MENÜ
İzmir 22°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Büyük değişimin neresindeyiz
Harun ÖZDEMİR
YAZARLAR
3 Ocak 2019 Perşembe

Büyük değişimin neresindeyiz

İnsanlık tarihi, bir anlamda Kuzey yarımkürenin Doğu – Batı ekseninde yaşandı. Dine, siyasete, ekonomiye, bilime, teknolojiye, sanata, edebiyata, felsefeye… yaratıcılığa ilişkin her ne var ise çoğu Kuzey yarımkürede doğdu ve gelişti.

İnsanın yeryüzünde varoluşu ve yayılışı, Orta Afrika merkezli olduğu düşünülüyor. Bu konunun gerçeği de açıklık kazanacak ve görülecektir ki, insanlık tek bir geniş ailede değil, çoğu Kuzey yarımkürede gelişme gösteren birçok geniş ailenin homo sapiens sapiens aşamasına gelmesi ile olmuştur.

İnsanlık tarihi, neredeyse Doğu – Batı ekseninin orta kuşağında yaşayan insanların tarihi olarak da görülebilir.

Çağımıza kadar intikal eden olumlu veya olumsuz insana ilişkin tüm sorunlar, insanlığın Kuzey yarımkürede sürdürdüğü yaşamla doğrudan ilişkilidir.

Tedavi edilemeyen sağlık sorunları ve psikolojik rahatsızlıklar da Kuzey yarımkürenin iklim ve bitki örtüsüyle sabitlenmiş yaşamıyla ilişkilidir.

Büyük savaşlar, bir türlü sağlanamayan barışlar, büyük imparatorluklar, büyük çöküşler, katliamlar, kitlesel ölümler, salgın hastalıklar, kıtlıklar, açlık korkuları, yağmalar… bunların ve daha nice temel sorununun nedenini, yaşamın Kuzey yarımkürenin Doğu – Batı eksenine mahkum olunmasında aranabilir.

Kitabi dinlerin ve bilimin kaynaklarına ve sorunlara yanıt arayışına bakıldığında, sanki dünya kuzey yarımkürenin orta kuşağından ibaret.

Kuzey – Güney ekseninde, ekvatorun iki yakasını bir bütün gibi düşünen klasik bir düşünceye ve bilime rastlamak neredeyse imkansız.

Dünyanın yuvarlak mı değil mi, sorusu tarihte çok tartışıldı. Ama yuvarlak diyenlerin de, düz diyenlerin de Kuzey – Güney eksenindeki yaşama ilişkin dikkat çeken bir görüşüne rastlamak mümkün değil.

İnsani sorunlar yenmek ve yenilmek üzerine temellendirmeye devam edildiği sürece dünyanın kaç bucak olduğu anlaşılmayacaktır.

Enerji savaşlarıymış!

Sağlık sorunlarıymış!

Organik / doğal yaşammış!

Ekonomik yaşammış!

Açlık ve yoksullukmuş!

Kaynakların çok kötü kullanımıymış!

Mutsuzluk!

Stres!

Kin ve nefretmiş!

İsyan ve ihtilallermiş! …

Ne kadar sorun varsa bunların tamamı insanın bitki gibi doğduğu yerde ölmeye zorlanması, bunu başarmak için de ona uygun siyasal ve ekonomik rejimlerin inşa edilmesi ile olabilmiştir.

Gümrükler, pasaportlar, vizeler, kotalar, tel örgüler, mayın tarlaları… ne kadar prosedür varsa bunların tamamı insanın bitki gibi düşünülmesinden doğmuştur.

Kışın kader olduğu doğru! Ama insanın büyük zorluklarla elde ettiklerini kış sezonunda tüketmesi hangi dinsel ve bilimsel verilere dayanıyor?!

Yüce dinlerin bile günümüzde Kuzey yarımkürenin ot gibi coğrafyaya sabitlenmiş yaşamına ilişkin sığ düşünceler şeklinde öğretilmesi ve yaşanması ne yazık ki kimseyi rahatsız etmiyor!

Ey insanlık! Yüz binlerce yıldan beri az gittik, uz gittik, dere tepe düz gittik… Dönüp arkamıza baktığımızda ne gördük?

Sizce ne kadar yol gittik?

* http://www.harunozdemir.com.tr/kitaplarim/2053-utopyadan-gercege-gelecekte-kentsel-yasam/

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Fikret Aslan
 3 Ocak 2019 Perşembe 23:48
Bırakın yol gitmeyi, gidilmesi gereken yolları kapattık son zamanlarda. Şu anda yola değil uçuruma doğru uçuyoruz. Cebini dolduran veya cebi doldurulan bir takım sülükler ise gidilen bu uçurumu dünyaya bir başkaldırış olarak bize yutturmaya çalışıyor. Sorarım size hangi küçük ülke başkaldırarak büyük olmuş. Norveç mi, isveç mi, İsviçre mi, izlanda mı, Kanada mı,,,,,, Şimdi diyeceksiniz ki bu ülkelerin hangisi büyük. Bende size soruyorum, büyük geçinen Türkiyedemi demokrasi, sosyal yaşam ve adalet var yoksa yukarıdaki küçük gördüğünüz ülkelerde mi? Neden müslüman ülke vatandaşlarının bir çoğu bu ülkelere vatandaş olmak için çırpınır durur da, bu ülke vatandaşlarından bir tanesi, sadece bir tanesi vatandaş olmak için ülkemizi seçmez. Neden neden neden...
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz