MENÜ
İzmir 23°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
AK Parti, İzmir'de kimi rakip görmek istiyor?
Nihal AŞKIN
YAZARLAR
31 Ağustos 2018 Cuma

AK Parti, İzmir'de kimi rakip görmek istiyor?

AK Parti, iktidara geldiği 2002'den bu yana İzmir'de bir türlü birinci parti olmadı.

Bazı genel seçimlerde CHP ile aradaki makası epey daraltsa da özellikle yerel seçimlerde birinci olma umuduna bile yaklaşamadı.

Şimdi erken mi zamanında mı yapılacak tartışmalarının sürdüğü yerel seçimler kapıda.

Büyük bir olasılıkla zamanında ve Mart ayında yapılacak.

AK Parti de bu seçimlerde 4. kez bir büyükşehir belediye başkan adayıyla İzmir seçmenin karşısına çıkacak.

Yani yerel bazda AK Parti'nin İzmir'deki 4. sınavı olacak bu seçimler.

Peki AK Parti bu seçimlere nasıl hazırlanıyor, teşkilatlara ne talimatlar verildi, İzmir seçmenindeki “AK Parti direnci” sona erecek mi, AK Parti'li 7 başkan yeniden aday gösterilecek mi? CHP'den rakip olarak Aziz Kocaoğlu'nu mu yoksa bir başka ismi mi karşılarında aday görmek istiyorlar?

İşte tüm bu merak edilen soruları AK Parti'nin İzmir'deki patronuna, yani il başkanı Aydın Şengül'e yönelttim.

Bir hayli de ilginç yanıtlar da aldım.

Öncelikle yerel seçimlerin favorisi CHP, hala genel başkanlık yarışıyla, parti içi muhalefetle uğraşırken, AK Parti çoktan seçim çalışmalarına başlamış bile.

Hem de profesyonel bir ekiple.

Şu sıralar geniş çaplı bir ekip, sokağın sesini dinlemekle meşgul.

Sokaktan gelen ilk analizlerin ardından bilimsel bir anket çalışması başlayacak.

Öte yandan 30 ilçede de hummalı bir “Beyanname” çalışması sürüyor. İlçe başkan adayı açıklandığı gün elinde kocaman bir dosya bulacak.

O ilçenin sorunları, çözüm önerileri, yapılması gereken projeler yani özetle bir başkan adayının günlerini alarak hazırlayacağı “Seçim Beyannamesi” klasörün içinde aynı gün kendisine teslim edilecek.

Peki başkan adayları ne zaman açıklanacak?

Bu soruya “30 ilçenin yarıdan fazlasında adaylarımız zaten büyük ölçüde netleşti” diye yanıt veriyor Başkan Şengül.

Aday belirleme çalışmaları bile neredeyse tamam yani.

Teşkilatlara “Kimse çıkıp adaylığını açıklamasın” talimatı da verilmiş.

Amaç, parti içinde kimseyi birbiriyle yarıştırıp, parti içi yeni cepheler yaratmamak.

Geçmişte Karabağlar, Bayraklı gibi büyük ilçelerde bunun acısını çeken ve ciddi oy kayıpları yaşayan AK Parti, bu kez yoğurdu üfleyerek yiyor.

Gelelim İzmir'deki AK Parti'li 7 ilçe belediye başkanına.

Peki onlar aday gösterilecek mi?

Başkan Aydın Şengül, “Yaptıracağımız ankette partimizin oyuyla başkanlarımızın oyu arasında olağanüstü bir oy farkı yoksa büyük ihtimalle devam ederler” yanıtını veriyor.

Ancak partinin oyunun altında kalan başkana yeni dönem için vize çıkmayacağını da hatırlatıyor.

Ve gelelim seçimin merkezi büyükşehir belediye başkanlık yarışına.

AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayının kim olacağı hakkında çalışmaların Ankara merkezli yoğun bir şekilde yürütüldüğünü ifade ediyor Aydın Şengül.

Şimdilik “Belki ilk defa kamuoyunun iyi tanıdığı bir isim olacak” ipucunu vermekle yetiniyor.

Peki AK Parti olarak Büyükşehir'de Aziz Kocaoğlu mu ile yarışmak istersiniz başka bir CHP adayıyla sorusu ise tebessüm ettiriyor Başkan Şengül'ü.

Bunun için 2 tespitle başlıyor anlatmaya.

İlk tespitinde “Aziz Bey 3 dönemdir başkan, Yani bizim için eleştirilecek çok yanı var” diyerek Aziz Kocaoğlu'nu rakip görmek istediklerini ima ediyor.

Sonra ikinci tespit devreye giriyor ve ekliyor:

“Ama öte yandan Aziz Bey'in de İzmir'de bir kitlesi var. Özellikle kırsalda”.

Sonrasında usta siyasetçi “Yani artısı eksisi, birbirini nötürlüyor. O nedenle bizim için farketmez” diyerek iki tespiti tek bir yanıtta birleştiriyor.

AK Parti'nin bu kez İzmir'de nasıl bir sonuç beklediğine ve İzmir seçmenindeki “AK Parti direnci” konusuna gelince, ilginç tespitleri de dikkat çekiyor Başkan Şengül'ün.

Öncelikle AK Parti'ye karşı İzmir'de bir önyargı olduğunu ve önyargıları kırmanın bir hayli güç olduğunu anlatıyor.

Belli bir kitlenin Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini kendi tekeline alıp, AK Parti'ye karşı “Sen anlamazsın, uzaksın” yaklaşımında bulunduğunu dile getiriyor.

İzmir'de farkında olmadan bu değerler üzerinden bir ayrışma, kin ve nefret oluştuğuna da dikkat çeken Başkan Şengül bunu ilginç bir örnekle açıklıyor:

“Bu aynen ben müslümanım, günahsızım, sen günahkarsın demem gibi bir şey. Kimin müslüman kimin günahkar olduğunu nereden bileceksin. Böyle bir yargılamaya kimsenin hakkı yok. Cumhuriyet, Atatürk sevgisi de belli bir kitlenin değil tüm toplumumuzun sahip çıkması gereken ortak değerleridir”.

İzmir'deki bu dirence verecekleri tek yanıtın ise “Samimiyet” olduğunu belirtiyor Aydın Başkan.

“İzmirli 'Bu benden değil' deyip dışlıyor. Ama biz samimiyetimizi ortaya koyacağız. İzmir seçmeni yapaylıkla samimiyeti çok kolay ayırt edebilecek yapıdadır”

İzmir'deki dirence karşı AK Parti bu kez “samimiyet” anahtarı ile yola çıkıyor.

Kendisini samimi bir şekilde anlatabilecek mi, Mart ayındaki seçimin sonucunda hep birlikte göreceğiz.

Seçimi kimin kazanacağına gelince Aydın Şengül'e göre hesap çok basit.

“30 ilçeden yarıdan bir fazlasını yani 16 ilçeyi alan büyükşehiri kazanır”.

Mevcut durumda İzmir'de 7 ilçeyi kazanan AK Parti bu kez ilçe sayısını 16'ya yükseltebilir mi?

“Buna çok yakınız” diyor Aydın Şengül.

Zamana bırakıp göreceğiz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Komedi
 2 Eylül 2018 Pazar 10:58
Buca'da halkla iç içe bir belediye başkanının idaresinden rahatsız olanlar kibirli, komplekslileri destekliyor.
 Gülşen
 1 Eylül 2018 Cumartesi 18:05
Değerli başkanım gayretlerinizin ve samimiyetinizin ben farkındayım bucanın siyaset ve ticaretinide yakinen takip ediyorum chp nin yönetim ve idaresinden bucalı artık bıktı lakin sizinde adayınız yani ak partinin adayı çok önemli şu an ilçe başkanlığı görevini yürüten genç bir arkadaşınız var bu arkadaşı aday yapma gibi bir düşünceniz bile ak partiyi buca da zora sokacaktır çok kibir ve kompleks var bunu düşşe kardırmıyor bıcanın sorunlarını hiç kaldıramaz iyi düşünüp doğru kararlar vereceğiniz noktasını zatalinize olan güvenim tamdır kalın sağlıcakla.
 Mustafa ınce
 1 Eylül 2018 Cumartesi 16:06
Bucada karşılığı olan adaylarla çıkarsanız ıyı olur başkanım ben yıllarca anavatan partısıde sıyaset yaptım 1 dönem akpartıde yönetıcılık yapgım 30 senedır bucada esnafım
 baytak
 1 Eylül 2018 Cumartesi 12:25
AKP il başkanı boşa konuşuyor. AKP genel merkez, il, ilçe örgütlerinin hiç bir yetkisi yok. Başkan il başkanına sormaz bile. istediği kişiyi istediği yerden aday yapacak.
 KONYALILAR
 31 Ağustos 2018 Cuma 19:37
Sayın partimin başkanı siz önce bauraklı küstürdüğünüz partililerimizi toparlayın başta konyalıları temsil edemeyen mec. üyelerinizi değiştirin halkla barışık olamayan ama bay. Bel. bşk. adatlığı tepeden kesinleşen ilçe başkanınızı bir silin ondan sonra başka partilerin işlerine karışalım böyle adaylar ile yola çıkarsanız baştaKONYALILARDAN oy alamayacaksınız
 CHP'li muhaliflerden daha gerçekçi
 31 Ağustos 2018 Cuma 16:17
Aydın Şengün, Aziz Kocaoğlu'nun halk nezdindeki gücünü ve sevgisini, CHP'deki Kocaoğlu karşıtı çığırtkanlardan daha iyi anlamış görünüyor. CHP'nin İzmir'de işi bu defa zor. Hele Kocaoğlu aday olmaz veya gösterilmez ve diğer aday birbirleni yerler ise....
 Gürkan
 31 Ağustos 2018 Cuma 16:05
AKP bu şehirden nasıl oy isteyecek ? Vaat edilen projelerin çoğu yapılmadı. Bu şehir sadece geçen yıl "63 milyar TL" vergi vermiş. Vaat edilen projelerin toplam bedeli ise 56 milyar TL. 1 yılda 63 milyar vergi veren İzmir 16 yılda 63 milyarlık yatırım gördü mü ? Çandarlı Limanı , otogar metrosu+ 50 km metro vaadi, hızlı trenler İstanbul, Ankara ) , şehir hastaneleri ( 1'i yalan oldu, diğeri yıllardır bitmedi ) , Ankara - Antalya otoyolları , çevre yolunun Menemen kısmı, 10 milyarlık kentsel dönüşüm projesi , Karaburun-Çeşme arası kanal projesi , Körfez dönüşüm projesi , kruvaziyer- yat limanları , olimpik statlar ... liste uzayıp gidiyor. Yahu bunların hangisi yapıldı ? Yapacağız demek kolay da icraat yok. Şimdi durum ortada iken nasıl oy isteyecekler? Oy isterken yıllardır yapmadıkları projeleri tekrardan vaat diye vatandaşın önüne mi koyacaklar ?
 volkan
 31 Ağustos 2018 Cuma 14:27
otogar metro temelini atin.. Bornova operayi açın.. fuar izmire kavsak yapın...yeni gemiler icin sığınak yeri gosterin.. İnciraltı plani icin işbirliği yapın.. candarli çevre yoluna hiz verin..kruvaziyer limanini baslatin..ozaman belki düşünürüz
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz