MENÜ
İzmir 16°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bir çift lastik çizmenin getirdiği mutluluk…
Ahmet DOĞRUYOL
YAZARLAR
18 Ocak 2016 Pazartesi

Bir çift lastik çizmenin getirdiği mutluluk…

Her yılbaşında hemen her ürüne zam gelir. Yıla göre sözde enflasyon oranlarında.

Memur işçi emekli maaşlarına yapılan zammın altında kalmamak kaydıyla maaşlara yapılan  zamların çok çok üzerinde,  yediğimize, içtiğimize, giydiğimize, akaryakıta, elektriğe, suya, doğalgaza kısaca iğneden ipliğe her şeye zam yapılır.

Pek çok emeklimiz, işçimiz, memurumuz kaşıkla verilip kepçeyle alınan mevcut sistemde keşke maaşlara zam yapılmasaydı da, günlük ihtiyaçlarımıza da zam yapılmasaydı dese de, bu yıl da olduğu gibi bu zamlar düzenli yapılır.

Asgari ücretle bile çalışsa sabit ücretlilerin sabit bir geliri var. İki ekmek alacaksa bir ekmek alır yarı aç yarı tok hayatını idame ettirebilir belki. Bir de hiçbir geliri olmayan vatandaşlarımız var.  Emin olun ki, ülkemizin en gelişmiş batı illerimizin de, pek çok köyü dahil olmak üzere Anadolu’muzun pek çok köşesinde binlerce vatandaşımız yarı aç yarı tok yatışıyor.

Özellikle temel ihtiyaç maddelerine zam yapılırken, bazı gerçekleri gözden kaçırmamak gerek.

Dün karayollarında çalışan bir arkadaşım anlattı.

Çok duygulandım.

Denizli Çameli’nin bir dağ köyüne gidiyorlar. Arkadaşım köyün ismini de, şahsı da söyledi. Elbette ki biz isimden bahsedemeyiz.  O köyde ki yoksulluktan bahsetti. Karayollarının aracıyla gittikleri köyde yol yapımıyla ilgili bir yer gösterme işinde köylülerden yardım istiyorlar ve köyün eski muhtarı geliyor. Ayağında kara lastik, yamalı pantolon ve pantolonun paçaları çorabın içine katılmış halde.

Çamurlu yolda bata çıka gidecekleri yere ulaşıyorlar. Bu arada arkadaşımın ayağında lastik çizme var. Elbette arkadaşımın ayakları ıslanmıyor ama eski muhtarın durumunu tahmin edebilirsiniz.

Arkadaşım eski muhtara hal hatır soruyor. Muhtarın cevabı “ Allah’a şükürler olsun Allah bu günlerimizi aratmasın” oluyor. Arkadaşımın bu görüntü karşısında gözleri doluyor. Geri geliyorlar kahvede sıcak bir bardak çay içip, azıcıkta olsa ısınma fırsatları buluyorlar.

Arkadaşım çay parasını ödemek istiyor. Eski muhtar  “hiç öyle şey olur mu? Siz bizim misafirimizsiniz” diyerek arkadaşıma çay parasını dahi ödettirmiyor.

Arkadaşım olaya çok içerliyor ve ayağındaki lastik çizmeleri çıkarıyor. Ayakkabılarını giyiyor. Çizmeleri çeşmede yıkayıp “bende bir tane daha var bu senin olsun” diyerek muhtara takdim ediyor. Muhtar önce onurundan çizmeleri almak istemiyor. Arkadaşımın ısrarı üzerine alıyor.  Muhtarın gözlerindeki mutluluk görülmeye değerdi diyor arkadaşım.

O muhtar 21.yy da da olsa, köyüne yol yapımı için gelen devletin memuruna minnettar. O muhtar köyüne yapılacak yolun sevinciyle ayaklarının çamur içerisinde kaldığının farkında bile değil. O muhtar açta kalsa açıkta kalsa devletine milletine ihanet etmez. O muhtar kaymakamdan, belediye başkanından köyünün ihtiyaçlarını bile talep ederken ezile büzüle talep eder.

Bilmez ki, devletin her türlü  imkanlarını kullanıp askere polise taş atanların, silah sıkanların olduğunu. Bilse de der di ki, “devlet malında tüyü bitmemiş yetim hakkı vardır. Devlet malına dokunulmaz”

Anadolu insanımızın sahip çıkılmaya ihtiyacı var. Devletin imkanlarını şahıs bazında bazı kişileri kullandırmaktansa yarı aç yarı tok yatan insanlara paylaştırmak daha isabetli olur. Yani bir köyde birine  hayvancılık yapacak diye % bilmem kaçı hibe, bilmem kaç yıl ödemesiz, bir buçuk trilyon verip zengin edeceğinize o köydeki vatandaşlara ikişer üçer büyükbaş yada küçük baş hayvan verinde herkes faydalansın.

Temel gıda maddelerine ve temel ihtiyaçlara zam yaparken biliniz ki, kara lastikli, yamalı pantolonlu eski muhtarında cebinden de para alıyorsunuz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz