MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Başbakan, Kocaoğlu ve İyi Parti
Nihal AŞKIN
YAZARLAR
9 Nisan 2018 Pazartesi

Başbakan, Kocaoğlu ve İyi Parti

Havalar ısınınca siyaset arenası da bir anda ısınmaya başladı. Hatta İzmir'de, beklenenden bile hızlı ısınarak fokur fokur kaynayan bir haftayı geride bıraktık.

Ülke gündemindeki siyasetin sert kavgalarına rağmen, aslında İzmir, siyasi kapışmaları sadece “Seçim atmosferi” ile sınırlayan ender kentlerden biri. Ancak bu kez yarış bir hayli çetin olunca, seçimlere daha 11 ay olmasına rağmen İzmir de modaya uyarak siyasi çekişmeleri erken başlattı.

Geçtiğimiz hafta, “CHP” ve “Aziz Kocaoğlu” ekseninde yürütülen bir çok siyasi atışmaya tanık olduk. Hatta atışmalar, yanıtlar o kadar peşpeşe geldi ki, kim kime hangi sözü için yanıt veriyor takip etmekte zorlandık.

Tartışmalar o kadar uzadı ki, eleştiriye gelen yanıta verilen yanıtın yarattığı tartışmaya cevap bile gelince, gazeteci dostlarımız yazılarında süreci özetlemekte bir hayli zorlandı.

İzmir gündemi yoğun olunca, geçtiğimiz haftayı tek bir konuyla geçiştirmek olmazdı elbette. O nedenle,  Başbakan'ın Tire'de yaşadıkları, Kocaoğlu ve AK Parti arasındaki söz düelloları, kurultay sonrası İyi Parti'den kısaca behsetmekte fayda var.

BAŞBAKAN, TİRE VE HOŞGÖRÜ
Tire ilçe kongresine katılan Başbakan Binali Yıldırım'ın, kongre sonrası lösemi hastası Ahmet Özen'i ziyaret ederken aynı apartmanda bulunan CHP'li Kaya ailesi ile yaşadığı diyaloglar gerçekten dikkat çekiciydi.

Evinin balkonuna “Cumhuriyetin bekçileri Mustafa Kemal'in askerleriyiz” yazılı Atatürk posteri asan Yalçın Kaya, Başbakan'ın komşusuna yaptığı ziyaret sonrası bir anda “Başbakanımız bizim de çayımız suyumuz var, bekleriz” çağrısını yapınca herkes şaşırdı elbette.

Herhangi bir provakosyana aldırış etmeden davete icabet eden Başbakan Yıldırım ise, bir anda CHP'li ailenin konuğu oluverdi.

Her iki tarafın anlatımlarından içeride hoş bir sohbetin geçtiğini öğrendik. Kaya ailesi evlerinde bir Başbakan ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söylerken, Başbakan da siyasi görüş farklılıklarına rağmen insanların birlikte sohbet edebileceği mesajını en iyi şekilde verdi. Hem de milletvekili seçildiği kentten.

Ülke olarak böyle bir hoşgörü ortamını uzun süredir çok özlemiştik.  İzmir'in böyle bir hoşgörü mesajına ev sahipliği yapması bu kentte yaşayanlar adına gerçekten gurur verici.

Başbakan Binali Yıldırım ve CHP'li Kaya Ailesi'ne bu ortamı sağladıkları için yürek dolusu teşekkürler.

KOCAOĞLU VE HAVUÇ
Geçtiğimiz hafta Tire'de hoşgörü mesajları verilirken, İzmir kent merkezindeki siyasi söylemler maalesef o kadar hoşgörülü değildi.

AK Parti ile CHP arasında Aziz Kocaoğlu'nun başarısı üzerinden başlayan söz düellolalarında zaman zaman tansiyon epey yükseldi. Kocaoğlu'nun “Ankara İzmir'den feyz alsın” sözleri açıklamasına AK Parti kanadından tepkiler epey yükseldi.

Kocaoğlu'nun “Elinden oyuncağı alınmış gibi ağladığını” ifade eden AK Partililer, gözlerinin daha iyi görmesi için Başkan Kocaoğlu'na havuç önerirken, CHP yönetimi ise, siyasi tansiyonun gereksiz yere yükseltilmesine tepki gösterdi.

Eleştirmek, siyasetin doğasında vardır elbette. Ancak son günlerde İzmir'de AK Parti'nin bu konuda ciddi bir atak içinde olduğu görmemek mümkün değil.

Bu zamana kadar çatışmayı çok tercih etmeyen bir AK Parti il yönetimi yerine, son günlerde CHP ve Kocaoğlu'na yönelik eleştirilerini sürekli arttıran bir AK Parti var.

Bu da 11 ay boyunca seçime kadar AK Parti'nin İzmir'de tansiyonu düşürmeye hiç niyetinin olmadığını gösteriyor.

İl başkanlığı, İzmir milletvekilliği gibi bir çok önemli görevi geride bırakmış ve yeniden AK Parti'nin İzmir'deki başkanlık koltuğuna oturmuş olan Aydın Şengül ile AK Parti, seçime kadar olan tavrını şimdiden belirlemiş gibi görünüyor.

Siyasi tecrübe bakımından henüz çok yol katetmemiş, CHP'nin genç il başkanı Deniz Yücel bakalım AK Parti'nin bu erken siyasi çıkışlarına karşı nasıl bir seçim stratejisi izleyecek.

İYİ PARTİ VE KURULTAY
İzmir'in yoğun siyaset gündeminde İyi Parti'nin geride bıraktığı kurultaya da kısaca değinmek, İzmir tahlili açısından önem taşıyor.

Malum Nisan ayının ilk günü kurultayını yapan İyi Parti, Meral Akşener'i genel başkanlığa seçerken partinin A takımını da belirledi.

80 kişilik A takımına İzmir'den 3 isim girdi. Genel Sekreter ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray, Genel Başkan Yardımcısı Müsavat Dervişoğlu ve mevkidaşı Şenol Bal.

İyi Parti'nin ciddi bir oy beklediği İzmir için ilk bakışta 80 kişilik kadroda 3 ismin yer alması, bazıları için az gibi gelebilir. Ancak önemli olan nicelik değil, niteliktir.

Parti'nin en üst yönetim organı olan 15 kişilik “Başkanlık Divanı”na İzmir'den 3 ismin girmesi İzmir adına büyük bir başarıdır. Geri kalan 12 isim 80 il arasında pay edilmiştir.

Bu da bize İyi Parti'nin İzmir'e verdiği önemi, bu kentten seçimde yüksek bir beklentisi olduğunu açıkça göstermektedir.

AK Parti'nin 11 ay önceden İzmir'de seçim tartışmalarını başlatması da işte tam bu yüzden. İyi Parti'nin böleceği CHP oylarına güvenerek bu kentteki şansını artırma çalışmaları AK Parti'de hız kazanmıştır.

11 ay sinirlerin gerilmesi için epey uzun bir süre. Artan siyasi tansiyona rağmen, İzmir'de her zamanki gibi hoşgörünün hakim olduğu bir seçim geçirmeyi umut ediyoruz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Ege'de Sonsöz