MENÜ
İzmir 23°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Abdül Batur’un Konak’ta başarı hikayesi yeniden yazılacak
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
3 Haziran 2019 Pazartesi

Abdül Batur’un Konak’ta başarı hikayesi yeniden yazılacak

Nüfusun yaşlandığı, binaların eskidiği, tarih ve kültür varlığı açısından zengin, İzmir’in kalbi Konak’da Belediye Başkanlığı görevi; prestijli, bir o kadar da zor bir görev.

Ne var ki; Abdül Batur gibi geçmişi Narlıdere’deki başarı hikayesiyle dolu üreten, çözümcü Belediye Başkanı’nın Konak’da kentsel dönüşümle güvenli yaşamı ve kent estetiğini oluşturması, yaşam kalitesini artırması, vatandaşın belediye hizmetlerine erişimini kolaylaştırması; çok zor olmayacak.

Bu arada; Ege-Koop yönetimiyle birlikte gerçekleştirdiğimiz kutlama ziyaretinde Batur’u yol haritasını belirlemiş, kararlı, projeleri hazır, umutlu ve enerjik gördüm.

Kentsel dönüşümde önceliği Gültepe ve Yeşildere’ye vereceğini vurgulayan Konak Belediye Başkanı Batur; yol haritasını kentsel dönüşüm konusunda bilgi birikimine ve zengin deneyime sahip Ege-Koop’la birlikte çizmek istediğini söyledi.

Batur; kentsel dönüşüm operasyonunda oluşacak “değer artışı”nı kent halkına ve paydaşlara yansıtmayı “temel prensip” saydığını da anlattı.

Batur; oluşacak kentsel değer artışının halkın “yaşam kalitesi”nin artışına dönüşeceğini de vurguladı.

BATUR’UN BAŞARI HİKAYESİ

Batur’un başarı hikayesinin temelinde toplumcu, katılımcı, saydam, hesap verebilen, halkın ihtiyaç ve tercihlerini önceleyen insan odaklı demokratik ve özgürlükçü sosyal belediyecilik felsefesi var.

Konak Belediye Başkanı Batur,sosyal belediyecilik uygulamalarında halkı “söz” ve “karar” sahibi yapan, halkla iletişim kanallarını açık tutan “toplumcu belediyecilik” modelinin ülkemizdeki öncülerindendir.

Ayrıca; Konak Belediye Başkanı Batur; insan sevgisini, dayanışmayı, verimli hizmet üretimini; hakkı, hukuku, adaleti kendisine “rehber” edinen, yaşanabilir bir kentte “kaliteli” kamu hizmetine erişimi kolaylaştıracak kararları alıp uygulama konusunda da yetkin, donanımlı bir “kent” yöneticisidir.

EGE-KOOP’LA YOL HARİTASI

Belediye meclis üyeleriyle “Kentsel Dönüşüm Komisyonu” kurduğunu, İmar Müdürlüğü bünyesinde de “Kentsel Dönüşüm Amirliği” oluşturduğunu anlatan Konak Belediye Başkanı Batur; ziyaretimiz sırasında, “Ege-Koop kentsel dönüşüm konusunda tecrübeli kurum. Ege-Koop’la birlikte yol haritası çizeriz diye düşünüyorum” dedi.

Öte yandan; kentsel dönüşüm konusunda Narlıdere’deki başarılarını ve deneyimlerini Konak’a taşıyacak olan Batur; 1999’da daha Türkiye’de ve İzmir’de kentsel dönüşüm konuşulmaz, tartışılmazken Narlıdere’de vatandaşın komşusu ve yeri değiştirilmeden, hak sahiplerinin aynı zamanda “söz” ve “karar” sahibi olduğu, mağduriyet ve hak kaybının yaşanmadığı “yerinde dönüşüm”le örnek bir kentsel dönüşümü gerçekleştirdi.

Batur; görüşmemizde Konak’da belediyeyi sivil toplum örgütleriyle, muhtarlarla, Konak halkıyla demokrasiye, yerel yönetime “içerik” ve “kalite” kazandıran bir anlayışla birlikte yöneteceğini, Konak’ın sorunlarını Konak halkıyla belirleyeceğini ve “öncelik sırası”na göre de “çözüme kavuşturacağının” altını çizdi.

Sonuç olarak: Batur’un Konak’da yazacağı başarı hikayesinin ilk sayfası; Gültepe’de gerçekleştireceği kentsel dönüşüm operasyonu olacak.

Not: Ege’de SonSöz Ailesi’nin ve Halkımızın Ramazan Bayram’ını sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle içtenlikle kutluyorum.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Zafer
 5 Haziran 2019 Çarşamba 10:47
Bisiklet, aşk, ofis ve şato konularına katılıyorum (hayret!). Bisiklet çok abartıldı, habire aşk meşk lafları ciddiyeti alıp götürüyor, şato meselesi inanılmaz gereksiz bir şekilde kendi kendine vurmak, tam şatafat düşkünü görünüyor. Köpek sürülerine gelince, bu konuda ben de rahatsızdım gittim görüştüm ve ikna oldum. Burada belediyenin yapabileceği şey kanun ve yönetmeliğe göre davranmak. Kanuna göre, sokak hayvanlarını bulundukları yerden almak, tedavisi ve kısırlaştırmasını yapmak ve gene aldıkları yere bırakmak zorundalar. Mesela tamam bunu alayım barınağa kapatayım diye bir şey yapamıyor. Resmi olarak 3 defa insana saldırıp ısırma yapmış hayvan ancak barınağa kapatılabiliyor. Yani kanun değişmeden hiçbir şey değişmez. Kentsel dönüşüm için Aziz Başkan döneminde hatalı oldu bu iş. Yani hem özel sektöre iş yaptırayım, hem de kar vermeyeyim gibi mantıkla olmaz. Arazilerden daha fazla yol payı ve yeşil alan bırakıldığında biraz da kat sayısını artırmak lazım, yoksa kimse işte ihaleye katılmıyor. Bu dönemde bu konuda ilerleme olacağına inanıyorum. Özellikle Abdül Batur yani, 20 yılda Narlıdere neydi ne oldu. Bu 5 yılın sonlarına doğru bu işin altyapısı hazır hale gelir, anlaşmalar yapılır diye düşünüyorum. Sonrası kolay zaten.
 gürkan
 4 Haziran 2019 Salı 21:39
Efendim burada mevzubahis Konak Belediyesi; Kocaoğlu veya büyükşehir değil. Yıllardır da eleştiririm. Yeni değil. Çünkü OY veriyorum. Önümüzdeki 5 yıl içinde kentsel dönüşüm adına bir şey yapılacağını da ZANNETMİYORUM. Geçtiğimiz 5 yılda kendi belediye binasını bile yapamamış Konak Belediyesi Yeşildere ve Gültepe'de kentsel dönüşümden bahsediyor :) Kentsel dönüşümü bırak en son yapılan planlar büyükşehirde reddedilmişti :) Kocaoğlu döneminde de Ege Mahallesi'nin ilk etabının dönüşümünün yapılmasını bırak, proje bilmem kaç defa ihaleye çıkmasına rağmen ihaleye giren bile olmadı. Artık ihaleye bile çıkılmıyor. Yeni başkan da bisiklet, ofis, aşk ... diyor. Ne demek lazım; mükemmel, böyle devam mı? ortalık trol kaynarken, İstanbul'da seçim süreci varken sen kalk birde yapısı olmasa da ismi şato olan yere taşın, trollere malzeme ver. Bu kadar amatörlük olmaz.
 Bülent ışık
 3 Haziran 2019 Pazartesi 19:01
Gürkan mevcut belediyelere muhalefete başlamış. Demekki CHP li değil Aziz Kocaoğlu'cuymuş.
 Gürkan
 3 Haziran 2019 Pazartesi 16:01
Önce sabahtan akşama kadar arabayla gezip megafonla bağırıp milleti rahatsız eden hurdacıları engellesin de sonra dönüşüm yapar. Köpek "sürülerini" söylemiyorum bile. Her yer köpek dolu. Kentsel dönüşüm yapılacağını da hiç zannetmiyorum. En azından önümüzdeki 5 yılda ...
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz