MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ayna ayna söyle bana
Derya AVŞAR
YAZARLAR
6 Temmuz 2015 Pazartesi

Ayna ayna söyle bana

Belki bu güne kadar hiç düşünmediğiniz ya da varlığından bile bir haber olduğunuz gerçeklerle yüzleşmek üzere olabilirsiniz 
Hazır mısınız?

Hazırım diyorsanız başlayabiliriz
Ben kimim, nasıl biriyim, insanları seviyormuyum, peki kendimi seviyormuyum, hiç yalan söyledim mi, birilerini masumanede olsa aldattım mı, peki ben hiç dedikodu yapar mıyım, bir arkadaşımla sohbet ederken bir diğer arkadaşımın yanlış bulduğum yanlarını ekleştirirken buldummu kendimi hiç.

Gerçekten ben nasıl biriyim diye sordunuzmu kendinize eğer bu güne kadar sormadıysanız bunu şimdi yapabilirisiniz. hemen yada bu yazıyı okuyup bitirdikten sonra.

İnsanlar sizin aynanızdır, siz insanlara nasıl görünüyorsanız size onu yansıtıyorlar.Burada bilinmesi gereken şey karşı tarafın gördüğü göstermek isteğimiz yönlerimiz değil İçsel olarak sahip olduklarımızdır. Maskeleriniz hiçbir işe yaramaz. dışarda gördüklerimiz içerde sahip olduklarımızdır.

Mesela okulda bir arkadaşınızı korumak için öğretmeninize pembe bir yalan söylemiş olabilirsiniz evet gerçekten çok masum  iyi niyetli olduğunuza eminim fakat burada sizin de bir şeyden emin olmanızı istiyorum o da öğretmeninizi aldatmış olduğunuzdur. Evet gerçekte bu tam da böyledir.
Ve bunun yansıması olarak günün birinde aldatılabilirsiniz ki bunun kim tarafından ne çapta olacağının da bir garantisi yoktur. iş ortağınız sizi dolandırıp kaçabilireşiniz sizi bir başkasıyla aldatabilir neden diye mi düşünüyorsunuz dönün bakalım gerilere siz bunu kime yaptınız ben hiç kimseyi aldatmadım mı diyorsunuz yapmayın lütfen yıllar önce okulda arkadaşınızı korumak için öğretmeninize söylediğiniz yalan ile öğretmeniniz aldatmış olmadınız mı? Yoooo bu adil değil diyorsunuz değil mi bende adil olduğunu söylüyorum çünkü sizin bu olayla ilgili iyi niyetiniz arkadaşınız içindi peki ya öğretmeninize karşı ne yapmış oluyorsunuz düşündünüz mü öğretmeninize karşı adil olmayan bir davranıştabulunduğunuzu fark edebiliyor musunuz?

Size bir sır vereyim mi?

Hani o en çok şikayet ettiğiniz insanlar var ya hani “ya nereye gitsem bunlar karşıma çıkıyor bir türlü kurtulamıyorum bu kıskanç, yalancı, saygısız, küstah, sinirli vs. insanlardan” dediğiniz o insanlardan birisiniz. 

O insanlar sadece size sizi gösteriyorlar. Birisine sinirli diyorsanız siz sinirli bir insansınız. En çok yargıladığınız insanları bir düşünün en çok hangi yönlerine kızıyorsunuz Onlar sizin kendinize bile itiraf edemediğiniz, kabul edemediğiniz için bastırdığınız hislerinizdir. Siz bastırmaya devam ettiğiniz beğenmediğiniz yönlerinizle yüzleşmediğiniz ve öyle değilmişsiniz gibi davrandığınız sürece de bu insanlarla karşılaşmaya devam edeceksiniz hatta değilmiş gibi davranmanız demek kendinizi bir şekilde aldatmanız demektir bu size ne şekilde yansıyacak biliyor musunuz aldatılma olarak!

Örnek verecek olursak etrafa karşı olmadığınız biri gibi davranırken her fırsatta “ben çok doğal biriyim” der durursanız ya da sevgiliniz size defalarca yalan söylemiş ve siz bunu bildiğiniz halde içsel olarak bunu kabul edip sindirememişseniz yada kabul etmek işinize gelmemişse o anki şartlarınıza yani çıkarlarınıza ters düştüğü için reddetmişseniz“sevgilim bir yalancı” ve “ben doğal bir insan değilim” diyemiyorsanız kendinizi kandırıyor aldatıyorsunuz demektir

Siz ne iseniz herkes size öyle davranacaktır siz değiştiğinizde herkes değişecektir en azından size karşı değişecektir siz iyi iseniz kötü olan biri size kötülük yapmayacaktır. başkalarına yapmaya devam edebilir ama sadece içinde kötülük barındıran birilerine  size değil çünkü siz iyi birisiniz içinizde iyilik var dolayısıyla kendinize iyi durumları çekersiniz

Her an herkes aynanız olabilir. Anneniz babanız kardeşiniz sevgiliniz veya arkadaşınız olabileceği gibi gittiğiniz bir marketteki kasiyer sokaktaki satıcı bile size ayna tutuyor olabilir.

Anneniz size çok karışıyorsa siz insanların işine burnunuzu sokmaktan vazgeçin, birileri sizi aşağılıyorsa kendinize değer vermeyi öğrenin, sevgiliniz size kötü davranıyorsa kendinizi ve etrafınızdaki her şeyi herkesi sevmeyi öğrenin

Aynalarınızın değerini bilmeniz dileği ile

Sevgiler.
  
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz