MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Hedefsiz yaşayamam
Lucien Arkas
24 Eylül 2019 Salı 00:00

Hedefsiz yaşayamam

Hanzade Ünuz, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ile konuştu.

İtalyan ilkokulunda henüz küçük bir çocuk iken...

Sert mizaçlı müzik öğretmeninin gazabına uğramasaydı...

Piyano çalarken parmaklarına vurarak canını acıtmasaydı...

Belki de hayat Lucien Arkas için çok daha farklı akacaktı.

Atak ve inatçı mizacı gereği eminim yine çok başarılı olacaktı.

Ama belki de dünyada lojistik sektörünün liderlerinden biri olarak değil...

Dünyanın en iyi piyanistlerinden...

Ya da en ünlü orkestra şeflerinden biri olarak tanıyacaktık kendisini.

Lucien Arkas...

Nam-ı diğer Bay Arkas, röportaj vermeyi fazla sevmese de...

Aslında inanılmaz hoş sohbet ve mütevazı biri.

Karşınızda  Arkas Holding çatısı altında 67 şirketi yöneten...

Yurt içinde 7 bin 500, yurt dışında 1.500 kişi çalışanı olan dev bir geminin kaptan olduğunu kesinlikle hissettirmiyor.

Dokunulmazları oynamıyor...

Olması beklenebilecek çok bildik snopluktan fersah fersah uzakta...

Sıkı bir mentör ya da kendini adamış üniversite hocası sıcaklığı var Bay Arkas’ta. 

Bana Lucien Arkas’ı anlat deseniz...

Onca sorumluluk isteyen zorlu ve ciddi işle uğraşmasına, karar verici son sözü söyleyen iddialı bir patron olmasına rağmen...

Üzerinde sıkıcı bir ceket taşımayan...

İnsanı hayret ettirecek denli canlı...

Yaramaz çocuk merakıyla neşeli, son derece zeki mavi gözlerle bakan...

İzmirli dünya devi Arkas Holding’in patronu Lucien Arkas değil de...

Haylaz sohbetlerin, çok renkli masaların sakin kahramanı...

Gizli özne olmayı seçmiş, muzip bir karakter var derdim.

Arkas ailesi İzmir’e ilk olarak 1711 yılında ticaret amaçlı geliyor.

Yani Bay Arkas 308 yıldır İzmirli olan bir ailenin temsilcisi.

İzmir’i dünya taşımacılık sektöründe zirveye taşıdığı gibi...

Sanatta da birinci lige çıkarmanın sevincini yaşıyor.

Bine yakın tablodan oluşan Arkas resim koleksiyonunu sergilemek, sanatseverlerle paylaşmak için...

Sekiz yıl önce kurduğu Arkas Sanat Merkezi Picasso’yu ağırlayacak düzeye geldi.

Lucien Arkas ile hayatın akışı içinde belki iki, bilemediniz üç yerde karşılaşabilirsiniz…

Ödül aldığı törenlerde, konuşmacı olduğu konferanslarda ya da  düzenlediği görkemli sergilerin açılışlarında…

Ben de kendisiyle Picasso sergisinin açılışında karşılaştım.

Kısa ama samimi bir sohbet yaptık.

Kavgayı sevmese de, kendisini “Benim için bırak sakin kalsın derler” diye anlatan...

İzmir sevdalısı, İzmir’in kültür elçisi Lucien Arkas...

“Beni hedefe ulaşmak, neticeler mutlu eder” derken gözleri karşısında Picasso’yu görmüş gibi parlıyordu...

Söz şimdi “Cesaret, hayallerinin peşinden gitmektir...” diyerek hepimize umut aşılayan Bay Arkas’ta...
-İş dünyasında çok başarılısınız. Başka bir meslek de yapmak ister miydiniz?

Tekrar meslek seçme şansına sahip olsaydım, orkestra şefi olmak isterdim. Müziği çok severim, ilkokulda piyano hocam o kadar ters biri olmasaydı... Her yanlış nota çaldığımda parmağıma küt diye vurmayıp, parmağımı incitmeseydi... Aman yanlış çalacağım korkusunda olmasaydım piyano çalmayı bırakmazdım.

Piyano çok zor bir çalgıdır. Ben kitap okurken başka bir şey düşünebiliyorum ama piyano çalarken bu mümkün değil. Gözünüz notalarla meşgul, notayı beyin okuyor ellerinize gönderiyor. Ses çıkıyor o da kulakla beyninize gidiyor. Göz, kulak ve beyin meşgulken başka hiçbir şey düşünemezsiniz. Düşündüğünüz an yanlış çalarsınız. Ben 60'ından sonra piyanoya tekrar başladım, keyfim için çalıyorum. Müziği hala çok severim, insan yönetmesini de severim.

DALAŞMAYIN, BIRAKIN SAKİN KALSIN

-Sizi en çok ne mutlu eder, iyi gelir?

Hedeflerime ulaşmak. Hedefsiz yaşamam, hedef ne olursa olsun. Bu binayı güzel bir sanat merkezi yapmak bir hedefti, sekiz sene önce açtık. Bu hedefi Picasso sergileyecek noktaya getirdiysek bu bir başarıdır, ben bundan haz duyarım. Beni neticeler mutlu eder, hedefe ulaşabilmek önemlidir. İddialı biri olduğum için benim devamlı hedeflerim vardır.

-Hedefleriniz için kavgacı olur musunuz?

Ben kavgayı sevmem ama üstüme geldikleri zaman da benden çekinsinler. Dalaşmayın derler, bırakın sakin bir adam kalsın (gülüyor).

-Ne olur kızdığınızda, nasıl bir Lucien Bey görürüz?

Eskiden kızdığım zaman bağırıp çağırırdım, şimdi akıllandım sakin oluyorum. Problem olduğunda en sakin ben olurum, ufak tefek şeylere kızarım. Büyük sorunlarda sakinimdir, büyük konu hata kabul etmez. Sakin kalman gerekir. Palavra şeyler var hayatta, insan bağırıp çağırır onlara. Bağıracak tabii, deşarj olacak.

DÜNYAYI GEZDİM YETER-İşi gücü bırakayım, artık dünyayı gezeyim demiyor musunuz?

Gezdim zaten, ikinci eşim gezmeyi çok severdi iki ayda bir başka bir gezegene giderdik. Sağ olsun, gitmediğimiz yer yok. Ne Afrika’sı kaldı, ne Amerika’sı hepsini gezdik üç beş sene ama tamam (yeter diye elini burnuna götürerek işaret ediyor). Ben kitap okumayı çok sevdiğim için… Kitap sizi başka dünyalara taşıyor.

-Ne tür kitaplar okusunuz daha çok?

Tarih üzerine okurum. Meraklıyız ya… Savaşlara mani olunabilir miydi? Niye, acaba mani olabilirdi de olmadı mı? Acaba diyorum Birinci Dünya Savaşı olmayabilir miydi? Tamam adamın yeğeni öldü ama 10 milyon insan öldürmeye değer miydi, mani olunabilir miydi? Adam çok yaşlıydı, başta belki daha genç biri olsa öyle yapmazdı.

BEYNİM DURMUYOR

-Napolyon tutkunuzu Arkas Sanat Merkezi’ndeki özel Napolyon Odası’ndan biliyoruz. Bu sevgi nereden geliyor?

Napolyon, Picasso gibi çok yönlü bir adam. Çocukluğumda Napolyon’u bir general, bir asker olarak çok beğenirdim. İlerleyen yıllarda büyüdükçe Napolyon’un diğer özelliklerini takdir etmeye başladım. Bugün biz belediyeye gidiyorsak evlenmek için Napolyon’a borçluyuz. Biliyor muydun ? (gülüyor) Ne papaza gideceksin dedi bitti. Valilik, kaymakamlık sistemini hep o kuruyor. Bugün bizim normal kabul ettiğimiz, kullandığımız şeyler hep onun kafasından çıkıyor. Lise eğitimi Napolyon’un icadıdır, eğitim sistemini medeni kanun sistemini hep o kurdu. Ve de bunları iki savaş arasında yapıyor, bu kısmı çok değerli. Savaşıyordu dönüp bir senede neler yapıyordu… Hiç savaşmasaydı ama işte o bir eziklikle başladı. Tamam imparator olacaktı, öbür kraliyet dünyası bunu kabul edecek durum yoktu. Ağzıyla kuş tutsa onu orada yaşatmazlardı, devamlı mücadele.

-Nasıl dinlenirsiniz?

Uyumaya çalışırım fakat bazı uyku uyku olmaktan çıkıyor. Doktora gittim Avrupa’da, testler yaptı. Rapor, siz hiç uyumadınız uyuduğunuzu zannettiniz diye geldi (gülüyor). İkinci derin uykuya geçmediniz, beyniniz durmadı dedi doktor. Akşam televizyon yok, zor kitap, iş mecmuası okuma diyor, bunların hepsi bana ters. Şimdi artık gece tarih kitabı okuyarak uyuyorum. Sabah üçte uyandın ne yapacaksın? Dolaşacak mısın? Hayır tekrar yarım saat kitap al, yine uykun geliyor. Kafamda o kadar çok konu dolaşıyor ki, atamıyorum. Biri bitiyor diğeri geliyor. Kağıt kalem yanımdadır gece, uyandığımda aklıma gelen şeyi mutlaka not ederim. Yaz kağıda vur kafayı uyu tekrar.

İZMİR’DEN BİR ÖMÜR ÇIKMAM-İzmir size yetiyor mu?

İzmir bana şans olarak yetiyor, kendi özel hayatım için yetiyor. Hiçbir şey eksik değil, İzmir’den bir ömür çıkma deyin, çıkmam. Hayallerim bu coğrafyada doğdu. Cesaret nedir diye sorsalar hayallerinin peşinde gidebilmektir derim. Sadece İzmir’de kazandığın zaman, bütün bunları yapamazdım. Ekonomik olarak istediklerimi yapmak için İzmir dışına çıkmam lazımdı. İş ortamında İzmir dışına çıkmam lazım, çıkmaya mecburdum.

Ve ben bunu 27 yaşımdayken keşfettim. 19 yaşımda çalışmaya başladım, 1972’de 27 yaşımdayken İstanbul’da şube açtım. Deli misin dediler, İzmirli İstanbul’da şube açmaz, İstanbullu İzmir’de şube açar. “Seni İstanbul’da yerler” dediler. Sekiz sene mücadele ettim, kendi dalımda İstanbul’da birinci oldum. Ondan sonra yetmedi, dışarı açıldık. Şimdi bizim 23 memlekette ofisimiz var, yurt dışında 1.500 kişinin maaşı var.

-İşin hüneri nedir, başarınızın sırrı nerede gizli?

İnsanlara güvenebilmek, tek başınıza bunları yapamazsınız. Her güvendiğiniz insan o güvene layık çıkıyor mu? Hayır ama her insanın içinde iyi taraf var onu keşfetmeye çalış. İnsanın temeli kötü değildir, çok nadirler dışında. Güvendiklerinizin yüzde 50'si boşuna, yüzde 50 doğru çıkar. Doğru olan yüzde 50 ile yola devam ederim. Geri kalan yüzde bana yeter.

ÇOK KAZIK YEDİM

-Çalışacağınız kişilerde öncelikle ne özellik ararsınız?

Kişinin aile eğitimine çok dikkat ederim, nereden geliyor, nerede eğitim almış. Gözündeki ışık önemlidir, çünkü göz beynin penceresidir aynası değil. Göz göze iletişim çok önemlidir, bir insanın gözünde böyle dalavere şeyler geçerse... Onu geçin. Ben hissederim onu, bazen de cambazlar oluyor, o kadar olur. Arada bir hata yapacaksınız, çook kazık yedim hayatta. Ama geri kalanlar bana kaldı, geriye kalanlarla yola devam ediyorum. Kazık yedim para idi, ödedim bitti gitti. Kalanlar bende kaldı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 muhalif
 28 Eylül 2019 Cumartesi 10:57
Sn.Arkası ve ailesini kutluyorum, izmire hem ekonomik, hem spor hemde sanar açısından büyük katkı sağlıyorlar.. oğlu Bernardbeyde aynı yolda, iyiki varsınız....
 ayhan alagöz
 25 Eylül 2019 Çarşamba 17:13
tebrikler sayın UNUZ güzel bi röpörtaj olmuş çok samimi biri belli bu şehire kattığı her şey için teşekürler Lücien ARKAS
 Ünuz Neyire
 24 Eylül 2019 Salı 21:23
Böyle başarılı kişileri bize tanıttığı için önce yazar kızımızı tebrik ederim. Lucien Arkas gibi devasa işler kurmuş yurt dışında 1500 kişi çalışanı yurt içinde 7500 çalışanı düşünemiyorum böyle çalışkan büyük iş adamlarını mükafatlandırmalı. Yazar kızımız bize böyle insanları tanıtmaya devam etsin.
 Hür Düşünce
 24 Eylül 2019 Salı 12:38
Bay Lücien çok başarılı oldu. Şansı da vardı büyümeye başladıklarında İzmir'in ihracatı epey gelişmişti. Dutil vergi verdi, Arcas yatırım yaptı. Üretici Birlikleri ve bazı özel sektör yerinde saydı- Arcas LİYAKATLI takımı ile koşar adım yürüdü gitti.
Diğer Röportajlar
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz