MENÜ
İzmir 21°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
Ahmet DOĞRUYOL
YAZARLAR
8 Mart 2015 Pazar

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Türk kültüründe ve dinimizde kadınlarımız baş tacı yapılırken bu gün kadınlarımıza neden şiddet uygulanmaktadır? Diye bir soru sorsak, herhalde hemen hepimiz kültürel değerlerimize sahip çıkmadığımız, dini bilgi eksikliği ve dinimizi yaşamadığımız için. Diye cevap verebiliriz.
Kültürümüzde anne ola kadın evin direği olarak kabul edilir. Kadın saygıya layıktır. Kadın erkekle aynı haklara sahip olmasına rağmen, fiziki güç gerektiren işlerde erkekler çalışır.
Bizim kadınlarımızın milli mücadelede ortaya koyduğu iradenin örneğini bir başka milletin kadınlarında göremezsiniz. Kimi cepheye mermi taşımış, kimi at sırtında vatan savunmasına katılmıştır.
Tarih kitapları kayıtlarına göre; İslamiyet’ten önce ise kadınlar, nerdeyse tüm dünyada ikinci sınıf insan yerine konuyor, miras alamıyor, bilakis kendileri miras olarak kalıyor, ölenin tüm mal varlığı oğullarına kalıyormuş.

Eski Yunan hukukunda da karısını öldüren kocaya ceza verilmediği, ortaçağda Avrupa’da kadının ruhunun olup olmadığı tartışılıyormuş.

İslam da ise kadın ve erkeğin birbirinin hasmı değil, tamamlayıcısı olduğunu; insanlar arasındaki üstünlüğün ancak "takva" ile olabileceği ifade edilmiştir.

Dinimizde, kadınlar da erkekler gibi özgür, hayat, namus ve haysiyet açısından dokunulmazdır. Mal edinebilir, dilediğinde de harcayabilir. Malı kendine aittir. Evlenme özgürlüğü gibi boşanma özgürlüğüne de sahiptir. Öğrenir, okur, şahitlik yapar, ticaretle meşgul olur.

O, sadece beğenilmeyi bekleyen bir kadın değildir. Tam aksine, gerekirse beğenen veya reddedebilen bir yetki ve etkiye sahiptir.

Taliplisine evet veya hayır diyebileceği gibi bizzat kendisi de talip olabilir. Bu, onun onurunu zedeleyecek bir eksiklik değildir.
Bu gün ülkemizde;
Her 100 Kadından 97'sinin hayatında en az bir kez şiddet gördüğü,
Her 3 Kadından birinin sürekli şiddete maruz kaldığı,
Yaklaşık 9 bin kadının polis tarafından korunduğu,
Kadınları korumak için yaklaşık 65 bin tedbir (eşini evden uzaklaştırma gibi) kararının olduğu, ifade ediliyor.
Gün geçmesin ki, bir kadına uygulanan şiddetle, cinayetle karşılaşmayalım.
Hem dinimizde, hem kültürümüzde, kadınlarımız bizim baş tacımız iken, bu gün geldiğimiz noktada kadınlarımıza gerekli değeri vermiyorsak, kültürel ve dini eksiklikler üzerinde durmalı, vatandaşlarımıza bilgilendirmeli ve eğitmeliyiz.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz