MENÜ
İzmir
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bilinçli değişim, kişisel gelişim
Derya AVŞAR
YAZARLAR
13 Haziran 2014 Cuma

Bilinçli değişim, kişisel gelişim

Kişisel gelişim, ruhsal iyileşme, gelişme ve bu yolla başarıyı mutluluğu, yaşamsal gereksinimlerle ilgili doyum ve tatmini sağlama gibi konular son dönemlerde özellikle milenyum çağı dediğimiz 2000’li yılların başından bu güne bir çok insanın ilgisini çekmekte.
Artık birçok insan içini değiştirerek dışını da değiştirebileceğinin farkına varmaya, kendi içsel değişim ve dönüşümünü sağlamak için çalışmaya başladı.
 
‘Kişisel gelişim nedir? Ne işe yarar? Neden hayatımızda olmalı?’ gibi kafalara sıkça takılan sorulara yanıt teşkil edecek bir girişle sizlere merhaba demiş olmak isterim.
 
O HALDE BAŞLAYALIM;
Kişisel gelişim kişinin kendisini sosyal, kültürel, ekonomik, zihinsel, ruhsal vb. aklınıza gelebilecek her alanda ve anlamda olumlu yönde geliştirmesi anlamına gelir.  
Bilinçli değişimdir,
İnsan olarak sürekli değişim içindeyiz aslında bu noktada kişisel gelişimin amacı değişim sürecini kişinin kontrolü altında istediği yönde stratejik bir yöntem ve bazı tekniklerle ilerletmektir.
 
Ancak bu önce kişinin kendini tanımasını gerektirir bu yüzden kendini tanımak gelişime atılan ilk adımdır diyebiliriz bunun ardından istekler ve amaçlanan hedefler belirlenir. Daha sonra bu doğrultuda kişiyi engelleyen herhangi bir ya da bir kaç faktörün olup olmadığı gözden geçirilir ve varsa tespit edilen olumsuz faktörlerin nedenleriyle birlikte ele alınıp iyileştirilip istenilen yönde dönüştürülmesi aşamasına gelinir.
Son olarak da kişinin gerekli motivasyonunun sağlanmasıyla kişisel gelişim yolculuğu adım adım devam eder.
 
Kısaca kişisel gelişim temelde insanın içsel kaynaklarını kullanarak kendini değiştirmesi, bulunduğu yerden daha ileriye kendisini taşımasıdır. Potansiyelini fark etmesi ve önünde atılabilinecek bir adım daha görüyorsa o adımı mutlaka atmayı hedefleyebilmesidir.
 
İçsel anlamda daha tatminkar olmayı amaçlayan bir dizi değişim ve dönüşüm sürecidir…
 
PEKİ HANGİ ALANLARDA GEREKLİ KİŞİSEL GELİŞİM;
insan ilişkilerinde, aile ve sosyal yaşamda, iş yaşamında,hayal ve idealleri gerçekleştirme aşamasında,yaşam kalitemizi arttırma gereği duyduğumuz anlarda yani yaşamın her alanında.
 
Ne mutlu ki günümüzde her türlü bilgiye her an ulaşabilmek mümkün bu sayede kendimizle ilgili birçok alanda farkındalığımız artmış durumda.
 
En sevindirici olan ise bu süreçte faydalanabileceğimiz bilimsel olarak desteklenmiş birçok yöntem ve teknik bulunmakta ve bunlar her geçen gün daha da geliştirilmektedir
Tabi bu yöntem ve tekniklerin neler olduğu, nasıl kullanıldığı konusunda kişi ve kurumlara destek vermeyi hedeflemiş kişisel ve kurumsal gelişim alanında faaliyet gösteren bir çok kuruluş ve bu kuruluşlarda görev alan bir çok uzman da bulunmakta…
 
Daha mutlu daha başarılı daha tatminkar bir yaşam sürmenin anahtarı KENDİ İÇİNİZDE
 
ilerleyen günlerde yeni paylaşımlarda buluşmak dileğiyle
 
HERŞEYİN MÜMKÜN OLDUĞUNU HER AN HATIRLAYIN.
Sevgiyle Kalın.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 hale uzun
 5 Mart 2015 Perşembe 16:04
hayatımın her gününe, çok güzel bir hediyeyi kabul eder gibi, şükran ve sevgi dolu bir kabul ile başlarım. Yaşamım güzel süprizler ve mucizelerle dolu geçer. Şanslıyım , hayat beni seviyor ve ben de hayatı seviyorum. Derya hanim yaz1lar1n1z1 beğenerek okuyorum ba_ar1lar1n1z1n devam1n1 diliyorum
 N.T.
 14 Haziran 2014 Cumartesi 14:31
kaleminize sağlık. kişisel gelişimi çok güzel özetlemişsiniz. yazılarınızın devamını bekliyorum. sevgiyle kalın.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ege'de Sonsöz