MENÜ
İzmir 15°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Atatürk: Yaşayan ideoloji
Hüseyin ASLAN
YAZARLAR
11 Kasım 2019 Pazartesi

Atatürk: Yaşayan ideoloji

10 Kasım; 81 yıl önce Atatürk’ün aramızdan fiziki olarak ayrılığı, O’nu milletçe sonsuzluğa uğurladığımız gündür.

Her 10 Kasım’da yaşlıdan gence, deden toruna, 7’den 70’e, milyonlar, Anıtkabir’e akın ederek Ata’sına olan sevgisini, Cumhuriyet’e ve ilkelerine bağlılığını göstermektedir.

Bu 10 Kasım’da da öyle oldu, “BİR ÇİFT MAVİ GÖZ IŞIĞINDA” uygarlığa yürüdüğümüzü “dost-düşman” herkese anlattık.

Anıtkabir; sadece Atatürk’ün “ebedi istirahatkâr”ı değil, aynı zamanda Atatürk ve Anıtkabir, “YAŞAYAN CUMHURİYET İDEOLOJİSİ”dir. Atatürk, yaşayan bir ideoloji ve bir yaşam, yönetim felsefesidir.

Atatürk; 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastığında İzmir 4 günden beri “DÜŞMAN İŞGALİ”ndeydi.

Atatürk; İzmir’i ve ülkemizi “İŞGAL”den kurtarmak için öncelikle, Anadolu’da “yerel ve genel” örgütlenmeyi sağlayarak “KURTULUŞA GİDEN DERİNİŞ”i başlattı.

19 Mayıs 1919; aynı zamanda, 9 Eylül 1922’de İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşuna gideni sürecin de başlangıcı, ilk adımıdır.

“AMASYA TAMİMİ”nde “MİLLETİN İSTİKLALİNİ, MİLLETİN AZİM VE KARARI KURTARACAKTIR” direktifiyle Atatürk; “KURTULUŞ VE KURULUŞ MEŞALESİ”ni  Amasya’da yaktı.

Atatürk; Erzurum Kongresi’nde “ULUSAL DİRENİŞ”in temelini attı, Sivas Kongresi’nde de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin “KURULUŞ İLKELERİ”ni oluşturdu.

Atatürk’ün temel karakteristiği; “CUMHURİYETÇİ, MİLLİYETÇİ, HALKÇI, LAİK, DEVLETCİ VE DEVRİMCİ” olmasıdır.

EŞİTLİKÇİ, BARIŞCI ATATÜRK

Atatürk; barışcı, tüm yurttaşları eşit gören “ULUS RUHU”yla ümmetten millet inşa eden “dünyada benzeri olmayan” bir liderdir.

Atatürk; padişahlığı ve hilafeti kaldırarak “EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR” temel prensibiyle Cumhuriyet’i kurdu.

Atatürk; dil, din ve ırk ayrımı gözetmeden “imtiyazsız, sınıfsız, kaynaşmış” bir ulus inşa etti.

Atatürk; “BENİM NACİZ VÜCUDUM ELBET BİR GÜN TOPRAK OLACAK, ANCAK TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR” sözüyle “en büyük eserimdir” dediği, Cumhuriyet’i Türk Ulusu’na emanet etti.

Atatürk Cumhuriyet’i; laiklik, eşit yurttaşlık, modern hayat, özgürlük, bağımsızlık, sosyal hukuk devleti, yurtta ve dünyada barış “taşıyıcı sütunları” üzerine oturmaktadır.

Öte yandan; Atatürk, iktisadi bağımsızlık olmadan siyasi bağımsızlığında olamayacağını “İSTİKLAL-İ TAM:TAM BAĞIMISIZLIK” düsturuyla anlatıyor.

Günümüzde; etnik kimliklerin, dini inançların sorgulanmadığı, “aidiyet” duygusunun test edilmediği “Cumhuriyet ortak paydası”nda birleşildiği, sevinçte ve hüzünde bir ve beraber olunduğu Türkiye; Atatürk Cumhuriyeti’nin en doğru adresidir.

Sonuç olarak: Atatürk; yaşayan bir ideoloji, yaşam ve yönetim felsefesidir. Atatürk; çağının, günümüzün ve geleceğin de en büyük devrimcisidir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz