MENÜ
İzmir 14°
Ege'de Sonsöz
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Cumhurbaşkanı adaylarına çiftçi soruları
Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI
YAZARLAR
28 Mayıs 2018 Pazartesi

Cumhurbaşkanı adaylarına çiftçi soruları

“Cumhurbaşkanı Adaylarına Ekonomi-Politik Sorular” adlı yazımda;Cumhurbaşkanı adaylarına “İşsizlik,yoksulluk,gelir dağılımındaki dengesizlik gibi sorunlarımız hangi “ekonomi-politikalar “dan  kaynaklanıyor ve  Siz,anılan sıkıntıları  hangi ekonomi-politikalarla aşacaksınız?” gibi sorular sorulması gerektiğini belirtmiştim.

İşsizlik,yoksulluk,gelir dağılımındaki dengesizlik gibi sorunlarla birlikte ortaya çıkan gıda maddelerine pahalıya erişim de en güncel sorunlarımızın başında geliyor.

Nedeni şu;çiftçi para kazanamıyor,kazanamadığı için tarımsal üretiminde önemli düşüşler yaşanıyor.

Tarımda Manzara-i Umumiye Ne?

Son 10 yıl içinde tarım yapılmakta olan alanlarda 2.6 milyon ha.lık azalma olmuş.Bir başka deyişle  toplam tarım topraklarının yüzde 10’un fazlası  ekilememiş .Üretici sayısı da  yüzde 23 azalmış ve üretim düşmüş.

Çare olarak  tarımsal ithalat patlama yapmış durumda .  Türkiye,son 14 yılda  18 milyar dolarlık tahıl,17 milyar dolarlık pamuk lifi,37 milyar dolarlık yağlı tohum ve türevleri ve  3.5 miyar doları geçen bakliyat ithal edilmiş .İthalat yapılan ülke sayısı 126 ‘ya ulaşmış.

Hayvan sayısında da hem miktar,hem de nüfus başına önemli düzeyde azalma olmuş.Türkiye kırmızı et ithalatında sürekli bağımlı ülke durumuna  gelmiş.

Bir başka olumsuzluk,tarım deseninin değiştirilmesinde gözlemleniyor. Kimi  çiftçiler tarım desenini  değiştirmek zorunda kalmışlar.

Dolaysıyla bizi doyuran  ve giydiren  tarım sektörü giderek en önemli ve en sorunlu sektör olmuş.

Bu bağlamda “Cumhurbaşkanı Adaylarına Çiftçi Soruları”yaşamsal  bir öneme sahip.Belkide bir beka sorunu.

Cumhurbaşkanı Adaylarına Çiftçi Soruları

 • Tarımsal desteklemeler, Tarım Yasası’nın temel ölçütleri düzeyinde gerçekleştirilecek mi? Tarım Yasası’nın bu hükmü neden uygulanmıyor?
 •  Çiftçilerin borçlanması, neden özel bankalara yönlendirildi? Ziraat Bankası ya da Tarım Kredi Kooperatifleri işlevlerini neden yitirdi?
 • Tarımsal girdilerden alınan KDV ile Özel Tüketim Vergisi ne zaman düşürülecek?
 • Tarımsal amaçlı kooperatifleri güçlendirici yasalar ne zaman çıkarılacak? Üreticiler neden sanayici ol(a)muyorlar?
 • Kooperatifler, ürünlerini aracısız olarak pazarlayamazlar mı? Bu konuda kooperatiflere gerekli olanaklar niçin sağlan(a) mıyor?
 •  Kırsal kesimde örgüt fazlalığı hatta örgüt kirliliği ne zaman sonlanacak? Kurulan örgütlerin işlevleri neden karıştırıldı?
 •  Tarım topraklarının yabancı ya da yabancı denetimli bankalar tarafından alınmasını engelleyici yasalara gereksinme duyuyor musunuz? Bu konuda bir sınırlama getirilecek mi?
 • Topraksız ve az topraklı köylüler için  örgütlenme temelinde  toprak reformu konusu gündeminizde var mı?
 •  Türkiye lider durumda olduğu fındık, üzüm, kayısı gibi ürünlerde uluslararası borsaları neden kuramıyor?
 •  Çiftçilere tohum ve damızlık üreten devlet tarım işletmeleri neden satılıyor? Bunların korunarak geliştirilmeleri olası değil mi?
 •  Tohumculuk Yasası, Şeker Yasası, Tütün Yasası gibi üretici ve tüketicilerin aleyhine olan yasaları değiştirmek istiyor musunuz?
 •  Mazot, gübre, yem gibi girdi fiyatları Batı ülkelerine göre neden kat kat fazla? Girdi fiyatları artarken çiftçi eline geçen ürün fiyatları neden düşüyor?
 • Özelleştirilen Tarımsal Kitler hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bu soruların kimilerini cevaplayanlar var. Ancak sorunun temel çözümü,salt girdi fiyatlarının düşürülmesinden geçmiyor. Konuyu bütün olarak ele almak gerekiyor. Çiftçiler aldıkları cevaplara göre oylarını yönlendirsinler derim.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ege'de Sonsöz