MENÜ
İzmir 12°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Barış ve insanlık projelerinin mimarı
Ali SÖZER
YAZARLAR
12 Ocak 2016 Salı

Barış ve insanlık projelerinin mimarı

Daha önce okuduğum yerel yönetici olarak çokça dağıttığım Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK NUTUK-SÖYLEV kitabının yeni baskısı daha geniş ve detaylıydı.

Bugünkü panoramayı tanımlayan sözlere rastladım: “Taraf tutma, cahillik ve çok konuşmaktan başka olumlu bir sonuç veren yeni bir hayat kuramıyoruz. Kendilerince namuslu emperyalistlerin alçakça emelleri, işbirlikçilerin ayak oyunlarını ulusal kurtuluş savaşlarının güçlüklerini ve devrimlerinin kazanımlarını adeta kitapta yaşıyorsunuz. Kararlılığı azmi çağdaşlığı insanın gelecek dünyasını ve korkusuzluğu özümsüyorsunuz. “Efendiler; maddi ve özellikle manevi çöküş korku ve güçsüzlükle başlar”

Yobazların isyanlarını, cahilliğin ve hurafelerin eriştiği boyutu görüyorsunuz. Ve Gazi Mustafa Kemal’in tam bağımsızlık uğruna emperyalistlere hiç taviz vermediğini izliyorsunuz.

Amerikan ve İngiliz mandacılarıyla,  yalancı peygamberlerle, aldatıcı sözler, ağır karalamalar, Aznavurun arkadan vurma planları, Düzce isyanları, Yeni han ve Yozgat boğazlayan isyanları, Konya isyanları, Yunanlılar, Fransızlar, İngilizler, Çerkez Ethem ve kardeşlerinin ihaneti, Doğuda Ermeni çeteleri, ikinci Konya isyanı, Meclisteki aykırı eğitimler, ihanetler, Rum Pontus sorunları, Anadolu’nun ortasında yeniden çıkan isyanlar, Cumhuriyete engel olma girişimleri, Cumhuriyet düşmanlarının son alçakça girişimleri, daha neler…

Bu Nutuk (SÖYLEV), sadece M. Kemal’in değil, onun önderliğinde Türk ulusunun varını yoğunu esirgemeyen yiğit bir halkın öyküsüdür. Bu bir varoluş mücadelesinin kitabıdır.

Başta yenilen emperyalist ülkeler olmak üzere;

Amerika:Dünya sahnesinden tarihin en dikkat çekici adamlarından biri geçti. Chicago Tribune.

Fransa:Akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır. Albert Lebrun—Fransız Cumhurbaşkanı “Asırları aşan adam” Paris basını. İngiltere:“Çağımızda hiçbir isim Atatürk’ün adı kadar büyük saygı yaratmamıştır” Ohserver

Afganistan: “O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de büyük önderdi.” Emanullah Han- Afgan Kralı

Belçika, Arnavutluk, Avusturya, Bulgaristan, Çekoslovakya, Çin, Danimarka, Finlandiya, Hindistan , İran,İsrail,İsveç,İsviçre,Yugoslavya,İtalya,Japonya,Lübnan,Macaristan,Mısır,Norveç,Pakistan,Polonya Romanya,Rusya,Suriye,…gibi ülkeler de O’nu ve Türk ulusunu yücelten demeçler vermişlerdir.

O, bugünlerde çok ihtiyacımız olan,  barış ve insanlık projesinin mimarıdır. Nutuk-Söylevin okunacağı günler bu günlerdir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Meliha Tekdur
 28 Ocak 2016 Perşembe 11:38
Sayın Ali Sözer Canım oglum bana göndermiş olduğun değerli kitabını okudum..yüreğine ve eline sağlık..çok çok beğendim..seni yetiştiren anne ve babaya saygilar..sen herzaman benim ailem için karanlık günlerin aydınlıgi oldun..sende ailenle huzur ve mutlulukla.sağlıklı uzun yıllar geçir..sevgilerimle oğlum Ali Sözer
 Yavuz biter
 13 Ocak 2016 Çarşamba 13:09
Evet baskanim nutuklari koliyle bagajta tasitdik her gittiginiz yerd hemen nutuk ister dagitirdiniz
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege'de Sonsöz