MENÜ
İzmir 16°
Ege'de Sonsöz
İller Bankası neşteri vurdu, başkanlar konuştu!
Yerel Yönetimler
17 Eylül 2019 Salı 16:23

İller Bankası neşteri vurdu, başkanlar konuştu!

İlçe belediyelerinin önemli gelir kaynakları arasında gösterilen İller Bankası’ndan alınan paylarda kesinti yaşanması sonrasında İzmir’deki bazı başkanlar açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile 4 aydır kesintilerin azaldığı ifade edilirken Ekim’den sonraki süreçte başkanları zor günlerin beklediği belirtildi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Mehmet İŞLER/ EGEDESONSÖZ- Türkiye’de son dönemlerde yaşanan kötü ekonomik gidişten devlet kurumları da nasibini aldı. Belediyelere, ilçelerdeki nüfusa oranla İller Bankası’ndan gönderilen paylarda kesinti yaşanması başkanları ve idareleri zor durumda bıraktı.

Merkezi iktidarın uygulamasıyla birlikte bazı ilçelerde yüzde 40’lara varan kesintiler olduğu aktarıldı. İzmir’de görev yapan bazı ilçe belediye başkanları konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkanlar yaşanan kesintiler karşısında sıkıntı yaşadıklarını ifade etti. Kimi başkanlar ise borçlardan dolayı uygulanan pay kesintilerinin normal olduğunu söyledi.

Egedesonsöz’e konuşan bazı belediye başkanları önemli açıklamalarda bulundu.

BORÇLAR, TAKSİTLENDİRİLMİŞ VERGİLER KESİLİYOR AJİTASYON YAPMAYA GEREK YOK!
Bayındır Belediye Başkanı AK Partili Uğur Demirezen:
 Hükümetimiz 4 aydır kesmiyordu, erteleme vardı. Geçen ay bitti, Ekim ayıyla birlikte yeni bir düzenleme yapılacak. Büyükşehir belediye başkanlarıyla toplantı oldu. Büyükşehirlerin ilçeleri daha fazla desteklemesi gerektiği, bütçeden ona göre aktarım alabileceği konuşuldu. Başkanlar da bunu açıkladı. Ankara’da bir komisyon kuruldu. Bizzat Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Bey’in başkanlık edeceği ve içinde hem CHP’li hem MHP’li hem AK Partili büyükşehir belediye başkanlarının olacağı bir komisyon kuruldu. Bununla alakalı bir çalışma yapılıyor. En geç Ocak ayından itibaren hem İller Bankası payları hem de büyükşehir paylarından küçük belediyelere kaynak sağlanacaktır. Kesintiler taksitlendirilmiş vergi, borçlardan oluşuyor. Şu kesiliyor diye ajitasyon yapmamıza gerek yok. Hepimizin bütçesi var SGK borcun var, emekli olmuş personelin var, kesiliyor. Şu 4 ay kesilmemişti, belki yılın sonuna kadar da kesmeme durumu olabilir. Önümüzdeki yıl içinde yerel yönetimlerin gelirleri artacak.

YÜKÜMÜZ ÇOK GELİRİMİZ YOK!
Buca Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Erhan Kılıç:
 İlçe belediyeleri olarak ciddi bir maddi dar boğazdan geçiyoruz. Üstünde yükümlülükleri bu kadar fazla olan, Türkiye’nin yaklaşık 40 ilinden daha fazla nüfusu olan bir ilçeyiz. Türkiye’nin en çok vergi veren 4’üncü ili İzmir’in vergi yükünü sırtlayan ilçeyiz. Maalesef ne verdiğimiz verginin karşılığını ne de nüfus yüküne uygun payı alamıyoruz. Belediyemizin borçlarına karşılık vatandaştan da ciddi anlamda alacağımız var. Fakat malum ekonomide yaşan kriz, enflasyon ve dolardaki artış hemşehrilerimizin belini bükmüş durumda. Bir de belediyeye gelen kaynakların neredeyse yarı yarıya düşmesi, bu kadar üzerinde ağır yükleri olan bir belediyenin elini kolunu bağlıyor. Dolayısıyla yükümüz çok gelirimiz yok. İller Bankası’ndan payda kesinti değil artırım olması bir zorunluluk haline geldi. Belediyeler kendi yaralarını sarmadan vatandaşın derdine nasıl derman olabilir? Hizmet üretmek için değil üretememek için tüm imkanlar seferber ediliyor. Bu kararlar alınırken Türkiye’nin ekonomik durumunu, vatandaşın halini görmezden gelip kararlar alınması doğru değil. Belediyelere omzundaki yüklere, verdikleri katkılara göre adil bir dağılım yapılsın.

BİZİM İŞİMİZ SADECE PERSONEL MAAŞI ÖDEMEK DEĞİL
Bayraklı Belediye Başkanı CHP’li Serdar Sandal: 
Bizden de kesinti var ama ağırlıkla emekli sandığıyla ilgili… Bizi birazcık sıkıyor. Başka bir gelirimiz yok çünkü. Bu süreçte biraz daha belediyelere toleranslı davranılmasını istiyoruz. Bizim görevimiz sadece personel maaşını ödemek değil. Bir boyutuyla da bekleyen kamu hizmetleri var. Bilgi vermeden yapılan kesintiler aksaklıklara neden oluyor. Mağduriyet yaşıyoruz ve o ayki planlarımız değişiyor.   

KÖKLÜ ÇÖZÜM İSTİYORUZ
Narlıdere Belediye Başkanı CHP’li Ali Engin:
 Yüzde 30 civarında bir kesinti oluyor. Bu çok ciddi bir rakam… Geçen ayımızda da kesinti yapılmıştı. Ekim ayından sonra kesinti yapılacaksa çok sıkıntıya gireriz. Bir an önce hükümetten, Cumhurbaşkanından köklü çözüm istiyoruz.  Alacakların yapılandırılması, bir kısmının affedilmesi, daha ödenebilir durumuna getirilmesi gerekiyor. Yeni kaynaklar yaratılması ve ilçe belediyelerinin güçlendirilmesi lazım.

KASIM’DA YÜZDE 45’LERE ÇIKACAK
Urla Belediye Başkanı CHP’li Burak Oğuz: 
Normalde kesintiler yüzde 45’leri buluyordu. Seçim öncesi ve sonrası üçer aylık uzattılar, şimdi yüzde 23 olarak kesinti uyguluyorlar. Kasım’da yüzde 45’lere çıkacak. Zaten belediyelerdeki temel konu personel istihdamı… Bütçelerimizin büyük çoğunluğunu personeller oluşturuyor. Bu ekonomik konjonktürde gelirlerimiz azalmış durumda. Bizlere yatırım bütçesi olarak bir şey kalmıyor. Bu kesintilerin artması elimizi kolumuzu bağlayacak.

BÜYÜK KÜÇÜK DEMEDEN DESTEK VERİLMESİ VE BİZİM TENCEREMİZİ KAYNATMAMIZ GEREKİYOR
Foça Belediye Başkanı CHP’li Fatih Gürbüz: 
Biz de kesinti mağduriyeti yaşıyoruz. Yazın 200 bin kişiyle emek veriyoruz bütçemiz 33 bin kişi üzerinden geliyor. Zorlanıyoruz. Birçok yerde sıkıntı yaşıyoruz. Büyükşehir Belediyemiz sağ olsun elinden geleni yapıyor ama kendi bütçelerimizin zayıf olmasından dolayı sıkıntıdayız. Belediyelere gerekli desteğin hükümet tarafından verilmesi lazım… Büyük küçük ilçe demeden kaynak sağlanması lazım… Bizim de tenceremizi kaynatmamız gerekiyor.  

CUMHURBAŞKANIMIZ KESİNTİLERİ ERTELETMİŞTİ
Kınık Belediye Başkanı AK Partili Sadık Doğruer:
 Aynı sorun bizde de var. Kesintilerimiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 5 ay azaltıldı. Ama herhalde Ekim ayından itibaren yine kesinti olacak gibi. İller Bankası kesinti olması bizleri zorluyor ama Cumhurbaşkanımıza Kızılcahamam kampında konuyu bildirmiştik. O zaman talimat vermişti. Kesintiler azalmıştı bir miktar rahatlamıştık. Kesinti olmasa iyi olur ama genel olarak Türkiye’deki vergiler ve dönüşlerden kesintiler bize de yansıyor. Bir ara yüzde 30’ları geçmiş yüzde 35’lerdeydi.

TEDİRGİN OLUYORUZ!
Karşıyaka Belediye Başkanı CHP’li Cemil Tugay: 
Karşıyaka’da 3-4 aydır yüksek bir kesinti olmadı. Cumhurbaşkanının onunla ilgili bir açıklaması vardı. Ama bunun birkaç aylık olduğunu söylediler. Daha sonrası için kesinti olacak. Bugüne kadar olmadı ama bundan sonra olacak. Ama ne kadar kesileceğini bilemiyoruz. Biraz da tedirgin oluyoruz. İnşallah bizi sıkıntıya sokmaz. 4 aydır normal kesintiler dışında ekstra bir kesinti yoktu.

KESİNTİMİZ YÜKSEK AMA ONA GÖRE TEDBİR ALMIŞTIK
Kiraz Belediye Başkanı AK Partili Saliha Özçınar: 
Bizde de aynı kesintiler var. Uzun zamandır bir çalışma vardı. Şu an kesintimiz yüksek oranda. Ama biz ona göre tedbirimizi almıştık. Devletin zor zamanında en azından bizim de iktisadi olarak gitmemizde fayda var diye düşünüyorum. Zorlandığımız kısımlar da oluyor ama her zaman her şey yolunda gitmeyebiliyor. Çok da şikayet etmeye gerek yok. Biz zorlandığımız anda da dile getiriyoruz. O yüzden 4 aydır bir kesintimiz yoktu. İnşallah önümüzdeki süreçte toparlanacağını biliyoruz. Çalışmalarımıza böyle devam edeceğiz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 izmirli
 17 Eylül 2019 Salı 17:07
cumhurbaşkanı araba ve uçaklarını satıversin bi zahmet...
 İZMİRLİ!
 17 Eylül 2019 Salı 17:04
Borçlar çok personel çok ne yapacak bu Başkanlar uzaydan mı gelecek para?
 İZMİRLİ
 17 Eylül 2019 Salı 16:50
Başkanlığa aday olurken borçları bilmiyor muydunuz. ona göre tedbirinizi alacaksınız. icra makamında olanlar gerekeni yapar ağlamaz
CHP'li belediye başkanına İYİ Partili yardımcı
Politika
17 Eylül 2019 Salı 21:38

CHP'li belediye başkanına İYİ Partili yardımcı

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin İYİ Partili üyesi Halil Akbulut, CHP'li Menemen Belediyesi'nde Siyasi Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Kritik görevin ardından İYİ Parti'den teşekkür geldi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- CHP'li Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'dan örnek bir adım geldi. Aksoy, yerel seçimde Millet İttifakı olarak girdikleri İYİ Parti'den İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi ve Menemen Belediye Meclisi Üyesi Halil Akbulut'u Siyasi Başkan Yardımcılığı görevine atadı.

Kritik atama kararının ardından İYİ Parti Menemen İlçe Başkanı Yılmaz Karslı, sosyal medya hesabından bir teşekkür mesajı yayımladı. Karslı mesajında şu ifadeleri kullandı:

"İYİ Parti İzmir Büyükşehir meclis üyemiz Halil AKBULUT yürütmekte olduğu bu görevin yanında Menemen Belediye Başkan yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Yıllardır siyasette ve iş hayatında yol arkadaşım olan, meziyet ve donanımını yakından bildiğim Halil Bey’in bu görevini de layığı ile yürüteceğinden, hiç kimseyi siyasi kimliği, etnik kökeni, vicdani kanaati yönünden ayırmadan “Halka hizmet Hakka hizmettir.” Anlayışı ile menemenimiz ve ülkemiz için elinden gelenin en iyisini yapacağından son derece eminim. Bu görevlendirme vesilesi ile işi ehline teslim eden Menemen Belediye başkanımız Sayın Serdar AKSOY’a teşekkür ediyorum. Menemen kazanmıştır."

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de üniversiteli Sude'nin sır ölümü
Güncel
17 Eylül 2019 Salı 17:05

İzmir'de üniversiteli Sude'nin sır ölümü

İzmir'in Buca ilçesinde, üniversite öğrencisi Sude Yalvaç (24), yalnız yaşadığı 5'inci kattaki dairesinden beton zemine düşerek hayatı kaybetti. Yalvaç'ın ölümündeki sır perdesi yapılacak otopsi ile aydınlanacak.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Dokuz Eylül Üniversitesi Almanca Öğretmenliği bölümü 2'nci sınıf öğrencisi Sude Yalvaç, dün sabah, yalnız yaşadığı Yenigün Mahallesi 264/1 Sokak'ta bulunan bir apartmanın 5'inci katındaki dairesinden beton zemine düşmüş olarak bulundu. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri, genç kızın hayatını kaybettiğini belirledi. Polis ekipleri de olay yeri ile genç kızın evinde geniş çaplı inceleme yaptı.

Sude Yalvaç'ın cansız bedeni, otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı. Polis, olayın intihar olup olmadığını araştırıyor. (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Ege Üniversitesi'nde Sezen Zambak yası: Gözyaşları sel oldu
Güncel
17 Eylül 2019 Salı 15:26

Ege Üniversitesi'nde Sezen Zambak yası: Gözyaşları sel oldu

Ege Üniversitesi (EÜ) kampüsünde yaşanan elim bir trafik kaza sonucu hayatını kaybeden Ziraat Fakültesi mezunu Sezen Zambak için cenaze töreni düzenlendi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EÜ Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Fevzi Önder Konferans Salonu’nda düzenlenen törene EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, üniversite üst yönetimi, akademik ve idari personel, Sezen Zambak’ın annesi Kevser Zambak, babası Metin Zambak, kardeşi Damla Zambak, ailesi ile sevenleri ve arkadaşları katıldı.

Törende konuşan Rektör Budak, “Yaşadığımız bu acıyı bir sözle, bir kelimeye tarif edemeyiz. Dün yaşadığımız elim trafik kazası sonucu canımızı, evladımızı, Sezen’imizi kaybettik. Ege Üniversitesi ailesi olarak, büyük bir şok ve sarsıntı içerisindeyiz. Her şeyden önce bir baba olarak Sezen’in babası Metin Bey’in, annesi Kevser Hanım’ın, kız kardeşi Damla’nın acısını yürekten hissediyoruz. Sezen, üniversitemizin, fakültemizin en başarılı öğrencilerinden biriydi. Gururumuzdu. Acımız çok büyük ve bir yürek sızısı gibi hayat boyu bizim yüreğimizde kalacak. Biz, Sezen’i sadece yüreğimizde taşımakla kalmayacağız, ismini üniversitemizde yaşatacağız. Kederli ailesine sabırlar diliyorum. Üniversitemizin, camiamızın başı sağ olsun. Sezenimizin ruhu şad, mekânı cennet olsun” dedi.

EÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Koşum, “Sözün bittiği, kelimelerin kifayetsiz kaldığı, gerçekten zor bir his. Sezen’i ben de 2. sınıfta tanımıştım. Çok başarılı, geleceği parlak bir öğrenciydi. Bölüm 1.’si olarak mezun olup, bu başarısını bizlere kanıtladı. Bizi hiç yanıltmadı. Biz onu çok sevdik, o okulunu çok sevdi ama yüce yaradan O’nu bizden daha çok seviyormuş ki erkenden aramızdan aldı. Kederli ailesine sabır diliyorum. Tarım camiamıza, fakültemize ve öğrenci arkadaşlarımıza, hepimize sabır versin. Güler yüzlü, çimen gözlü güzel kızım, melekler yoldaşın olsun, ruhun şad olsun” diye konuştu.

Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Raşit Uysal ise duygularını, “Sezen, çok başarılı bir öğrenciydi. Öğrencilik yılları boyunca çok çalıştı. Yurt dışında eğitim ve yüksek lisans planlıyordu ancak elim bir kaza sonucu aramızdan ayrıldı. Sezenimiz sonsuzluğa uğurlandı. Kederli ailesine baş sağlığı diliyorum. Ruhu şad olsun” diyerek ifade etti.

Ziraat Fakültesi’nde Sezen Zambak anısına taziye defteri açıldı. Bir hafta boyunca açık kalacak defterde Sezen’in sevenleri ve arkadaşları onunla ilgili anılarını ve duygularını paylaşacak. Sezen Zambak, Çiğli İlçesi’ndeki Yakakent Camii’nde ikindide düzenlenecek cenaze töreninin ardından Çiğli Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Picasso'nun eserleri İzmir'de sergilenecek
Kültür - Sanat
17 Eylül 2019 Salı 20:07

Picasso'nun eserleri İzmir'de sergilenecek

Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerdeki önemli kurumların yer aldığı "Picasso-Méditerranée Projesi" kapsamında düzenlenen sergiler serisinin Türkiye bölümü yarın Arkas Sanat Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Dünyaca ünlü ressam Pablo Picasso'nun eserleri yarın İzmir'de sanatseverlerle buluşacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sergi öncesi Arkas Sanat Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, böylesine önemli bir etkinliğin kentte düzenlenmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Çalışmada emeği geçenlere teşekkür eden Soyer, "Akdeniz ülkelerinin temsilcilerinin yer aldığı Picasso-Méditerranée Projesi'nin kapanış için İzmir'i tercih etmesi bizim açımızdan son derece anlamlı. Binlerce yıllık bir sanat şehri İzmir. Büyükşehir Belediyesi'nin temel stratejilerinden biri bu tarihsel kimliğinden referans alarak İzmir'i yeniden kültür ve sanat üretim merkezi haline getirmektir." diye konuştu. 

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter da İzmir'in bir kültür ve sanat şehri olduğunu vurgulayarak, Picasso'nun eserlerinin burada sanatseverlerle buluşmasının büyük anlam taşıdığını kaydetti. 

Paris Picasso Müzesi Müdürü Laurent Le Bon da Türkiye'de bulunmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Konuşmaların ardından katılımcılar Picasso'nun eserlerinin bulunduğu sergiyi gezdi.

"Picasso & Gösteri Sanatı"

Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerdeki önemli kurumların yer aldığı "Picasso-Méditerranée Projesi" kapsamında düzenlenen sergiler serisinin Türkiye bölümü yarın Arkas Sanat Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak.

Organizasyonun kapanış sergisi olma özelliği de taşıyan "Picasso & Gösteri Sanatı" isimli sergide, Picasso'nun gösteri dünyasını konu aldığı birçok önemli tablosu, tasarladığı kostümler, eskizler, heykeller ve yaşamına dair fotoğraflar aracılığıyla gösteri sanatlarının Picasso'nun sanatına olan etkisi mercek altına alınacak.

Picasso'nun sahne sanatlarına yönelik çalışmalarını kapsayan, küratöryel bir kurguyla oluşturulan sergide, ünlü ressamın sanat yaşamını etkileyen gösteri dünyasının kapıları da aralanmış olacak.

Paris Picasso Müzesi, Fondation Julio Gonzalez, Opera Garnier ve Brüksel'de yer alan Kontaxopoulos-Prokopchuk Koleksiyonu'ndan 83 eserin olduğu sergide, sanatçının yazarlar, şairler ve müzisyenler gibi pek çok sanatçıyla sürdürdüğü yakın bağları belgeleyen fotoğraflar da yer alacak.

Sergi, 5 Ocak 2020'a kadar Arkas Sanat Merkezi'nde gezilebilecek.(AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Büyükşehir kolları sıvadı: İzmir’in o bölgesine itfaiye yerleşkesi kuruluyor!
Yerel Yönetimler
17 Eylül 2019 Salı 15:02

Büyükşehir kolları sıvadı: İzmir’in o bölgesine itfaiye yerleşkesi kuruluyor!

Buca Çiftçi Malları Koruma Meclisi Başkanı Erhan Şen’in İzmir Valiliği’ne yaptığı öneri sonuç getirdi. Valilik kanalıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne iletilen konu sonrasında Gölet Bölgesi’nde 24 saat hizmet verecek bir itfaiye yerleşkesi kurulması kararı alındı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ- İzmir’de geçtiğimiz 18 Ağustos günü başlayan, Karabağlar, Menderes, Urla, Seferihisar ilçelerinde etkisi hissedilen ve 53 saat sonra güçlükle kontrol altına alınan yangınlar sonrasında flaş bir gelişme yaşandı. Yangınlarda 5 bin hektarın üzerinde ormanlık alan yok olurken İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca’da 24 saat hizmet verecek bir itfaiye yerleşkesi kurulması yönünde karar aldı.  

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yangınların ardından Menderes’te bulunan Efemçukuru Devedüzü bölgesinde olağanüstü bir meclis toplantısı düzenlemiş aynı zamanda gerçekleşen halk meclisinde vatandaşların konuya dair yeni sürece ilişkin talep, öneri ve şikayetlerini dinlemişti. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı meclis oturumunda da her yıl aynı tarih ve mekanda toplantı yapılması yönünde temenni kararı alınmıştı.

İzmir tarihinin en büyük yangınları arasında gösterilen olay sonrasında yeni dönem için binlerce öneriyi dikkate alan Büyükşehir Belediyesi, afetlere karşı doğayı koruma noktasında mücadeleyi geliştirme çabası içine girdi. Gelinen aşamada Buca Çiftçi Malları Koruma Meclis Başkanı Erhan Şen’in önerisine cevap veren İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı en kısa sürede bölgeye itfaiye biriminin kurulacağını açıkladı.

Aynı zamanda 2009-2019 tarihleri arasında Kaynaklar Mahalle Muhtarlığı görevini de yürüten Şen, sosyal medya hesabından yaptığı bilgilendirmede, “Kaynaklar ve çevresi güvence altında. Bölgemizdeki düğün salonları, sebze ve meyve hali, balık hali, kahvaltı salonları, mezarlıkların ve diğer unsurların oluşturduğu trafik yoğunluğu yüzünden; çıkabilecek yangınlara müdahalede risk yaşanmaması için verdiğimiz mücadele sonuçlandı. İzmir Valiliği’ne, Buca Çiftçi Malları Koruma Meclisi olarak verdiğimiz dilekçe üzerine Valilik kanalıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Gölet civarına 24 saat hizmet verecek bir itfaiye yerleşkesi kurulması kararlaştırıldı. Mutluyuz, güvence altındayız. Teşekkürler İzmir Valiliği, teşekkürler Büyükşehir Belediyesi” dedi. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Başkan Çalkaya’dan arsa mağdurları ve Ilıca için 2 müjde birden!
Yerel Yönetimler
17 Eylül 2019 Salı 12:17

Başkan Çalkaya’dan arsa mağdurları ve Ilıca için 2 müjde birden!

Balçova Belediye Başkanı Çalkaya, ilçedeki planlama çalışmalarına ilişkin konuşurken, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ile termal otel arasında kalan Ilıca Bölgesi’ndeki 330 bin metrekarelik alan için, “Oranın planlaması bitti. Artık vatandaşa tapusunu verme aşamasına gelindi. Bu alan da uzun yıllardır kanayan bir yaraydı. Oranın müjdesini vermek istiyorum. Orası turizm alanı olarak planlandı ve bitti” dedi. Çalkaya ayrıca arsa mağdurlarının sorunlarının da 5 yıllık süre içinde çözüleceğini açıkladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- Balçova Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Fatma Çalkaya, Sonsöz TV’de yayınlanan Günaydın Ege Programına katıldı ve Aslı Eren’in sorularını yanıtladı.

Belediye Başkanı Çalkaya gündeme dair açıklamalarda bulundu. 31 Mart yerel seçimlerinde göreve gelen Başkan Çalkaya koltukta oturduğu süreçte yaptıklarına, yeni dönemde de hayata geçireceği proje ve yatırımlara ilişkin bilgiler aktardı.

Çalkaya, kamuoyunda ‘Balçovalı Arsa Mağdurları’ olarak bilinen vatandaşlara müjde verirken İnciraltı ve Bahçelerarası’nın imar sorunu kapsamında da açıklama yaptı. Çalkaya ayrıca partisinde yaşanacak olağan kurultay süreci hakkında da konuştu.

O GÜNLER GERİDE KALDI, ARTIK PROJE VE HİZMET ZAMANI
Balçova Belediyesi eski Başkanı olan eşi Mehmet Ali Çalkaya’nın adaylığının düşürülmesi sonrasında partisinin aldığı kararla seçim yarışına giren ve kazanan Başkan Çalkaya, “Adaylığımda zor bir süreç oldu. Ama sonrasında her 10 kişiden 7 kişi bana güvendi. Artık ileriye bakmak lazım… O günler geride kaldı. Artık proje ve hizmet üretme zamanı. 150 günü geride bıraktık. Balçovalılara teşekkür ediyorum, beni bu göreve layık gördüler. Onlara verdiğim sözleri birer birer yerine getirmeye çalışıyorum” açıklamasını yaptı.

ONURLA ANLATTIĞIM PROJE…
İlçedeki eğitim projelerinin devam ettiğini aktaran Çalkaya, “Çocuk kreşi projesini onurla ve gururla anlatıyorum. Eylül ayı sonunda Ekim ayı başı gibi kreşi açmayı düşünüyoruz. Bu ilk projemiz. Belki 5 yılda 5 kreş düşünüyoruz. Yavaş yavaş başladık, sözlerimiz hayata geçiriyoruz. Eğitim projelerimiz ve dokunuşlarımız sürecek. Değişim eğitimle başlıyor. Eğitimde sistem olmazsa olmuyor. Biz ‘eğitimde adalet’ dedik. Eğitimde adaleti sağlayamazsınız sonucu alamıyorsunuz. Biz bütçemizin yüzde 20’sini eğitime ayırıyoruz. Parası olan çocuğunu her yerde okutuyor ama maddi durumu olmayanlar çocuklarını okutamıyor. Biz istiyoruz ki çocuklar eşit şartlarda eğitim alsınlar” dedi.  

İŞSİZLİĞİ ÇÖZEMİYORUM
“Semt spor merkezleri açıyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Çalkaya, 6 aylık başkanlık süresi boyunca en çok zorlandığı konunun işsizlik olduğunu aktardı. Çalkaya, “Kadınlarımız sosyal hayatın içinde olsunlar istiyoruz. O yüzden her şeyi mahallelerine taşıyoruz. Birincisini açtık. Cemevimizin inşaatının temelini Mehmet Ali Bey açmıştı. 2020 yılının ilk aylarında bitmiş olacak. Kültür merkezimizi de açmış olacağız. Yatırımlar tam gaz devam ediyor. Halk gününe başladım. Her Salı yapacağız. Mümkün olduğunca herkesle birebir konuşmak ve dertlerini dinlemek istiyorum. En büyük sorun işsizlik! Balçova’da çok büyük işsizlik var. Gelenlerin çoğu üniversiteli işsizler. Benim yaşadığım en büyük problem bu! Diğer sorunlara çözüm bulabiliyorsunuz ama buna çözüm bulamıyorum. Türkiye’nin durumu bu! Gelen anne sizden balık istemiyor, tutmayı istiyor. Beni en üzen şey gençlerin işsiz kalmasıdır. CV’sine bakıyorsunuz donanımlı ama işsiz. Ekonominin durumu böyle olduğu için buna çözüm bulamıyorum. Belediyenin de bir kapasitesi var. Hiç işçi çıkarmadık, emekli olanın yerine işçi alabiliyorsunuz, kadrolarımız dolu. Üreten bir Türkiye olmadığımız sürece o gençlere iş bulma şansımız yok” ifadelerini kullandı.   

YOL HARİTAMIZ İNSAN OLACAK
Çalkaya ayrıca, “Belediyelerin yapması görevler belli. Biz sosyal belediyeciliği yukarılara taşıyacağız. Geçen sene yaptığımız okul yardımlarıyla bu sene yaptıklarımız arasındaki farka bakıyorum, gittikçe çoğalıyor. İnsana dokunan politikalara ihtiyaç var. Yol haritamız insan olacak. Biz istiyoruz ki Balçova’da hiçbir çocuk yatağa aç girmesin, eğitimden uzak kalmasın. Eğitime sonsuz destek vereceğiz. Bunun yanında söz verdiklerimizi de hayata geçireceğiz. Bir otopark projemiz vardı, yapacağız. Yaşlı bakım merkezi sözü vermiştim. Balçova yaşlı bir kent... Onu da 2020 gibi hayata geçirebiliriz, yeri hazır. Bunun da müjdesini vermek istiyorum. İnsanlar gerilimden bıktı. Birlikte olmak ve huzur içinde yaşamak istiyor. Biz bunu Balçova’da başardık ama bu Türkiye’nin her yerine yayılmalı. Huzur dili her yere gitmeli. Türkiye, 31 Mart ve 23 Haziran sonrasında bunu göstermiş oldu. Biz huzur, barış, kardeşlik istiyoruz bu topraklarda” dedi.  

BALÇOVA BENİM AİLEM!
Açıklamalarına devam eden Çalkaya, “Balçova benim ailem! Biz aile olmayı başardık! Makamlar gelip geçidir, önemli olan gönüllere taht kurmaktır. Bizim hedefimiz gönüllere taht kurmaktı, biz onu başardık. Ben belediye başkanı olsam da olmasam da, Mehmet Ali Bey başkan olsa da olmasa da Balçova’da her kapının bize açılacağını biliyoruz” diye konuştu.  

ENGELLİLER BİZİM İÇİN ÖNEMLİ
Engellilere yönelik projeler için detaylı bilgiler veren Çalkaya, “Kent tanıtımları yaptıracağız, gezilere çıkaracağız. Belki de kendileri programlayacaklar. Bazıları belki Balçova ya da İzmir dışına çıkmamış olabilirler. Onlara göre plan yapacağız. Onlar bizim için önemli ve hayatın içinde olmalılar. Hayatı dolu dolu yaşamalılar” dedi.

6 AYDIR HİÇ YEMEK YAPMIYORUM
Eşi Mehmet Ali Çalkaya özelinde konuşan Başkan Çalkaya, “Güzel yemek yapıyor. 6 aydır hiç yemek yapmıyorum. Eve gittiğimde hiç uğraşmıyorum, yemekler hazır oluyor. Çok teşekkür ediyorum. Zaten yemek yapmayı seviyordu, ben yemek yapmayı ondan öğrenmiştim. Sorunlarım olmuyor, teşekkür ediyorum, gittiğimde yemek yapma derdim olmuyor” ifadelerini kullandı.

ILICA PLANLARI HAZIR!
İlçedeki planlama çalışmalarına ilişkin konuşan Çalkaya Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ile termal otel arasında kalan Ilıca Bölgesi’ndeki 330 bin metrekarelik alanın planlamasının bittiğini söyledi. Çalkaya, “Oranın planlaması bitti. Artık vatandaşa tapusunu verme aşamasına gelindi. Bu alan da uzun yıllardır kanayan bir yaraydı. Oranın müjdesini vermek istiyorum. Orası turizm alanı olarak planlandı ve bitti” dedi.

ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA HAZIRIZ
İnciraltı ve Bahçelerarası’nın imar sorununa da değinen Çalkaya, “Balçovalılar için kanayan bir yara. İnsanlar artık 3-4 nesildir beklemekten bıkmışlar. Haklılar. Ekonomik problem işsizlik varken oranın planlanmasını istiyor insanlar. Orası Balçova’nın önünü açacak bir yer. Biz de onlar kadar plan yapılmasını istiyoruz. Büyükşehir, bakanlıklar ve bizden oluşan 4 ayağın bir araya gelip çözmesi gereken bir yer. İnanın ben de çözülmesini istiyorum. Büyükşehir belediye başkanımızın da seçim sürecinde açıklamaları vardı. Elimizi taşın altına koymak için her şeyi yapıyoruz. İlçe belediyesine önceki dönem planlama yetkisi verilmişti. Toprak koruma kuruluna bir yazı gönderildi. ‘Tarım yapılamaz’ yazısının bize gelmesi gerekiyor. Onu bekliyoruz. Tarım imkanı yok yazısının gönderilmesi gerekiyor. Oradaki halk gerçekten çok mağdur... Bir an önce çözülmeli ki onlar da bu bekleme süresi sonrasında nihai sonuca ulaşsın. Burası bir SİT alanı... Düzgün olmayan bir yapışlaşma ortaya çıkıyor. Biz elimizi taşın altına koymaya hazırız” ifadelerini kullandı.  

5 YIL İÇİNDE ÇÖZÜLECEK
Balçovalı arsa mağdurlarının durumuna değinen Çalkaya, “Arsa mağdurlarıyla ilgili bir çalışma başlattık. 15-20 gün önce de bakanlıktan bir heyet geldi. Biz de eşlik ettik, Büyükşehir Belediyesi’nden bürokratlar vardı. İl Çevre Müdürlüğü’nden gelenler vardı. Bölge gezildi ve çözümü yolunda adımlar atıldı. Biz, Büyükşehir ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla 3 ayaklı çalışma başlatıldı. Kısa süre içinde çözüm noktasına gelecek. Biz yine o konuda öncülük yapmaya hazırız. 5 yıl içinde bu konu da çözülecek. 3 kurum aynı düşünüyor, çözülmemesi için sorun yok. Bunun da müjdesini verelim. Bu sorun da 30-40 yıllık sorun” açıklamasını yaptı.  

UZLAŞI FARKLI TEK ADAY FARKLI!
Olağan kurultay sürecine dair konuşan Çalkaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Afyonkarahisar kampında ‘uzlaşı aday’ istemesi için, “Kurultay süreci başlamadı ve tarih netleşmedi. Genel başkanımız tek aday değil uzlaşı adayı istiyor. Uzlaşı adayı çok farklı, tek aday çok farklı bir şey! Kavga olmadan, herkesin üstünde birleşebileceği bir aday… Gerginlikten uzak bir süreci hep birlikte yaşayacağız. Süreç başladığında hep birlikte yaşayacağız. Uzlaşı olursa güzel olur. Tek aday olarak yanlış anlaşıldı. Çıkış noktası bu değildi” dedi.

KADIN ADAY OLABİLİR!
İzmir için kadın aday formülüne sıcak baktığını aktaran Çalkaya, “Bir kadın olarak, ‘niye olmasın?’ derim. Bir kadın aday da olabilir” ifadelerini kullandı. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Sevil Dokuzer
 17 Eylül 2019 Salı 17:05
Önce arsa mağduruyum ilglnlze teşekkürler ama 5 yıl çok uzun bir süre ömrümüz yetmez belkide bu kadar yıl bekledik çok uğraştık. Lütfen daha çabuk halledilirse seviniriz.
 Ufuk Önatlı
 17 Eylül 2019 Salı 16:03
50yıldır bekleyen insanları 5sene daha demek üzücü. Sanırım yapabileceklerini iş ve seresini 3 aya kadar açıklarsanız. Gayretlerini için Teşekkürler...
 Ali Tanıl
 17 Eylül 2019 Salı 14:34
Ne çektin be İnciraltı!!! Çözemediler seni gitti.. Ama onca insan sermayeye ağlayarak yerini sattı ve İzmir sadece seyretti... ve seyretmeye de devam ediyor.
İYİ Parti’de ‘kayyum’ hamlesi: Mahkeme yolu seçildi!
Politika
17 Eylül 2019 Salı 12:09

İYİ Parti’de ‘kayyum’ hamlesi: Mahkeme yolu seçildi!

İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı’na kayyum atanıp olağanüstü kongre yapılması için yargıya başvuruldu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- İYİ Parti’de yapılmayan kongreler için mahkemeye başvuru yapıldı. Önceki yıl teşkilatları yenileme sürecine giren partide atama kararları için yargı yoluna gidildi. Bazı partililer Ekim 2018’de yapılan atamalar sonrası siyasi partiler kanununun ilgili maddeleri ve parti tüzüğünün 26. madde’sine aykırı davranıldığı gerekçesiyle harekete geçti.

İzmir Sulh Hukuk Mahkemesi’ne verilen dava dilekçesinde İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı’nın siyasi partiler kanunun ilgili maddeleri ve parti tüzüğünün 26. maddesinde belirtilen atanma tarihinden itibaren ilçelerde 30 gün, il başkanlıklarında ise 45 gün içinde olağanüstü kongre yapmadığı bilgisine yer verildi ve il başkanlığına kayyum atanması ardından olağanüstü kongre kararının alınmasını talep edildi.

Öte yandan bazı ilçelerde de atamalar sonrası kongre yapılmadığı için partililer kayyum atanması adına dava açtılar.

Daha önce Zonguldak, Kütahya, Konya, Aydın, Gaziantep, Manisa, Antalya gibi kentlerde de olağanüstü kongrelerin yapılabilmesi için kayyum talebi ile davalar açılmıştı.

2018’de İYİ Parti teşkilatların istifalarının almış yerlerine yeni atamalar yapmıştı. İzmir’de Koray Ükünç ve yönetimin istifası alınırken yerine Hüsmen Kırkpınar ve yeni yönetim atanmıştı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Flaş iddia: Bergama’da Cumhur İttifakı çatladı mı?
Politika
17 Eylül 2019 Salı 12:36

Flaş iddia: Bergama’da Cumhur İttifakı çatladı mı?

Bergama Belediyesi’nin AK Partili Başkanı Koştu, iki kişilik yardımcı kadrosu için şu ana kadar sadece tek görevlendirme yaptı. AK Partili Meclis Üyesi Uyar’ı yardımcısı olarak atayan Koştu’dan MHP’nin de diğer koltuk için talepte bulunduğu aktarıldı. Koştu’nun MHP’den gelen istek karşısında direnç gösterdiği öne sürüldü. Ortada bir krizin olmadığını söyleyen MHP İzmir İl Başkanı Şahin ve Bergama İlçe Başkanı Engin, atamanın ilerleyen günlerde gerçekleşeceğini belirtti.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ- AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) yer aldığı Cumhur İttifakı’nın 31 Mart yerel seçimlerinde sonuca ulaştığı ve iki dönemlik Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) iktidarını sonlandırdığı Bergama’da önemli bir gelişmenin yaşandığı aktarıldı.

Bergama Belediye Başkanı AK Partili Hakan Koştu’nun iki kişilik başkan yardımcılığı kadrosuna şu ana kadar tek yardımcı olarak Aşkın Uyar’ı atadı. Başkan Koştu’nun AK Partili Uyar’ı ayrıca Başkan Vekili sıfatıyla da görevlendirdiği belirtildi. Gelişmeler sonrasında MHP’nin diğer başkan yardımcılığı için talepte bulunduğu ifade edildi. Seçimlerin üzerinden 6 aylık bir süre geçmesine rağmen Başkan Koştu’nun MHP’nin isteği karşısında direnç sergilediği öne sürüldü.  

Konuya ilişkin bilgi veren MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, “Hakan Koştu bizim, Cumhur İttifakı’nın belediye başkanımızdır. Birlikteliğimiz sonuna kadar devam edecek. Aramızda herhangi bir olumsuzluk söz konusu bile değil. Atama yapar. ‘Ata’ dediğimiz gün atar! Hiçbir problem yok” ifadelerini kullandı.

Bergama İlçe Başkanı Hüseyin Engin ise, “Yakın zamanda nihai karar açıklanır. Herhangi bir kriz yok. Atanmazsa o zaman düşüneceğiz. Sıkıntı yok” dedi. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 :)
 17 Eylül 2019 Salı 16:30
teşkilatta sözü bile geçmeyen bir il başkanı.. sen ne işe yarasın acaba..
Başkan Soyer'den 'PKK önergesi' eleştirilerine yanıt!
Yerel Yönetimler
17 Eylül 2019 Salı 10:03

Başkan Soyer'den 'PKK önergesi' eleştirilerine yanıt!

Canlı yayınlanan bir TV programında bulunan konuklardan Yaşar Hacısalihoğlu’nun İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde reddedilen ‘PKK’yı kınama’ önergesiyle ilgili ifadelerinin üzerine CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer canlı yayına bağlanarak konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge’deki konuklardan Yaşar Hacısalihoğlu İzmir Büyükşehir Meclisi’nde AK Partili Erhan Çalışkan’ın reddedilen ‘PKK’yı kınama’ önergesiyle ilgili konuyu gündeme getirdi. Önergede yer alan “PKK’yı destekleyen güçleri ve  partileri Meclis olarak lanetliyoruz.” ifadesini söyleyen Hacısalihoğlu metnin oylamaya sunulup AK Parti ve İYİ Parti'de kabul edilip CHP kanadının ret oyu verdiğini söyledi.

Bu ifadelerin ardından CHP İzmir Büyükşehir Belediyesi Tunç Soyer canlı yayına bağlanarak şunları söyledi:

İzmir’de PKK’yı kınamayacak meclis üyesi yok. Böyle bir şey asla söz konusu değil. İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili böyle bir ifadeyi esefle karşılıyorum.

Belediye şehit ailelerine her daim sahip çıkmıştır, çıkmaya devam edecektir. Yaptıklarımız herkesin malumudur. Bunun sorgulanmasını çok sığ bir siyaset enstrümanı olarak görüyorum ve bunu büyük bir haksızlık olarak değerlendiriyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi PKK’ya sonuna kadar karşı. PKK’yı ben dahil bütün meclis üyeleri lanetliyor. 

Reddedilen önerge PKK’nın lanetlenip lanetlenmeyeceği ile ilgili bir soru ifadesi olarak yapılması haksızlıktır. Böyle bir şeyin kimsenin ifade etmeye hakkı yoktur. Çünkü bütün üyeler PKK’nın karşısındadır. Önerge böyle gelseydi başka değerlendirildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 can
 17 Eylül 2019 Salı 17:13
kahrolsun PKK.
 Gürkan
 17 Eylül 2019 Salı 12:18
5000 hektardan fazla alanın yandığı orman yangınında gündem yangın söndürme uçaklarının müdahale edip etmemesiyken, olay birden CHP'liler PKK'yı kınamadıya geldi.
 Lombak
 17 Eylül 2019 Salı 11:26
Böyle hassas bir açıklamada ben olsam pkk ve terör örgütü kelimelerini yan yana kullanırdım. Vurgulamak için...
 ibrahim
 17 Eylül 2019 Salı 11:13
şu önerge metnini yayınlasalar, insanlarda okusalar olmaz mı. ne kadar zor olabilir ki. çok şükür okuduğunu anlayacak, neye evet, neye hayır denileni bilecek çok insan var. siyasilerin veya gazetecilerin yönlendirmesine ihtiyacımız yok. ben az önce belediye meclis videosuna baktım ama bu kısmı göremedim. başka bir sitede ise bölüm var ama tabi kesik kesik olduğu için kafa karıştırıyor.
 Tayyar Önder
 17 Eylül 2019 Salı 10:54
Çevir Kaz’ı Yanmasın...
Hanzade ÜNUZ sordu... EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam yanıtladı... İzmir artık gol atmalı
İş Dünyası
17 Eylül 2019 Salı 11:14

Hanzade ÜNUZ sordu... EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam yanıtladı... İzmir artık gol atmalı

Hanzade ÜNUZ sordu... EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam yanıtladı... İzmir artık gol atmalı
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Başkan Sürekli'den STK çıkarmasında mesaj: Aradaki duvarları kaldırdık
Politika
17 Eylül 2019 Salı 12:58

Başkan Sürekli'den STK çıkarmasında mesaj: Aradaki duvarları kaldırdık

Göreve geldiği günden bu yana dur durak demeden alan çalışmalarını sürdüren AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, teşkilat içi buluşmalarının yanı sıra İzmir'in dinamikleri ile de bir araya geliyor. Sivil Toplum ve Meslek Kuruluşları temsilcilerini ziyaret eden Başkan Sürekli, "Milletimizin birden çok rengini, ürün ve birikimini ortaya koyan sivil toplum kuruluşlarımızla kamu kurumlarımız el ele, omuz omuza. Aradaki duvarlar bizimle birlikte kalktı. Çünkü hepimizin amacı ve çabası, kamu yararı için" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Ahilik Haftası’nın ilk gününde, bu örnek kültür ve geleneğin günümüz temsilcilerini özellikle ziyaret etmek istediğini belirten Başkan Sürekli,  İzmir esnaf ve sanatkârlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu ve oda başkanları ile bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek “Ahilik Kültürü yüzyıllar önce emeği, üretimde dürüstlük ve eşit paylaşımı, güzel ahlak ve mesleki eğitimin önemini bir sisteme bağlamıştır. Hepimiz için bugün de yol gösterici bir teşkilatlanma modelidir. Bu haftanın ilk gününde bu geleneğin temsilcileri ile birlikte olmak benim için çok değerliydi.” diye konuştu.

Sürekli, meslek teşkilatlanmaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının toplum devlet ilişkisinin köprüleri,  devlet ve milletin kaynaşmasının en önemli mevzileri olduğunu, faaliyetlerini sonuna kadar desteklediklerini belirttiği açıklamasında, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle aktardı:

"Biz hiç seçimden seçime kapı çalan, sokağa inen bir siyaset anlayışında olmadık. Anbean insanımıza dokunduk, esnafımızın, çiftçimizin, sanayicimizin derdini dinledik, onlarla birlikte reform niteliğinde adımlar attık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dediği gibi 'Çalıştıkça güçlendik, çalıştıkça ve başardıkça dinlendik.' Ayrımsız bir şekilde herkese el uzattık. Şimdi önemli bir süreçten daha geçiyoruz. Ve zihniyetimiz, yaklaşımımız aynı. STK ve Meslek Kuruluşlarımızla da her zaman birlikteyiz. İzmir'in ve temsil ettikleri kesimlerin sorunlarını bugüne kadar olduğu gibi el birliği ile çözeceğiz. " diye konuştu.

STK'lar ile devlet arasındaki duvarı kaldırdık

Şu ana kadar İzmir'in İESOB, İZTO, MÜSİAD gibi önemli meslek kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldiklerini, bu yapılarla istişarelerinin devam edeceğini söyleyen AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, iş dünyasının ve üreten kesimin yanında olduklarını,  beklentilerini hızla karşılamak için çalıştıklarını vurgulayarak şunları söyledi:

"Milletimizin birden çok rengini, ürün ve birikimini ortaya koyan sivil toplum kuruluşlarımızla kamu kurumlarımız el ele, omuz omuza. Aradaki duvarlar bizimle birlikte kalktı. Çünkü hepimizin amacı ve çabası, kamu yararı için. Bu nedenle her türlü desteği, teşviki sonuna kadar hak ediyorlar. Toplumun refahında katkısı olan,  çalışan, üreten tüm kesimleri ayrımsız kucaklar ve destekleriz. İş dünyamız, esnaf ve sanatkarlarımız da bu yapıların başında geliyor. Kendilerini ziyaret ettiğimizde de gördük ki iletişimimiz, karşılıklı itimadımız tam. Başta perakende sektöründe, vergi ve sosyal güvenlikte düzenleme yapılması olmak üzere bazı beklentiler var. Tüm bunların takipçisiyiz."

Esnafımız, dengenin ve gelişmenin kilididir

STK ziyaretlerini değerlendirerek, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu'yu ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan Başkan Sürekli, büyük marketlerin kontrolsüz ve denetimsiz işleyişini küçük esnafın lehine olması amacıyla sınırlandırarak, bazı yaptırımlar getirdiklerini söyleyerek “Esnaf ve sanatkarımız ekonomik ve sosyal hayatın denge unsuru, gelişimin kilididir. Yıllardır, önlerindeki engelleri ve uğradıkları haksızlıkları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Bağ-Kur ve SGK arasında, emeklilik koşullarının gösterdiği yıl ve kazanım farkının ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz, bunun  için de mutlaka bir düzenleme yapılacak. Türkiye'de 3 binin üzerindeki odaya bağlı 1 milyon 800 bine yakın esnaf ve sanatkâr var, aileleriyle birlikte 8-10 milyonluk bir toplum kesimini oluşturuyorlar. Esnaf sanatkarımız, vatansever olduğu gibi sabır sebatta ve ahlakta örnek, üretkenlikte benzersizdir. Ülkemizin her noktada kilit taşıdır. Bu nedenle de Büyük Türkiye hedefimizde en değerli yol arkadaşlarımızdır. Onlar için bugüne kadar pek çok adım attık. Esnaf kredilerinin faiz oranını yüzde 47'den, yüzde 4-5 ile yüzde sıfır seviyesine kadar indirdik, faiz süspansiyonunu yüzde 20'den, yüzde 50 ile yüzde 100 arasına çıkararak faiz yükü altında ezilmenizin önüne geçtik. . Şu anda esnaf ve sanatlarımız 200 bin lira ile 500 bin lira arasında kredi kullanabilmektedir. Esnaf ve sanatkarımızın tüm kazancını bankaya vereceği değil, işine kullanabileceği bir imkan ortaya çıkardık. Vergi düzenlemelerini onların lehine yaptık. Küçük sanayi sitelerinin inşasında TOKİ'yi etkin olarak kullanmaya başladık. Meslek kollarının yeniden belirlenmesinden sicil affına, taşınır rehininden, ahilik sandığının kuruluşuna, enerji desteğinden yeni iş yerlerine prim desteğine kadar pek çok düzenlemeyi hayata geçirdik. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Ancak ruhsat ve denetimde yerel yönetimlerin de sorumluluk ve yetkileri var. Bu konulardaki sorunlarda da işbirliği ve çözüm ortaklığına hazırız. Güçlenen bir esnaf yapısı ve yaşanabilir bir İzmir için birlikte çalışacağız." diye konuştu.

"Ahilik Haftası" mesajı

Başkan Sürekli, Ahilik Haftası'na girerken İzmir'in 'Ahi' temsilcileriyle bir araya gelmekten mutlu olduğunu belirterek, Ahilik geleneğinin temsilcisi olan tüm esnaf sanatkarların haftalarını da kutlayarak şu ifadelere yer verdi:

"Ahilik, sadece çalışmayı ibadet sayan bir anlayış değildir. Kökleri 8. yüzyıla dayanan ve büyük Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda dahi rol oynayan önemli bir teşkilatlanmadır.  Sanat, ticaret ve iş hayatımızda kaliteli ve standart üretimin, müşteri memnuniyetinin, mesleki eğitimin önemini vurgulayan, sosyal ve kültürel hayatımızda cömertliği, dürüstlüğü, kardeşliği bizlere öğütleyen bu gelenek, geçmişimizin gurur kaynağıdır ve  büyük bir dönüşüm içinde olan ülkemizin ilerleyişinde de yol göstericidir. Bizim 18 yıllık iktidarımızın da güç kaynaklarından biridir ve şiarı ışığımızdır. Bu muazzam geleneğin üye ve temsilcilerinin Ahilik Haftası'nı canı gönülden kutluyorum. Hepsine hayırlı ve bol kazançlar diliyorum."

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Karaburun’a Alman destekli 37 adet yeni türbin geliyor
Enerji
17 Eylül 2019 Salı 12:49

Karaburun’a Alman destekli 37 adet yeni türbin geliyor

İstanbul merkezli Alto Holding’in sahibi olduğu Karaburun’daki Lodos Enerji faaliyette olan 50 rüzgar türbinine ek olarak 37 adet daha ekleyecek. Proje, 570 milyon TL’ye mal olacak. Almanlarla ortak projeler yapan Alto Holding’in Löher ve Alteks gibi şirketleri de bulunuyor.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- İzmir’de Yarımada Bölgesi’nin en uç noktasında yer alan Karaburun’un rüzgar santralleri ile sınavı devam ediyor. Bakanlıklardan alınan onaylarla yürütülen çalışmalarla bölgeye ve yüksek yerlere şimdiye kadar 50 adet türbin diken Alto Holding’in sahibi olduğu Lodos Enerji yeni bir proje daha geliştirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuran şirket ek olarak 37 adet türbin daha dikecek.

İşletmedeki 50 adet türbine şimdiye kadar 750 milyon TL harcama yapan şirket ek olarak yapacağı 37 türbin için 570 milyon TL’lik yatırım yapmış olacak. Mevcut haliyle birlikte kapasite 87’e dolayısıyla bedeli ise 1 milyar 320 milyon TL’ye ulaşmış olacak.  Türkiye’nin en büyük RES şirketleri arasında yer alan Lodos Enerji yeni türbinleri Karaburun’un Pirenli Dağı, Kurkaya Tepe, Yayla Düzü, Değirmentepe, Çataltepe, Mınıslı mevkiinde işletecek.

LODOS ENERJİ KİME AİT?
1970’li yıllarda kurulan Alto Holding, 1990’lı yılların başında Köhler Elektrik Sayaçları'nı kurdu ve üretimine başladı. 1996’da yılında faaliyet alanını genişleten şirket, Alman ortaklarıyla Tekirdağ Çorlu'da 30 bin metrekarelik alana kurulu Altoteks Tekstil Giyim Boya Apre Sanayi adlı firmayı hayata geçirdi. Ardından Altoteks Kumaş Pazarlama, Altoel Elektrik Elektronik Sanayi gibi şirketleri devreye alan firma, 2004’te ise elektrik üretiminde önemli bir adım attı ve Lodos Elektrik Üretim firmasını satın aldı. Şirketin sahipleri arasında Mehmet Uçar, Tahsin Uçar ve Şükrü Uçar yer alıyor.

Öte yandan İstanbul’daki 3’üncü havalimanını yapan 5’li ortak Cengiz, MNG, Limak, Kolin ve Kalyon holdinglerin oluşturduğu 5’li yatırımcı yenilenebilir enerji sektörüne girmeye karar vermiş, Alto Holding’e ait Lodos Elektrik Üretim A.Ş.’nin tamamını almak için görüşmeler yapmıştı.  Alman şirketler ve Alman finans kuruluşlarıyla da bağı bulunan Lodos Şirketi’nin birçok alanda yatırımı bulunuyor.

BELEDİYE “PARA” ALACAK!
Ayrıca yerel seçim sonrasında Karaburun Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan CHP’li İlkay Girgin Erdoğan’ın oluruyla belediye meclisinden yeni bir karar geçti. Büyükşehir’den de onay alan karara göre RES’lerden “Proje inceleme ve onay ücreti” adı altında metrekare birim fiyat 125 TL, yapı “kullanma izni tetkik ücreti” adı altında 125 TL, ve “İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatı” karşılığında metrekare birim fiyatı olarak 75 TL para tahsil edecek.  Belediye, RES için belirlenen bir metrekare alandan toplamda 325 TL ücret talebinde bulunacak.

Resmi rakamlara ve bilimsel verilere göre bir RES türbini pervanelerin ve direklerin oturduğu alanlar da dahil edildiğinde 500 metrekare bir alana sahip oluyor. Belediye buna göre, bir adet türbinden 162 bin 500 TL ücret alacak. Kurulacak 37 adet türbin sayesinde belediyenin kasasına 6 milyon TL ücret girmiş olacak.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Konkordato eğitimi vurdu! İzmir'de ders zili konteynerde çaldı
Güncel
17 Eylül 2019 Salı 09:45

Konkordato eğitimi vurdu! İzmir'de ders zili konteynerde çaldı

İzmir'in Buca ilçesinin kırsal mahallelerinden Belenbaşı'nda yaklaşık 60 öğrencisi bulunan ilk ve ortaokul binaları, geçen yıl yenilenmek üzere yıkıldı. Ayrı ayrı iki binanın yapım işini alan firma, konkordato (iflas) ilan etti. Şirket iflas edince, okul inşaatları yarım kaldı. Okul binaları tamamlanamayan öğrenciler cami avlusuna kurulan konteynerlerde eğitim almaya başladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Belenbaşı’ndaki ilk ve ortaokul binaları, geçen yıl yenilenmek üzere yıkıldı. İhaleyi kazanan şirket, biri ilkokul diğeri ortaokul olmak üzere iki ayrı bina için yapılan ihaleyi alarak, çalışmalara başladı. Kaba inşaatı biten okulların çalışmaları bitmek üzereyken, yüklenici firma iflas ettiğini açıkladı. Geçen yıl Aralık ayından itibaren okulsuz kalan öğrenciler için, mahallenin cami avlusuna bir tane konteyner konuldu. Öğrencilerin bir kısmı burada eğitim almaya başladı. Bazı öğrenciler de caminin müştemilatında ders başı yaptı. Okul müdürü ve öğretmenler için de yine camide idari bina oluşturuldu. Milli Eğitim İl Müdürü Ömer Yahşi, inşaat ihalesini alan şirketin iflas ettiğini, konuya dair Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazdıklarını belirtti. Yahşi, "Yeniden okulu hayata geçirmek için çalışıyoruz. Okulu tamamlamak için var gücümüzle uğraşıyoruz. Süreci hızlandırıyoruz. Çok üzüldüğümüz bir konu" dedi.'KIŞ YAKLAŞIYOR SORUN ÇÖZÜLMELİ'
Türk Eğitim Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Merih Eyyüp Demir, bu tür yapıların çocuklar için sağlıksız olduğuna dikkat çekerek, "21'inci yüzyılda bu tür görüntülerin olması hoş değil. Eğitimde kaybedecek tek bir fert yoktur ancak bu çağda konteynerde eğitime devam ediyorsak burada büyük bir soru işareti var demektir" dedi.

Yetkililerin bu sorunu hep birlikte çözmesi gerektiğini ifade eden Merih Eyyüp Demir, şunları söyledi: "Okulun yeni bina inşası ile ilgili bir sürecin başladığını biliyoruz. İhalesi yapıldı, bir firma okulu yapmak için ihaleyi aldı. Ancak ekonomik koşullar ortada, firma bu işi götüremedi. Firmanın bir an önce tasfiye sürecinin başlatılması gerekiyor. Yeni bir ihale ile işin bir an önce tamamlanması gerekiyor. Tüm çalışmalar devlet yetkililerinin uhdesinde."Kış aylarının yaklaştığına dikkat çeken Demir, "Çocukların sağlıksız ortamlarda eğitim alması kabul edilemez. Sağlıksız, rutubetli ortamlarda çocuklar ders yapıyor. Bu durum çocukların sağlığı ile ilgili olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Yetkili makamlardan, kanuni bir hak olan şirketin tasfiye sürecinin bir an önce başlatılması ve okulun bir an evvel bitirilerek, çocuklarımızın sağlıklı bir eğitim ortamına kavuşturulmasını rica ediyoruz" dedi. (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'deki utanç davasında 'iyi hal' indirimi!
Güncel
17 Eylül 2019 Salı 09:53

İzmir'deki utanç davasında 'iyi hal' indirimi!

İzmir’in Menderes ilçesinde komşusunun kızı 13 yaşındaki A.G.'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan M.Y.Y. (39), 12,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, eylemi birden fazla kez yapan sanığa 'iyi hal' indirimi uygulayıp, cezasını 10 yıl 5 aya indirdi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Menderes ilçesinde geçen yıl, M.Y.Y., iddiaya göre komşusunun kızı A.G.'ye farklı zamanlarda cinsel istismarda bulundu. A.G.'nin durumu anlattığı ailesi şikayetçi oldu. Çocuk İzleme Merkezi’nde (ÇİM) A.G.'nin alınan ifadesinde; Menderes’te ve alışıverişe gittikleri Torbalı’da M.Y.Y.’nin kendisine cinsel istismarda bulunduğunu söylemesi üzerine şüpheli, gözaltına alındı. M.Y.Y. ifadesinde suçlamaları kabul etmedi. A.G. için hazırlanan raporda kendisini düzgün ifade edebilen, yaşıtlarıyla uyumlu, anlatımlarında samimi olduğu ve yapılan incelemede sanık ile mağdurun ailesi arasında herhangi bir husumetin bulunmadığına yer verildi. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen M.Y.Y., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı, hakkında ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçundan dava açıldı.

'BEL FITIĞIM VAR' SAVUNMASI
İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında tutuksuz sanık M.Y.Y., hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Mağdur ile hiçbir zaman baş başa kalmadığını iddia eden M.Y.Y., "Benim bel fıtığı hastalığım var. Mağdurun bahsettiği hareketleri yapmam mümkün değildir. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

Davaya müdahil olan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Müjgan Bilgen Özen, sanığın ifadesinin çelişkili olduğunu, ailenin ve A.G.’nin mağduriyetinin sanığın tutuksuz kaldığı sürece devam edeceğini belirtti. Sanığın cezalandırılması gerektiğini ifade eden Özen, sanık hakkında tutuklama kararının verilmesini ve indirim yapılmadan cezalandırılmasını talep etti.

Duruşma savcısı esasa yönelik verdiği mütalaasında sanığın üzerine atılı eylemi zincirleme şekilde yaptığının anlaşıldığı, bu nedenle cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanığın 'cinsel istismar' suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasına, eylemi zincirleme olarak birden fazla kez yapması gerekçesiyle cezasının arttırılarak 12,5 yıla çıkartılmasına karar verdi. Mahkeme, duruşmadaki 'iyi hali' nedeniyle sanığın cezasını 10 yıl 5 aya indirirken, sanığın kaçma şüphesinin bulunmadığına kanaat getirip tutuksuz olarak kararın onanmasını beklemesine hükmetti.

Sanık M.Y.Y., kararın onanmasıyla cezaevine girecek. (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Sarı Çizmeli Memed'A.
 17 Eylül 2019 Salı 14:39
Yazıklar olsun böyle mahkeme(!) heyetlerine!!!!!
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege'de Sonsöz