MENÜ
İzmir 25°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
AK Parti’yi katlar geçeriz
19 Kasım 2018 Pazartesi 00:00

AK Parti’yi katlar geçeriz

Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan Ege’de Sonsöz’den Fatih Yapar, Mehmet Karabel, Mehmet İşler ve Hanzade Ünuz’un sorularını yanıtladı.

CHP’li Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan koltukta beşinci yılını doldururken...

“Hizmete devam” dedi ve Başkanlığa ikinci kez talip oldu.

Başkan Arslan, sakin ama oturaklı işler yapmayı seviyor.

Reklamı sevmiyor, tutumluluğu ile tanınıyor.

Pozitif bir yapısı var, kavgasız gürültüsüz çalışıyor.

Belediyenin parasını kendi parasından çok daha dikkatli harcıyor.

Çiğli Belediyesi’nin oldukça borçlu yapısını sürdürülebilir ve tutarlı bir dengeye getirdi.

Çiğli’de “Hasan Başkan yeter ki söz versin. Söz verdi mi yapar” diye biliniyor.

İkinci dönemde Çiğli’ye kent yenileme ile çağdaş yapılanmayı getirme hedefi var.

2019 Mart’ında Çiğli’de yüzde 60 oy ile fark atacağını söylüyor.

“AK Parti henüz aday çıkaramadı, benim karşımda şans göremiyor” diyor.

Halihazırda CHP’den Başkanlık makamına talip 16 aday adayı rakibi var.

Genel Merkez’in hakkaniyetli bakışıyla tekrar aday olacağına inanıyor.

CHP Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan Ege’de Sonsöz’e neden Başkan olması gerektiğini ve ikinci döneminde yapacaklarını anlattı.

 

HEP POZİTİF OLDUMBen ilk olarak 1991’de 2. Bölge’den milletvekili seçimlerine katıldım. Baktım ki çok zor bir kampanya ben bir daha milletvekili adayı olmak istemiyorum dedim. 1992 yılında Çiğli ilçe olunca belediye başkanlığına aday olduk. Atama sistemi vardı, Necdet İleri aday yapıldı parti seçimi kaybetti. 1994’te önseçim yapıldı, üç dört oyla kaybettim. Seçimi yine kaybettik. 1999 yılında aday olmadım Tevfik Alyanak 500 oy farkla kazandı. 2004 yılında aday adayı oldum, atama sistemi vardı rahmetli Ensari Bulut atandı ve kazandı. 2009’da yine Ensari Bulut aday oldu ama ömrü vefa etmedi. 2014 seçimlerinde beni atadılar,seçimi kazandım ve göreve geldim. 1991’den 2014’e kadar toplam beş seçimde aday adayı oldum. Hep dimdik ayakta durdum, partime destek verdim ve çalıştım. Hep olumlu çalıştım hep pozitif oldum. Bunun mükafatını da 2014’te aday gösterildiğim zaman “Hasan Arslan hak etti, yıllardır mücadele verdi. Partisine hiç ihanet etmedi, onun hakkıdır” dediler ve herkes sahip çıktı.

SÖZ VERMİŞSE YAPAR...Çiğli en kısa zamanda denizle buluşacak. Biz kıyı kesim imar planlarımızı yaptık, 2. Derece sit alanı 3. Dereceye çıkarıldı sürdürülebilir alan oldu. 5 binlik, binlik planlarını yaptık Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yolladık. Bakanlık onayına gitti. Özel mülkiyet, kamu mülkiyeti ve hazine arazisi var bölgede. Yaklaşık 1 milyon metrekare büyüklüğüde bir alanda çalışma yapılacak. Bizim titizliğimizi meslekten bilirler, denetim yaptığımız binaları yıktırıp yeniden yaptırdığım olmuştur. O nedenle mühendislik dönemimde bana Çiğli’de demir düşmanı demişlerdi. Hassaslığımızı bilirler, bu adam çok demir kullanıyor demir düşmanı demişlerdi. Adam bir ton demiraz kullanmayı kazanç görüyor ama o bir ton demir onlarca can kurtarır. Birileri beşe yaparsa, biz altı liraya yaparız diyorduk ama bu olayın yararını gördüm. Belediye Başkan adayı olduğum zaman insanlar referansı o şekilde veriyorlardı. Bu adam işine sahip, işine dikkat eder güvenilir adam diyorlardı. Güven tesis etmek kolay değildir, şimdi de Hasan Arslan söz verdiği zaman gereğini yapar diyorlar. Yeter ki söz versin, söz verdi mi yapar, bu bizde bir patent oldu. Çiğli’de bizim hakkımızdaki intiba bu, söz vermişse yapar.

YENİ MAHALLELER YAPACAĞIZBiz revizyon imar planlarını sonuca götüremedik. Çok eski yerleşim mahallelerimiz var, imar planı çalışmaları yaptık onları sonuçlandıramadık. Kentsel yenileme çalışmalarımız olacaktı Güzeltepe ve Şirintepe’de bunu yapamadık. İkinci dönemde Çiğli’nin yeniden yapılaşma noktasına ağırlık vereceğiz. Yüzünü çağdaş yapılanmaya dönmüş bir Çiğli olacak. Park yapmak için bile zor yer buluyoruz, Şirintepe’ye park yaptık ne kadar mutlu oldular semt sakinleri. Ada bazına dönüşüm yapacağız, görecekler ne yaptığımızı yeni bir mahalle yaratacağız. Kaçak yapılaşma yapalar sabote etmeseydi bu dönem başlatacaktık olmadı. Bu sefer halktan temsilci alacağız çalışmalara dahil edeceğiz, ortak akılla ortak planlar yapacağız. Merkezdeki köhne Köyiçi mahallesini yenileyeceğiz. Kentel dönüşüm kolay bir olay değil halkla birlikte çözüm bulmak gerekiyor.

ÇİĞLİ’DE HEDEF YÜZDE 60Ben reklamı sevmiyorum, 35 tane yeni park yaptık bizim görevimiz yapmak zorundayız. Reklam yapsak ne olur, yapmasak ne olur? Çiğli’de herkes her şeyi görüyor. Çiğli’nin yapısı daha farklı. Çiğli’de CHP’nin durumunun iyi olduğunu biliyorum, iyiyiz. Çiğli garanti yer, geçen dönem 33 aday vardı şimdi 16 aday adayı var. Ben CHP’nin yüzde 35 oyunun üstüne en az yüzde 25 koyarak seçimde yüzde 60 oy alırım. Hedef Çiğli’de yüzde 60 oy almak.2014 seçimlerinde biz oyumuzu 16 bin artırdık 25 bin oy farkla seçim kazandık. Bu 16 bin içinde CHP’ye hiç oy vermemiş insanlar vardı. Oyumuzun artmasının nedeni budur, her kesimden oy almamız.Çiğli’de HDP’nin yaklaşık 17 bin oyu var, biz bunun 12 binini alırız. AK Parti’den de 3 bin kadar oy alırız. Çiğli Bornova, Karşıyaka ve Bayraklı’dan göç alıyor. Seçmen sayımız 35 bin kadar arttı 145 bin oldu, o nedenle yerel seçimlerde yine fark atarız.

AK PARTİ’Yİ KATLAR GEÇERİZBeni sadece parti içi ayak oyunu korkutur. Olayı hakkaniyet ölçüsünde tarttıkları zaman bizim karşımızda hiçbir aday adayının olmaması lazım. Şimdi bir takım yerlere güvenerek birileri aday olma çalışmasına girdi. 16 aday adayı var CHP’de, AK Parti’de ise aday yok. Adnan Yılmaz geçen dönem rakibimdi, şimdi açıklama yapmış, ben sıramı savdım demiş. CHP aday adayları içinde bu işi yapabilecek en kuvvetli aday Hasan Arslan’dır ama birileri Hasan Başkan’a engel olmak istiyor demiş. AK Partililerin kemik oyunun en az yüzde 10’nunun oyunu alırım. Cumhurbaşkanlığı seçimindeki oy farkımız 42 bin, milletvekilliğinde 33 bin fark var aramızda. AK Parti benim karşımda şans göremiyor, ben de zaten sürekli hodri meydan çekiyorum. “Çıkın aday olun” diyorum. Çiğli ölçeğinde kim gelirse gelsin biz katlar geçeriz. 2014 yılında CHP’ye oy vermeyen insanlar benim adaylığımda oy verdiler. Başkan zamanında çöp eylemleri, grevler olmadı Başkan hakkaniyet ölçüsünde bu işi başarıyor diyorlar.

MUHARREM İNCE’YE YAKIŞMADIBen imza hareketini desteklemedim, neden destekleyeyim ki? Biz burada Muharrem İnce’yi büyük bir coşkuyla karşıladık. Kaybedince kalktı, Genel Başkanımıza sardı. Genel Başkanımızın haysiyetli, dürüst bir insan olduğunu herkes biliyor. Böyle bir şeye layık mıydı? Kamuoyu desteği aldı diye kalkıp hemen genel başkalığa aday olması, partiyi üç ay kargaşaya sürüklemesi yakışıyor muydu? Yakışmıyordu. Bunun zamanı ve şartları vardı, kurultayda aday olabilirdi. Olsaydı destek verir miydik? O zamanın şartlarına bakardık, destek vermeli miyiz? Vermemeli miyiz diye. Çiğli delegemiz destek vermedi, ben de destek vermesini istemeyeceğime göre... Bizim Genel Başkanımız gerçekten çok onurlu ve dürüst bir insan aynı Aziz Başkan gibi. Biz Genel Başkanımızdan memnunuz niye durup dururken bir operasyonla karşı karşıya kalsın ki? İyi bir şey değildi o iş.

HAKKANİYETLİ SEÇİM YAPILACAĞINA İNANIYORUMAziz Başkan düzgün adam, düzgün insana düzgün insan demeyelim mi? Türkiye’nin üçüncü büyükşehirine hizmet vermiş bir insan, partili büyükşehir belediye başkanı bir açılış yaptığında biz CHP’liler adına onu yalnız bırakmamaya çalışıyoruz. Mümkün mü o insanı yalnız bırakmak? Aziz Başkan bu görevde olsa da, olmasa da ben kendisine saygımda kusur etmem. Kendi kişisel çıkarın için hesapların için Başkanı yalnız bırakmak yanlış bir iş. Sonuçta Genel Merkez’de atamalarla ilgili parti büyüklerimiz o olayı mı kıstas alacaklar? Olabilir mi? Ben atamaları yaparken hakkaniyetli şekilde ölçerek biçerek değerlendirme yapacaklarına inanıyorum.

RİSK YAŞAMAMALIYIZBen olsam Aziz Başkan’ı aday gösteririm. Derim ki gel, sen tekrar bu dönem de aday ol. Sonuçta taraflar ülkesinde yaşıyoruz, İzmir CHP için önemli bir kale. Biz burada risk yaşamamalıyız, Aziz Başkan’sız risk ihtimali olabilir. 15 yıldır kendini adamış, gayret göstermiş herkes Aziz Başkan’a artı oy veriyor. Yeni bir aday kendini ne kadar sürede ne kadar tanıtacak. Partimiz Büyükşehir’e muhakkak aday bulur. İzmir’de herhangi bir adayla seçimi alır mıyız alırız ama risk yaşama ihtimalimiz de var. Aslında hoş şeyler olmadı, son zamandaki gelişmeler Genel Merkez’de gönül kırıklığı yaşattı. Bu tartışmalar olmasaydı, Aziz Başkan banko adaydı. Aziz Başkan’la seçimi daha rahat alırız, ben onu anlatmaya çalışıyorum. O kırgınlık olmasaydı yüzde yüz Aziz Başkan’a tekrar aday ol derlerdi. Belki yine de diyorlardır...

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 TOLGA BÜYÜK
 1 Mart 2019 Cuma 20:00
problem AKP yi İZMİRDE geçmeniz değil İZMİRDE becerikli olsaydınız tüm TÜRKİYEDE geçebilirdiniz. ANCAK BECERİKSİZSİNİZ.
 Harmandalı mağduru.
 10 Ocak 2019 Perşembe 17:55
CHP halktan koptu adam harmandalının imarını kendi rantı için durdurdu,çiğlinin her sokağı pislik içinde,belediyenin arkasındaki tren yolu sidik kokusu içinde hergün ordan geçip rahatsız olmuyor. servetini 10a katladı, tüm mütaahhitleri haraca bağladı spor klübüne yardım adı altında temelden bitişe tüm ruhsatlarda haraç alıyor.Randevu alıp konuşmak imkansız daha bir başkanda ne özellik olabilirki tam çiğliye yakışır başkan!!!! bravo.
 Mami.
 5 Ocak 2019 Cumartesi 11:59
alla çiğli belediye başkanı bile seçmeni çantada keklik görüyorsa,İzmir elden çıkmış demektir. Çiğli izmir in en geri kalmış ilçesidir. Maalesef.
 Kemal
 12 Aralık 2018 Çarşamba 13:33
Sasalı mh sakini olarak bende katılmıyorum , Yıllardır, Sasalı bölgesinde sitelerde oturan sakinlerin yol ve aydınlatma sorunlarını dilekçe ve şikayetlere rağmen gelip te bakmayan bir başkan... hizmet hizmet....
 CHP li hoca hanım
 22 Kasım 2018 Perşembe 18:31
CHP ilce başkanına adnan yılmaz neler söylüyor iyice okumuyormusunuz . adam tam akıllıca bir siyasi yorum yapmış hasan arslanı öne çıkarıyor Chp karıştırıyor , Akp eski adayı Adnan yılmaz ı n açıklamasını ben okudum adam hasan arslan da beceriksiz demiyor ancak daha önceki belediye başkanları içinde mühendis olup çiğlinin dokusunu bilen adam hasan arslan diyor ve ekliyor en iyiniz bir iş yapamamış CHP den kim gelirse başarı çıkmaz diyor. benim dönemimde İlçe başkanı olduğunda yaptıklarını anlatmış iyice okursanız anlarsınız .hastane okul ,kaymakamlık ,ve lojmanı toki evleri ünüversite vs. yazmış bizim anlatıcak neyemiz var allaşkına söylermisiniz.. artık insanlarımızın hizmet istediğini ve beceriksiz insanlardan bu atatürk ün partisi kurtulması gerekiyor yada hizmet gelmiycekse biz kurtulacağız yetti artık. ömrümüz geçiyor.
 IZMIRLI
 22 Kasım 2018 Perşembe 13:26
Bu haber gerçekten inanılır gibi değil... CHP Il yönetimi lütfen bir zahmet edin ve kalkın koltuğunuzdan da gelin bir Egekent'i , Evka 'yı , Güzeltepe 'yi bir gezin... Çiğli bence İzmir'in en berbat , bakımsız ilçelerinden bir tanesidir.İnsanın aklıyla dalga geçmekten başka bişey değil.
 sıradan vatandaş
 22 Kasım 2018 Perşembe 11:42
ÇALIŞANLARIN MAAŞLARDAN HER AY 50'ŞER TL PARA KESİP BİR DERNEGE AKTARMIŞ AMA DERNEKTE PARA YOK ŞAYIŞTAY RAPOR TUTMUŞ DİYOLLAA :)
 
 20 Kasım 2018 Salı 09:07
Egekent'e SanFransisco usülü Tramvay, Egekent-BornovaEvka3 metrosu, Egekent Teleferik, Çiğli Vapur İskelesi, Çiğli Karşıyaka tramvayı, Sahil bisiklet yolları vs. Bunlar Çiğli'ye çağ atlatacak projeler. Hangi bir tanesini yaptınız? Hizmet dediniz. Parke taşları düzgün olan sokakları bozdunuz. 100 defa söylendi düzeltilmiyor bile. Oy'mu vereceğiz size?
 Merkez
 19 Kasım 2018 Pazartesi 22:32
Çok doğru söylüyorsun nasılsa garanti onun için sokakları bok götürüyor demek ki Çiğli bunu hak ediyor.
 GERÇEK İZMİRLİ
 19 Kasım 2018 Pazartesi 21:11
Evet izmir çantada keklik olduğu için yan gelip yatıyorlar biraz biz seçmenler seçimde fazla değil ya 5 dakika düşünüp oyumuzu o şekil kullansak daha güzel olur değişim şartttttt
Diğer Röportajlar
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz