MENÜ
İzmir 21°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ÇEVRE’yle ilgili 1 kötü 2 güzel haber
Ahmet Aydın AKANSU
YAZARLAR
19 Haziran 2017 Pazartesi

ÇEVRE’yle ilgili 1 kötü 2 güzel haber

Dün akşam (18 Haziran) farklı kanallardan ana haberleri izliyorum. Portekiz'deki orman yangını haberinde yerimden fırladım. 62 kişi yaşamını kaybetmiş, 5 kişinin hayati tehlikesi devam ediyor ve 59 yaralı var. Portekiz yetkililerinin açıklamasıyla son 50 yılın en büyük orman yangını felaketi. Orada yaşayanlar da insan, oradaki orman yangınının da dünyaya, dolayısı ile Türkiye’ye zararı var. Aklıma Ege’de günlerce söndürülemeyen orman yangınları geldi ve bir an paniğe kapıldım. Aman ne olur dikkat. Yapılan istatistiklerde Türkiye’deki orman yangınlarının yüzde 92’si insan kaynaklı. Maalesef sorumsuz insanların rastgele attığı sigara izmaritinin yol açtığı orman yangını yüzde 44.  Çoban ateşi yüzde 13. Tarla ve bahçe temizliği yüzde 12, piknik, yabancı turistler, kampçılık, avcılık yüzde 11. Yüzde 12’si ise kasten yakmak sonucu. Yani rant elde etmek için. Orman yangınlarının sadece yüzde 8’i yıldırım düşmesi ve elektrik tellerinden kaynaklanıyor. Lütfen şüphelendiğiniz kişileri veya gördüğünüz orman yangınını orman 177, Jandarma 156, Polis 155 telefonlarına ücretsiz haber verin.

Moloz döküm sahaları orman oluyor

Avrupa’daki metropol şehirleri arasında yapılan en yeşil kent sıralamasında Londra yüzde 67 ile birinci, İzmir’ ise yüzde 3 ile son sıralarda yer aldığını üzülerek sık sık yazdım. Yeşil çalışmalarını yakın takibe aldığım İzmir’de önemli çalışmalar hayata geçirilmeye başlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, eski moloz döküm sahalarını yeşillendirerek 315 bin metrekarelik alan üzerinde 3 yeni kent ormanı oluşturdu. Gaziemir Evka-7 moloz döküm sahasına 1450 ağaç dikti. 55 bin metrekare alana sahip olan Buca kırıklar moloz döküm sahasına ise 780 ceviz ve 1875 dut fidanı dikildi. Buca Gökdere'deki 190 bin metrekarelik moloz döküm alanına da 3 bin 800 fıstık çamı, 15 bin 126 adet akasya olmak üzere 18 bin 926 adet ağaç dikildi. Çalışmaları tamamlanan ağaçlandırma alanı Orman Bölge Müdürlüğü'ne iade edildi. 2017 yılının aralık ayında Yelki'de 8 bin, Pınarbaşı Fatmacık Kayası'nda 4 bin 200, Koyundere'de 2 bin 200 olmak üzere 12 bin 400 ağaçlık 3 kent ormanı daha oluşturuluyor. Güzel olan çalışmaları da alkışlamak gerekiyor.

Karşıyakalı çevreciler Gediz Deltası’nı temizledi

Çevreyle ilgili ikinci güzel haber ise dünyanın en önemli sulak alanlarından biri olan Gediz Deltası’nın hafta sonu çevre dostları tarafından temizlenmesi. Çevrenin korunmasına katkı sağlamak ve farkındalık yaratmak amacıyla Karşıyaka Belediyesi’nin, ‘Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık’ sloganıyla düzenlendiği etkinlikte Akademi Karşıyaka Birimi ve Spor İşleri Müdürlüğü Su Sporları Birimi ile Karşıyaka Kent Konseyi Çevre Grubu, Kültür Sanat Grubu, Doğa Derneği, İzmir Karşıyaka Dağcılık Doğa Sporları ve Doğaseverler Kulübü Derneği ve Diyabetle Yaşam Derneği üyeleri, Gediz Deltası’nın çöplerini temizledi. Dünyadaki her 40 flamingodan birinin kışı geçirdiği, 70 binin üzerinde su kuşunun görüldüğü, İzmir Körfezi'nde tutulan her balığın büyüdüğü, her deniz börülcesinin filizlendiği hatta Türkiye'de sofralara gelen her üç tuz kristalinden birinin üretildiği Gediz Deltası iki milyon yaşında. Başta, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve çevre duyarlı herkesi yürekten kutluyorum.

 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2018 Ege'de Sonsöz