MENÜ
İzmir 21°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Alsancak Stadı neden kapandı?
Ertan SAYIN
YAZARLAR
15 Aralık 2014 Pazartesi

Alsancak Stadı neden kapandı?

Alsancak Stadı neden durup dururken 6 ay önce çürüğe çıkartıldı dersiniz?
Bu bölgede uygulamaya sokulan büyük bir rant planın parçası da ondan!
Yoksa, 1910 yılından beri hizmet veren o stat neden ıskartaya çıkarılsın?
Yoksa, 1929 yılında açık ve kapalı tribünleriyle tam anlamıyla stat haline gelen o spor mabedi neden kapatılsın.
Yoksa, ilk 1.lig maçının oynandığı, Türkiye kiplerinin ilk golünün atıldığı 15 bin kişilik o stat niye durup dururken ‘burada futbol oynanamaz depreme dayanıklı değil’ denilsin.
Yoksa, binlerce öğrencinin kaldığı Ege Üniversitesi içindeki kredi ve yurtlar kurumunun yurtları için Bayındırlık Müdürlüğü’nün depreme dayanıksız raporu olmasına rağmen hala kullanılıyorken, haftada bir maçın yapıldığı bin seyircinin ancak geldiği Alsancak Stadı neden çürüğe çıksın.
Peki plan ne?
Plan rant planı!
Bir buçuk yıl önce atılıyor adımlar.
Eskinin Başbakanı bugünün Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla..
Zor durumdaki Tariş’in kasasına para girmesi gerekiyor. Özak Global diye bir firma Tariş’in kasasına 250 milyon dolar koyuyor.
Karşılığında da Ege Mahallesi’nin dibindeki Tariş’e ait tesisleri ve arazileri alıyor.
Sonra plan işlemeye başlıyor.
Büyükşehir Belediyesi de Ege Mahallesi’nde 163 bin metrekarelik alanı kentsel dönüşüm kapsamında planlıyor. Tabi planda ÖZAK Global’in aldığı Tariş’in arazileri de AVM haline geliyor.
Lakin buranın AVM olması yetmiyor çünkü Alsancak ile bağlantısı sağlanması gerekiyor. Bunun içinde bazı engellerin aşılması gerekiyor.
Birinci engel de Alsancak Stadı…
Nitekim, İzmir’deki her bina için alınabilecek bir deprem raporuna dayanılarak stat kapatılıyor. Şimdi soğutuluyor ve unutturuluyor. Sonra hepten yok edilecek ve AVM’nin önü açılarak Alsancak’a bağlanacak yol yapılabilecek. Vatandaş AVM’ye evlerine kolay ulaşacak böylece.
İkinci engel, stadın hemen karşısındaki TCDD’ye ait konteynır alanı…
Özelleştirme idaresinde olan bu alanı da ÖZAK almak için harekete geçiyor. Burası da alana dahil edildiğinde yeme de yanında yat hali gerçekleşiyor.
Üçüncü engel ise Alsancak tren hattı ve o hattın geçtiği arazi...
Bu hatta hem İZBAN çalışıyor hem de TCDD trenleri. Toplam 450 dönümlük bir alanı kaplıyor bu hat. Ama AVM ve bölgede yapılmak istenenlerin önünde önemli bir engel.
Kaldırılması gerekiyor.
Lakin TCDD İzmir Bölge Müdürlüğü olumsuz görüş veriyor bu isteğe.
Şimdi top Ankara’da…TCDD ayak diretmezse hat kalkacak. İZBAN Alsancak’a girmeyecek doğrudan Kemer’den Torbalı’ya devam edecek.
Buranın ulaşımı ise Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yapacağı söylediği tramvay ile sağlanacak.
Bu hat kalkar, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş’ın başında olduğu grubun aldığı tekel binaları da bu alana katıldı mı Ege Mahallesi’nden Alsancak garına kadar nefis bir alan ortaya çıkıyor.
O alanda artık AVM yapılır, yüksek yüksek konutlar yapılır, milyar dolarlık rant sağlanır.
Bir stat kapanmıyor anlayacağınız en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş bir plan devreye sokuluyor.
Acaba Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bu planın tüm ayrıntılarını biliyor mu?
 ‘AVM yaptırmam da yaptırmam’ diye bağıran Aziz Kocaoğlu, İstanbul’dan arkası güçlü birilerinin İzmir’de atı almış Üsküdar’ı geçmek üzere olduğunun farkında mı?
İnsan merak ediyor!
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 izkent
 16 Aralık 2014 Salı 09:41
Dediğiniz bölgenin şu anki hali çok mu güzel ?. Stad ve arkasına yürüyrek gitmek cesaret ister. O bölgenin yeşil alan ağırlıklı olarak islah edilmesi şart. Bu bölge izmirde suçluların barındığı bir alan.
 sak
 16 Aralık 2014 Salı 08:08
Gaziemir de yapılan fuar açılsın.Şuanki fuar alanını çevre şehircilik bakanlığı tarafından ham yapılır.Kupan arazi durumuna gelir.Sonrası malum.Gerekli bağışları gerekli yerlere yapan yandaşlar gerekeni yapar.Arada Atatürk Lisesi de halledilir.Zaten ismide artık sakıncalı.Kısacası Alsancak stadı ilk adım.Sonrası devam eder.Bu işlerin sosyal boyutuda İzmir köklerinden koparılır.İstanbul gibi sahipsiz kalır.
 TC misafir
 16 Aralık 2014 Salı 02:02
İzban ile ilgili bazı arkadaşların yorumunda yoğunluğun sadece tramvayla çözülebileceğinden bahsedilmiş, tramvay ve izban hattı paralelse tespit doğru, ama tramvay üçkuyulardan sahil yolu ve çankaya üzerinden geçiş yapacak bu da maalesef izban hattı değil. gaziemir ve buca tarafından alsancak'a gidenler için ve hatta karşıyakadan gidenler için tramvay nasıl bir çözüm olur? tabi ki çözüm olmaz.
 TC misafir
 16 Aralık 2014 Salı 01:53
Nihayet! burada 2-3 kez dile getirdim resmi bir kurumda çalışan arkadaşımın söyledikleri üzerine stadın etrafındaki arazilere daha önceden dikkat çekmiştim ama bunu yazmakta geç kaldınız ama yine de tebrikler, geç olsun güç olmasın. Sizleri bir konuya daha dikkate davet ediyorum Buca cezaevi, şu eski cezaevi. İyice bir inceleyin derim orasıyla ilgili planlara bir göz atın ne yapılmak isteniyor bir görün derim.
 
 15 Aralık 2014 Pazartesi 18:04
İzban'ın Alsancak'a girmesi saçma ve vakit kaybı ancak yolcu yoğunluğu çok, yani girmesi gerekli ancak tramvaydan sonra bu şekilde iptal edilirse kimse karşı çıkmaz.( Hilal tarafında düzenleme olması gerekir) Gelelim bölgenin şu an ki durumuna; avm+gökdelen yapılmasın, peki bu şekilde mi kalsın? Hilal bu şehre yakışıyor mu? Yıl olmuş 2014 şehrin göbeğinde sosyal tesis (!) var. REZİLLİK. Stadyum ise kesinlikle yıkılmalı. Şu an gecekondudan farkı yok. Aynı yere de yapılabilir, başka bir yere de ... Bana kalsa Alsancak'tan Basmane Gar'ını da seferlere kapatıp, Cumaovası'na yeni bir gar yapar ve hattı komple İzban trenlerine bırakırım. İzmirli artık şu kafa yapısını bırakmalı. Her şeye itiraz olmaz. İtiraz ede ede şehre yatırımcı gelmiyor. Efendim rant var. Rant olmazsa şehir biter. Şehirler rant yaratmalı ki büyüsün gelişsin. Haksız ranta karşı çıkmak lazım.
 Ham Yapcaklar!!
 15 Aralık 2014 Pazartesi 16:32
Ham yapıp Üstüne GEĞİRECEKLER.
 ibrahim Yüncü
 15 Aralık 2014 Pazartesi 16:26
Ertan bey,öncelikle teşekkür ediyorum. Abartıyorum sanmayın, samimiyetimle itiraf ederim ki yazınız gözlerimi sulandırdı. Tahminlerim tuttuyor, insanların ar damarı çatlamış derdi büyüklerimiz burası o durumda...İzmir'de doğduk, kapalı tiribünün bir kısmı ilk okul'du Macaristan-İzmir Muhteliti ( Karması) maçından bu yana her hafta ziyaret ettiğimiz yerdir burası. Özetle bizim için mabettir... Yıkılırsa, Kentimize, bunca İzmirliye saygısızlık yapılır... yazıklar olsun demek yetmez. Hayır etmez inşallah...
 Işık Dikicigil
 15 Aralık 2014 Pazartesi 16:03
AVM NİN, BİRDE SOSYAL BOYUTU VAR. BİR SEMTİNDE PAZAR DAĞILTIKTAN SONRA YERDEN MEYVE SEBZE TOPLAYAN İNSANLARIN, BİR SEMTİN DE AVM DE ÇILGINCA PARA HARCAYAN İNSANLARIN . SOSYAL DENGELERİ O ŞEHİRDE KURACAKSIN. MARKA ŞEHİRDEN BAHSEDİYORUZ BİR SEMPOZYUMDA . SÜPERLİGDE TAKIMI YOK. TMSF VE SONRADA İKTİDAR YANLISI BİR GRUBA SATILMIŞ. YILLARIN ŞEHRİN BÖLGENİN GÜÇLÜ GAZETESİ YOK OLMUŞ, TİRAJI YERLERDE SÜRÜNÜYOR. İZMİR VE BÖLGE HALKININ GAZETESİ OLMAKTAN ÇIKMIŞ.
 ALTAYLI
 15 Aralık 2014 Pazartesi 16:02
Ertan Beyi tebrik ederim. Bombayı patlatmış. Birileri İzmir'in iliğini kemiğini kurutuyor. Olan da İzmir'e, İzmirliye oluyor. Ucunda para olduktan sonra kimin umurunda Alsancak Stadı, Altay, tarih, gelenekler. Hepsini yok edin gitsin !
 
 15 Aralık 2014 Pazartesi 15:50
Evet, birileri büyük bir rant sağlayacak gibi görünüyor ancak bu yazılanlar yapılırsa kötü olur diyemem. Ege Mahallesi' nin Hilal'le birlikte de oradan kalkması gerekli. İzban Alsancak'a girmesi ise sorun yaratıyordu ancak yolcu yoğunluğu çok ve gerekli ancak tramvayla iş çözülür. Bu arada Tariş'in o araziye ait gökdelen projeleri açıklanmıştı. proje bu firmaya ait o zaman.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz