MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
'Türk müttefiklerimizin seçkin piyade sınıfıdır'
Güncel
27 Şubat 2021 Cumartesi 22:32

'Türk müttefiklerimizin seçkin piyade sınıfıdır'

NATO Müttefik Kara Komutanlığı Türk piyade komandoları Mavi Bereliler ile ilgili paylaşımda bulundu
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir'de karargahı bulunan NATO Müttefik Kara Komutanlığı, sosyal medya hesabında, piyade komando ya da Türkiye'deki bilinen adıyla Mavi Bereliler konulu Türkçe ve İngilizce paylaşım yaptı.

Ay yıldız, Mavi Bere ve NATO amblemlerinin de yer aldığı fotoğraflı paylaşımda, "Mavi Bereliler, Türk müttefiklerimizin seçkin piyade sınıfıdır." ifadesi kullanıldı.

Ayrıca, Mavi Bereli komandoların terörle mücadele, sınır güvenliği ve alan hakimiyeti harekatlarının icrasında yetkin kara birlikleri olduğu vurgulandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Salgında günün bilançosu: 71 can kaybı, 9 bin 193  yeni vaka
Sağlık
27 Şubat 2021 Cumartesi 20:22

Salgında günün bilançosu: 71 can kaybı, 9 bin 193 yeni vaka

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 27 Şubat Cumartesi gününün corona tablosuna göre son 24 saatte 71 kişi hayatını kaybetti. Vaka sayılarında ise düne göre düşüş yaşandı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

 Türkiye'de son 24 saatte 125 bin 716 Kovid-19 testi yapıldı, 9 bin 193 kişinin testi pozitif çıktı, 71 kişi yaşamını yitirdi. 

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

Buna göre, son 24 saatte 125 bin 716 Kovid-19 testi yapıldı, 9 bin 193 kişinin testi pozitif çıktı, 71 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı 621 oldu. 

Son 24 saatte 8 bin 938 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 565 bin 723'e yükseldi.

Test sayısı 33 milyon 65 bin 377'ye ulaştı. Vaka sayısı 2 milyon 693 bin 164, vefat sayısı 28 bin 503, ağır hasta sayısı 1187 oldu.

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 4,2, yatak doluluk oranı yüzde 48,5, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60,3, ventilatör doluluk oranı yüzde 30,4, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Yer: İzmir... Bu nasıl sokağa çıkma yasağı?
Güncel
27 Şubat 2021 Cumartesi 19:19

Yer: İzmir... Bu nasıl sokağa çıkma yasağı?

Konak ilçesine bağlı Basmane semtinde çekilen görüntüler izleyenlere “Bu nasıl sokağa çıkma yasağı” dedirtti…
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- İzmir’in Konak ilçesine bağlı Basmane semtinde sokağa çıkma yasağının olduğu saatlerde akılalmaz görüntüler kaydedildi.

Vatandaşların öğle saatlerinde kent meydanında yoğun bir şekilde kalabalık oluşturduğuna dikkat çeken görüntüler büyük tepki topladı.

Görüntülerdeki kişilerin; sosyal mesafe kuralına uymamakla beraber kısıtlama yokmuşçasına sokaklarda gezdiği izlendi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 tuna
 27 Şubat 2021 Cumartesi 23:52
heryer boyle ki insanların sokaga cıkma yasagı taktıkları da yok polisin de taktıgı yok
Genel Sekreter Gökçe'den İzmir raporu: İklim krizi vurgusu ve metrolarda son durum!
Yerel Yönetimler
27 Şubat 2021 Cumartesi 18:27

Genel Sekreter Gökçe'den İzmir raporu: İklim krizi vurgusu ve metrolarda son durum!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe Tele1 kanalının canlı yayın konuğu oldu. Programda İzmir’ e ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Dr. Gökçe, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in göreve geldikten sonra kentte birçok afetin yaşandığını belirterek “Bir uzaylılar gelmedi” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, katıldığı televizyon programında belediyenin yürüttüğü çalışmalarla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

30 Ekim’de meydana gelen İzmir depreminin ardından hızlı refleks gösterdiklerini, depremin 30’uncu gününde alanda bir tek çadırın kalmadığını belirten DR. Gökçe, “264 ailemizi Uzundere konutlarına yerleştirdik. 3 apartman bloğunun tamamının depremzedelere tahsis ettik. İçlerini de donattık. Yeni evleri yapılana kadar kalacaklar. Apartmanın giderlerine biz karşılıyoruz. Isınma giderlerini de biz karşılıyoruz. Hilton Otelini depremzedelere tahsis ettik. Bir vatandaşımız, ‘Kapısının önünden geçemeyeceğim yerde 3 ay kaldım’ dedi. Bu söz beni çok duygulandırdı. Orası şuan boşaltıldı. Bir bölümü Uzundere’de, bir bölümü akrabalarının yanına gitti. Bizim endişemiz şu; evi az ve orta hasarlı olanlar vardı, ‘Ben burada oturmamalıyım’ diyordu. Üzülerek söylüyorum, süre geçtikçe bu unutuluyor. Vatandaşlarımız bir süre sonra dönüşüme girdiklerinde maliyetleri gördükçe, ‘50 yıl sonra anca deprem olur’ şeklinde tekrar bu söyleme başladı. Bu bizim açımızdan kabul edilebilir bir durum değil. Biz de gerek bölge ölçeğinde kentsel dönüşüm faaliyetlerine hız verdik” diye konuştu.

Ege Mahallesi’nde kentsel dönüşümün başladığını belirten Dr. Gökçe, “Uzundere ve Örnekköy’de devam ediyor. İzmir’de bir fark var. Biz yüzde 100 uzlaşı ile kendi yerlerinde dönüştürüyoruz” dedi.

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIDA TEK GÜNDEM!
Dr. Gökçe, kentsel dönüşüm konusunda vatandaşların bazı tereddütlerinin olduğunu, bununla ilgili uzun zamandır çalıştıklarını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Vatandaşların çekince gösterdiği nokta şu; ‘Benim evim orta hasarlı, 1 yıl sürem var, yenile deniyor. Yenilemezsen ya da güçlendirmezsen ben nasıl bunu yapacağım. Ben bunun nasıl altından kalkacağım’ diyenler var. Ülkenin birçok kentinde de aynı sıkıntı mevcut. Kat sıkıştırma diye bir şey var. Planlarda 7 kat olarak görülüyor. Ama yükseklik olarak yazılmış. Müteahhit evi yaparken sıkıştırma yapıp 8 kat yapmış. Yeni mevzuata göre yükseklik yerine kat yazılıyor. Artık oraya 7 kat zor sığıyor ama 8 kat var. Yenile dendiğinde malikler ‘katta hangimiz yokuz’ diyor. Müteahhitte buradan kar elde edecek. Yeni yönetmeliğin getirdiği hak kaybı var. Sahada büyük sancı var. Belediyemiz hazırlıklar yaptı. Komisyonlarda görüşüldü. Pazartesi günü İBB meclisi olağanüstü toplanıyor. Tek gündem bu. Vatandaşlar yapı ölçeğinde çıkacak kararla daha az kaybedecek ve evini kolayca dönüştürecek.”

TARİHTE OLMAYAN BİR ŞEY!
Bir iklim krizi olduğunu, kentte üst üste afetler yaşandığını belirterek eleştirilere yanıt veren Dr. Gökçe, “Doğa olaylarını üst üste yaşıyoruz. Çeşme’de kara hortumunu bile gördük. Yaşadığımız yağışın olağanüstülüğü var. Alt yapıyla ilgili tüm kurumların eksikleri var. Kimse dört dörtlük olduğunu iddia edemez. Meteoroloji Bölge Müdürü, ‘100 kilogram yağış bekliyorduk’ dedi. Tarihinde Güzelyalı’ya 120 kg yağış düşmemiş. O gün o bölgeye 150 kilogram yağış düştü. Tarihte olmayan bir şey! Poligon Deresi ile ne kadar yağış ve akış hızı varsa alıyorlar. ‘Derenin duvarlarını neden o kadar yüksek yaptınız’ diye şikayet almıştık. Toplam limit 125 kilograma göre yapılmıştı ama 150 kilogram yağdı. Islah edilen derede bir patlama yaşadık. Bu bir afettir. Yağmur suyu ile pis su birlikte gidiyor. Yağmur ve kanal hattını ayrıştırıyoruz. Arıtma tesislerinin yükünü azaltacağız. Bütün kanal ve yağmur suyu aşama aşama ayrıştırılacak. Normal bir yağış olduğunda Mavişehir’e su basıyordu. Son yağışta basmadı. Çünkü orada önemli bir çalışma var. Kemeraltını her yağışta su basardı ama son yağışta en az şikayet oradan geldi. Sorunun üzerindeyiz. Her şeyini biliyoruz. Bir bölümü yıllardır devam eden bir bölümü iklim sorunundan kaynaklı bir bölümü vatandaşlardan kaynaklanan işler… Olası bir olağanüstü yağışta en az zarar göreceğiz. Tüm önlemleri alıyoruz. Bu önlemleri alabiliyorsa onu sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi alır” dedi.  

"O BAŞKAN OLDUKTAN SONRA BİR UZAYLILAR GELMEDİ"
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kendilerini her zaman motive ettiğini anlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra gökçe, “Başkanımız naif bir insan. Bizi inanılmaz motive ediyor. Başkan geldiği günden bu yana bir uzaylılar gelmedi. Onun liderliğinde bu afetleri aşacağız. İzmir’de çok kuvvetli bir organizasyon çalışıyor. Deprem, tsunami, hortum…Afet geldiği andan itibaren etkilerini kaldıracak kuvvetli bir kurumsal yapı ile çalışıyoruz”

BUCA METROSUNUN İHALESİ İÇİN TARİH VERDİ!
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım yatırımlarından bahseden Dr. Gökçe, Buca metrosuyla ilgili önemli bilgiler verdi. Gökçe, “Büyükşehir Belediyesi büyük alt yapı yatırımlarını kendi öz kaynakları ve uluslararası kredibilite ile yapıyor. Narlıdere metrosunu 2022 sonunda açacağız. Olağanüstü ivmeyle gidiyor. Önemli bir yatırım. İzmirliler Narlıdere Kaymakamlık’tan Evka-3’e kesintisiz gidecek. Çiğli Tramvay’ı için de yapım ihalesi gerçekleştirdik. Çiğli'de devlet hastanesi, OSB, üniversite var. Burayı Karşıyaka ile bağlayacağız. 2023’te de tramvay projesini açacağız. Çiğli bölgesi için büyük bir hizmet. İzmir tarihi en büyük yatırım ihalesini Nisan ayının 15’inde yapacağız. İki etap halinde olacak. 125 milyon Euroluk  iki kredi anlaşmasını tamamladık. İki bankayla görüşmeler sürüyor. 1 milyar 70 Euroluk büyük bir iş. İki aşamalı yapılacak. 15 Nisan’da yeterliliği 15 Haziran’da tekliflerin sonuçlanması ve ardından Ağustos-Eylül ayında temelini atacağımızı umuyoruz. En büyük nüfuslu ilçemize en büyük müjde” diye konuştu.

BUCA METROSU BİR İLK OLACAK
Buca metrosunu yapımı konusunda gecikmenin Büyükşehir Belediyesi’nden kaynaklanmadığını savunan Genel Sekreter Gökçe, “Daha önce yatırım planlarında Buca’ya tramvay yapılacaktı. Devlet tarafından yapılacaktı. Halkapınar-otogar projesi var. Bakanlıktan onay beklediğimiz için bu süreç aksadı. Buca’nın uzayacağını ve çözülmeyeceğini düşünerek onayları alarak ilerledik. Halkapınar-otogar metrosunun Cumhurbaşkanımız yapılacağına dair müjde verdi. Eğer bu olursa Ulaştırma Bakanlığı’nın İzmir’deki ilk raylı sistem projesi olacak. Ankara ve İstanbul’da var. Yaptılar. Bakanlığın yapmasından çok mutlu olacağız” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Karabağlar'da 'üniversite' tartışmalarına CHP'den 'belgeli' yanıt
Politika
27 Şubat 2021 Cumartesi 17:21

Karabağlar'da 'üniversite' tartışmalarına CHP'den 'belgeli' yanıt

AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) arasında Uzundere’de yapılması planlanan üniversite alanına TOKİ binasının yapılması tartışmalara neden olmuştu. Eski plana dava açıp kazanan ve yeni planı eleştiren Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun açıklamalarına AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya'nın tepki göstermesinin ardından, siyasilerden ardı ardına açıklamalar gelmişti. Yaşanan plan tartışmalara bu kez de CHP Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay ve Karabağlar Belediyesi Meclisi CHP Grup Başkanvekili Z. Levent Yıldır 'belgeli' yanıt verdi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ - Karabağlar’da yapılması planlanan üniversitenin alanına TOKİ yapılmak istenmesi Karabağlar Belediyesi ile AK Parti’yi yeniden karşı karşıya getirmişti.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıkladığı ilk plana itiraz eden Karabağlar Belediyesi’ni mahkemenin haklı bulmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar planı revizyonu yaptı. Plana göre alanın yüzde 50’sinin üniversite, yüzde 17’sinin TOKİ olarak tasarlandı.
Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, alanın tamamının üniversite alanı olarak belirlenmesi gerektiğini belirterek plana olan itirazı dile getrdi. AK Parti MKYK üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Selvfitopu’na tepki gösterirken bazı CHP’li vekiller de tartışmaya katılmıştı. AK Partili Mahmut Atilla Kaya'nın geçtiğimiz günlerde yeninden sosyal medya hesabı üzerinden alan ile ilgili açıklama yapmasının arından, CHP Karabağlar'dan cevap gecikmedi.
Sosyal medya hesapları üzerinden CHP Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay ve Karabağlar Belediyesi Meclisi CHP Grup Başkanvekili Z. Levent Yıldır imzalı yapılan açıklamada eleştirilere yanıt verildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

SÖZÜMÜZÜN ARKASINDAYIZ
"Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi Karabağlar İlçe Yönetimi ve Karabağlar Belediyesi Meclis Üyeleri olarak diyoruz ki! Evet, AKP’nin her zamanki tarzıdır bu ve şaşırmıyoruz artık!
Aynı yalan ya da yalanları ne kadar çok tekrar edersek o kadar inandırıcı oluruz diye düşündüğünüzü çok ama çok iyi biliyoruz! Bir gün de bizi şaşırtın lütfen ve yalan söylemeyin!
Öncelikle AKP Karabağlar ilçe başkanını Karabağlar belediyesi meclisi tarafından Aralık 2018 meclisinde oybirliği ile 87 hektarlık alanın Demokrasi Üniversitesi’ne tahsis edilmesine dair oybirliği ile alınan kararın arkasında durmaya davet ediyoruz. Bunun arkasında duramıyorsanız hiç olmazsa tüm milletvekillerinizi ve baştan sona tüm yöneticilerinizi uyarın da belki Karabağlar’a bir hayrınız dokunur! Şimdi bakalım kim geçmişte ne söylemiş şimdi ne söylüyor!
Önce, bir kez daha, başta belediye başkanımız Sn. Muhittin Selvitopu olmak üzere biz ne dedik ve şu anda ne diyoruz: 80 hektarlık alanın tümü Demokrasi Üniversitesi Yerleşkesi olsun dedik, konuyu meclise getirdik ve ‘oybirliği ile – Karabağlar Belediyesi’nin tüm meclis üyelerinin oyuyla – amasız, fakatsız 80 hektarlık alanın Demokrasi Üniversitesi Yerleşkesi olmasını istediğimizi karar altına aldık’.
Doğru mu doğru! Belgesi var mı var! Bugüne kadar da bunun dışında tek bir sözcüğümüz yoktur! Bugün de sözümüzün arkasındayız!"

BİZİM YANITIMIZ ÜNİVERSİTEDİR
"Böylece, Karabağlar’da yaşayanlar, başlangıçta topyekün girişimde bulunmuş ve bir üniversite yerleşkesinin bu bölgede yer almasını sağlamıştır. Gelelim AKP’nin ne dediğine! Önce bizimle aynı şekilde düşündüklerini söylediler. Sonra onlar; hükümetin parası yok, bu alana lüks konutlar yapar ve onları satarsak kazandığımız parayla üniversite yaparız dediler. Aradan bir yıl geçince dediler ki; biz oraya dar gelirli insanlarımız için konut yapıp satacak, hem para kazanacak hem de insanlarımızı konut sahibi yapacağız. Nihayet şimdi diyorlar ki; sadece konut değil okul, sosyal tesis, yeşil alan ve sosyal donatı yapacağız. Anlaşılan, üniversitenin parasından vaz geçmişler!
Biz de diyoruz ki; Karabağlar’ın konuta gereksinimi yok, zaten 30 yıl projeksiyonlu revizyon imar planlarını AKP’li meclis üyeleriyle beraber yaptık, oraya konut yapılması Karabağlar’ın gelişimini, dönüşümünü engeller. Karabağlar’ın gereksinimi üniversitedir ve ‘bu 80 hektarlık alan tümüyle üniversiteye ayrılmalıdır’ Adalet ve Kalkınma Partisi, 19 yıldır ülkemizin üzerine bir kabus gibi çökmüş, ülke kaynaklarını pervasızca kullanmış, yandaşlarına sunmuştur. İstanbul ve Ankara’da yapılanlar ortadadır.
Her yerde ve her zaman yaptığı gibi yine AKP, Karabağlar’da kentsel dönüşüm adı altında 2012 yılından bu yana seçim kampanyalarında sadece vaatlerde bulunmuş ama ne yazık ki dokuz yıldır insanlarımıza cehennem azabı çektirmiştir. Bir türlü elde edemedikleri, kaynaklarını yandaşlarına sunamadıkları İzmir kentine ve özel olarak Karabağlar’a büyük bir iştah ile saldırmaktadırlar. Konu artık tüm ülke kamuoyunun gündemindedir ve soru, konut mu üniversite mi sorusudur. Bizim yanıtımız üniversitedir!"

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de gün batımı ve dolunay
Güncel
27 Şubat 2021 Cumartesi 20:33

İzmir'de gün batımı ve dolunay

İzmir'de gün batımı ve dolunay
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Gaziemir'de 'esnafa destek' bilmecesi: Yetki kimde?
Yerel Yönetimler
27 Şubat 2021 Cumartesi 15:30

Gaziemir'de 'esnafa destek' bilmecesi: Yetki kimde?

Gaziemir Belediyesi Mart ayı olağan Meclis toplantısında görüşülecek olan 'Esnafa 3 aylık kira desteği' gündem maddesinde yaşanan 'yetki' bilmecesi ile ilgili konuşan Gaziemir Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, " Meclis üyeleri, kanunda açıkça belirtilen 'bu konuda belediye meclisi yetkilidir' ibaresinin tersine konunun Başkan ve encümenin yetkisinde olduğunu savunarak esnafa karşı başkanın hasmane tutumunun bayraktarlığını yapmaktadırlar " ifadelerini kullandı
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Oktay GÜÇTEKİN / EGEDESONSÖZ - Geçtiğimiz yıl itibariyle ülkemizde görülmeye başlanan koronavirüs salgını sonrası, pandemi tedbirleri kapsamında birçok tedbir açıklanmıştı.

Alınan tedbirler kapsamında lokanta, kafe, kafeterya, oyun salonları gibi işletmeler için kısıtlama ya da kapatma kararları alınırken, salgın sürecinden en fazla etkilenen iş kolları da küçük esnaf olmuştu.

Her fırsatta yardım beklediğini açıklayan küçük esnaf için gerek hükümet gerekse yerel yönetimler bazı tedbirler alırken, İzmir'de de başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyeler esnaf için yardım paketleri açıklamıştı.

Yaşanan gelişmeler sonrası ise Gaziemir Belediyesi için flaş bir iddia ortaya atıldı.

Pandemi sürecinde kapalı kalan esnaf yardım beklerken, Gaziemir Belediyesi'ne 5 Mayıs 2020 tarihinde bir esnaf tarafından verilen destek talebi önerisi olduğu iddia edilen bir metin ortaya çıktı. Paylaşılan metinde bir esnaf 1 yıllık sözleşmesinin bulunduğu kiracılık durumu için ilk 6 aylık kira tutarını ödediğini ancak ikinci 6 aylık süreçte pandemi nedeniyle belediyeden ertelenmesini talep ettiği belirtiliyor.

BELEDİYEDEN TEKLİFE RET: 'KARAR YETKİSİ MECLİSTE'
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda'nın imzasının yer aldığı metinde Belediyeye iletilen dilekçenin 'yetkinin belediye meclisinde olduğu' gerekçesiyle kabul edilmediği belirtildi. Kabul edilmeme nedeni için ise "Belediye meclisinin bu süreçte toplanamaması sebebiyle konu ilgili karar alınamadığından talebiniz değerlendirilmeye alınmamıştır" ifadelerine yer verildi.

CHP'Lİ ÜYELERİN TEKLİFİNE FARKLI CEVAP: 'KARAR BAŞKAN VE ENCÜMENDE'
Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir Meclis Üyeleri, pandemi döneminde kapalı kalan belediye işletmelerinden 3 aylık kiranın alınmaması, işletmesi kısıtlanan kiracıların da 3 aylık kirasının ertelenmesi yönünde Meclise öneri sundu. Meclis üyeleri tarafından Hukuk Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu ve Esnaf ve Pazaryeri Komisyonlarına sevk edildi. Hukuk Komisyonu'nda görüşülen madde İzel Zenginobuz Derinsu ve Nimet Şekercioğlu'nun ret oyuna karşı kabul edilirken, Esnaf ve Pazaryerleri Komisyon Raporu'nda ise İbrahim Özkara'nın ret oyuna karşın oyçokluğu ile kabul edilmişti.

Plan ve Bütçe Komisyon'unda görüşülen gündem maddesi ise 'idarenin genel ilkelerinden olan yetki ve usulde paralellik ilkesi de göz önüne alınarak 7244 sayılı yasaya konu uygulamaların Başkanlık ve Belediye Encümenince gerçekleştirilmesi gerektiği' gerekçesiyle konu hakkında karar verilmesine gerek olmadığı belirtildi.

AK PARTİ'DEN KOMİSYON KARARINA İTİRAZ
Alınan kararlar ile ilgili Egedesonsöz’e konuşan Gaziemir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, "Pandemi sürecinde gerek hükümetimiz gerekse İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin önemli bölümü esnaf destek paketleri açıklamışlardı. Ancak baktığımız zaman Gaziemir Belediyesi yardım konusunda sınıfta kaldı" dedi.

BAŞKAN TARAFINI AÇIKÇA BELLİ ETMİŞ DURUMDA
Halil Arda'nın CHP'li Meclis Üyeleri'nin verdiği önergenin kabul edilmemesi için çaba sarf ettiğini de belirten Atmaca sözlerini şu ifadeler ile sürdürdü; "Belediyenin kiracıları ve diğer esnaflarımız için Meclis üyelerinin verdiği önergenin kabul edilmemesi için Başkan ve kendi Meclis üyeleri azami gayret sarf etmektedir. Pandemi döneminde kapalı olmalarına ve iş yapamamalarına rağmen Belediyenin kiracılarına icra gönderilmiştir. Bazı kiracıların görüşme talepleri ise Başkan tarafından reddedilmiş, yardımcısı ise kiracıları mahkemeye vermelerini tavsiye etmiştir. Mahkeme kira bedellerinin indirilmesi yönünde karar almasına rağmen, aynı kiracıya yeni dönem için yüzde 20 artışla yeni kira bedeli tebliğ edilmiştir. Bu süreç zaten başkanın kiracılara ve esnafa bakışını net olarak ortaya koymaktadır. Zaten baktığımız zaman Başkan, belediye için yapılan temsil ve ağırlama harcamalarında lüks ve pahalı Alsancak esnafını tercih ederek tarafını açıkça belli etmiş durumda. Bizim bu konudaki tavrımız açık ve net bir biçimde Gaziemir Belediyesi kiracılarına ve esnafına Belediye eli ile gerekli desteğin verilmesi yönündedir. Fakat başkanın Meclis üyeleri, kanunda açıkça belirtilen 'bu konuda belediye meclisi yetkilidir' ibaresinin tersine konunun Başkan ve encümenin yetkisinde olduğunu savunarak esnafa karşı başkanın hasmane tutumunun bayraktarlığını yapmaktadırlar. Gaziemir halkı ve esnafımız bu zor dönemde Başkanın ve kendini koşulsuz destekleyen Meclis üyelerinin bu tavrını hiçbir zaman unutmayacaktır."

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 seydiköylü
 27 Şubat 2021 Cumartesi 17:31
Her yiyeceğin lezzeti ta ki dimağdan (beyinden) çıkar, Tuz ekmek hakkını bilmeyen akıbet gözden çıkar.
FETÖ operasyonunda yeni gelişme: 36 kişi tutuklandı
Güncel
27 Şubat 2021 Cumartesi 16:17

FETÖ operasyonunda yeni gelişme: 36 kişi tutuklandı

İzmir merkezli 47 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 135 şüpheliden 123'ü adliyeye sevk edildi. 36'sı tutuklanan şüphelilerden 16'sı etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandı, 71'i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 12 şüphelinin işlemleri sürüyor.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ/PDY terör örgütünün TSK yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, geçen çarşamba günü 47 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Jandarma ve polisin yaptığı baskınlarda, 135 şüpheli gözaltına alındı.

İşlemleri tamamlanan şüphelilerden 123'ü adliyeye sevk edilirken, FETÖ'nün mahrem imamlarıyla irtibatlı oldukları tespit edilen 36 şüpheli tutuklandı. Şüphelilerden 16'sı etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanırken, 71'i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

12 şüphelin işlemlerinin sürdüğü bildirildi. (DHA)
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Altınordu'dan son dakika zaferi!
Spor
27 Şubat 2021 Cumartesi 17:56

Altınordu'dan son dakika zaferi!

TFF 1. Lig 24. hafta mücadelesinde Altınordu, Bereket Sigorta Ümraniyespor'u 1-0 yendi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Stat: Bornova Aziz Kocaoğlu

Hakemler: Burak Pakkan, Anıl Usta, Hakan Karabalcık

Altınordu: Erhan Erentürk, Rahmi Salih Kaya, Oğulcan Ülgün, Kahraman Demirtaş, Ahmet İlhan Özek (Dk. 46 Şeref Özcan), Furkan Çil (Dk. 69 Ahmet Dereli), Recep Aydın, Metehan Mimaroğlu, Burak İnce (Dk. 46 Yiğit Emre Çeltik), Hüsamettin Yener (Dk. 63 Ufuk Budak), Enis Destan (Dk. 90+3 Yiğithan Güveli)

Bereket Sigorta Ümraniyespor: Burak Öğür, Vrsajevic, Alim Öztürk, Ercan Coşkun, Gökhan Süzen, Hüseyin Atakan Üner (Dk. 78 Okan Derici), Serkan Göksu, Kartal Kayra Yılmaz, Ahmet Canbaz (Dk. 57 Camara), Akabueze (Dk. 68 Hasan Batuhan Artarslan), Mayi (Dk. 78 Gomis)

Gol: Dk. 90 Enis Destan (Penaltıdan) (Altınordu)

Kırmızı kartlar: Dk. 66 Gökhan Süzen, Dk. 90+6 Gomis (Bereket Sigorta Ümraniyespor)

Sarı kartlar: Dk. 45 Ahmet İlhan Özek, Dk. 77 Recep Aydın (Altınordu), Dk. 75 Alim Öztürk, Dk. 82 Vrsajevic (Bereket Sigorta Ümraniyespor)

TFF 1. Lig 24. haftanın açılış maçında Altınordu, Bereket Sigorta Ümraniyespor'u 1-0 mağlup etti.

Karşılaşmada ilk sarı kartını 51. dakikada, ikinci sarı kartını 66. dakikada gören Gökhan Süzen, kırmızı kartla oyun dışında kaldı. İkinci kez sarı kartla cezalandırıldığı pozisyonda sakatlanan Gökhan Süzen, sedyeyle soyunma odasına götürüldü.

Karşılaşmanın 90+6. dakikasında oyun durmadan üst üste iki faul yapan ve ikisi için de sarı kartla cezalandırılan Honore Gomis, kırmızı kart gördü.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Ege'nin Maldivler'i satışa çıkarıldı!
Güncel
27 Şubat 2021 Cumartesi 14:16

Ege'nin Maldivler'i satışa çıkarıldı!

Turkuaz mavisi suyu, bembeyaz kumları ve tarihi dokusu ile 'Ege'nin Maldivleri' olarak bilinen Kalem Adası, 400 milyon TL'ye satışa çıkarıldı. Adaya 24 saat geçmeden talip çıktı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir'in Dikili ilçesinde, Bademli Köyü'ne yaklaşık 500 metre mesafedeki saklı cennet Kalem Adası, 400 milyon Türk Lirası'na satışa çıkarıldı.

Turkuaz mavisi suyu, bembeyaz kumları ve tarihi dokusu ile 'Ege'nin Maldivleri' olarak anılan Kalem Adası'nın, 70 metre altında da jeotermal su olduğu biliniyor. Ada, M.Ö. 406'da Atina ile Sparta arasında geçen ve yüzlerce geminin katıldığı, dönemin en büyük deniz savaşına tanıklık etti. Peloponez isimli bu savaşta birçok gemi battı ve sonunda kazanan Atina oldu. Tarihte önemli bir yere sahip olan bu savaşın izlerini taşıyan 459 dönümlük Kalem Adası'nın 258 dönümü, 400 milyon Türk Lirası'na satışa çıkarıldı.

"ADADA YILLAR ÖNCE VERİLEN SAVAŞIN KALINTILARINA RASTLIYORUZ"
Adanın ilk kez satışa çıkarıldığını söyleyen ve aile adına satış işlemleriyle ilgilenen Yatırım Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, "Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen Kalem Adası ilk kez satışta. Adamız Ege'nin kalbi, İzmir'in dikili ilçesindeki Bademli Köyü'ne yaklaşık 400-500 metre mesafede, yüzerek gidilebilen bir ada. Adamız Kuzeyden Güneye 1,5 kilometre mesafede. 459 dönüm bir arsadan bahsediyoruz toplamda. Biz, 258 dönümü satıyoruz. Adamızın birçok özelliği var, Milattan önce 500 yıllarına bile dayanıyor bu adayı almak için verilen mücadeleler. Şöyle ki, Sparta ve Atina o zamanlarda yapmış oldukları gemi savaşlarında adayı almak için ciddi mücadeleler verip, daha sonrasında 200 tane geminin orada battığı tarihte yer alıyor. Yıllar boyunca da hala o verilen savaşlardaki kalıntılara rastlayabiliyoruz adanın üzerinde" dedi.

70 METRE ALTINDA ŞİFALI BİR SU VAR
Kalem Adası'nın 70 metre altında, jeotermal suyun olduğunu anlatan Evrim Kırmızıtaş Başaran, "Yani sıcak su kaplıcalarımız, çok ender rastlanılan ve bulunduğu zaman da değerlendirilmesi gereken şifalı bir sudan bahsediyorum. 67 derece sıcaklıkta. Ada tarihi hem milattan önce 500 yılına kadar dayanan eserlerle dolu, diğer taraftan jeotermal enerji kaynağı var içinde, sıcak su kaplıcalarımız mevcut" diye konuştu.

"MALDİVLER'E RAKİP OLABİLECEK BİR YER"
Kırmızıtaş Başaran, şöyle devam etti: "Hatta şöyle bir durum da var, Bademli Köyü'nde yıllar önce, oradaki Karadağ diye bir yanardağın patlamasıyla beraber beyaz kumların oluşması ve Turkuaz mavisi denizin de ortaya çıkması tarihte de geçiyor. Zaten Kalem Adası'nın en büyük özelliklerinden bir tanesi, Maldivler denizini aratmaması. Hakikaten de, sizin ülkenizi terk edip de dünyanın bir ucuna gitmenize asla gerek yok. Hakikaten, Maldivlere rakip olabilecek bir yerden bahsediyorum. Bu da çok ciddi bir özellik."

"YAZ-KIŞ BİRÇOK TEKNE AYLARCA DEMİR ATIYOR"
Adanın turizm imarı olduğunun altını çizen Kırmızıtaş Başaran, "Burayı alacak olan kişi bungalovlar yapabilir, otel yapabilir. Şifalı su olarak bilinen sıcak suyu değerlendirebilir. Biliyorsunuz, ülkemizin her yeri cennet. Özellikle kıyı şeritlerimizin hepsi birbirinden değerli. Fakat bulunduğumuz konum, İzmir'in hemen Dikili ilçesinde ve Bademli Köyü'ne yüzerek gidilen bir denizden bahsediyorum. Diğer tarafta da Midilli Adası hemen yanımızda. Yani öyle bir noktada, öyle bir pozisyondaki… Aslında her sene, yaz-kış demeden birçok teknenin özellikle tercih ettiği, aylarca demir attığı bir yerden bahsediyoruz. Bu konuda favori bir yer" ifadelerini kullandı.

"TALİP OLAN TÜRK AİLE HEM OTEL YAPMAK İSTİYOR"
Mülk sahibi olan ailenin adayı satmaları yönünde çok fazla talep aldığını ve artık bu talepleri değerlendirmeye karar verdiklerini ifade eden Başaran, adanın satılığa çıkarılmasının üzerinden 24 saat geçmeden bir talibinin çıktığını vurguladı.

Başaran, "Şu ana kadar hep atıldı. Ama aile o kadar bu konuda talep aldı ki… Satar mısınız diye talep çok geliyordu. Daha sonra ben bunları neden değerlendirmeyeyim dedi ve şu anda bulunduğumuz aşamada biz burayı, 400 milyon Türk Lirası'na satıyoruz. Ada toplamda 459 dönüm arsadan oluşuyor, 258 dönümü bize ait ve satılık rakamımız da 400 milyon TL. Yani adanın yaklaşık 3'te 2'si satılıyor diyebiliriz. Açıkçası burası daha 24 saatlik bir portföy ve ben hemen bir reaksiyon aldım. Pazartesi günü bir toplantım var ve adayımız bir Türk. Hem içerisindeki jeotermal suyu kullanmak istiyor, diğer taraftan da otel yapma isteği de var. Aile satmayı düşünmüyorken de yurt dışından, Katar'dan bir teklif gelmiş. Aile o zaman şu anda buna hazır olmadığını da söylemiş. Şu anda aslında gönlümüzden geçen bir Türk ailenin alması. Çünkü hemen İzmir'in yanı başında olan bir yeri inşallah istediğimiz şekilde bir Türk aileye satarız ve orası da bizim konaklama imkanı bulduğumuz yerlerden birisi olur" şeklinde konuştu. (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Başkasının arsasını satışa çıkarttı, 10 saatte 25 kişiden kapora aldı!
Güncel
27 Şubat 2021 Cumartesi 11:03

Başkasının arsasını satışa çıkarttı, 10 saatte 25 kişiden kapora aldı!

İzmir'de başkasına ait arsayı değerinin çok altında bir fiyatla internet üzerinden satışa çıkaran kimliği belirsiz kişi, 10 saatte 25 kişiyi 20 ile 90 bin TL arasında kapora alarak dolandırdı. Olay, ertesi gün ilandaki numarayı arayan kişilere dolandırıcının, "Ben dolandırıcıyım. 75 yaşında evsiz bir alkoliğin üzerine banka hesabı açtım. O hesaptan da paraları kendime gönderdim. Beni bulma şansınız yok" demesiyle ortaya çıktı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Menderes ilçesi Orta Mahalle'de bulunan 3 ortaklı 379 metrekarelik yaklaşık 1.2 milyon TL değerindeki bir arsa,geçen 22 Şubat günü, 580 bin TL bedelle internet ilanıyla satışa çıkarıldı. Villa imarı izinli arsa satışa çıkar çıkmaz, ilgi gördü. Pek çok esnaf ve müteahhit arsa sahibi olduğunu düşündükleri, ilanda yer alan telefon numarasını aradı.  Telefondaki kişi, kendisiyle irtibata geçen kişilere arsanın tapusu ve kimlik fotokopisi gibi gerekli evrakları gönderip, güven sağlayarak, verdiği hesap numarasına 20 ile 90 bin lira arasında değişen rakamlarda kapora yatırılmasını istedi.

Olay, ertesi gün ilandaki kişiyi arayanların, "Ben dolandırıcıyım. 75 yaşında evsiz bir alkoliğin üzerine banka hesabı açtım. Beni bulamazsınız" cevabıyla karşılaşmasıyla ortaya çıktı. 10 saat içinde 25 kişiyi dolandırdığı belirlenen şüpheli daha sonra ilanı kaldırdı.

Şüphelinin mağdurlara gönderdiği tapu ve kimlik fotokopisi üzerinde oynama yapıldığı belirlendi.

Mağdurlardan Menderes'in Özdereli Mahallesi'nde müteahhitlik Kenan Dingil, "İnternette satılık arsa ilanını görünce, irtibata geçtim. Fiyatta anlaştık. 20 bin TL kapora gönderdim. Arsanın fiyatı uygun olduğu için benim gibi kapora gönderen 24 kişi daha olmuş. 80 bin lira, 50 bin lira gibi kapora verenler olmuş. Yazık oldu. Umarım, bizim yaşadıklarımız örnek olur, başkaları aynı mağduriyeti yaşamaz. Sonradan öğrendiğimize göre üç ortaklı olan söz konusu arsa satılık bile değilmiş. Araştırıp, fotoğraflarını bulup satılık gibi göstermişler" dedi.

'CAZİP OLDUĞU İÇİN PEK ÇOK KİŞİ DOLANDIRILDI'
Özdere'de bir emlak firmasının işletme sahibi olan Tahir Gergin, "İnternet portalı üzerinden bir ilan girilmiş. İlanın belediyedeki imar durumu çıkarılmış, ada ve parsel numarası öğrenilmiş. İsim ve tapu birbiriyle uyuşuyor fakat bunlar üzerinde oynama yapılmış. Değer olarak da arsanın yarı değerinde bir fiyat biçilmiş. Cazip olduğu için de pek çok kişi dolandırıcıyı aradı. 379 metrekarelik ikiz villa yapılabilecek arsanın normalde değerinin yaklaşık 1.2 milyon TL olması gerekiyordu ancak ilanda 580 bin TL'lik fiyat yazıyordu. Yarı yarıya fiyat girildiği için pek çok kişi aradı. Ben de esnaf arkadaşlarımdan bu durumu duymasaydım görüşecektim. Çevremizdeki arkadaşlarımızın çoğu maalesef kaparo göndermişler. Böyle bir durumun yaşanmaması için, elektronik ortamda kısa süreli yetkilendirme ile arsanın sorgulanabileceği web- tapu sisteminin kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Bu sistemle alıcılar saatlik veya dakikalık yetkilendiriliyor ve arsa ile ilgili tüm bilgilere ulaşabiliyor" diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Sedat
 27 Şubat 2021 Cumartesi 23:06
Dolandırıcı kardeşimize Allah bin bereket versin enayi parası helaldir.
 Kulağa küpe yorum olsun
 27 Şubat 2021 Cumartesi 12:29
Pirince giderken evdeki bulgurdan olmuş degerini biliyorsunuz madem kafayi calıştirın daa yılar önce kamyoncu büyüğümüz derdi evlat mesafe kısa üçret fazla sen gercek nakliye kiranı biliyorsun fazla teklif ediliyorsa sana kiranı vermiycek dolandiracak derdi yorumu okuyanın kulağına küpe olsun kimse malinı uçuk rakamlarla düşük vermez M.kaya..
 HASAN GÜRSEL ALTUĞ
 27 Şubat 2021 Cumartesi 11:34
Peki gerçekte 1 milyonluk arsayı 500 bin tlye aldığınızda kim kimi dolandırmış oluyor.
 Cem kaptan
 27 Şubat 2021 Cumartesi 11:19
Çok uyanık olan 25 kişi
İzmirli ikizler ayrı hastanelerde doğdu!
Güncel
27 Şubat 2021 Cumartesi 15:53

İzmirli ikizler ayrı hastanelerde doğdu!

İzmir'de kuvvetli yağış ve selin yaşandığı 2 Şubat'ta, hamilelik takibinin yapıldığı hastaneye gidemediği için bebeklerinden birini özel toplum sağlığı merkezinde, diğerini başka bir hastanede dünyaya getiren anne, sağlık çalışanlarına teşekkür etti. 
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Menderes ilçesinde yaşayan 31 yaşındaki, bir çocuk annesi Gamze Karagül'ün, ikizlerine 7,5 aylık hamileyken 2 Şubat'ta doğum sancıları başladı.

Eşini, otomobiliyle hamileliğin takibinin yapıldığı özel hastaneye götürmek üzere yola çıkan Cüneyit Karagül, aşırı yağış nedeniyle direksiyonu Menderes Toplum Sağlığı Merkezine kırdı. 

İkizlerin ilki, Toplum Sağlığı Merkezindeki muayene odasında, ebe Sevtap Bıçaksız ve anestezi teknisyeni Zafer Özkayaş'ın müdahalesiyle dünyaya geldi.

Kanama riski olması dolayısıyla anne, çağrılan ambulans ile Torbalı ilçesindeki bir özel hastaneye sevk edildi. Anne, ikinci bebeğini de orada kucağına aldı. 

Ebe ve anestezi teknisyeninden ziyaret

Ebe Sevtap Bıçaksız ile anestezi teknisyeni Zafer Özkayaş, Karagül ailesini evlerinde ziyaret etti. 

Anne Gamze Karagül, AA muhabirine, zor koşullarda dünyaya gelen bebekleri için Bıçaksız ve Özkayaş'a teşekkür borçlu olduğunu söyledi.

Karagül, "İkizlerimize Emir ve Efe ismini verdik. Onları her kucağıma aldığımda sağlık çalışanlarının verdiği mücadeleler aklıma geliyor. Bugün beni ve bebeklerimi ziyaret etmeye geldiler. Onlara teşekkür etme şansı buldum." diye konuştu. 

Baba Cüneyit Karagül ise o gün hava şartları nedeniyle çok korktuğunu belirterek, "Sağlık çalışanları, bebeklerimizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için çok mücadele etti. Biz onlar sayesinde bebeklerimizi rahat bir şekilde kucağımıza alıyoruz. İyi ki kahraman sağlık çalışanlarımız var. Onlara çok şey borçluyuz." ifadelerini kullandı. 

"Bir daha dünyaya gelsem yine sağlık çalışanı olurdum"

Anestezi teknikeri Özkayaş ise Torbalı Devlet Hastanesinde görev yaptığını, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında devam eden aşılama çalışmaları için Menderes'te geçici olarak görevlendirildiğini aktardı. 

Annenin durumunu görünce bir dakika bile düşünmeden doğuma katıldığını anlatan Özkayaş, şunları kaydetti:

"Normalde bu doğumun ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi gerekiyordu ama sel nedeniyle anne hastaneye götürülemedi. Biz de doğuma Menderes Toplum Sağlığı Merkezinde başlamaya karar verdik. 'Anne ve bebeklere bir şey olursa' diye korktum. Doğumun bu ortamda yapılması riskliydi. İlk bebeğin doğumu sorunlu oldu. Ortam soğuktu, solunumu sıkıntılıydı. Hemen elektrikli soba ve aspiratör istedik. Bebeği hemen aspire ettik. Çocuk toparladı, sonra hemen anneye müdahale ettik. İlaçlarını yapmak için damar yolu açtık. Anne ilk doğumdan sonra biraz da olsa rahatladı. Daha sonra onu ambulansa teslim ettik."

Bebeklerin ve annenin durumunun iyi olmasının kendilerini de çok sevindirdiğini vurgulayan Özkayaş, "İyi ki sağlık çalışanı oldum diyorum. Bir daha dünyaya gelsem yine sağlık çalışanı olurdum." dedi. 

"Bebekleri kucağıma alınca çok mutlu oldum"

Ebe Bıçaksız ise anneyi muayene odasına almak durumunda kaldıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

"Annenin bilincini hep açık tuttuk. Ona sorular sorduk. Arkadaşımla birlikte bebeklerin doğumunu sağlıklı şekilde gerçekleştirmek için mücadele ettik. İlk bebek bizim elimize doğdu. O anları hala unutamıyorum. Bugün ikizlerimizi ziyaret ettik, onları kucağıma alınca çok mutlu oldum. Küçücük bir el tutuyoruz, o da bizi tutuyor, birbirimize bağlandık. Benim yerine hangi sağlık çalışanı olsa bu mücadeleyi yapardı."

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Bilim Kurulu Üyesi'nden flaş açıklama: Ağrı kesici aşının etkisini azaltabilir!
Sağlık
27 Şubat 2021 Cumartesi 11:49

Bilim Kurulu Üyesi'nden flaş açıklama: Ağrı kesici aşının etkisini azaltabilir!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, günlük hayatta sıklıkla kullanılan ağrı kesicilerin Covid-19 aşısının etkisini azaltabileceği yönünde araştırmalara dair açıklamada bulundu. 'Antienflamatuar' özelliği bulunan ağrı kesicilerin kullanılmaması gerektiğini belirten Akın, 'Bu ilaçlar bir miktar bağışıklık yanıtını azaltabilir' dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Birçok ülkede başta yaşlılar ve sağlık çalışanları olmak üzere yüz binlerce kişi yeni tip corona virüs (Covid-19) aşısı olmaya başladı. Bazı bilim insanları ise günlük hayatta sıklıkla kullanılan ağrı kesicilerin aşının etkisini azaltabileceğini yönünde açıklamalarda bulundu.

Bazı ağrı kesicilerin, bağışıklık yanıtını azaltabildiğini ifade eden Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Levent Akın, “Dünyada çok çeşitli ağrı kesiciler var. Bu ağrı kesicilerin bir kısmı doğrudan beyinde ağrı merkezini etkiliyor. Bazıları ağrıya neden olan iltihabi durumu engelliyor. Bazı ağrı kesiciler de bağışıklık maddelerinin, bölgeye gelmesini azaltıyor. Bunlar bağışıklığı azaltıyor” diye konuştu.

''AŞI OLACAK KİŞİLER HEKİME DANIŞSIN''
Covid-19 aşısı yaptıran kişilerin hekim kontrolünde ağrı kesici kullanması gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Levent Akın, şu uyarılarda bulundu:

“Corona virüs aşısı sonrası kişilerin hangi ağrı kesicileri kullanacaklarına dair öneriler veriliyor. Kişilerin buna sıkı sıkıya uymaları gerekiyor. Bizim 'antienflamatuar' dediğimiz ilaçlar bir miktar bağışıklık yanıtını azaltabilir. O nedenle 'antienflamatuar' özelliği olmayan, sadece ağrı kesici özelliği bulunan maddeleri kullanmalarını öneriyoruz. Aşı olan kişiler kolunda ya da vücudunda ağrı ve halsizlik gibi durumları hissettiği zaman hastanede aşıyı uygulayan hemşire ya da hekime danışsınlar.''

Aşı konusunda halka yönelik belgeler hazırladıklarını anlatan Prof. Dr. Akın, “Bununla ilgili bilgiler Sağlık Bakanlığı’nın corona ile ilgili sayfasında var. Belki bu broşürleri aşı olan kişilere de vermemiz gerekecektir. Tüm ağrı kesicileri bağışıklığı baskılamıyor'' dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

5 kentten toplanan alkol vergisi 14.4 milyar lira! İlk 5'te Ege'den 3 il var...
Güncel
27 Şubat 2021 Cumartesi 12:13

5 kentten toplanan alkol vergisi 14.4 milyar lira! İlk 5'te Ege'den 3 il var...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel’in soru önergesini yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, alkollü içecekler vergi tahsilatı açısından ilk ve son 5 ili paylaştı. Buna göre alkollü içeceklerde ÖTV tahsilatında ilk beşi sırasıyla İstanbul, İzmir, Mersin, Denizli ve Manisa paylaşıyor. Son beşte ise Zonguldak, Sinop, Bartın, Çorum ve Erzincan yer alıyor.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Türkiye’deki yıllık alkol tüketimi ve alkol ithalatına ilişkin soruları yanıtsız bırakan Bakan Elvan’ın verdiği bilgilere göre; 2019 yılı alkollü içecekler ÖTV tahsilatı açısından 8 milyar 265 milyon 152 bin 582 lira ÖTV ödemesi ile ilk sırada İstanbul yer alıyor. İstanbul’u 4 milyar 332 milyon 112 bin 752 TL ile İzmir, 1 milyar 471 milyon 869 bin 935 TL ile Mersin, 208 milyon 318 bin 18 TL ile Denizli ve 168 milyon 341 bin 750 TL ile Manisa takip ediyor. Böylece ilk beş ilden alınan ÖTV tutarı 14.4 milyara ulaşıyor.

“İLLERDEKİ TÜKETİMİ YANSITMIYOR”

Alkollü içkiler ÖTV tahsilatında 2019 yılı ilk beş ve son beş ili paylaşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bu sıralamaların illere göre alkol tüketimini yansıtmadığını da söyledi. Elvan, şu bilgileri verdi:

“4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu açısından bu Kanuna ekli (III) sayılı listede yer alan alkollü içkilerde vergiyi doğuran olay, bu malların ithalatı, imal edenler tarafından teslimi veya müzayede yoluyla satışı durumunda gerçekleşmektedir. Dolayısıyla tabloda belirtilen sıralamalar alkollü içeceklerin illere göre tüketimini yansıtmamaktadır.”

HÜKÜMET VERGİYE BAĞIMLI YAŞIYOR

Alkol tüketimi ve alkol ithalatına ilişkin sorularının yanıtsız kaldığını belirten CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, alkollü içkilerden kaynaklı ÖTV tahsilatına ilişkin verilerin alkol ve sigaradan alınan vergilerin büyüklüğünü göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Döviz rezervlerini tüketen, Merkez Bankası’nın kasasını boşaltan hükümetin umudunu alkol ve sigara başta olmak üzere iğneden otomobile, telefondan gıda maddelerine kadar alınan yüksek vergilere bağladığını ifade eden Sertel, “Türkiye’de herkes biliyor ki bu hükümet en çok vergiyi sigara ve alkolden elde ediyor. Alkollü içkilerden alınan Özel Tüketim Vergisi yüzde 70’lerden yüzde 90’lara kadar ulaşabiliyor. Türkiye’de son 8 yılda rakının ÖTV miktarı yüzde 314 arttı. Buna rağmen son olarak Ocak ayında olduğu gibi ÖTV’ye zamlar yapılıyor. Alkollü içkilere ve sigaralara öylesine vergi oranı koydular ki insanlar kaçak içki ve kaçak sigaraya yöneldi. Kaçak içkiden dolayı insanların sağlığı tehlikeye atıldığı gibi onlarca kişi de hayatını kaybetti. Bunca vergiyi topluyorlar ama halk için ne yapıyorlar? Halka zulüm etmekten başka bir şey yapmıyorlar. Hiçbir sorunu çözemiyorlar. Yaptıkları tek şey vergileri yaygınlaştırmak ve acımasız vergiler koymak” diye konuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de okullar ne zaman açılacak? Valilikten açıklama...
Güncel
27 Şubat 2021 Cumartesi 08:58

İzmir'de okullar ne zaman açılacak? Valilikten açıklama...

İzmir Valiliği, kent genelindeki mevcut yüz yüze eğitim uygulamaları dışında neler yapılacağının Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınacak kararların ardından netleşeceğini bildirdi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Valiliğinden yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği hatırlatıldı.

Bu kapsamdan illerin Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) tespit edileceği, bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılabileceği bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kabine toplantısında eğitim ve öğretime yönelik düzenlemeler de 4 ayrı risk seviyesine göre belirlenecek olup bu nedenle 1 Mart Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat’tan bu yana uygulanan; birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22 Ocak’tan beri uygulanan, 8 ve 12. Sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürülmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibariyle başlanabilecektir. 1 Mart Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilimizde içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre hıfzıssıhha kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır."

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 ibrahim
 27 Şubat 2021 Cumartesi 12:54
koskoca valilik ve il milli eğitim müdürlüğü şu basit soruya cevap vermedi, veremedi. pazartesi günü sabahtan yüz yüze sınavlar var. nu sınava girecek öğrenciler için sokağa çıkma yasağı ve toplu taşıma kullanma yasağı devam ediyor. bu öğrenciler sınava gitsinler mi, evde kalıp kabine kararını mı beklesinler. okul idaresi gelecekler diyor, mevcut kısıtlamalar hayır diyor. binlerce veli ve öğrenci şu saat oldu daha bunu öğrenemedi. ama lafa gelince "devlet yönetiyoruz devlettttt" diye bağırmayı biliyorlar.
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ege'de Sonsöz