MENÜ
İzmir 17°
Ege'de Sonsöz
İzmir'in başkanlarından İstanbul'da seçim mesaisi
Politika
22 Mayıs 2019 Çarşamba 19:38

İzmir'in başkanlarından İstanbul'da seçim mesaisi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İstanbul’da İmamoğlu’nun seçim kampanyasının startını verdiği toplantıya katıldıktan sonra sahaya indi. Soyer, Üsküdar’da Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ve Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz ile birlikte vatandaşlarla buluşarak sandığa gidin çağrısı yaptı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun, 23 Haziran seçimleri için kampanya startını verdiği toplantıya katıldı. Soyer’in yanı sıra İzmir’den bazı ilçe belediye başkanlarının da toplantıya katıldığı öğrenildi.

Toplantının ardından Tunç Soyer, Üsküdar ilçesinde alan çalışması gerçeklekleştirdi. Soyer’e Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ve Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz da eşlik ederken İzmirli başkanlar pazaryeri ve esnaf ziyareti yaparak İstanbullu vatandaşlara sandığa gitme sağrısında bulundu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

AK Partili Zeybekci’den İstanbul yorumu: Kesinlikle çaldılar!
Politika
22 Mayıs 2019 Çarşamba 17:00

AK Partili Zeybekci’den İstanbul yorumu: Kesinlikle çaldılar!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışını 31 Mart’ta CHP’li Tunç Soyer’e karşı kaybeden AK Partili Nihat Zeybekci, iptal edilen ve 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul seçimleri için konuşurken, “Binali Yıldırım ne dedi? ‘Çaldılar’ dedi. ‘Çalmadık’ diyebildiler mi? Kesinlikle çaldılar. Bariz, açık bir şekilde hırsızlık, suistimal vardır” dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ- AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) yer aldığı Cumhur İttifakı’nın 31 Mart yerel seçimlerindeki İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Nihat Zeybekci, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için konuştu.

CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun AK Partili Binali Yıldırım’ı geride bıraktığı sandık sonuçlarına gelen itirazların ardından YSK seçimi 23 Haziran’da yenileme kararı almıştı. CHP kanadı İzmir’den İstanbul’a akın ederek İmamoğlu’na desteklerini iletirken AK Parti cephesi de kolları sıvadı. AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin yönetiminde gerçekleşen yönetim kurulu zirvesi ve ilçe ile belediye başkanları toplantılarının ardından İstanbul’da Yıldırım’a katkı sunulacağı teşkilata duyurulmuştu. Başkan Sürekli’nin ilçe başkanları ve belediye başkanlarıyla il binasında gerçekleştirdiği toplantıya katılan Zeybekci sürece dair açıklamalarda bulundu.

BİZ BU MAHALLEDENİZ!
‘İzmir’de teşkilat çalışmalarını sürdürecek misiniz?’ sorusunu yanıtlayan Zeybekci, “Misafir olarak geldim. İl başkanımızla bir görüşmemiz vardı, ilçe başkanlarıyla toplantıdaymış, sadece arkadaşlara ‘merhaba’ dedim çıktım, o kadar. Ben buradayım, daha önce de söyledim. Biz bu mahalledeniz!” dedi.

ÇALMADIK’ DİYEBİLDİLER Mİ? KESİNLİKLE ÇALDILAR, BARİZ BİR ŞEKİLDE HIRSIZLIK VAR!
23 Haziran’da İstanbul’da gerçekleşecek yarışa değinen Zeybekci, “Çalışmalara katılımımız oluyor. Gidip geliyoruz. Arkadaşlara, derneklere, yemeklere, iftarlara katılıyorum” açıklamasında bulundu.  

Zeybekci ayrıca tartışmalı sürece dair ilk kez konuştu ve “YSK’nın kararı gayet net. Herkes YSK’nın kararına herkes uyacak ve saygı duyacak. Açıkça söyleyeyim; Binali Yıldırım ne dedi? ‘Çaldılar’ dedi. ‘Çalmadık’ diyebildiler mi? Çalmadıysanız kardeşim 4 ilçe sayıldığında 29 binden 13 bine nasıl iniyor fark? Kesinlikle çaldılar. Bariz, açık bir şekilde hırsızlık, suistimal vardır. Bütün İstanbul sayılsın dendiğinde CHP niye itiraz etti? O zaman sayılsaydı YSK’nın böyle bir şeyine de gerek kalmazdı” ifadelerini kullandı.

İZMİR’DE DE İTİRAZLARIMIZI YAPTIK AMA SONUCU ETKİLEYECEK BİR DEĞİŞİKLİK OLACAĞINI DÜŞÜNMEDİK!
31 Mart tarihindeki yerel seçimlerde CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak sahaya sürdüğü Tunç Soyer’e karşı yarışı kaybeden Zeybekci, verilen sandık mesaisini de değerlendirdi. Zeybekci, “Burada da onlarca buna benzer dedikodular, söylentiler geldi. İzmir’deki bizim yaptığımız anket sonuçlarıyla aldığımız sonuç arasında fark vardır ama sonuçları etkileyecek bir değişiklik olacağını düşünmedik. Biz İzmir’de gerekli itirazlarımızı yaptık. İstanbul’da açık ve seçik şekilde bir şey var! Binali Yıldırım ‘çaldılar’ dediği zaman ‘çalmadık’ diyemezler çünkü çaldıkları belgeli!” dedi. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 makam
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 18:50
Herhalde Sayin Zeybekci'ye makam koltugu kalmadi anlasilan.
 BAK BAK
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 17:59
aha dağ fare doğurdu
 Mister No
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 17:27
Allah Izmir´i korumus.
 Gürkan
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 17:20
İzmir, Adana, Ankara, Altalya, Mersin ... gibi büyükşehirlerde de mi çaldılar?
 ..
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 17:12
Kişi Kendinden Bilir İşi ...
 İzmirli
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 17:11
"kişi kendinden bili işi" boşuna denmemiş mi diyelim şimdi ?
İzmir'de gündem 'şato' kararı: CHP'den ilk destek, AK Parti'den ilk tepki!
Politika
22 Mayıs 2019 Çarşamba 12:52

İzmir'de gündem 'şato' kararı: CHP'den ilk destek, AK Parti'den ilk tepki!

Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’in Varyant’ta bulunan ‘Şato’yu konut olarak kullanacak olmasıyla ilgili mesaj yayınlayan CHP’li Mercan, “Tunç Başkan, atıl duran bu binayı, Kurul Kararına uyarak ve özüne dokunmadan kullanılabilir hale getirirse... İzmir'i temsil ederken bu binayı kullanmasında, ölçülülük esasında hareket ederse ne diyebiliriz? Bence sakıncası yok. İyi de olur” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal ise yaptığı yazılı açıklama ile Soyer'i eleştirdi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, Seferihisar’daki ikametini merkeze taşıma kararı aldığı öğrenildi. Soyer ailesi Konak Varyant’ta bulunan ve yıllarca konuk evi olarak kullanılan ve ‘Şato’ olarak bilinen Büyükşehir Belediyesi’ne ait mülkü kullanacak.

Başkan Soyer’in evinden belediyeye bisiklet ile gidip gelmesi bekleniyor. Ayrıca mülk geçmiş yıllarda birkaç kez eski Başkan Aziz Kocaoğlu döneminde belediye başkanlarının toplantı yaptığı adres olmuştu. Soyer’in kararı kamuoyunda şimdiden tartışma konusu haline gelirken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) eski Üyesi Şehrazat Mercan açıklamalarda bulundu. Soyer’in ‘Şato’ kararına destek olan CHP’li Mercan Urla villaları ve vali konağı uygulamasını örnek gösterdi.

Mercan’ın ‘Şato Vakası’ başlığıyla sosyal medya hesabından yayınladığı o yazı:

31 Mart 2019 günü yapılan yerel seçimle, göreve gelen belediye başkanlarına, son günlerde basın ve sosyal medyada, eleştiriler artmaya başladı.

Bu eleştirileri biraz erken bulmakla birlikte, bunda seçim vaatlerinin sonucu beklentilerin de yüksek olmasına bağlıyorum.

Gelelim, Varyant'ta bulunan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mülkü olan Şato'nun, Başkan Tunç Soyer tarafından konut olarak kullanılmak üzere hazırlıkların başladığı konusuna.

Şato, Varyant'ın, eski İzmir'in simgesi bir yapıdır. Ben içine bir kez girebildim. Bir avukat grubu ile buluşmamız olmuştu orada. O kadar. Gördüğüm kadarıyla, sade bir bina. İzmir'e hakim konumda.

İzmir valisi devletin memurudur. Atama ile gelir, gider. Ancak uzun yıllardır, Güzelyalı'da, bölgeye de adını veren Vali Konağında oturur. Kimse de bir şey demez.

Yaklaşık 10-12 yıl önce, Alaybey sırtlarında, Gazeteciler Cemiyeti Ormanının içindeki ağaçlar da kesilerek, Deniz Kuvvetlerine ait Gözlemevi yıkılıp yeniden yapıldı ve o tarihlerdeki İzmir adayı, aynı zamanda Bakan, Binali Yıldırım'ın kullanımına verildi. Yıldırım, İzmir'e gelişlerinde bu binayı öyle ya da böyle kullandı. Biz İzmir Barosu Çevre Komisyonu ve Bayraklı Belediyesi davalar açtık. Hakkından gelemedik. İtiraz eden oldu mu başka? Ben duymadım.

Yine bir örnek Urla Villaları. 2 tanesinin kimin için yapıldığını... Dar bir lokasyon için Doğal SİT Kararının değiştirildiğini, yine aynı alan için Şehircilik ve Planlama İlkelerine tamamen aykırı planlar yapıldığını, mahkeme kararlarının uygulanmadığını hepimiz biliyoruz.

Dahası var. İşlevi ve hukuki durumu gereği tamamen bağımsız olması gereken Merkez Bankası İzmir Şubesi'nin Konak'taki üst katı boşaltılarak, o zaman ki Başbakan Davutoğlu'nun emrine amade hazırlandığını hepimiz biliyoruz. Başbakanlık filan kalmadı ama binayı da boşaltmadılar.

Şimdi bu kadar hukuksuz imalatlar, kullanımlar varken, Şato'nun, seçimle gelmiş ve İzmir'i temsil eden Başkanı tarafından kullanılmasına itirazlarımızı yaparken, el insaf!

Şimdi, Tunç Başkan, atıl duran bu binayı, Kurul Kararına uyarak ve özüne dokunmadan kullanılabilir hale getirirse... İzmir'i temsil ederken bu binayı kullanmasında, ölçülülük esasında hareket ederse ne diyebiliriz? Bence sakıncası yok. İyi de olur.

AK PARTİ'DEN TEPKİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal ise yaptığı yazılı açıklama ile Başkan Soyer'in 'Şato' hamlesini eleştirdi.  Hızal, "Sayın Başkan buraya taşınarak işe bisikletle gelip gideceğini ifade ediyor ancak bir tarihe sahip bu yerin vatandaşlarımıza hizmet vermesini sağlamak yerine şahsına tahsis etmesi son derece yanlıştır. İzmir'in o kadar çok yeri varken burayı kendisine tahsis etmesi oldukça yanlış bir karar olacaktır" diye konuştu.

"ARTIK ŞEHİR İÇİN BİR ŞEYLER YAPSIN"
Hızal, "Geçtiğimiz günlerde Karşıyaka Belediye Başkanı için bugün de kendisi için konut peşine düşen Tunç Soyer'e açık çağrımdır, bu şahsi meseleleri bıraksın ve artık şehir için bir şeyler yapmaya başlasın. Bir yandan tasarruftan bahsediyor, bir yandan partili belediye başkanlarına ve kendisine konut tahsisiyle uğraşıyor" ifadelerini kullandı.

"İŞİ ZOR"           
Belediyeye bisikletle gidip geleceğini söyleyen Soyer'e zorlanacağını hatırlatan Hızal, "Her inişin bir de çıkışı var. Belediyeye giderken zorlanmaz belki ama yoğun mesaisinin ardından eve dönerken işi zor. İlla bisiklete binmek istiyorsa gün içerisindeki toplantılarına bisikletle gitsin. Sırf bisiklet kullanacak diye tarihe ve vatandaşlara haksızlık yaparak söz konusu mekanı konut haline çevirmemelidir" dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Şemsi türkoğlu
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 17:43
Ne kadar seviyesiz yorum yapiyorsunuz.İzmir belediye başkanı hem atıl duran binayi işlevsel hale getirecek ve konut olarak kullanacak.Başkanımıza bu yakışır.
 Haluk
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 17:30
Kim arkada kim ön sırada şimdi bilemedim. Yakışmadı tek kelimeyle rezalet. Sanırım kendisi ve eşi insanlara tepeden bakmayı seviyor yoksa varyantta ısrar etmezlerdi. Benim anladığım tunç bey eşiyle birlikte güzel bir 5 yıl geçirecek. Olan izmire olacak.
 Hiçbiri böyle bir şey yapmadı.
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 16:56
Bu şehirde, Osman Kibar , İhsan Alyanak, Burhan Özfatura, Yüksel Çakmur, Ahmet Priştina ve Aziz Kocaoğlu Belediye Başkanlığı yaptılar. Hiçbiri böyle bir şeye kalkışıp, Şato'yu kendine Konut yapmaya kalkmadı.
 samet güleryüz
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 16:55
gerçekten ben yeni seçilen başkanları anlamakta zorlanıyorum. kardeşim siz hizmet etmeyemi geldiniz yoksa kendinizi konut yaptırmayamı. karşıya belediye başkanı ile başlayan konut sevdası şimdide büyükşehire sıçradı hizmet için bu kadar çabuk hareket etseydiniz keşke yazık çok yazık izmiri kötü günler bekliyor....
 Kılıçtaroğlu Müdahale etmeli
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 16:51
Tunç kefili Kılıçtaroğlu idi. Tunç Soyer'in bu konudaki ısrarı CHP'ye tüm Türkiye'de kan kaybettirir.
 özgür
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 16:46
madem mütevazi bir başkan kiralık bir daire tutar oturur . Küçükyalı veya alsancak bölgesi hem bisiklet ile gelip gitmesi açısından da olabilir. Varyantta yer alan şatoya bisikletle çıkamaz. Birde ben Tunç beyin belediyenin her toplantı ve organizasyonunda eşini yanında görmekten rahatsızım. Sanırım bu 5 sene böyle devam edecek ve beraber yönetecekler sanırım.
 Fikir mi değiştirdi?
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 16:45
Seçim sırasında ÖNDEKİLER-ARKADAKİLER diye propaganda yapıyordu. Şimdi Arkadakileri bir tarafa bırakıp EN ÖNDE Mİ OTURACAK?
 CHP'liler ne diyor?
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 16:42
CHP İl Yönetimi- CHP'li Meclis üyeleri- CHP delegeleri - CHP üyeleri ne diyorsunuz? Dün bir bu
 Cemil
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 16:26
Elektirik su bizim ustumuzemi olacak :)
 insaf
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 16:18
Binanın yıllardır atıl durumda olmasına kimse sesini çıkarmıyor, sanki farklı bir amaçla kullanılıyormuş da kullanım amacı değiştiriliyormuş gibi, binanın varlığını bugüne kadar umursamayanlar sırf elime fırsat geçti eleştireyim ve yine adı "şato" olarak anılıyor diye (sanki hayatımızda hiç şato görmedik) yaygara koparıyor...
Göztepe'den 'devir' iddiası açıklaması: 'Sabah bir uyandım kulüp elden gitmiş'
Spor
22 Mayıs 2019 Çarşamba 12:28

Göztepe'den 'devir' iddiası açıklaması: 'Sabah bir uyandım kulüp elden gitmiş'

Spor Toto Süper Lig'de kümede kalma savaşı veren Göztepe'de aylardır kulaktan kulağa yayılan Başkan Mehmet Sepil'in kulübü devredeceği iddialar ile ilgili yönetimden açıklama geldi. Başkan Vekili Talat Papatya, bir grupla anlaşıldığı iddialarını yalanlayarak "Bir uyandım kulüp elden gitmiş. Sabah başkanı, 'Anahtarları nereye teslim edeceğiz' diye aradım. Başkan, 'Bu kadar mesnetsiz bir iddiaya cevap vermeye bile gerek yok' dediği için ben cevap veriyorum" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Aylardır Katarlı bir grubun kulübü alacağı, Altınbaş yönetiminin geri döneceği, Sadettin Saran'ın talipler arasında olduğu ve geçen sezon Başkan Sepil'in görüştüğü Euroleague'de final oynayan Anadolu Efes'in de sahibi olan iş adamı Tuncay Özilhan'ın isimleri gündemde dolaşırken Talat Papatya iddialara yanıt verdi.

Sepil'le gece Süper Lig Kulüpler Birliği toplantısına katılıp sabaha karşı İzmir'e döndüğünü belirten Papatya, "Kulüple ilgili iddiaları duyunca gerçekten üzüldüm. 'Biz ligde kaldık, bütün işimiz bitti mi, başka konu kalmadı mı' diye düşündüm" dedi.

"Bir uyandım kulüp elden gitmiş. Sabah başkanı, 'Anahtarları nereye teslim edeceğiz' diye aradım" diyen Başkan Vekili Papatya, "Başkan, 'Bu kadar mesnetsiz bir iddiaya cevap vermeye bile gerek yok' dediği için ben cevap veriyorum. Tuncay Özilhan'la sadece 1.5 sene önce görüştük. O da yeni stadımızın içinde yer alacak markalarıyla ilgili bir görüşmeydi. Başka da bir görüşme yapmadık. Ne Katarlılar, ne Altınbaş, ne Saran var. Ben de iddiaları sosyal medyadan duyuyorum. Bizim başkanla ilişkimiz ağabey kardeş ilişkisi. Bugüne kadar çıkan hiçbir söylentinin gerçek olmadığını söylüyorum. Şu anda böyle birşey söz konusu değil" diye konuştu. İddiaların Göztepe'ye faydası olmayacağını belirten Papatya, "Bizim şu anda yapmamız gereken şey bütün şehri ayağa kaldırmak. Süper Lig'de şehrin tek temsilcisiyiz ve bir şehir için bu ligin ne kadar önemli olduğu unutulmamalı" şeklinde konuştu. 

Diğer şehirlerdeki bütünleşmeleri İzmir'de sağlayamadıklarını belirten Talat Papatya, "İzmir bu hafta sonu en önemli günlerinden birini yaşayacak. Bu İzmir'in takımı, hepimizin takımı. Çok kritik bir maça çıkıyoruz. Rakibimiz Ankaragücü son maçını kazanmamış olsa çok daha kritik bir 90 dakika olurdu. Maçın tansiyonu rakip açısından daha düşük bir hale geldi. Biz her zamanki gibi sahaya kazanmak için çıkacağız. Henüz biten bir şey yok. Diğer takımların ne yaptığına bakmaksızın galip gelerek ligde kalışımızı ilan etmek istiyoruz" ifadelerini kullandı. Papatya, geçen hafta düşme hattındaki direkt rakipleri Bursaspor deplasmanında hayati öneme sahip bir deplasmana çıktıklarını hatırlatıp şöyle dedi: "İki tane taraftarıyla, camiasıyla bu lige renk katan kulüp karşılaştı. Bursaspor için daha fazla ölüm kalım maçıydı. Stada el ele kol kola girdik. En ufak bir karşı tezahürat olmadı. Bütün Bursa halkına, emniyetine, yönetimine teşekkür ediyorum. Tüm ülkeye de örnek olması lazım. İki takım arasındaki dostluğun ölçüleceği en önemli maçtı."

SEPİL 2014'TEN BERİ YÖNETİMDE
Göztepe'de kulübü devredeceği iddiaları tam da takımın ligde kalma mücadelesi verdiği sezonun son haftası öncesi gündeme gelen Başkan Mehmet Sepil, yönetimi 2014 yılında Altınbaş'tan aldı. Sarı-kırmızılı ekip amatöre düştükten sonra Göztepe AŞ'nin yarışmacı haklarını 2007 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan devralan Altınbaş Ailesi, 2014'te Sepil'le anlaştı. Göz-Göz, doğma büyüme Göztepeli olup ardından yurt dışında petrol işi yapan Mehmet Sepil yönetiminde 2. Lig'den çıkışa geçip 2 yıl önce Süper Lig'e yükseldi. Mehmet Sepil döneminde Urla Adnan Süvari Tesisleri'nin inşaatını tamamlayan Göztepe, Göztepe Gürsel Aksel Stadı'nın inşaatına başlayıp Torbalı'da tahsis edilen arazide altyapı akademisi kurmak için çalışmalara başladı. (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 karşıyaka çarşı
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 17:00
ne olacak ya alışkınsınız siz.
 Tam35
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 16:56
Bu yalan haberi yapan sözde yeni asır gazetesi muhabiri unvanı gazeteci ama karakter olarak zayıf olan burak hakerlerdir. Göztepe alehine yaptığı onca yanlış habere rağmen dayak yerine, kulüp olarak düğününe çiçek göndererek yüz verilmiştir. yönetim bu şahsı tesislere bile girişi yasaklanmalı heleki şu hassas sürecte. her zaman GÖZTEPE zarar görsün diye yalan yanlış haber yapıyor.
 izmirli
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 16:26
şu anda böyle birşey söz konusu değil ama ileride olabilir demekmidir acaba açıklama
 HALİL DANE
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 12:51
bursasporumuza ,sakaryasporumuza selam olsun selam olsun koca çınarlara
Meclis Başkanı Şentop'tan İzmir'de mesaj seli: Dünyada yeni bir düzen kuruluyor!
Politika
22 Mayıs 2019 Çarşamba 21:33

Meclis Başkanı Şentop'tan İzmir'de mesaj seli: Dünyada yeni bir düzen kuruluyor!

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İzmir Ticaret Odasında (İZTO) düzenlenen "Üçüncü Binyılın Başında Dünya ve Türkiye" isimli toplantıya katıldı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İzmir Ticaret Odasında (İZTO) düzenlenen "Üçüncü Binyılın Başında Dünya ve Türkiye" isimli toplantıda yaptığı konuşmada, İzmir'de olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi. 

Dünya tarihi hakkında katılımcılara bilgiler veren Şentop, dünyanın, 21. yüzyılın başında yeni paradigmaların, yeni bir dünya düzenin tartışıldığı, yeni bir düzenin kurulma arifesinde olduğunu belirtti. 

Şentop, küreselleşme denilen çok önemli bir değişim döneminden geçildiğini belirterek, yaklaşık 30 yıl evvel gazete sayfalarında dünyadan haberlerin çok az olduğunu ancak şimdi bunun tersine döndüğünü vurguladı. 

Bu küreselleşmenin sadece ticaret ve ekonomide etkili olmadığını ifade eden Şentop, "Sosyal hayatta da kültürde de etkili oluyor. Gençlerimiz bütün dünyada yaygın olan tabirleri kullanıyor, şarkıları dinliyor. Bu değişimin siyasi hayatı da iktidarları da değiştirebileceğini eklememiz lazım. Tarım devrimi imparatorlukları ortaya çıkarttı. Sanayi devrimi ulus devletleri ortaya çıkarttı. Bu küreselleşme de dünyada yeni bir siyasi oluşumlara imkan verecek, siyasette ve ekonomide yeni paradigmaları yol açacak bir tablo ortaya çıkacak." diye konuştu. 

"Türkiye'nin daha güçlü aktör olması için yaptık"
Türkiye'nin 100 yıl içerisinde büyük gelişmeler yaşadığını, dünyada ve bölgesinde sözü geçen bir ülke olduğunu aktaran Şentop, "Yeni döneme hazırlanabilmek için de yeni bir hamle gerçekleştirdik. Türkiye geçtiğimiz yüzyılın en önemli siyasi ve hukuki değişikliklerinden birisiyle hükümet sistemini değiştirdi. Bugün birçok ülkede sistem tartışılıyor başta Fransa, Trump'ın gelişiyle Amerika Birleşik Devletleri'nde de 200 yıldan bu yana devam eden sistem birçok yerde tartışılır oldu. Referandumla önemli bir adım attık, Türkiye kendisini yeniden siyaset olarak, devlet olarak inşa edecek bir adım attı. Bunu ne için yaptık; önümüzdeki dünyada Türkiye'nin daha güçlü bir aktör olarak yer alabilmesi için yaptık." ifadesini kullandı.  

Şentop, geçmiş yüzyıllarda ülkeler arasında ekonomik ve teknolojik yarışta olmak isteyen ülkenin yarışa en başından başlayabildiğini, şu andaki bilim ve teknoloji sayesinde ise istenilen yerden bu yarışa girilebildiğini anlattı. 

Şentop, şunları kaydetti:

"19. yüzyılın Avrupa'sı ve Batı kültürü medeniyeti, Batı medeniyeti dışındaki dünyada insan hakları alanında, insani değerler noktasında insanların ümit bağladığı bir medeniyet kültürüydü. Fakat şimdi öyle değil, uluslararası hukuk da siyaset de ekonomi de bütün insanların, devletlerin eşitliğine inanan bütün insanların kalkınmasına, müreffeh olmasına inanan bir takım değerlere ihtiyaç var, bu değerleri ortaya koyan tek ülke Türkiye." 

Konuşmaların ardından Şentop, katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

Bir katılımcının Huawei ile ilgili bir sorusu üzerine Şentop, konunun sadece telefon firmasıyla sınırlı kalmadığını belirtti. 

ABD'nin bu tavrına karşı Almanya ve Hollanda'nın karşı çıktığını belirten Şentop, "Altyapı konusunda Çin firmasıyla çalışıyorlar çünkü. ABD ile ticaret yapan ve bundan kar elde eden bütün ülkelere ve yabancı firmalara karşı bir tavır var ama Çin teknoloji devinin durumu çok daha farklı. Bir dizginleme söz konusu. Bunun birçok alanda devam edeceğini düşünebiliriz. Buna benzer olaylarla çok daha fazla karşılaşacağız." şeklinde konuştu. 

İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise İzmir'in zengin doğal kaynaklarıyla Türkiye ve dünyada öne çıkan kentlerin arasında yer aldığını dile getirdi. 

İzmir'in tarım, turizm, sanayi ve enerji gibi çok yönlü alanlarıyla yatırımcıların dikkatini çektiğine işaret eden Ayyıldız, "Yeni kurulan dünya düzeninde Türkiye'nin çok önemli bir yerinin olacağını ve İzmir'in de burada yerini alacağını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu. 

Toplantıya, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti milletvekilleri Mahmut Atilla Kaya, Necip Nasır, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, İZTO meclis üyeleri ve çok sayıda iş insanı katıldı. (AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir’de ‘sarı’ alarm! Çamur yağacak
Güncel
22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:54

İzmir’de ‘sarı’ alarm! Çamur yağacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İzmir için toz taşınımı beklendiğini belirterek iki günlük 'sarı' uyarı yayınladı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- Kuzey Afrika ve Akdeniz üzerinden gelen hava akımlarının getirdiği toz taşınımı yerel hafif yağmurlara sebep olacak.

İzmir’de çok bulutlu havanın devam etmesi beklenirken kuzey ilçelerinde yağmur geçişleri olacak. Yarın ise kent genelinde kısa süreli yağış geçişleri olacak. Yükselen toz ile birlikte gökten “çamur” yağacak.

Cuma günü ise yağışlar yerel olarak gök gürültülü sağanak yağış biçimde etkili olacak. Sıcaklıklarda ise düşüş beklenmiyor.

İşte 5 günlük hava raporu:

 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Aydın'da sevgili dehşeti: İki çocuk annesini öldürüp intihar etti
Ege
22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:35

Aydın'da sevgili dehşeti: İki çocuk annesini öldürüp intihar etti

Aydın'ın Efeler ilçesinde Erdal Akın (44), 2 çocuk annesi Seher Özer'i (30) pompalı tüfekle başından vurup öldürdükten sonra, aynı silahı göğsüne ateşleyerek yaşamına son verdi. Akın'ın, eşinden boşanıp Özer ile evlenmek istemesine genç kadının ailesinin onay vermemesi üzerine olayı gerçekleştirdiği öne sürüldü.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

?Efeler ilçesinde evli olan Erdal Akın, bir süre önce eşinden boşanan 2 çocuk annesi Seher Özer'e gönlünü kaptırdı. Akın, eşinden boşanıp Özer ile ikinci evliliğini yapmak istedi. Ancak iddiaya göre, bu evliliğe Özer'in ailesi onay vermedi. Bunun üzerine Erdal Akın ve Seher Özer, konuşmak için bugün saat 07.00 sıralarında, Osman Yozgatlı Mahallesi, 1212 Sokak'taki Nuri Sanlı Parkı'nda buluştu. Burada Akın ve Özer arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine Erdal Akın, yanındaki pompalı tüfekle Özer'i başından vurdu. Akın, ardından aynı tüfeği göğsüne dayayıp, bir kez daha tetiği çekti.

Seher Özer olay yerinde yaşamını yitirirken, Akın ise ağır yaralandı. Çevre sakinlerinin ihbarı üzerine parka polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ambulansla Aydın Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Akın da doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı.

Olay yerinde yapılan incelemenin ardından Seher Özer'in cesedi otopsi için Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nin morguna kaldırıldı. Acı haberi alarak parka gelen Özer'in yakınları, gözyaşlarına boğuldu. (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Başkan Anık açıkladı: İzmir'de taksilere yüz tarama sistemi geliyor
Otomobil
22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:22

Başkan Anık açıkladı: İzmir'de taksilere yüz tarama sistemi geliyor

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkan Vekili ve İzmir Şoförler Odası Başkanı Celil Anık, “Taksim İzmir uygulaması, şu an yurt dışında kullanılan bir sistem. Yüz taramadan bahsediliyor ancak bunları araç sahipleri, şoförler falan görmeyecek. Sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZUM merkezi tarafından kayıt altına alınarak şikayet durumunda yetkililer tarafından incelenmesi sağlanacak" dedi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ-Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkan Vekili ve İzmir Şoförler Odası Başkanı Celil Anık, Sonsöz TV yayınına katılarak Aslı Eren’in sorularını yanıtladı. Anık, oda faaliyetleri ve ticari araçlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İzmir’de taksilerle ilgili yaşanan en büyük sorunun yakın mesafe yolculuğu olduğunu dile getiren Anık,“Taksilerde yakın  mesafe sorunu yaşıyoruz. Yakın ve uzak mesafe ayrımı yapılmaması gerekiyor. Bir markete gidince bir sakız da alabiliyoruz veya istediğimiz kadar alışveriş de yapabiliyoruz, kimse bize o kadar mağazayı o kadar dolaştın bir sakız alıp çıktın demiyor. Taksilerde de bunun uygulanması gerekiyor ancak taksimetrede bunun bir ayrımı olması gerekiyor. Yakında bir düzenleme ile bu sorunu çözeceğiz. Bakın gece tarifesi ile ilgili de sorun ortadan kalktı. Zaten geceleri herkes yolcu taşımak istiyor, belediyelerin de baykuş seferleri ile bir rekabet ortamı oluştu, gece tarifesi uygulayan yolcu alamaz bir köşede kalır. Biz bu sebeple gece tarifesini kaldırdık” ifadelerini kullandı.

YÜZ TARAMA SİSTEMİ
Oda olarak geliştirdikleri ‘Taksim İzmir’ uygulaması hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Anık, “Taksim İzmir uygulaması, şu an yurt dışında kullanılan bir sistem. Yüz taramadan bahsediliyor ancak bunları araç sahipleri, şoförler falan görmeyecek. Sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZUM merkezi tarafından kayıt altına alınarak şikayet durumunda yetkililer tarafından incelenmesi sağlanacak. Onun dışında görüntülere başkasının ulaşma imkanı yok. Ayrıca araçlarda hem yolcular hem de şoförler için panik butonu bulunuyor. Şu an sistem araçlara monte ediliyor, yeterli sayıda araca takıldığında sistemin lansmanını yaparak kullanıma açacağız. Tahminimce 20 gün sonra yeterli araç sayısına ulaşarak sistemin açılışını yapacağız. Sistemi görmek isteyen esnaf arkadaşlarımız bize gelerek görebilir ve araçlarına uygulatabilir” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI’NDAN MÜJDE BEKLİYORUZ
Taksiler için araç yenilemede ÖTV düzenlemesi hakkında açıklamalarda bulunan Celil Anık, “Özel Tüketim Vergisi ile ilgili olarak esnafımıza 3’er yılda bir araçlarını değiştirme imkanı verilmişti. Taksiciler grubu en fazla ÖTV ödeyen grup, bu esnafın bu yükü kaldırması mümkün değil. Haziran ayının 30’unda bu muafiyet süresi doluyor, biz şimdi tekrar doluyor. Biz bunun tek seferlik olarak değil ve sıfır ÖTV olarak değil de sürekli olarak en azından yüzde 50 muafiyet olarak uygulanmasını istiyoruz. Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımızın yapacağı esnaf buluşmasında bu müjdeyi vermesini bekliyoruz. Bizim zaten ÖTV indirimli aracı 3 yıldan erken satarsak ÖTV indirimini geriye ödemek zorundayız devlete. Zaten 3 yıl sonra elimizdeki arabanın işe yarar bir tarafı kalmıyor, 300-350 bin kilometre yol yapıyor” dedi.

“YILBAŞINA KADAR ARAÇLARA KAMERA TAKMAK ZORUNLU”
Ticari araçlarda kameralı takip sistemi zorunluluğu süresinin yılbaşına kadar uzatıldığını belirten Anık, “İçişleri Bakanlığı’nın güvenlik sağlama nedeniyle aldığı karar doğrultusunda, Büyükşehir’in de İZUM üzerinden takip edilmesi konusunda yardımı oldu. Bunun bir maliyeti var tabii ama bence bu iyi bir uygulama. Bunun içinde taksi çağırma sistemi de var. İstanbul’da sistemin parasını belediye ödüyormuş ama daha sonra belediye bu parayı geri alıyor. Bu işin ihalesi yapıldı, ihaleyi biz yapmadık komisyon yaptı. O komisyonun içinde kamu kurumları vardı, her firma dosya alıp katılabilirdi ama 2 firma katıldı. Bakın minibüslere takılan kameralar bakın değişiyor. Ucuz diye bedava diye kimse bu işi yapmadan önce gelin bize danışın diyoruz esnaflarımıza. Bu işi biz de yapıyoruz ve kamera sisteminin içinde taksi çağırma uygulaması da var. UBER sistemi İstanbul’da ortaya çıkmıştı. 2018 yılının aralık ayındakorsan araçlarla ilgili çıkan yasayla UBER’in önü kapatılmıştır. Bizim yaptığımız taksi çağırma sistemini biz yapmazsak başkası yapıyor” diye konuştu.

ŞU AN ZAM YOK
Ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntıların kendilerini de etkilediğini belirten Anık, “Şu anda bir zam öngörmüyoruz. Yapılan akaryakıt zamları var ancak bunlar vergilerden karşılanıyor ve bize yansımıyor ancak ekonomik durumun bozukluğu herkesi etkiliyor. Ekonomik durum sebebiyle işimiz etkileniyor. Bizim tek avantajımız nakit ile çalışmamız, günün sonunda elimize bir miktar para geçiyor. Örneğin 6 önceki kadar işimiz yok ama idare edecek kadar kazanıyoruz” dedi.

“HAVALİMANLARI İLE İLGİLİ SORUNUN ÇÖZÜMÜNÜ BEKLİYORUZ”
Taksilerin havalimanlarında yaşadığı sorunlar hakkında konuşan Anık, “Havalimanları için bir genelge sebebiyle sorun oluştu. Bunun giderilmesi için çalışıyoruz. Sorun bizimle ilgili değil, hukuki bir problem oluştu, Türkiye genelinde yaşanan bir sorun. Benim havalimanında kendi aracım da var, biz çözmek için uğraşıyoruz. Yani üyelerimiz müsterih olsunlar bu sıkıntının bir an önce giderilmesi için çalışıyoruz” diye konuştu.

“HİÇ TIRAŞ OLMUYORMUŞ GİBİ İŞE ÇIKAN ARKADAŞLAR VAR”
Taksi şoförlerinin kılık kıyafeti konusunda açıklamalarda bulunan Anık, “Kılık kıyafet ile ilgili bir takıntımız var. İzmir’de bazı şeyleri aştık biz. Ben İzmir’deki esnafa güveniyorum ancak insanların görüntüsü çok önemlidir. Sakal bırakmanın bir şekli vardır, giyimin bir şekli vardır, bunlara uyulması gerekiyor. Bu konuda denetimlerimiz başlayacak, buradan arkadaşlarımı uyarıyorum. Temiz giyimli olunmalı, sakal bırakılmayacak diye bir şey yok ama hiç tıraş olmuyormuş gibi işe çıkan arkadaşlarımız var. Bakın yakında insanlar taksiyi memnun kaldığı araç ve şoförü belirterek çağıracak, bizim bazı şeylere daha dikkatli olmamız gerekiyor. Artık insanlar duraktan sıradaki aracı değil, istediği aracı çağırabilecek. Tanıtım katları ile ilgili 2 yıllık bir uygulama vardı ancak biz bunu psikoteknik kartı ile eş zamanlı uygulanacak şekilde yaptık ve bunun yanlış olduğunu gördük. Artık önümüzdeki dönemde yine 2 yıl olacak şekilde tanıtım kartları düzenlenecek. Çünkü bu uyuşturucu madde kullanım kontrolü ile ilgili sıkıntı oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 deli bekir
 22 Mayıs 2019 Çarşamba 16:05
izmir de taksi binme alışkanlığı yok. fiyatı daha düşürün
Tarım müdürlüğü açıkladı: İzmir 2018’de ne kadar üretti?
Tarım
22 Mayıs 2019 Çarşamba 10:48

Tarım müdürlüğü açıkladı: İzmir 2018’de ne kadar üretti?

İzmir’in tarımsal üretim değerine ilişkin hazırlanan ve 2018 yılı verilerini içeren raporda önemli ayrıntılar yer aldı. Bitkisel, hayvansal ve su ürünleri üretimlerine bakılarak ortaya çıkan çalışmada, kentin toplam tarımsal üretim değerinin 18 milyar 936 milyon 591 bin 462 TL olduğu görüldü.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Mehmet İŞLER /EGEDESONSÖZ- İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 2018 yılına ait çarpıcı veriler açıkladı. İstatistiklere göre ‘İzmir ili 2018 yılı tarımsal üretim değeri’ başlığı altında kamuoyuyla paylaşılan bilgilerde dikkat çeken ayrıntılar görüldü.

Buna göre raporda; bitkisel üretim, hayvansal üretim, su ürünleri üretimine dair rakamlara yer verildi. Çalışmada, ürün gruplarının üretim değeri ve toplam üretim içindeki payına ilişkin de net bilgilere rastlandı.  

İŞTE O RAKAMLAR
Müdürlüğün aktardığı verilere göre 2018 yılında İzmir’de, 8 milyar 103 milyon 69 bin 886 TL’lik bitkisel üretim yapıldı. Hayvansal üretim ise bitkisel üretimi geride bıraktı. Rapora göre kentte 9 milyar 303 milyon 959 bin 764 TL’lik bir hayvansal üretim oldu. Su ürünleri üretimi ise listede en geride kaldı. İzmir bu kulvarda 1 milyar 529 milyon 561 bin 812 TL’lik bir üretim sağladı. Kentin toplam tarımsal üretim değeri ise 18 milyar 936 milyon 591 bin 462 TL oldu.

Toplam üretim içindeki paylar kısmında da dikkat çeken bilgilere rastlandı. Buna göre yüzde 42.79’luk bitkisel üretim, 49.13’lük hayvansal üretim ve yüzde 8.08’lik de su ürünleri üretimi yapıldığı görüldü. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İEF'nin bu yılki partner ülkesi belli oldu
Yerel Yönetimler
22 Mayıs 2019 Çarşamba 10:35

İEF'nin bu yılki partner ülkesi belli oldu

Türkiye’nin 23 milyar dolarlık ticaret hacminin bulunduğu Çin Halk Cumhuriyeti, bu yıl 88’inci kez gerçekleşecek İzmir Enternasyonal Fuarı’nın “Partner Ülkesi” olacak. 6 – 15 Eylül 2019 tarihlerinde düzenlenecek Türkiye’nin ilk ve tek genel ticaret fuarı İzmir Enternasyonal Fuarı, her yıl olduğu gibi bu yıl da ticari anlaşmalarının yanında etkinlikleriyle dolu dolu bir on gün yaşatacak.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından 6 – 15 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Türkiye’nin ilk ve tek genel ticaret fuarı 88. İzmir Enternasyonal Fuarı heyecanı başladı.

İzmir başta olmak üzere, Türkiye ve dünyadan misafirlerini bekleyen İzmir Enternasyonal Fuarı; on gün sürecek etkinliklerle ticaret, kültür, sanat ve eğlencenin merkezi olacak. Geçtiğimiz yıl Partner Ülke olarak Sırbistan’ın yer aldığı İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl ülkemizle önemli ilişkileri bulunan Çin Halk Cumhuriyeti’ni Partner Ülke olarak ağırlayacak. Kültürpark 2 No’lu Hol’de yer alacak Çin Halk Cumhuriyeti, fuara getireceği alım heyetleri ile birlikte katılımcılarla iş bağlantıları ve görüşmeleri gerçekleştirecek. İkili görüşmelerin yanında son teknoloji ürünler ve ülkeye has değerlerin 88. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda sergilenmesi bekleniyor. 

3 MİLYAR DOLARA YAKIN İHRACAT
Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında 2018 yılında 23 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleşti. TÜİK verilerine göre 2018 yılında Türkiye, Çin Halk Cumhuriyeti’ne 3 milyar dolara yakın ihracat yaptı. Çin’den Türkiye’ye ise 20,71 milyar dolarlık ithalat yapıldı. Ülkemizden Çin Halk Cumhuriyeti’ne mermer, traverten, krom, bakır, kurşun, demir, çinko, tabii borat cevherleri, bor oksitleri ve borik asitler ihraç ediliyor. Çin’den ise otomatik bilgi işlem makineleri ile üniteleri, telefonlar, teknolojik ürünler, oyuncak gibi birçok ürün ülkemiz tarafından ithal ediliyor. Çin Halk Cumhuriyeti, dünyada üçüncü, Doğu Asya’da ise Türkiye’nin en büyük ticari ortağı olarak dikkat çekiyor. Çin’in Türkiye’de enerji, altyapı, lojistik, finans, madencilik, telekomünikasyon ve hayvancılık alanlarında 2 milyar dolar civarında yatırımı bulunuyor. İki ülke arasında her geçen gün ilişkiler daha da ileriye giderken, 2018 yılı Çin’de Türkiye Turizm Yılı olarak kabul edildi. 2018 yılında Çin’den Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 60 artışla 390 bine ulaştı. 88. İzmir Enternasyonal Fuarı ile birlikte bu oranın daha da artması bekleniyor.

SAYILARLA 87. İZMİR ENTERNASYONAL FUARI
Geçtiğimiz yıl 7 – 16 Eylül tarihlerinde gerçekleşen 87. İzmir Enternasyonal Fuarı’nı, 1 milyon 63 bin 782 kişi ziyaret etti. Dünyanın çeşitli bölgeleri başta olmak üzere Türkiye’nin illerinden gelen ziyaretçiler, dolu dolu bir 10 gün geçirdi. İzmir Enternasyonal Fuarı, Ana Teması “Teknoloji” ile birlikte yenilikleri hem sektör profesyonellerine hem de ziyaretçilerine sundu. Partner Ülkesi Sırbistan, Odak Ülkesi ise Hindistan olan 87. İEF; on günlük süreçte 19 seans sinema gösterimi, 10 konser, 9 caz gecesi, 9 ülkeden 500 sanatçı, 1 milyar dolara yakın iş bağlantısına ev sahipliği yaptı.

2011’DE PARTNER ÜLKE UYGULAMASINA GEÇİLDİ
Geçtiğimiz yıl 87. İEF’de Sırbistan Partner Ülke olmuştu. 86. İEF'de Rusya Federasyonu, 85. İEF’de Malezya, 84. İEF’de Türkmenistan, 83. İEF’de Mauritius, 82. İEF’de Sri lanka, 81. İEF’de Latin Amerika ülkeleri, Partner Ülke uygulamasına geçilen 80. İEF’de, yani 2011 yılında Avusturya Partner Ülke olmuştu. 1992 yılından beri, sırasıyla Fransa,  İtalya, Romanya, İsveç, Pakistan, Endonezya, Hindistan, Bulgaristan, Moldova, Çin Halk Cumhuriyeti, Bosna ve Hersek, Mısır, Rusya Federasyonu, Tunus, Kazakistan, Ukrayna, Küba, Etiyopya fuarda onur konuğu ülke olarak yer almıştı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İYİ Parti Foça’da başkan hastalandı, sekreter atandı
Politika
22 Mayıs 2019 Çarşamba 10:12

İYİ Parti Foça’da başkan hastalandı, sekreter atandı

İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, sağlık sorunları nedeniyle Foça İlçe Başkanlığı görevini yürütemeyecek olan Yasemin Görgeç’in yerine ilçe sekreteri Ertuğrul Karanfil’i atadı.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- İYİ Parti Foça İlçe Başkanı Yasemin Görgeç’in sağlık sorunları nedeniyle bırakmak zorunda kaldığı göreve Ertuğrul Karanfil atandı.

İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar’ın görevlendirme yaptığı Karanfil ilçe sekreterliği görevini yürütüyordu. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'deki hastaneden ilginç karar: Şikayet varsa ameliyat yok!
Sağlık
22 Mayıs 2019 Çarşamba 10:42

İzmir'deki hastaneden ilginç karar: Şikayet varsa ameliyat yok!

İzmir'de, parkinson hastalığı nedeniyle beyin pili ameliyatı olan Osman Kayadibi (63) bir süre sonra sorunlar yaşamaya başladı. 2'nci ameliyatından sonra da bazı şikayetleri olan Kayadibi’nin oğlu Kadir Kayadibi ameliyatta hata olduğu gerekçesiyle operasyonu gerçekleştiren doktoru şikâyet etti. Bu sırada 3'üncü kez ameliyat için Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırılan hastanın oğlunun şikayet dilekçesi hastaneye ulaşınca operasyona alınmak için hazırlanan Kayadibi taburcu edildi. Hastane taburcu nedeni olarak 'hasta ve hekim arasındaki güvenin zedelenmesi'ni gerekçe gösterdi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

İzmir’de yaşayan işçi emeklisi, 6 çocuk sahibi Osman Kayadibi parkinson hastalığına yakalandı. Rahatsızlığı ilerleyince Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahisi Servisi’ne başvuran Kayadibi’ne beyin pili takıldı. 2017 yılının Kasım ayında ameliyat olduktan sonra beyinde pilin takıldığı bölgede sorun yaşayan Kayadibi’nin göğüste de bataryanın olduğu yerde şişme ve kasılma oldu. Bunun üzerine geçen şubat ayında tekrar ameliyat edilen Kayadibi’nin beynindeki kanamaya müdahale edildi ve boynundaki kasılma için de kabloya hareket esnekliği sağlandı. Ancak Osman Kayadibi iddiaya göre yine iyileşmedi ve hem kafasında hem de göğsünde pilin olduğu bölgede enfeksiyon oluştu. Kayadibi’nin göğsündeki şişlik büyüyüp, dikişleri patlayınca pilin bir bölümü dışarı çıktı. Tekrar hastaneye götürülen Kayadibi’nin, geçen 6 Mayıs'ta üçüncü kez ameliyat edilmesine karar verildi.

ŞİKAYET ETTİ, GÜVEN ZEDELENDİ
İkinci ameliyatın ardından, Osman Kayadibi’nin oğlu Kadir Kayadibi, Sağlık Bakanlığı’na şikayet dilekçesi gönderdi. Geçen 6 Mayıs'ta, Osman Kayadibi’nin üçüncü kez ameliyat edileceği, göğsünün sol tarafına takılan cihazın sağ bölüme nakledilmesinin planladığı gün, hastane yönetimine ve operasyonu yapacak olan hekime Sağlık Bakanlığı’ndan, şikâyetle ilgili bilgilendirme tebligatı ulaştı. Saçları bile tıraş edilen ve ameliyata alınmaya hazırlanan Osman Kayadibi, ‘hekim ile hasta arasındaki güvenin zedelenmesi’ gerekçesiyle operasyon yapılmadan taburcu edildi. İddiaya göre, Kayadibi’nin ailesi ameliyatın gerçekleşmesini istediklerini belirttilerse de, hastane kararından vazgeçmedi.'SADECE BABAMIN AMELİYAT EDİLMESİNİ İSTİYORUZ'
Konuyla ilgili konuşan Kadir Kayadibi, "Ben, Sağlık Bakanlığı’na dilekçe verince bizi alelacele taburcu ettiler. Daha sonra başka bir hastaneye gittik ve oradan, ‘Yarım bırakılmış bir ameliyatı üstlenemeyiz’ cevabını aldık. Pil artık dışarı çıktı ve sürekli iltihap akıyor. Kimseden maddi bir yardım beklemiyoruz, sadece babamın ameliyat edilmesini istiyoruz" dedi.

'HASTA YAKINI ASILSIZ İTHAMLARDA BULUNMUŞTUR'
Hastaneden yapılan açıklamada ise hastanın öz bakımının ve ameliyat sonrasında gerekli pansumanlarının yapılmadığı belirtilerek, "Hastamızın iyileşmesi için gerekli cihazlar, fedakarlıkla temin edilmiştir. Hatta oldukça külfetli olan bu cihaz, hastamız için ikinci kez temin edilmiştir ve hastamız ilk ameliyattan sonraki üç gün içinde yürümeye başlamıştır. Hasta yakını, şikâyet dilekçesinde asılsız ithamlarda bulununca, başka hastanede ameliyat edilmesi için gerekli görüşmeler yapılmıştır" denildi. (DHA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Başkan Oran’dan iki özel ziyaret: Kılıçdaroğlu’na rapor, bakana talep dosyası
Yerel Yönetimler
22 Mayıs 2019 Çarşamba 08:30

Başkan Oran’dan iki özel ziyaret: Kılıçdaroğlu’na rapor, bakana talep dosyası

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran Ankara’a CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’la bir araya geldi.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

EGEDESONSÖZ- Yerel seçim sonrası İzmir’in Çeşme İlçesi’nde başkanlık koltuğuna oturan Ekrem Oran Ankara’ya gitti. Oran, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile buluştu. Çeşme’nin genel siyasi durumu, alınan oy oranı ve son gelişmelerle ilgili rapor sundu. Çeşme’de yapacağı projelerle ilgili de bilgi veren Oran, Kılıçdaroğlu ile seçim sonrası ilk kez bir araya gelmiş oldu.

Başkan Oran’ın ikinci durağı Çeşme için çok önemli olan Kültür ve Turizm Bakanlığı oldu. Oran, Bakan Mehmet Ersoy ile bir araya geldi. Başkan Oran, bakanlığın yaptığı kazı çalışmaları, Altınkum Plajları ve tanıtım için destek istedi. İki isim sezon öncesinde Turizm konusunda fikir alışverişinde bulundu.

ÇOK VERİMLİ GEÇTİ
Ziyaretle ilgili konuşan Başkan Oran, “Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile seçim sonrası bir araya geldik ve ilçemizi anlattık. Çeşmeli hemşehrilerimize selamlar gönderdi” dedi.

Bakan Ersoy’un turizmci kimliği olduğu için Çeşme’yi yakından tanıdığını da anlatan Başkan Oran, “Eski çağlarda Cyssus adıyla anılan Çeşme’de İonya'nın önemli kentlerinden Erythrai (Ildır) bulunuyor. Bakanlığın burada yaptığı kazılar var. Biz bu kazıların ve tarihin ortaya daha fazla çıkması için destek istedik. Çeşme’de turizmin gelişmesi için çabalıyoruz. Daha üst noktalara çıkmayı hedefliyoruz.Bizim bu ekonomik koşullarda en büyük hedefimiz ‘daha çok iş, daha fazla aş’...Çeşme’nin Dünya markası olması için tüm siyasi fikirlerimizi bir kenara bırakıp Çeşme hedefi doğrultusunda ilerleyeceğiz. Söz konusu Çeşme olduğunda biz belediye olarak bakanlığa her türlü desteği vermeye hazırız. Sayın bakandan bazı taleplerimiz de oldu. Kendisiyle mutabık kaldık. Sürekli temasta ve bir arada olacağız. Ortak hedefimiz Çeşme’nin geleceğidir” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Başkan Oran’a ziyaretlerinde Çeşme Otelciler Birliği ( ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir de eşlik etti.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

İzmir'de kaza: Araba kuyumcu dükkanına girdi
Güncel
22 Mayıs 2019 Çarşamba 08:22

İzmir'de kaza: Araba kuyumcu dükkanına girdi

İzmir'in Karabağlar ilçesinde, kontrolden çıkan otomobilin çarptığı kuyumcu dükkanında hasar oluştu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Alınan bilgiyi göre, Sırrı Atalay Caddesi'nde sürücüsünün kimliği henüz belirlenemeyen 45 DC 550 plakalı araç, kontrolden çıkarak yol kenarındaki kuyumcu dükkanının vitrine çarptı. 

Çarpmanın etkisiyle aracın hava yastıkları açılırken, çalışanlar ve müşteriler çevredeki esnaf tarafından dışarı çıkarıldı. 

İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan araç sürücüsünü yakınları teselli etti.

Polis ekipleri ve kuyumcu çalışanları da çarpmanın etkisiyle caddeye dağılan altın kolye ve bilezikleri topladı.

Dükkan ve otomobilde hasarın oluştuğu olay sonrası sürücü ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü. (AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Ege'nin kirazı Güney Kore yolcusu
Tarım
22 Mayıs 2019 Çarşamba 09:28

Ege'nin kirazı Güney Kore yolcusu

Türkiye'den kiraz ithal etmek için Manisa'nın Alaşehir ilçesine gelen Güney Koreli heyet, ilçedeki kiraz bahçelerinde incelemelerde bulundu.
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş

Türkiye ile Güney Kore arasında yaş sebze meyve alımı için ilçeye gelen heyet, kiraz bahçelerini, işleme, paketleme tesislerini ve soğuk hava depolarını gezdi. 

Tesisleri gezen heyete Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitki ve Bitkisel Sınır Kontrol Daire Başkanı Neslihan Alper eşlik ederek bilgiler verdi.

Güney Koreli heyetin, incelemelerinin ardında Türkiye'den kiraz alımı için bir rapor hazırlayacakları belirtildi.

"İŞLETMELERDEN ETKİLENDİLER"
Heyetin gezisinin ardından gazetecilere açıklama yapan Alper, Türkiye'nin ihracatçılarına her türlü kolaylığı sağladığını dile getirerek, "Güney Kore halkı Türk kirazının aromasını, tadını, kokusunu çok beğeniyor. Hedefimiz Güney Kore pazarına girmek olacak. Heyetimizin de çok memnun kaldıklarını görüyoruz. İşletmelerimizdeki hijyen koşulları ve uygulanan işlemlerden gerçekten etkilendiler." dedi.

Alper, Güney Kore'ye ihracatın başlamasının ardından Uzak Doğu pazarının hareketleneceğine işaret ederek, "Artık ürünlerimizi Uzak Doğu'ya da ihraç edebileceğiz. Güney Kore ekibimizle Alaşehir, Afyonkarahisar ve Antalya’da ki çeşitli kiraz bahçelerinde, paketleme tesislerinde ve fumigasyon ünitelerimizi gezdireceğiz." ifadelerini kullandı.

İHRACATÇI GÜNEY KORE PAZARINDAN UMUTLU
İhracatçılardan Salih Çalı da, Güney Kore ile Türkiye arasındaki yaş meyve sebze ticareti protokolünün ihracatçıları oldukça memnun ettiğini belirterek, "Güney Kore ile yapılan protokol gereği ihracat alanımız genişleyecektir. Biz hazırız, yeter ki devletimiz lojistik imkanları sağlasın. Güney Kore’ye ilk etapta kargo uçaklarla ihracat yapacağız, talepler doğrultusunda deniz kargo ile de yapılabilir." dedi.(AA)

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege'de Sonsöz