MENÜ
İzmir 20°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Cahiliye Devri
Neşe ÖNEN
YAZARLAR
22 Ağustos 2017 Salı

Cahiliye Devri

İlkel toplumlarda sorunlarına çözüm bulamayan insanlar, büyü, akıl dışı açıklamalar ya da dine sığınarak, geçici çözüm ya da reçeteler geliştirmeye çalışmışlardır. Tıpkı deve kuşunun başını kuma gömmesi gibi... Şimşekler çakıyor diyelim. Bundan on bin yıl önceki bir topluluğun bireyleri, muhtemelen ateş dansları yaparak tehlikeyi savuşturabileceklerine inanıyordu. Onbin yıl sonrasının toplumları farklı mı diye sorarsanız, yaşanılan toplumun eğitim ve algılama kabiliyetine göre cevabı değişir derim...

Farz-ı misal; toplu taşım araçlarının yetersizliği nedeni ile, otobüs ya da metrobüslerde üst üste ve tepeleme bir halde bir yere gitmek zorunda kalan kadın ve kızları tacizden korumak için, pembe otobüs uygulaması başlatılmasından bahsedebiliriz. İlk bakışta akla yakın ve makul bir çözüm gibi algılanabilir. Ancak her ilde ve bütün kadın ve kız yolcuların vasıta ihtiyaçlarını karşılayacak sayıda pembe otobüs ulaşıma sokulamazsa ne olacak? Pembe otobüs seferleri yetersizse, yağmur, çamur ve kışta saatlerce pembe otobüs gelmesi mi beklenecek? Ya da aceleniz varsa? Diyelim ki ne aceleniz var ne de yağmur ve kış. Sadece kadınlı, erkekli normal bir otobüse binmeyi tercih ettiniz. Sonrasında otobüste tacize uğradınız. Ya tacizci; ‘’madem tacize uğramak istemiyordun, o zaman pembe otobüse binseydin’’ diye kendini haklı çıkarmaya kalkışsa ne olur? Toplumun diğer bireyleri tacize uğrayan kadının yanında mı yer alırlar, yoksa tacizciyi ‘’ağır tahrik unsuru vardı’’ diye maruz mu görürler?

Şimdi böyle bir konunun sırası mı ya da bu konuyu bu şekilde sulandırmaya gerek yok diyeceklere bir cevabım olacak. Evet, tam da bu konunun sırası. Hayır, bu konuyu sulandırmak değil tam tersine, ciddi cidi tartışmaya açmak istiyorum. Çünkü pembe otobüs uygulaması ile ilgili buna benzer haberlerin eli kulağında, yakında manşet bile olurlar diye düşünmekteyim!

İşin acı yanı ise bu değil. İşin çok üzücü yanı şu; bir 21. yüzyıl toplumu düşünün ki toplu taşımada uygar, rahat ve konforlu bir ulaşımı sağlayamıyor. Bunun için çözüm yolları geliştiremiyor. Ya ne yapıyor? İnsanların zekası ile alay edercesine, toplumu kadınlar ve erkekler diye ayrıştıracak, üstelik trafik sorununu daha da ağırlaştıracak ve tam da ilkel toplumlara özgü bir refleksle, tamamen akılcılıktan uzak bir göz boyamayı çözüm gibi gösterebiliyor. Şimdi soruyorum; bu pembe otobüs ya da trambüs uygulaması hangi sorunun çözümü olarak sunuluyor? Ya da hangi akla hizmet ediyor? Acaba buna günü kurtarmak diyebilir miyiz?

21. yüzyılda sorunlarına, yamyamların tam tam dansı tarzında bir çare bulmaya çalışan toplumlar cahiliye devrini tamamlayamamış toplumlar değil de ne diye tanımlanır? Bunun akılcı bir izahı varsa, seve seve öğrenmeye hazırım.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 
 22 Ağustos 2017 Salı 18:48
adım adım iranlaştırılıyoruz diyoruz ama birileri uykudan uyanamamış olacak ki yok öyle bir şey diyorlar. sadece otobüs değil okullarda da karma eğitime son veriyorlar.
 
 22 Ağustos 2017 Salı 13:04
Akp döneminde gerçekleşmiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ege'de Sonsöz