MENÜ
İzmir 16°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İki kişiden birinin oyunu alırım
26 Kasım 2018 Pazartesi 00:00

İki kişiden birinin oyunu alırım

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina Ege’de Sonsöz’den Fatih Yapar, Mehmet Karabel, Hanzade Ünuz ve Mehmet İşler’in sorularını yanıtladı.

Siyasetin genç ve sempatik yüzü Levent Piriştina.

Henüz 40 yaşında.

Beş yıldır CHP’nin Buca Belediye Başkanı olarak hizmet veriyor.

Siyasete hızlı girdi, çabuk ısındı.

Babası Ahmet Piriştina’dan aldığı siyasetçi genini konuşturdu.

Halkla, gençlerle, kadınlar ve çocuklarla sıcak diyalog kurdu.

Sokaktaki belediye başkanı oldu, projelerinin yüzde 75’ini tamamladı.

Şimdi ikinci dönem başkanlığa göz kırpıyor.

Levent Başkan Buca’da CHP’nin oyunu yüzde 43’ten yüzde 50’ye çıkardığını söyledi.

“İki kişiden birinin oyunu alırım. Sağlıklı anketlere göre belirlenirse aday ben olurum. İddialıyız, ikinci dönem doruk noktası olur. Hata azalır, verim artar” dedi.

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayında olmazsa olmaz özellik olarak cesareti işaret etti.

“Cesaretli olmalı çünkü bugün İzmir’de muhalif belediye başkanı olarak siyaset yapmak mangal gibi yürek ister... Herkes altından kalkamaz” diye dikkat çekti.

Buca’da AK Parti ile oy farkını 15 puana yükselterek makası açacağını söyledi.

30’da 30 alırız söylemi için de“AK Parti İzmir’de hayal görüyor” dedi.

CHP’li Levent Piriştina Ege’de Sonsöz’e Buca’da neden ikinci dönem Başkan olmak istediğini anlattı...

 

PROJELER YÜZDE 75 ORANINDA GERÇEKLEŞTİBeş yılın ardından hem mutluluk yaşıyoruz, hem de ayrı bir yorgunluğu yaşıyoruz. Beş yılda üst üste altı seçim denk geldi. İki kendi iç demokratik yarışımız, bir darbe girişimi, parlamenter sistemden Başkanlık sistemine geçildi, büyük bir ekonomik kriz yaşıyoruz. Bunlar kontrolümüz dışı fakat arkasına sığınmadığımız olumsuzluklar. Performans değerlendirirken bunları unutmamak ama tabii ki arkasına da sığınmamak lazım. Tüm Türkiye için zor geçen bir beş sene oldu. Biz bütün bunlara rağmen ne yaptık? Hemşerilerimize verdiğimiz sözü yüzde 75 oranında gerçekleştirdik. Merkeze insanı alarak yatırım yaptık, iyi işler ortaya koyduğumuza inanıyoruz. Bucalılar not verecek tabii ki yaptıklarımıza ama bu dönem için ben kendime 10 üzerinden 8 veririm. Mutlaka eksiklerimiz olmuştur, ülke şartları ve acemiliğimizden kaynaklanmıştır. Bu not ikinci dönem için adaylık hakkı tanıyor sanki.

BİREYSELSİYASİ ÇIKARLAR PROJEYİ ENGELLEDİ70 bin metrekarelik alandaki Şirinyer projemize başlayamadık, bazı projelerde hukuk süreci devam ediyor. Büyük heyecan ve emekle yola çıktığınız projelerde bazen kendi yoldaşlarınıza da anlatamıyorsunuz. Bireysel siyasi çıkarlarla kentin önündeki koskoca proje engelleniyor. Biz de bu oluyor maalesef. Kapalı bir yüzme havuzu vardı, Yıldız nikah salonunu revizyona alacaktık, bir de Ocak’ta temelini atacağımız kadın sığınma evini tamamlayamadık en somut eksik kalan işlerimiz bunlar. Halka sorduğumuzda gördüğümüz çok farklı ihtiyaçlar oluyor. Sizden farklı talepleri oluyor, biz bunu nasıl görmedik diyorsunuz. Farklı bir pencereden bakıyor, o yaşadığı sorunu sana aktarıyor. Biz de mutlaka değerlendiriyoruz, böyle çok çalışma yaptık. Başka bir yere otopark, park, spor tesisi yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde vatandaştan gelen uyarıyla vazgeçtiğimiz işler de oldu.

HEYKELDE NİYET BAŞKAHangi Belediye Başkanı Atatürk’e benzemeyen bir heykel yaptırır? Psikopat olman lazım. Biz gittik atölyede göz hizasında gördük, heykel her şeyden çok Atatürk’e benziyordu. İnsan boyuna geldiğinde 6 metre yüksekte nasıl oluyorsa bambaşka bir sima olmuş. Açı problemi, boya problemi olmuş, teknik bir hata. 10 Kasım’da getirdiler kondu, Allah dedim. Ama tabii ben nasıl Atatürkçüymüşüm diye  başlandı. Bir heykeltraşın yaptığı heykel üzerinden belediye başkanının Atatürkçülüğünü sorguluyorsan zaten niyet başka demektir. Bir kul hatası, sanatçı hatası olmuş. Ben 50 bin nutuk dağıtmışım, bugüne kadar yaptığım kültür sanat işleri ortada.Yerel seçime giderken CHP’li yoldaşlarımın bunun üzerinden bir siyasi performanstartışmasına taşıması beni üzdü. Hatalı olmuş, hemen çalışıldı düzeltildi.

Diyelim ki kontrol mekanizmasında bir zayıflık oldu ama bunun Buca Belediyesi’nin Atatürk’e olan sevgi ve saygısını tartışma noktasına çekmek yanlış. Bu bizim 10. Atatürk heykelimiz, ilk dokuzunda hata olmamış. Kentte yaptığımız işleri beğenmeyenler olabilir ama hayatında Atatürk ile ilgili bir çivi çakmamış, sorsan Atatürk ilke ve inkılaplarını bilmeyen, mücadelesini vermeyenlerin biranda Atatürk heykeli üzerinden yapılan söylemleri olacak iş değil. Eleştiri boyutu itibarıyla bana ve ekip arkadaşlarıma haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

BABAM EN ZORLU ELEŞTİRMENİM OLURDUBabam Ahmet Piriştina kesinlikle çok demokrat bir adamdı. Bizlerin eğitimi, iyi bir çevrede büyümesi konusunda elinden geleni yapardı. Ama şahsi tercihlerimize karışmazdı. Benim babam ben ileride siyaseti yapayım diye çok uğraştı, beni siyasete bulaştırdı. Ama kendi siyasette iken mümkün değil izin vermezdi. 11 yaşımdan beri beni yanında taşıdığı halde Büyükşehir Belediye Başkanıyken ben yanına üç defa gittim. Hayattayken siyaseti bırakmış olsaydı, benim siyasete girmemi nasıl karşılardı? Biz siyasetçi çocuğu olarak zorluklarını bilerek yetiştik zaten. Kesinlikle en zorlu eleştirmenim olurdu, çok titiz bir insandı. Destekler ve öneri verirdi diye düşünüyorum.Beş yıl önceki Levent ile bugünkü Levent arasında uçurum fark var, çok net söyleyebilirim. Belediyecilik temposu çok farklı, belediyecilikte ciddi bir tecrübe ediniyorsun.

 

SOKAKTAKİ DESTEĞİ GÖRÜYORUMBen genelde seçim öncesi lotoya girmiyorum ama iki kişiden birinin oyunu alırız diye düşünüyorum. Yüzde 43 ile göreve gelmiştik, şimdi hedefimiz yüzde 50’yi tutturmak. TÜİK’e göre 493 bin nüfus ve 380 bin kadar seçmenimiz var. AK Parti ile aramızdaki makasta 15 puan fark olur. Sahada bu havayı görmesek bunu söylemem, sokakta o desteği görüyorum. Diğer partililerin de bize bakışları çok sıcak. Hem bölgesel, hem de alt kimlik ayırmadan yaptığımız adaletli hizmetin gönüllerde olduğunu biliyorum. Eğer sağlıklı bir anket yapılıyorsa bizden başka aday gösteremezler.Başka siyasi partide de olsa Levent Piriştina’ya oy verebileceğini görüyorum, ittifak harici yüzde 7 – 8 oranında olur bu oran.

Ben bu beş senede yaptıklarımızın referansıyla edindiğimiz tecrübeyi çok daha ileri götürdüğümüze vatandaşın ikna olduğunu, biz aday olursak çok daha fazla oy alacağımız söyleyebilirim.AK Parti geçen dönem yüzde 37 almıştı, bu orana bakarak umut besliyorlar. Kuvvetli adayın başkan adayı olmaması ellerini güçlendirir. Ben iddia ediyorum, görevi tekrar üstlenirsek AK Parti’ye fark atarız. Ben hayal gördüklerini iddia ediyorum, söylediklerine bakarsan 30’da 30 diyorlar.

KAÇ KİŞİYE NASİP OLUR?Benim Büyükşehir adaylığı konusunda asla bir girişimim olmadı. Bizim Buca ile ikinci dönem çalışmalarımızı hazırlamıştık. Buca’da görev yaptım takdiraldım, Büyükşehiri de yaparım diye  hiç böyle bir ihtiyaç duymadım. Ankette çıkıyor konusu benim dışımda bir konu.Ben ikinci dönem kararımı verirken ailemle konuştum, anket yaptım desteği gördüm. Ekibimle oturdum aynı heyecan var mı, gördüm ki var ve yola çıktım.

Ben bulunduğun makamı bir basamak görmeyi çok yanlış buluyorum. Bir gün şartlar olgunlaşır, fırsat verilir, sizde de o enerji olursa bu görevlerin daha büyüğü yapılır. Ama bu dönem Buca Belediye Başkanıyım yarın Büyükşehir’de olayım kısmı benim hiç kafama yatan bir şey değil. Bu yola çıkarken hiç öyle başlamadım inşallah hiçbir zaman öyle düşünmem. Ben mevkidaşlarıma da onu söylüyorum, böyle bir şey olur mu? Başkan sırada ne var? Sanki böyle basamaklar var... Az buz iş mi bizim görevimiz, kaç kişiye nasip olur?

GÖNÜL BAĞI KURDUKBu beş yılda kurduğumuz gönül bağı, ortaya koyduğumuz hizmet, gerçekten çok daha fazlasını ve iyisini yapabileceğimize inandığı için bize oy vermesi lazım. Bizim uygulamadaki yeteneğimiz, inandırıcılığımız, halkla bütünleşmemiz bizi diğer adaylardan ve diğer siyasi partilerden ayırıyor. Şimdi biz bunu yaptık diyebiliyoruz, yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır diyebiliyoruz. Buca’daki sorunları kim çözme ehliyetine sahip? İşte biz bu konuda iddialıyız, ikinci dönemde de devam ettiririz diyoruz. Belediye başkanının ikinci dönemi tam doruk noktası olur, verim artar hata azalır. Ben adam bulamıyorum lafına da inanmıyorum, İzmir’de yüzbinlerce CHP’li var, gençler var. Bizde biraz bu var, kim gelecek adam bulamıyorum, o giderse ne olur? Levent’in yeri mi dolmayacak, biz hep böyle tartışıyoruz. O giderse ne olur... Merak etme her şey iyi olur.

NASIL BİR BÜYÜKŞEHİR ADAYI?Ben Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilecek birinin mevcut belediye başkanlarından seçilmesinin çok doğru olacağını düşünüyorum. Değerlendirmede bir sıfır öndedir belediye başkanı. Ama belediye başkanı olmayan başka biri halkta senin üç katın daha kuvvetli destek alır, o zaman onu atarlar. Ben beş sene kaybetmez diye söylüyorum, kocaman bir mekanizmanın içine geliyorsun. İzmir’in kendine göre özel bir durumu var, bu görevi üstlenecek kişinin kendini çok ciddi şekilde hazır hissetmesi lazım.

MANGAL GİBİ YÜREK İSTER

İzmir coğrafik özelliği dışında, demografik yapısıyla da çok özel. Vereceği desteği bir günde verdiği gibi, bir günde de çekebilir. İyi bir ekip kurması lazım, kentte çok güzel atılmış temeller var. Bunları değiştirmek değil, üstüne koyması lazım. Kendisiyle ve etrafıyla barışık olmazsa seçmen bazında da şansı olmayacaktır. Tamam ekonomi bilecek, örgütü bilecek, planlama bilecek, biraz şehir plancısı, biraz avukat olacak. Ama asıl cesaretli olmalıdır, çünkü bugün İzmir’de siyaset yapmak mangal gibi yürek ister. Herkes de altından kalkamaz. Çok rahat bırakılmayabilir muhalif belediye başkanları, direnmeyi bilmesi lazım. Bu özellikleri taşıyan bir aday 30 ilçede de benimsenen biri olacaktır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 selo
 29 Mart 2019 Cuma 10:46
1 yedi göller yarım kaldı 2 yapılan tüm çalışmalarda bu çalışmlarDA İZMİR BUYUKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPILMAKTADIR YAZIYORDU 3 TATİDEN SONRA EN BAŞARISIZ BAŞKANDI BUCAYI GELİŞTİREN EN İYİ BAŞKAN ŞEBOYDU GÜLE GÜLE LEVENT BAŞKAN
 MUSTAFA ER
 26 Aralık 2018 Çarşamba 00:38
SAMİMİ HALK İLE SICAK BAĞLANTI KURABİLEN BAŞKAN YOLUN AÇOK OLSUN
 hakan
 28 Kasım 2018 Çarşamba 21:14
bucada yollar cok bozuk...
 vatandaş
 27 Kasım 2018 Salı 15:25
AKP ya da CHP iş yapacak adam gelsin yeter.
 troller
 27 Kasım 2018 Salı 06:55
Aday gösterilirse seçilecek, bence de seçilmesi gerekiyor. İlçeyi ülkede tanımayan kalmadı, yatırımlar bitmedi, devamı da var. AKPli başkan seçilmeyeceğine göre, parti içinde mücadele var demektir.
 seçmen
 26 Kasım 2018 Pazartesi 18:56
Ona buna takılma bilader. Yürü. Sen iyi adamsın. 2.dönemin köklü projelerinle gelecek bilen biliyor.
 Üzümcü
 26 Kasım 2018 Pazartesi 17:50
Ak partili buca belediyesi meclis üyelerinin iddaaları var buca belediyesinin 270 milyon tl borcunun olduğunu söylüyorlar eğer bu doğruysa çok vahim bir tablo..Öncelik olarak bence bu konuya cevap vermelisiniz !!! Buca kamuoyunu bilgilendirin hayır yada evet borcumuz var yada yok diye açıklama yapın dürüst olun buca halkı dürüst adamı sever..
 
 26 Kasım 2018 Pazartesi 16:46
Zor be hacı
 Bucalı
 26 Kasım 2018 Pazartesi 13:58
Atma yadigar atma Kimin oyunu alıyorsun Sen önce yediğin mirasın hesabını ver sonra oy iste Senin bucada işin bitti hayde güle güle Bucalı artık seni istemiyor En azından biz 900 hane olarak istemiyoruz:)
 bucalı
 26 Kasım 2018 Pazartesi 12:51
sokakta herkes belediyedeki yolsuzlukları konuşuyor...
Diğer Röportajlar
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz