MENÜ
İzmir 16°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Çandarlı’da 165 dönüm arazi kaç lira eder!
Ertan SAYIN
YAZARLAR
22 Ekim 2015 Perşembe

Çandarlı’da 165 dönüm arazi kaç lira eder!

Dikili’de başlayan ve kentin gündemine oturan bir tartışma var.
Ankara’da 2013 yılında kurulan Anka adında üniversiteye Çandarlı’da 165 dönümlük belediye arazisinin tahsisi o tartışma.
‘İlçeme üniversite gelmeli’ gibisinden masum bir gerekçeyle Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun tahsis işlemini açıklamaya çalışıyor.
Muhalefet ki içinde hem kendi partilileri var hem de AKP, üniversite gelmesine karşı olmadıklarını belirtseler de ‘bu tahsis yasal değil. 50 milyon liralık araziyi peşkeş çekti’ diyor başka bir şey demiyor.
CHP’liler, ‘Başkan bizden üniversite ile arazi için görüşme için yetki istedi işi bedava tahsise götürdü’ diye karşı çıkıyor.
 Topa giren kentin abisi Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ‘Mustafa, tahsisi derhal iptal et…’ diye çağırıyor.
Top AKP’nin şikayetiyle Dikili Kaymakamı Mustafa Nazmi Sezgin’in önüne kadar geliyor.
Belediye Başkanı Tosun, bakıyor iş büyüyor bir açıklama yapıyor, ‘Tahsis ettiğimiz 165 dönüm arazi 50 milyon değil sadece 67 bin 643 lira 86 kuruş…’
İşte bu olmadı Sevgili Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun…
Keşke, ‘Ben ilçeme üniversite getirmek istiyorum’ demeyi sürdürseydiniz. 
Keşke, ‘Arazinin parası önemli değil gelecek üniversite önemli. İlçemize binlerce üniversite öğrencisi gelecek kent kazanacak’ deseydiniz.
Size yöneltilen rant suçlamasını ‘Arazi 50 milyon değil 67 bin küsur lira’ diyerek önemsizleştirmeye çalışırsanız eğer demek ki muhalefet haklı imajı yaratırsınız.
Size yöneltilen ‘binlerce dönüm arazi peşkeş çekti’ suçlamasını ‘arazi para etmiyor mera’ diye geçiştirmeye çalışırsanız eğer, muhalefetin bağırışının, eleştirisinin boş olmadığı algısının oluşmasına neden olursunuz.
Oldunuz da!
İstediğiniz kadar uğraşın bu kent, özel idare mallarıyla ilgili hukukta mücadele ederken, ‘o mallar halkın malıdır onlar kullanmalıdır’ ilkesini benimsemişken bir mera arazisini kalkıp Ankara’da olan bir üniversiteye verirseniz açıklayamazsınız nedenini…
Açıklayamıyorsunuz da!
Açıklamaya çalışırken kullandığınız sözlerle komik oluyorsunuz.
165 bin 100 metrekare arazini emlak vergisi değerinin 67 bin 6433 lira 86 kuruş olduğunu söylerken milletin aklıyla alay ettiğinizin farkında değilsiniz sanırım bay Başkan.
Bu kentte dağ başında dahi olsa metre kare fiyatı sadece 4 liraya gelen, Konak’ta bir kafede kahve içmek için bile yetmeyen bir bedelle arazi yok bay Başkan.
Kime sorsanız, denizi olan, Avrupa’nın en büyük limanının inşa edildiği bu kentin en güzel sahil beldesinde dümdüz arazinin 67 bin lira etmeyeceğini bilir.
O mera arazisi 50 milyon lira etmese bile sizin söylediğin gibi 67 bin lira da değil bay Başka.
Yani Sevgili Mustafa Tosun ‘arazi 67 bin lira diyerek’ yaptığınız yanlışı kurtaramazsınız…
Onun için gelin Kentin abisi Aziz Kocaoğlu’nu ve muhalefeti dinleyin vazgeçin bu tahsis işinden.
Eğer işin içinde masum gerekçe dışında başka vaatler alışverişler yoksa çıkın ‘Ben herkesin karşı çıktığı parayla öğrenci okutan özel üniversiteye araziyi tahsisten vazgeçtim buraya halkın yararlanacağı başka bir proje yapacağım’ deyin.
Diyemiyorsanız ben o araziye kredi çekip 100 bin lira vereceğim bana satın !
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ege'de Sonsöz