MENÜ
İzmir 21°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Başkan Aziz Kocaoğlu’na öneride bulunuyorum
Ahmet Aydın AKANSU
YAZARLAR
9 Ağustos 2017 Çarşamba

Başkan Aziz Kocaoğlu’na öneride bulunuyorum

Yaşanan aşırı sıcaklardan bunalmayan kalmamıştır herhalde. Ve her yıl katlanarak artıyor. Birinci sebebi Küresel Isınma. Bilim adamları bas bas bağırıyor durdurulması veya aşağıya çekilmesi için. Küresel ısınmanın zararlarını ve nedenlerini 17 yıldır yazıyorum. Hatta ilk yazımı 2000 yılında “Küresel Isınma’nın önüne geçilmezse felaketler artacak” başlığı ile yazmıştım. Atmosfere salınan karbon monoksit gazı nedeniyle küresel ısınmanın aşırı arttığı, dünyanın dengesinin bozulduğu, mevsimlerin anormal bir hal aldığı, orman yangınlarının her geçen yıl arttığı, buzulların eridiği, sel baskınlarının yaşanacağı sık sık haber olup tekrarlanıyor. Gazete, kitap okuyan, haberleri dinleyen, inceleyen insanlar bu ciddi sorunları biliyorlar ve ellerinden geldiğince mücadele ediyorlar. Ancak asıl sorun burada başlıyor.

Bilmeyen veya ilgilenmeyen milyonlarca insan var

Bu milyonlarca insana, hepimizi sıcaklardan perişan eden, dünyanın dengesini bozan, mevsimleri değiştiren küresel ısınmayı anlatmamız gerekmiyor mu?. Küresel ısınmanın önüne geçmek için karbon gazının aşağıya çekilmesi gerektiği, ormanların korunması, çöplerin geri dönüşümü, toplu taşımanın teşvik edilmesi, denizlerin ve kentlerin temiz tutulması, gereksiz tüketimimden kaçınılması gibi hayati konuları öğretmemiz gerekmiyor mu?. Evet gerekiyor. Örnek olarak İzmir’i ele alalım. Resmi kayıtlara göre 4 milyon 250 bin insan yaşıyor. İzmir’de, dünyamızın aşırı ısınmasına (Küresel Isınma) neden olan faktörleri bilenlerin ve mücadele edenlerin sayısı sizce kaç kişidir. Ben “500 bini geçmez” diyorum ve iddia ediyorum. Yani 3 milyon 750 bin kişi küresel ısınmanın nedenlerini bilmiyor ve veya umursamıyor. 500 bin kişi ise sürekli “Bu sıcaklar perişan ediyor, mevsimler değişti, küresel ısınma durdurulmalı, ormanlar yok oluyor, her yer çöplük içinde” gibi şikayetleri kendi içlerinde birbirlerine sık sık yapıyorlar. Bu yakınmalar havanda su dövmeye benzemiyor mu?. Peki bu yakınmalardan 3 milyon 750 bin kişinin haberi var mı? Yok. Neden?. Gazetelerin okuma, TV haberlerinin izlenme oranlarını ortada. Köşe yazarları okunuyor mu? 200-300 kişiyi geçmez. Kitap okunuyor mu? Yanıtı siz verin. Peki 3 milyon 750 bin kişiye nasıl ulaşıp küresel ısınmanın durdurulmasını anlatacağız. İşte önerim.

Kesinlikle 2 milyon kişiyi daha kazanırız

Özel aracım olmasına rağmen toplu taşımayı (Belediye otobüsü, vapur, İZBAN, METRO) kullanan biriyim. İzmir’de 4 milyon 250 bin kişiden her gün 2 milyon kişinin belediye otobüsü, vapur, İZBAN ve Metro’yu kullandığını kabul edelim.

Bu toplu taşım araçlarında gazete, dergi veya kitap okuyanlar sizce kaç kişidir. Yanıtları duyar gibiyim. Maalesef. Büyük çoğunluğu ya cep telefonu hastalığına yakalanmış, ya da boş boş sağa sola bakmayı tercih ediyor. İşte bu noktada belediye otobüsü, vapur, İZBAN ile Metro’nun uygun yerlerine televizyon ekranları kurulup ve oradan sürekli küresel ısınmanın nedenleri, alınması gereken önlemler, ormanların ve denizlerin önemi, hava kirliliği ve insana verdiği zararlar, çöplerin geri dönüşüm yoluyla ekonomiye katkıları gibi yayınlar yapılsa o ilgisiz olan 3 milyon 750 bin kişiden 2 milyon kişi daha kazanılsa nasıl olur?. Düşünebiliyor musunuz işine ve evine giden her bir yolcunun en az 15’şer dakika o görüntüleri sık sık ve aylarca izlemeleri sonucu oluşabilecek bilinci. Yani okuma, öğrenme, inceleme gibi merakı olmayanlara bu yöntem ile kentiyle, dünyasıyla ilgili bilgiler aktarılarak o insanlar da kazanılabilir. Masrafı bir milyon olsa bile geri dönüşümü o kent için 100 milyonlar olacağı bir gerçek. Bakın eleştirmek yerine çözüm sunuyorum. İzmir olarak biz başlayalım ve tüm Türkiye’ye örnek olsun. Küresel Isınmaya karşı mücadele edenlerin sayısı Türkiye’de 5 milyon yerine 40 milyon kişi olsa fena mı olur?

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Öncelik
 13 Ağustos 2017 Pazar 19:23
Sayın yazar yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil.Çevremi dediniz bakanlığı var gereğinde çıkar konuşur, fazlada insanların kafası karışmasın.Üç beş tanesi çıkar çevra diye bağırır bağırırlar dağılırlar inat ederlerse toma gereğini yapar.Ülke için elzem olan "Ötekileştirme ne oranda gerçekleşiyor, hala yarı yarıya bize yakışmıyor.Bize yakışan en az %80 olmalı" hele bir başkanlık gelsin 2023 den sonra birgün birsürü başdanışman var biri hatırlatır bakarız.Şimdi küresel ısınma falan ne gerek var; mercimeği kanadadan, nohutu meksikadan, elmayı şiliden, eti uruguaydan, fasulyeyi arjantinden, buğdayı almanya ve fransadan,elde kalan 3-5 hayvan için samanda ithal ediyoruz.Şimdi küresel ısınma deyipte icat çıkarmayın.
 Suna
 11 Ağustos 2017 Cuma 02:14
İzmir öncü olsun.
 Suna
 11 Ağustos 2017 Cuma 02:14
İzmir öncü olsun.
 Var.
 9 Ağustos 2017 Çarşamba 20:45
Var!
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2018 Ege'de Sonsöz