MENÜ
İzmir 21°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Abdül Batur’la Konak’ın çehresi değişecek…
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
25 Şubat 2019 Pazartesi

Abdül Batur’la Konak’ın çehresi değişecek…

Narlıdere’de 20 yılda örnek bir başarı hikayesi oluşturan Mimar Abdül Batur’un bu kez, Konak Belediye Başkanı Adayı olması; Batur için yeni bir başlangıç, Konak açısından da toplumcu belediyecilik bağlamında atılan “ilk adım”dır.

Batur’un Narlıdere’de kesintisiz 20 yılda yazdığı başarı hikayesinin temelinde toplumcu, katılımcı, şeffaf, hesap verebilen, halkın yararını önceleyen demokratik ve özgürlükçü belediyecilik anlayışı var.

Konak CHP Belediye Başkan adayı Abdül Batur; aynı zamanda, sosyal belediyecilik uygulamalarıyla, halkı “söz” ve “karar” sahibi yapan “katılımcı”, “rafine” demokrasi kültürüyle, halkla iletişim kanallarını açık tutan yönetim anlayışıyla sosyal demokrat belediyecilik modelinin de öncülerindendir.

Abdül Batur’la insan sevgisini, dayanışmayı, verimli hizmet üretimini, adaleti, hakkı, hukuku, kolay ve sağlıklı yaşanabilir bir kent oluşturmanın anahtarını ve kendisini halka, hizmet aşkına adayan, üretken, projeci bir yöneticinin fotoğrafını bulacaksınız.

Batur; “Narlıdere’de olduğu gibi Konak’ta da, belediyeyi sivil toplum örgütleriyle, muhtarlarla, Konak halkıyla demokrasiye, yerel yönetime içerik ve kalite kazandıran bir anlayışla birlikte yöneteceğini, ilk adım olarak da halkla, sivil toplum örgütleriyle görüşerek Konak’ın sorunlarını tespit edeceğini ve (öncelik) sırasına göre çözüme kovuşturacağını” söylüyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE GÜLTEPE ÖNCELİĞİ
Konak Belediye Başkan adayı Batur geçtiğimiz günlerde Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği (BATÜDER) ziyareti sırasında, Gültepe’de, halkla birlikteyken yaşadığı bir diyaloğu şöyle anlatıyor:

Başımda yağmurlukla Gültepe’de dolaşırken bir kadın yanıma gelerek (gidin, kentsel dönüşümü Abdül Batur’un Narlıdere’de nasıl başardığını görün) deyince, yağmurluğu çıkararak o Abdül Batur benim dedim, kadın da doğru, Abdül Batur karşılığını verdi.

Batur; Konak’ta ilk Kentsel Dönüşüm uygulamasını Gültepe’de başlatacağını söyledi.

Batur’un kentsel dönüşüm anlayışı; vatandaşın her aşamada “söz” ve “karar” sahibi olduğu, yaşadıkları bölgede geleneksel yaşam biçimi korunarak çağdaş hayat tarzının zenginleştirildiği, dönüşümle oluşan konutların değer kazandığı ve kooperatifçiliğin özendirildiği bir “model”i ifade etmektedir.

Batur’un uyguladığı bu model; vatandaşın komşusu ve yeri değiştirilmeden, herhangi bir “hak kaybı”na ve “mağduriyet”e uğratılmadan “yerinde dönüşüm”le gerçekleştirilen Türkiye’ye örnek bir başarı hikayesidir.

Batur; Belediye Başkanı seçildiği Narlıdere’de bundan 20 yıl önce, Türkiye’de ve İzmir’de daha kentsel dönüşümün adı telaffuz edilmezken kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattı.

Bu arada; Batur, İzmir’de kentsel dönüşüm konusunda Bakanlığın yetkilendirdiği ilk Belediye Başkanıdır.

Sonuç olarak: Başarının tek alternatifi var, o da başarıdır. Batur, bu kez de Konak’ta yeni bir başarı hikayesi yazmak üzere ilk adımını atıyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Kemal Hoca
 26 Şubat 2019 Salı 11:34
Beraber çalışırsınız başkanım. Aslında birbirinize ne kadar benziyorsunuz
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz