe bina küllerinden doğacak
Yerel Yönetimler
25 Haziran 2021 Cuma 11:47

Karaburun'u sevindiren haber... İzbe bina küllerinden doğacak

Karaburun halkının uzun süredir beklediği müjdeli haber Ankara’dan geldi. İlçe merkezinde bulunan ve imar planlarında “kamu kurumu alanı” olarak görünen 4 bin 240 metrekare büyüklüğündeki eski cezaevi arazisi, Karaburun Belediyesi tarafından yeni belediye binası inşa edilmek üzere 5 milyon 500 bin TL bedel ile Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) satın alınıyor. İlçenin kültür merkezi ihtiyacını da karşılayacak şekilde projelendirilecek ve Karaburun’u yansıtan bir mimariye sahip olacak yeni belediye binasının 2022 yılı sonunda hizmete girmesi planlanıyor.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Karaburun Belediye Meclisi’ni taşınmaz mal alımının görüşülmesi gündemi ile olağanüstü toplantıya çağıran Başkan İlkay Girgin Erdoğan, Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu’nun 10 Haziran 2021 tarih ve 2021/227 sayılı kararının kendilerine ulaştığını söyledi.

Adı geçen kararda; “Karaburun ilçesi, Merkez Mahallesi 26 ada 4 parselde kayıtlı 4 bin 240 m2 yüzölçümlü taşınmazın, SPK lisanslı firmatarafından belirlenen 5 milyon 500 bin TL bedel karşılığında Kamulaştırma Kanunu’nun 30. Maddesi’ne göre Karaburun Belediyesi’ne satılmasına karar verildiği”ninbelirtildiğini kaydeden Başkan Erdoğan, taşınmaz bedelinin tamamının kurum hesaplarına yatırılmasını müteakip devrinin tamamlanacağını ifade etti.

TÜM MECLİS ÜYELERİNİN ONAYI İLE BAŞKANA YETKİ
İlkay Girgin Erdoğan’ın, taşınmaz malın satın alınması ve devir işlemleri için Karaburun Belediye Meclisi’nden yetki talebi ise CHP, AK Parti ve MHP’li üyelerinin tümünün oybirliği ile kabul edildi.

Müjdeli haberi Karaburun ile canlı yayında paylaşan Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan; 30 Ekim 2020’de yaşanan depremde hizmet binası ağır hasar gören ve oturulamaz durumda olan belediyenin, farklı binalarda vatandaşlara hizmet üretmek zorunda kaldığını hatırlattı. SGK ait olan eski cezaevi arazisinin, yeni belediye binası yapımı için ilçe merkezindeki en uygun seçenek olduğunu belirten Erdoğan, “Arazinin bir kamu kuruluşu olan Belediyemize satışının sağlanması konusunda desteklerini esirgemeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin’e, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na ve SGK yöneticilerine Karaburun halkı adına çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“DEPREM FELAKETİ ÖNCELİK SIRAMIZI DEĞİŞTİRDİ”
Geçen yıl aynı arazinin tahsisini Kültür Merkezi yapımı için talep ettiklerini anımsatan Başkan Erdoğan, 30 Ekim’de yaşanan deprem felaketi sonrasında tüm planların değiştiğini kaydetti. Yeni Belediye binasının, Kültür Merkezi’ni de projelendirilecek şekilde inşa edileceğini ifade eden İlkay Girgin Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“İlçemizin hem kültür merkezine hem belediye binasına ihtiyacı zaten vardı.  Ancak deprem sonrasında öncelik sıramız değişti. İlçe merkezimizde tüm vatandaşlarımızın kolaylıkla erişebilecekleri bir konumda olan ve yıllardır kullanılmayan bu arsaya en kısa zamanda bize yakışan bir belediye binası inşa edeceğiz. Depremden sonra yaptığımız başvurularda arazinin bize takas yöntemi tahsis edilmesini talep etmiş ancak olumsuz cevap almıştık. Bu durumda Merkez ve İskele mahallelerimizde belediyemizin mülkiyetinde bulunan yedi parça arsayı satarak, belediye bütçesine yük getirmeden bu arsayı satın almış olacağız, gün içinde kurumun hesaplarına bedel yatırılacak ve sonrasında devir işlemleri gerçekleştirilecek. Karaburun halkının malını yine Karaburun halkına hizmet edecek bir binayı inşa etmek için harcadık.”

Bu satın alma ile SGK’ya ait arazinin arsa spekülatörlerinin eline geçmesine de engel olduklarını kaydeden Erdoğan, en kısa zamanda proje ihalesine çıkarak Karaburun’a uzun yıllardır hasret kaldığı bir eseri kazandıracaklarını sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Çeşme’de zabıta ofisine taşlı saldırı!
Yerel Yönetimler
24 Haziran 2021 Perşembe 22:06

Çeşme’de zabıta ofisine taşlı saldırı!

Çeşme’de zabıta ve halk masası binasına taşlı saldırı gerçekleşti. Gerçekleştirilen saldırıda kimse yara almadı. Saldırganların kimliği ve neden böyle saldırı gerçekleştirdikleri henüz öğrenilemedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ – İzmir’in Çeşme ilçesinde merkez zabıta ofisine ve kamu düzenini sağlamakla görevli kolluk kuvvetlerine taşlı saldırı gerçekleşti. Saldırganlar hedef olarak zabıta ve halk masası binasını ele aldı. Binanın ve zabıta araçlarının camları kırılırken saldırıda herhangi biri yara almadı.

Saldırının neden ve kimler tarafından yapıldığı henüz öğrenilmedi.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran sosyal medya hesabı üzerinden kınama mesajı paylaştı. Başkan Oran’ın paylaşımı şu şekilde:

Az önce Çeşme merkez zabıta ofisimize kamu düzenini sağlamakla görevli olan kolluk kuvvetimize taşlı saldırı gerçekleşti. Bu saldırıda belediye araçlarımızın camları kırıldı. Zabıta ve halk masası binamıza taş atıldı. Çeşmeyi sevenlere ve çeşme halkına hizmet etmek üzere çalışan kolluk kuvvetimize ve resmi binalarımıza yapılan bu saldırıyı en ağır şekilde kınıyorum.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 bucalı
 24 Haziran 2021 Perşembe 22:48
Yine birileri rahatsız oldu...Didim belediye başkanı ile başladı bunlar...sahillerimiz şu anda kimlerin elinde acaba ...bunlara ekmek verirsin karşılığı ihanettir...
Bakanlıktan tek kalemde 360 milyonluk satış!
Güncel
24 Haziran 2021 Perşembe 18:50

Bakanlıktan tek kalemde 360 milyonluk satış!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mülkiyeti Milli Emlak’a ait olan arsa ve arazilerle ilgili satış kararı aldı. İzmir’de aralarında Aktepe Polis Lojmanları’nın da bulunduğu değerli yerleri 8 Temmuz’da satacak olan bakanlığın toplam miktarı İzmir’de 360 milyon TL’ye ulaştı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ülke genelinde yaptığı tarama sonrasında mülkiyeti Milli Emlak’a ait arazi ve arsalarla ilgili satış kararı aldı. Bakanlık, TOKİ ve Emlak Konut araçlığıyla yapacağı satıştan milyonlarca lira gelir elde etmeyi planlıyor.

8 Temmuz’da Ankara ve İzmir’de belirlenen alanlarda yapılacak satış rakamı İzmir’de de belli oldu. Bakanlık, Gaziemir Aktepe Mahallesi’nde bulunan polis lojmanları alanı için 140 milyon TL muhammen bedel belirledi. Çeşme Alaçatı’da 20 milyon TL bedelli turizm-konut proje alanı ile birçok yerde konut ve ticaret alanlarını satıya çıkartan bakanlık ödemelerde indirim ve 24 ay taksit imkanı olduğunu da açıkladı. Bakanlığın, İzmir’de satacağı yerler arasında Buca İnönü Mahallesinde sadece 280 metrekare karakol arsası ve 3 adet zeytin ağacı bile bulunuyor.

Toplam rakam tüm kentte satışlarla birlikte 360 milyon TL’yi aşacak.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 
 24 Haziran 2021 Perşembe 20:04
Pagos Pagos diyenler bu satışlara ne diyor?
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ege'de Sonsöz